Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita Danei Caras

In jos 
+17
adrianam
duduta190578
puffy80
Paunita
DannyElle
bubu
aura
ella06
DanaA
laurabv
Cora-Maria
Myosotis
popescugp
penelopa
leonor
Doini
Dana Caras
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeDum Aug 03, 2014 6:16 pm

Nu-i nimic Dana, la cate alte frumusele parfumate ai....  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 

Aura, musai iti trebuie cel putin doi Zygo. Unul sa miroasa a piper si altul asa frumusel cum miros ai mei.  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998  Pe mine ma zapaceste si parfumul celui piperat  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1922459146 

Ma bucur sa aflu de Cattleya ca-i harnicuta  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1317549515  Sa o revedem inflorita !!!
Eu tocmai ce am dat peste una de am insirat-o prin tot balconul  dureri de cap 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 04, 2014 4:16 pm

Aura la mine asta miroase a vanilie Colmanara Jungle Monarch    https://www.flickr.com/photos/96947236@N03/12885498675/  (cea din dreapta cu flori mici, galbene. Am pus alta poza, dar nu poate fi vazuta, nu stiu de ce)
Cu flori mici si miros de vanilie poate fi si un oncidium Sharry Baby, eu nu am.
Zygo extrem de parfumat e si asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
E unul dintre cei 4 cumparati anul trecut fara flori, cu pret redus care a inflorit in iarna. Ii astept si pe ceilalti 2 sa infloreasca, stiu ca sunt diferiti dar nu stiu cum miros.

Da Doini, infloreste iar Nelly si o miltonie(tot cea alba, cred!), asa ca nu o sa duc lipsa de parfum!
Tu ai imprastiat o catt, eu am tras jos de pe sarma o phala, asa ca...e similar ce-a fost pe jos in balcoanele noastre.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 04, 2014 11:05 pm

Dana, iti marturisesc ca am momente cand imi vine sa te sun si sa-ti cer ajutorul si sfaturile. Desi modestia ta te va cenzura si nu vei recunoaste in gura mare, esti tare priceputa la ingrijirea lor si spun argumentat. Reinfloririle orhideelor tale, durata lunga a florilor lor, spun multe..

Aseara am udat o parte din orhidee, iar astazi o alta parte.. Ma gandeam daca fac bine.. Cand uda Phalele, atunci de fapt le ud pe toate.. Cattleyele le ud mai rar. Am avut o perioada cand nu le mai udam prin scufundare si o faceam dar cu pulverizatorul la suprafata scoartei.. Am ales sa fac asta dupa ultimile vizite la sera de Catt, unde acestea nu sunt udate ci doar pulverizate.. Zis si facut.. Dar mai apoi am vazut ca unele frunze sunt deshidratate.. Acum iar le ud prin scufundare dar nu le tin la fel ca pe Phale 10-15 minute, ci ceva mai putin..
Ieri, iti spuneam ca am dat una pe jos si astfel am observat ca radacinile erau toate putrezite...
Uneori ma simt depasita... Nu e cel mai usor de recunoscut, dar na, inca sunt la inceput.. Din greseli invat.. Ma suz tot eu de una singura  clown 
Va sa zica, Dana, hai sa ma mai inveti si pe mine din cunostintele tale, ca e pacat sa pierd frumuseti de exemplare..

 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeMar Aug 05, 2014 6:44 pm

Ce bine ar fi sa fie asa, sa fiu priceputa si sa stiu sa raspund la orice intrebare... si mai ales sa pot ajuta o planta sa-i fie bine, sa nu sufere...
Si eu ud cattleyele prin scufundare, de fapt pe TOATE le ud asa (cymbi," cambrii", dendro (phale si nobile), phale, zygo, papuceii). Toate au ghivecele gaurite. Toate sunt pulverizate dimineata si seara (stiu ca se spune ca se pateaza la unele frunzele, eu n-am vazut asta. Care sunt patate, asa le-am cumparat.) Toate stau in aceeasi scoarta. La inceput(in urma cu trei ani) Compo iar de luni bune in Floria, de care sunt foarte multumita. Chiar si mini-phalele stau in aceeasi scoarta.
Primul lucru pe care-l fac dupa ce cumpar un ghiveci nou (chiar daca planta e inflorita!), e sa-i schimb substratul, sa-i gauresc ghiveciul si s-o pulverizez preventiv cu Perfect Plant.( Tocmai mi-am dat seama ca n-am schimbat scoarta la cei 2 dendro, ultimii luati. O fac maine!) Sunt fericita ca am reusit sa le tin aproape pe toate in viata (am pierdut o miltonie si unele phale. ) As fi si mai fericita daca ar inflori si cele care n-au facut-o pana acum, si sunt destule. Plantele arata bine, au radacini frumoase, s-au indesit in ghiveci dar...tijele lipsesc. Sper sa-si dea drumul si ele, sa nu mai fie asa timide. De udat le ud acum cam la 4-5 zile, pe toate. Si phalele se usuca mai repede, fiind sus.
Vandele de la Doini primesc zilnic un dus cu apa calduta, de cateva minute. Le duc pe toate in baie, le agat de sarme si le ud in cateva reprize si pe frunze si pe radacini. Pana ajung cu ele in balcon le tin cu capul in jos sa se scurga apa dintre frunze. Procedez asa pentru ca avand radacini foarte multe, mari, groase nu incap in oala mea imensa si le-am rupt multe radacini indesandu-le la inmuiat. Cred ca le place, au radacini noi, frunze noi dar nu au pui ca vanda Aurei (le-am rugat si eu, le-am spus ca ma simt prost etc, sper sa fie dragute si sa inteleaga!) Tija vandei portocalii desi era grosuta, a inceput sa se innegreasca, deci nu va mai face floricele, imi pare tare rau. In schimb tocmai se deschide un bobocel la una de anul trecut. Vandele de anul trecut care au inca probleme cu radacinile, le hidratez zilnic in vazele lor. Unele stau si cateva ore in apa.
Ingrasamantul, in ultimul timp l-am pulverizat pentru ca imi aduceam aminte de el dupa ce terminam udatul si florile erau la locul lor. Bineinteles, mai diluat.
In mare cam asta fac eu orhideelor mele si se pare ca unele s-au obisnuit si s-au adaptat la mine. Dar, inca mai invatam si eu si ele!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeMier Aug 06, 2014 2:50 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Multumesc frumos Dana! Apreciez fiecare rand scris! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ce inca nu fac eu, (din pura teama) este sa schimb substratul imediat dupa ce le aduc acasa. V-am mai spus eu ca un motiv in plus pentru care imi plac vandele, este ca au radacinile libere si nu mai stau cu teama ca nu stiu ce se petrece in ghiveci  clown 
Desi am luat un produs impotriva lanosilor, produs de Bayer, care m-a mai si costat peste 12 euro, eu inca mai gasesc lanosi pe Phalele din baie. Am rupt aproape toate florile in speranta ca astfel elimin si din posibilele mii de oua de lanosi.  Slava cerului ca pe cele din restul casei nu am vizitatori...
Am unele Phale carora radacinile s-au subtiat si nu mai au tenta argintie. Categoric este greseala mea. Uneori mi se intampla sa le uit mai mult de 15 minute in galetuse la scufundat, si cred ca astfel le zapacesc de cap.
Pe Vande le dusez si eu zilnic, invatand asta de la tine. O data la 4-5 zile le si scufund. Pe primele mele Vande, cele luate la reduceri, si eu le tin zilnic cateva ore in apa si sunt foarte multumita vazandu-le radacinile noi iesite astfel. Ce nu fac, este sa le dusez si frunzele, dar le mai pulverizez. Nu o fac constant, dar in zilele cand ai spune ca e vara  Rolling Eyes  o fac si de doua trei ori pe zi.
La mine oricum este mult diferita clima fata de cum e in tara.  Acum imi ingheata talpile fara sosete.. Umiditatea este mare, soarele nu este puternic, asa ca..
Ma bucur cand vad cresteri noi, ma bucur enorm cand vad pastai la cattleya, insa ma cam sperie ca ma uit la ele in soare si par goale, fara bobocei  Rolling Eyes  (poate apar boboceii mai tarziu)
Eu am avut pierderi la phale, am mai spus asta. Am un Dendro nobile, cel alb, care e pe drumul de duca.. L-am taratat asa cum am invatat si crezut eu mai bine, dar el e tot pe drumul lui. Macar are un puisor mare si frumos, poate ma aleg macar cu el...
Am si un Dendro Phala, cel primit anul trecut de la Frenk, care de asemenea a luat-o pe aratura.. Se duce saracul.. dar si el, mi-a facut repede doi puisori.

Ce nu am inteles eu inca de cand am citit pe forumul de orhidee, si v-am intrebat si acolo, este de ce puneteti o doza mai mica de ingrasamant? Fac si eu exact ca voi, dar sincer, nu stiu de ce  clown Apropo, de uitat, uit si eu sa le fertilizez la 3 udari..  Desi am un tabelas in care notez ce si cum, uit sa-l verific inainte de udat.. dureri de cap O fac in schimb, sarguincioasa,  dupa acea  dureri de cap Laughing
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 07, 2014 4:16 pm

Doini am preferat mereu sa stiu ca am o planta sanatoasa, cu radacini in regula chiar daca pierd florile mai repede. De cele mai multe ori (cred ca in 90% din cazuri), nu le-am pierdut. Mai am phale cumparate la inceputul lui martie, carora le-am schimbat imediat scoarta si sunt inflorite si acum, cu tije mult mai lungi decat cum erau cand le-am cumparat. Dar au fost cazuri cand am pierdut florile si tijele care se formau la unele bulboase, mai repede decat ar fi trebuit(una galbena, asta iarna).  Am pierdut florile atunci, dar am o planta sanatoasa, viguroasa si plina de pui, acum. Stiu ca se spune ca nu trebuie sa umbli la flori cand sunt inflorite, si cu toate astea eu imi asum riscul de-a pierde florile pe moment. Cum am spus, de cele mai multe ori am avut noroc si la fel voi face si-n viitor.

Sa stii ca nu se intampla nimic daca tii la udat phalele mai mult de 15 minute. Eu am ghivece pe care le tin mai bine de o ora in apa pentru ca au o scoarta care se imbiba mai greu.
Am inceput sa folosesc ingrasamantul diluat dupa ce in primul meu an am reusit sa ard radacinile la toate phalele (eram plina de zel!), asa ca acum prefer sa-l pun mai diluat. Radacinile arse se vad si acum foarte urat, chiar daca au crescut altele frumoase. Vezi? Macar aici fac ceea ce-am citit si eu la altii, si recunosc ca-i bine!

Sa stii ca si unii dintre dendrobeii mei (si nobile si phale) s-au facut urati. Au ramas fara frunze, s-au stafidit, au ramas ca niste bete. Dar, din betele acelea au crescut si cresc tije. M-a uimit si pe mine treaba asta pentru ca si eu credeam ca-s pe duca. Asa ca s-ar putea sa fii si tu uimita la un moment dat de aparitia tijelor. Da Doamne!

Conditiile de la tine sunt categoric ideale pentru orhidee, spre deosebire de conditiile care sunt la mine, mai ales acum cu caldurile astea!

A inflorit! Cora se lauda cu trei tije incarcate cu flori, Aura cu trei pui o data, eu cu...TREI flori! Oricum sunt mai multe florile decat radacinile(doar doua!) asa ca e bine si asa draga de ea, e o eroina!   [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 07, 2014 7:50 pm

superba!!!da,nu am inteles eu bine sa..cum 3 radacini..asa ai cumparat-o sau asa a ramas..
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 07, 2014 8:11 pm

Este tare frumoasa si merita multe vorbe bune, draga de ea! Felicitari Dana!  cheers Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 sunny queen 

Ai foarte mare dreptate in privinta schimbarii. Adevarul este ca alegem plantele in functie de modelul florilor, si putini sunt cei care isi asuma riscul de a pierde florile, schimbad imediat substratul..
Eu am o fobie  dureri de cap De cele mai multe ori cand am schimbat substratul, am facut-o prea tarziu si am pierdut acea planta. Cea mai recenta pierdere la phale, este cea mica, fistic, luata de la gradina tropicala. Pacat!

Cand am vazut cum isi pierde Dendro Phala frunzele si ramane asa chel, mi-am amintit ca si tu ai unul, numit "uratelul" dar mi-am mai amintit ca uratelul a facut flori anul asta! Asa ca, nu, nu-mi pierd speranta. Al meu, a facut dragutul trei puisori.

Astazi am luat un nou produs impotriva lanosilor. Sper sa scap de ei!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 15195598  Am mai sters si frunzele si tijele cu dischete demacheante imbibate in spirt diluat.

Felicitari inca o data pentru Vanduta asta! Chiar si cu numai trei flori, ea a avut atata dorinta sa te bucure, si ne bucuram si noi pe langa tine!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2302975194 

Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 07, 2014 8:51 pm

Multumesc Fetelor! Sunteti dragute! Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 
Aura a avut metri de radacini, dar am "reusit" s-o fac, sa ramana fara. Si fara o bucata de tulpina. Cu tote astea, e o scumpa si o draguta ca a facut cateva floricele. Sincer, nu credeam ca va reusi.
Doini, da sunt uratei la un moment dat, dar traiesc si fac floricele. Si acum e inflorit Uratelul meu.
Eu am avut noroc, nu am avut probleme cu lanosi, niciodata. Sper sa scapi repede de ei, definitiv!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeVin Aug 15, 2014 4:39 pm

Cumparata azi din Lidl, 30 lei.  [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeVin Aug 15, 2014 11:48 pm

cambria???frumoasa foc!
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeVin Aug 15, 2014 11:53 pm

Da e frumoasa foc intr-adevar si gratis ca sa zic asa.
Dar Aura, e cattleye nu cambrie !  Laughing 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 16, 2014 9:32 am

ups!vezi ce ma pricep??si eu care credeam ca le-am invatat  Embarassed ...eee..sunt novice tb.sa ma intelegeti..
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 16, 2014 12:46 pm

Multumesc Aura  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2422189467 , azi toate florile sunt vestede. Ieri a stat prea mult in caldura si oricum florile nu aratau prea bine, dar planta e viguroasa si are niste radacini...
La Lidl, sunt multe "cambrii" cu 30 lei, parfumate si arata foarte bine plantele. Nu-i de ratat ocazia!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeDum Aug 24, 2014 12:42 pm

Au inflorit si ele!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dendro grena, a vrut si el. Dar a ramas cu un singur bobocel. Poate el se va deschide...sau poate nu.

Doini, iti place Harnicuta mea? Te pup ca mi-ai trimis-o asa de harnica!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 De frumoasa, nu mai spun!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeDum Aug 24, 2014 4:34 pm

Imi place tare mult si ma bucur enorm pentru tine Gradinita Danei Caras - Pagina 26 421221538 

Ieri am fost la gradina tropicala si am vazut o Vanda pe care trebuie s-o avem si noi.  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeDum Aug 24, 2014 4:42 pm

Merci Doinita!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998  Pai daca trebuie, o s-o avem!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2147529457 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 25, 2014 8:45 am

Ce de activitate la tine, felicitari ! Very Happy 
La mine vara e test de supravietuire, nu de inflorire  Laughing 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 25, 2014 9:29 am

Multumesc Cora!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 
Si la mine isi iau "concediu" majoritatea!  Laughing  Dar o merita din plin unele dintre ele! Altele, trandavesc!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 25, 2014 10:50 am

Merita, merita odihna e bine venita !
Dana, toata admiratia pentru tine si balconul tau !
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 25, 2014 1:38 pm

Multumesc frumos, Myo! Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998  Ma simt mult mai bine acum! Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1982394566
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeMar Aug 26, 2014 5:54 pm

asa cum ti-am mai spus;ai doctoratul in orhidee.ce sa mai zic,,,,doar te, si le admir! applause
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeMier Aug 27, 2014 8:57 am

Multumesc Aura Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 , esti tu prea draguta, dar eu stiu ca abia am trecut de examenul de capacitate! Laughing
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 28, 2014 2:23 pm

Atunci eu sigur am vreo doua restante Laughing
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 30, 2014 6:31 pm

Doini, restante cred ca avem toti! Twisted Evil Dar trecem noi si de ele!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2147529457

Stie ca e una dintre preferatele mele, asa ca ea ma rasfata iar cu flori iar eu sunt fericita! Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1982394566 E burrageara Nelly Isler [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita Danei Caras
Sus 
Pagina 26 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: