Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita Danei Caras

In jos 
+17
adrianam
duduta190578
puffy80
Paunita
DannyElle
bubu
aura
ella06
DanaA
laurabv
Cora-Maria
Myosotis
popescugp
penelopa
leonor
Doini
Dana Caras
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 30  Urmatorul
AutorMesaj
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 4:59 pm

Sa-ti traiasca cei doi dendro noi! Mie imi place cel nobile mai mult (in general imi plac nobilii mai mult ).
Ai inca foarte multe phale (foarte frumoase) inca inflorite si ma chinui sa dezleg misterul. Rolling Eyes 
Eu nu mai am niciuna din cele vechi inflorite asta iarna. Am cu flori doar pe cele noi cumparate de la Pasti incoace.
Si nici alte orhidee care sa dea semne de flori nu am,toate fac sau frunze sau radacini sau amandoua
Cred ca e de la temperatura. Acum de exemplu la mine in balcon sunt 30 de grade. La tine cate sunt?
Sau poate ai tu un secret Very Happy 

Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 5:27 pm

Multumesc Cora! Sunt 28*C in balcon iar in sufragerie 26,5*C fara aer conditionat.
Nu stiu sa-ti raspund. Unele fac in continuare flori, la altele se usuca tijele cu flori, unele fac tije noi( si eu le rup fara sa vreau!), unele pui. Fiecare face ce vrea, cum vrea. Am cateva inflorite de luni bune, bune si inca nu au obosit. Vor sa ma inveseleasca dragele de ele, desi in ultimul timp recunosc: le-am cam neglijat!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 6:10 pm

Dana, asa ce ma bucur sa-ti vad si revad pozele. Senzatia pe care o am de fiecare data, este de fapt confirmarea ca tu chiar iubesti din tot sufletul plantele astea!
Nu zic ca eu le-as iubi pe ale mele mai putin, dar un lucru este cert, nu ma daruiesc atat pe cat ar avea ele nevoie. Am zile cand imi vine sa-mi iau campii, iar atunci saracele mele flori cu siguranta resimt lipsa atentie si neindeplinirea nevoilor lor.

Si mie, de curand,  mi-a cazut cu tronc Dendro Phale. Poate pentru ca nici nu am vazut culori care sa ma atraga,  nu mi-am luat.. Mi-ar placea tare mult sa-mi infloreasca cel cu floarea verde.. A fost a doau mea orhidee. Dar ma bucur ca dragutul a rezistat mainilor mele stangace de la inceput..

Sa stiti ca si eu am cateva Phala inflorite de nici nu mai tin minte cate luni au trecut. Dar acelea, sunt destul de putine.. Am doau care imi fac tija de la baza, iar una este in faza de bobocei.. Sper sa o vad inflorita! Dar restul, daca nu-mi reinfloresc, nu ma voi bucura prea curand de flrori, fiindca loc nu mai am nici de una mini...
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 6:43 pm

festval,ce-i la tine acolo???doamne cat sunt de frumoase!!!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 6:52 pm

Da, le iubesc din tot sufletul si ma simt vinovata cand nu le dau atentia cu care le-am obisnuit.
Am recitit ''Jurnalul unei lunatice'' - În fuga după orhidee, cautand numele lui nobile cel abia luat. Si l-am gasit. E dendro nobile "Irene Smile". Seamana cu al tau. Initial am crezut ca seamana cu unul de-al Corei, dar al ei e altfel (recunosc, da e mai frumos al ei, culorile sunt mai pronuntate!)
Si mie imi infloreste cel de care zici tu, verzuliul. Abia astept, are 2 tije. Sunt niste eroine, orhideele astea care stau atatea luni inflorite si-s in continuare pline de flori. Cum sa nu le iubesti ?
Sa creasca tijele repede si la celelalte si sa ne bucuram de florile lor, impreuna!
Doini, Himba Gold face o tija, abia astept ca mi-e asa de draga... Am fost mirata cand am vazut-o zilele trecute. Si Ghiocica si portocalia in doua nuante. Mi le-ai trimis cu toata dragostea si ele imi dovedesc asta! Te pup si-ti multumesc! Si o laud si pe Dark Spotty, si ea munceste de zor, tija si radacini. Niste harnice, fetele mele!

Multumesc Aura, dar nu-i festival! Nici pe departe!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 7:45 pm

Ehe ce faina perioada cand scriam in Jurnal. Cu cata daruire si bucurie o faceam...

Eu am ramas cu gandul la acel Dendro Nobile galben cu bordo in mijloc. Dar poate cand voi mai avea drumuri la sera de Catt, voi opri si la cea de Dendro. Atunci cand am fost eu, nu aveau decat 3 modele inflorite.. Sti, ma chemau in luna Martie.  Rolling Eyes 

Ma bucur din tot sufletul meu pentru tijele Vandelor! Asta inseamna foarte mult pentru mine!!! Abia astept sa te vad "fudulindu-te" cu ele!
Cata bucurie mi-ai facut!  Gradinita Danei Caras - Pagina 25 2422189467

Aura, ale tale ce mai fac? Tot cu fustite si fundite?  Gradinita Danei Caras - Pagina 25 67172415 Au mai crescut acele cresteri? S-au definit, incat sa stim si noi care iti sunt bucuriile?

Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 8:07 pm

Doini, fii iar fericita! Aura are 3 pui la o vanda, tocmai mi i-a aratat. E ceva de vis! I-am spus ca-i o super-mama pentru florile ei si merita felicitari!
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 8:16 pm

Deci nu pot sa cred asa ceva! Shocked 
Si de ce nu declara pe fata in albumul ei, zice asa...in privat  Laughing 
Tare invidioasa sunt pe ea  Very Happy
Hai ca am vazut si eu puiuitii pe fb. Felicitari, Aura!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 8:30 pm

Hai da-o incolo de treaba, ca lesin de bucurie!!!!!  cheers cheers cheers cheers 

Pai bine ma Aura, mie nu-mi spui asa veste frumoasa?  Gradinita Danei Caras - Pagina 25 15195598 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeSam Iul 26, 2014 8:37 pm

Uite poza cu mama eroina, 3 pui! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeDum Iul 27, 2014 11:35 am

ei,da!asa mai veniti de acasa!sa tot bantui /aici..e ceva activitate!pai ce e de zis???ca eu vreau tije cu flori!!!am sperat pana in ultima clipa ca vor fi...si s-au dovedit a fi pui...asta cu puii la orhi la mine nu e noutate...bine ma bucur,dar mai mare bucrie aveam daca erau tije cu flori..  tongue


Ultima editare efectuata de catre aura in Dum Iul 27, 2014 12:01 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeDum Iul 27, 2014 11:58 am

Pai ce sa zic Aura, ma gandesc sa-ti sar in ajutor si sa te scap de asa un necaz. Laughing 
Ma pot inscrie la un pui din vanda eroina ?  Rolling Eyes 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeDum Iul 27, 2014 12:03 pm

hehehe!Cora,esti nostima...nu cred ca o sa-i despart..cu toate ca...[never say never]...sa fim noi sanatoase ,pana cresc astia...duc nepotii la gradinita!!  dureri de cap Gradinita Danei Caras - Pagina 25 2945718842
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeDum Iul 27, 2014 12:08 pm

da ce e asa de mirare?nu-i normal asta la vande??eu asa am crezut...de aceea nici nu postam asa o "stire".eu credeam ca e normal ...si cimby a facut 3 lastari vigurosi acum sunt cat planta mama de inalti,si dendro sunt plini ci lastari,unul a facut si o floricica dar,doar una,si catleya de la tine Doini a dat pui... scratch 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeDum Iul 27, 2014 1:20 pm

Daca o sa faca macar unii din pui radacini individuale cand se fac mai marisori va trebui sa-i desparti
Pai n-o sa traiasca pe spinarea mamei toata viata,nu?
Nu e la fel ca la cymbi sau catt sau dendro cand puii pot sta bine mersi cu mama lor
Am si eu unul de la o vanda s-a facut marisor si cred ca la anul il despart
Da o mai dureze pana puii fac flori,se-ntelege,e sigur ca o sa duci nepotii la gradinita pana atunci Laughing
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeLun Iul 28, 2014 4:59 pm

Surpriza se azi, nu-i deschis foarte bine dar e ...superb!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeLun Iul 28, 2014 5:20 pm

Ce frumos e ! Ai o colectie de zygo care de care mai deosebiti, felicitari .  Very Happy
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeLun Iul 28, 2014 6:33 pm

Multumesc Cora, ii astept si pe ceilalti!  : Gradinita Danei Caras - Pagina 25 2422189467 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeLun Iul 28, 2014 11:15 pm

parca vrea sa spuna hello!ce frumusel e..zigopetalum zici ca este??frumos..  applause 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeMar Iul 29, 2014 8:29 am

Multumesc Aura  Gradinita Danei Caras - Pagina 25 2422189467 , da, zygopetalum Rhein Blue Magic e denumirea exacta.
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeVin Aug 01, 2014 8:01 am

Superb zygo! Am si eu trei, din care numai unul stiu cum arata.
Asta e perioada lor de inflorire?
Pacat ca nu mai aduc astia din Baumax nimic...
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeVin Aug 01, 2014 12:42 pm

Numai el a inflorit, ceilalti nu dau nici un semn ca ar vrea si ei, asa ca nu stiu cum e cu perioada de inflorire.
La Praktiker erau phale, 25 lei. Erau si din acelea cum am luat din Lidl, cand m-ai trimis tu. N-am luat nimic.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeDum Aug 03, 2014 3:19 pm

Este tare dragalas Mr. Magic asta  king  Sa te bucure mult si bine cu floricelele lui. Presupun ca-i si parfumat, nu? 
Sper sa-i revad si eu pe ai mei reanfloriti cat mai relede, ca tare frumosi si parfumati mai sunt.  Gradinita Danei Caras - Pagina 25 2627208998
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeDum Aug 03, 2014 3:39 pm

Multumesc Doini  Gradinita Danei Caras - Pagina 25 2627208998 , dar e doar frumos si...gata  Wink . Nu-i si parfumat din pacate  Evil or Very Mad .
Sa te bucure cu flori ai tai, cat mai repede! Si nu doar ei!  Gradinita Danei Caras - Pagina 25 1317549515 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitimeDum Aug 03, 2014 5:28 pm

nu"s de ce ,dar pana acum aici la voi,nici nu am observat orhidee zygopetalum.acum aflu ca poate fi si parfumat!o sa-l urmaresc prin florarii sa-l vad si eu pe viu.eu am avut odata o orhidee cu floricele muuulte galbene,ce miroseau a vanilie parca si ea se numea cumva la fel..nu mai stiu ca am pierdut-o.era tare dragalasa.ai dintrasta Dana??Doini catleya de la tine are pui.  Gradinita Danei Caras - Pagina 25 1059784619 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 25 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita Danei Caras
Sus 
Pagina 25 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 30  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: