Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+22
Paunita
costieanuconstantin
Cora-Maria
Dana Caras
DanaA
Paulyna
simonaelena
ella06
popescugp
Karla
aura
ghana
bubu
duduta190578
leonor
penelopa
geodezia
stefana
georgiana
laurabv
Doini
Myosotis
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 35 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 7:57 am

uf ma Doini ma ce sa zic ..na timpul le aseaza pe toate
adevarul ca te doare sufletul pentru toate astea mai ales dupa ce se prind roslele astea si incep sa se formeze ei ca plante frumaose
mie imi pare nespus de rau
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 8:16 am

Doini ma bucur ca gandesti asa si ma bucur ca apreciezi locul in care esti acum....pt. mine e doar un vis frumos sa mai ajung macar inca o data in Olanda ( o singura data am fost in Amsterdam )  si sa vizitez muuuuuulte sere cu flori si neaparat la expo. Cine stie....o veni si ziua aia !
Chiar asa cine mai trimitea fetelor din Romania asa vande deosebite ?  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 1059784619 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 1059784619 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 1059784619 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 1059784619

Fiecare am pus suflet in ceva care a ramas in urma, dar nu-i nimic de unde dam se inmulteste, nu ?
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 9:04 am

Nici nu-mi pot imagina ce va fi in gradina ta cea mare, de la casa ta cea mare cu cea mai grozava sera de orhidee si cu cel mai roz tractor! Da Doamne, sa se realizeze cat mai repede! Si inca multe pe deasupra!  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 1059784619 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 10:08 am

Doini, asa cum spune si Geo, timpul le aseaza pe toate!
Trebuie sa invatam sa ne desprindem de trecut, sa nu ne mai uitam innapoi (bine ca-ti dau tie sfaturi  affraid ), sa ne intereseza doar prezentul si viitorul!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 10:11 am

Cu leusteanul si eu duc lupte de supravietuire!!!! Am cateva radacini, care se tot plimba de la an la an, fara sa se dezvolte prea mult. Dar, macar am leustean verde pentru ciorbele de primavara-vara.
Apropo's: eu functionez dupa deviza "nicio zi fara ciorba"  clown 
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 11:49 am

Doini zic si eu ca fetele, ca timpul rezolva multe, si-apoi o sa ai o gradina si mai frumoasa  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 1059784619  .
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 12:12 pm

Mai fetelor cochetelor, dar si eu stiu ca totul va fi dupa sufletul meu. Si mai stiu ca toate vin la timpul lor.. Ma rog, nu si Vandele care vin gramada ca asa simt eu  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 1317549515  lol! 

Si tractorul roz stiu ca va fi intr-o buna zi, si daca va intarzia sa apara, imi vopsesc o roaba roz, si ma distrez ca o nebuna folosindu-ma de ea

Brinduza, apropo, sti cat de greu se scoate o Yuca! Mama mama cat m-am luptat eu cand am mutat una.. Pai am sapat de eram una cu un escavator  clown .

Laura, chiar asa gandesc.. Apreciez din ce in ce mai mult unde ma aflu.. Am alta stare fata de anul trecut de exemplu. Stiti povestea.. 
Si da, sa stiti ca orhideele, aventurile si descoperiile serelor, a oamenilor pe care i-am intalnit, cei care ma ajuta, sa detin maxime figuri  jocolor  , toate astea sunt valoroase pentru mine, si doar aici le pot avea. Plus ca datorita lor, nu mai simt chiar atat de rau lipsa muncii in gradina, ca la 34 de Vande, credeti-ma nu mai am timp nici sa fac mancare arsa Laughing 

Si stiti ceva, parca si cu vremea m-am obisnuit si am inceput sa apreciez fiecare ploaie.. Pai altfel nu ar fi totul asa de verde, de proaspat si de frumos! 
Si mai e ceva, oricum am avut parte de o iarna blanda iar primavara a fost cu zile exceptional de frumoase.. Sa tot fie asa! 

Multumesc de incurajari!


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mier Apr 30, 2014 12:23 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 12:14 pm

Cand apare tractorul roz sa stii ca vin la tine sa ma plimb cu el, am o roaba care necesita vopsire o fac roz pe cand vii in tara? Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 12:26 pm

Da!!! Sa ne distram ca niste nebune. Dar speriem gastele si ratele si sa te ti nuiele ce ori im. 

Cand eram mica, il plimbam pe verisorul meu cu roaba, si din neatentie, l-am infipt cu capul direct intr-un cui  affraid  dureri de cap  Am fugit si am stat ascunsa doua ore de frica, in loc sa-l duc la bunica sa-l ingrijeasca Laughing
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 12:30 pm

Sunt invatate gastele si ratele cu roaba Laughing cu caini e mai greu dar rezolvam si cu ei Laughing Laughing 

Saracul verisor Laughing 
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 7:36 pm

Ma bucur sa citesc ca te acomodezi si ca nu-ti mai e asa de greu ca inainte...

Voiam sa-i spun Aurei (ii spun aici sear sa nu abuzez) ca am preparat mici dupa reteta ei si mi-au iesit foarte bine... merci Aura.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 9:10 am

Karla a scris:
Ma bucur sa citesc ca te acomodezi si ca nu-ti mai e asa de greu ca inainte...

Voiam sa-i spun Aurei (ii spun aici sear sa nu abuzez) ca am preparat mici dupa reteta ei si mi-au iesit foarte bine... merci Aura.
ma bucur Karla sa aud ca ai avut incredere,si ti-au iesit /gustul tau.pot da reteta si pt hamburgeri daca vrei sa tii faci acasa si sa stii ce mananci..  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 1059784619 
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 12:44 pm

Nu-i rea ideea deloc, hamburgeri de casa, super!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 7:28 pm

Karla a scris:
Ma bucur sa citesc ca te acomodezi si ca nu-ti mai e asa de greu ca inainte...

Si eu ma bucur  cheers in fiecare zi! Si trebuie sa marturisesc ca orhideele m-au ajutata foarte mult  farao
Prin prisma lor am ajuns sa cunosc oameni deosebiti, sa vizitez locuri superbe. 

Si mai e o chestie, mai nou, pot spune cu mare bucurie, ca am si o prietena olandeza, pe care am cunoscut-o la fizioterapie.  bounce Este colega terapeutului meu, (care si el este un tip de nota 10) Asta asa, din ciclul: pozitivul adus dintr-un incident negativ.  farao
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 8:33 pm

Ma bucur pentru tine, sa-ti mearga din bine in mai bine, tot timpul!  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 2627208998 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 8:44 pm

 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 2627208998 Multumesc Dana  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 2627208998 
Laughing
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 12:40 am

Doini a scris:
Ma Laura, asta este singurul lucru care imi lipseste din tara.. In rest, totul este trecut.. Si lasat in uitare.. 
Dar pentu casa mea, eram trup si suflet. Interiorul acelei case, a fost facut dupa chipul si asemanarea mea.. Iar gradina, eram foarte la inceput, aveam atate planuri pentru ea  cyclops 
Plantasem 11 trandafiri si tot pe atati braduti, in Noiembrie 2007, cand inca mai lucram la casa.. Apoi. timid mai plantam cate ceva.. Dar pe atunci munceam ca un rob, nu aveam timp nici sa dorm! Uneori nu-mi permiteam increderea sa las plotter-ele si angajatii sa se ocupe de proiectele mari, si stateam la birou peste weekend, venind acasa doar pt dus.. Dar, din 2011 cand criza a afectat domeniul meu, din prea mult timp liber si dintr-o dorinta de a avea un trandafir mov inchis.. Si anume Ebb Tide, am descoperit TotalMush-ul Citeam fascinata noapte de noapte discutiile acelor oameni.. Multi dintre ei sunt aici,   cheers  Eram fascinata sa descopar ca trandafirii au nume, ca nu sunt doar albi, rosii, galbeni, tufe, cataratori, sau cei de dulceata a bunicii.
Din umbra acelui forumum, faceam liste, comenzi prin Europa, cheltuiam sume mari la Hornbach-ul din Corbeanca, cumparand trandafiri din gama cu mot de la Tantau, pana cand am strans un total de 121 de trandafiri.., care mai de care.. Aveam si eu ravnitul si iubitul Eden Rose.. Il aveam pe deosebitul meu Biedermeier, pe Acropolis care m-a sedus cu frumusetea culorii lui antichizate.. Ehe.. Visam la o bolta de trandafiri, si o rugasem de Karla sa ma sfatuiasca sa-i aleg.. 
Dar, uite, la doar cateva luni dupa toate acelea, am ales sa imi iau copilasii si sa plec in lume, si sa o iau de la inceput!  cheers 
Nu regret absolut nimc! Acum, zilnic apreciez din ce in ce mai mult ce am, unde sunt  cheers 
Dar, da, imi pare rau sa stiu ca munca mea, consumul meu emotional si fizic, s-au dus pe apa sambetei atat de repede.. Mi-ar fi placut sa las acea gradina pe mana cuiva care sa aprecieze plantele  si munca mea.. Sau, se le dau cuiva care sa le merite.   king

Doinito nu esti singura :) stii ca si la mine tot pe apa sambetei - asta e soarta unora - sa o ia de la inceput - sper ca nu de mai multe ori  No intr-o viata...
Bine ca mi-ai amintit ca trebuie sa-mi iau un Eden Rose. Nu stiu ce are trandafirul asta ca parca nu pot fara el.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 10:04 am

E foarte bine ca ti-ai gasit o prietena, sper ca olandezele sunt mai cool decat frantuzoaicele Very Happy
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 8:35 pm

Karina este o finuta si o draguta si este si biciclista   cheers Laughing Este o placere sa stam de vorba. 

Myo, Eden Rose probabil va fi primul trandafir pe care-l voi planta in viitoarea mea gradina  bounce
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 12:20 am

Am pus si pe sunphoto poze din sera de Cattleya 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iar in albumul urmator, sunt o mica parte din modele pe care le pot trimite in tara. 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 6:45 am

Am vazut albumul...sunt tare dragalase Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 2092491260 . Eu trebuie sa recunosc ca habar nu am cum arata florile astea, maine daca ma duc prin magazine o sa caut o Cattleya sa o studiez, stiu si eu despre ce povestim king


Ultima editare efectuata de catre laurabv in Vin Mai 16, 2014 7:05 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 7:15 am

Laura, nu cred ca vei gasi. Asta este una din problemele iubitorilor de orhidee din Ro. Sunt orase mari din tara, in care nu se aduc (niciodata) astfel de specii de orhidee.
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 9:46 am

Am trecut prin albumele tale, vazut, placut, murit! dureri de cap 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 10:02 am

si eu le-am vazut inca de aseara...frumoase rau ..da nu stiu de ce nu ma atrag ca vandele...si cymbi..si dendro..poate bogatia de flori ...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitimeMar Mai 20, 2014 12:52 am

Doamnelor, sa va arat frumoasele Cattleya  queen 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Este o reala nebunie de aromaterapie in casa mea!  drunken 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 31 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 31 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 35 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: