Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+22
Paunita
costieanuconstantin
Cora-Maria
Dana Caras
DanaA
Paulyna
simonaelena
ella06
popescugp
Karla
aura
ghana
bubu
duduta190578
leonor
penelopa
geodezia
stefana
georgiana
laurabv
Doini
Myosotis
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Apr 28, 2014 7:26 pm

Dar un tratament cu apa de salcie nu crezi ca le-ar placea? Macar sa pulverizezi radacinile zilnic. Zic sic si eu  Rolling Eyes 
Tu cate Vandute ai? Pentru mine este imposibil sa cumpar apa speciala pentru ele. Dar am incredere cu apa fiarta si racita.
Brrr maine trebuie sa le fac baie  affraid Laughing Sa ma vezi cu ligheana, oale, galeti si alte copai Laughing
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Apr 28, 2014 7:50 pm

Am 8 vande. N-am incercat cu apa de salcie. E mai buna decat Cropmax ?, ca asta am inceput sa folosesc.

Da, la cat de multe ai tu, ti-ar trebui un camion cu apa distilata  Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Apr 28, 2014 8:02 pm

Da, ca tot vroiam tractor, acum vreau si o cisterna Laughing
Nu, eu ma refeream ca apa de salcie o poti folosi la pulverizarile zilnice. CropMax-ul il folosesti ca si tratament cu 4 administrari.
Acum le dai ingrasamant, nu?

Ma Dana, pai eu de ce nu le stiu pe toate? O stiu pe cea rosie care ma innebuneste cu frumusetea ei, pe cea cu buline albastre si pe holandeze Laughing
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Apr 28, 2014 8:17 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Astea-s Frumoasele!
Toate orhideele primesc ingrasamant.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Apr 28, 2014 9:02 pm

 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 2627208998 Cat de mult imi place volanata asta!!!!  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 2627208998 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iar pe aceasta nu o stiam  dureri de cap 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Apr 28, 2014 9:07 pm

Asta rosie e cea la care au aparut radacini noi.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Apr 28, 2014 9:31 pm

 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1317549515 Foarte bine si la cat mai multe!  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1317549515 
Am uitat sa-ti spun ca tocmai ce am trecut-o pe lista Wink Dana, este chiar foarte foarte frumoasa! Ea este si cea foarte scumpa nu?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 11:20 am

Mai, Doini, sa nu crezi ca am ceva cu gradina ta, dar in materie de orhidee am cam spus tot ce stiu eu ... asa ca, nu vreau sa ma repet  Very Happy 
Cand o sa-mi permit, poate apelez si eu la tine. Pana atunci, ma plimb prin gradinile cu flori diverse, ceva mai modeste  pirat 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 11:57 am

Sunt superbe toate! M-am indragostit de ele si am inceput sa fac planuri pentru altele Cool 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 1:12 pm

Nu, cea mai scumpa e asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aia rosie a costat 150lei, din Baumax.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 4:36 pm

Pene, stai linistita, nu cred nimic! Very Happy cine vrea sa scrie aici, este bine primit  cheers 

Chiar astazi vroiam sa ma mai fudulesc cu leusteanul meu, inainte de coafat Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iar frumusica asta de Clematita, ma incanta cu florile ei mari si catifelate!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Brandusa, incep lista! Laughing  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1059784619 

Dana, am incurcat borcanele, pardon Vandele  geek Si aceasta este frumoasa foc! Am pus-o pe lista de favorite de mult timp...  cheers
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 6:30 pm

superba clematita!!asa ai cumparat-o acum,sau e de anul trecut la tine?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 10:01 pm

Aura, scuza-ma te rog! 
Am tot conversat pe mail, cu cei care au luat Vandute.
Aceasta clematita frumoasa foc, este cea noua, cele de anul trecut sunt inca ametite. Dar, eu sunt increzatoare! 
De leusteanul meu ce zici! Este regele balconuli!  king Si al ciorbelor mele  cheers
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 10:15 pm

ce sa zic..daca tu reusesti sa ai asa leustean frumos la ghiveci...esti tare!!!e mult mai pretentios decat i-ti poti inchipui,leusteanul..eu aduc la 2 ani de la sora cate 2 tufe babane..se topeste ...cred ca ceva nu-i place..o sa pun si eu clematita mea cea alba..prima inflorita/an,aici...  Very Happy 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 10:21 pm

uite-o [url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][img][/url]  [url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/url]" /> mama ce duet ar face cu una ca a ta...la toamna sau primavara o sa fac asta...  bounce 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 10:32 pm

Multumesc draga Aura  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 2422189467 
Stiam si eu ca leusteanul este mare, mare figurant! E! uite,  cu toate ploile din tara asta a mea,  cu chinuiala tinutului lui in ghiveci, cu tinutul lui peste iarna afara in balcon, intr-un cuvant, cu toate conditiile aiurea, eu am o frumusete de leustean  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1982394566 

Si cand statea in tara, aveam o tufa cum nu mai vazusem niciunde. Una din fetele de aici, Clopotica se mira de marimea si frumusetea lui, cu atat mai mult ca eu pe atunci, eram un copil extrem de naiv si mare doritor de orice... 

Dar sti ceva Aura?! Nimic nu- i intamplator Wink Eu sunt ciorbar si pretuiesc aceasta planta aromatica, la fel ca si tarhonul  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 421221538


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mier Apr 30, 2014 12:40 am, editata de 1 ori
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 10:39 pm

leusteanul,urmat indeaproape de patrunjel sun verdeturile mele uzuale si preferate.eu pun patrunjel si in salatele de rosii si castraveti...si cam in orice preparat ce-l accepta si nu-l anuleaza ,,iar leustean de exemplu pun la sarmalutele in foi de vita,printre altele..  Wink 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 10:58 pm

Aura in toamna daca vrei ai o tufa de leustean de la mine:)
Al meu traieste bine mersi de cativa ani dar in loc semiumbros nu la soare direct!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 11:02 pm

mersi Brandusa,esti o draguta...anul acesta am...si pt la anul de cate ori merg acasa,la sora la tara se stie...2 galeti cu leustean..jap in portbagaj...iar in acest an va trebui sa ajung la ea,caci am sarit-o asta toamna..si ma asteapta cu nerabdare..
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 11:30 pm

Brandusa, de cateva zile ma roade un regret! Desi vorbeam cu Cosmin inca de cand eram consateni, nu mi-a trecut prin cap sa va ofer din minunatiile mele din gradina, atunci cand m-am mutat in Olanda.
Am lasat in urma mea 121 de trandafiri, peste 10 clematite, bujori si crini, ghergine cu flori cat floarea soarelui, o colectie de gladiole... Doamne cate galeti de crini si de Cana Indica am adus eu din Sf Gheorge Delta .. 
Ghiocei mari de balta, tufa mea de leusten cum nici o sateanca nu mai avea... Yuca de gradina, care erau un spectacol.. Trandafiri comandati de peste multi si ape.. Iar acum totul este o paragina.. Am lasat 5 sau 6 Albitii, care nu au fost protejate iarna si de fiecare data primavara sarmanele mele frumuseti, o iau de jos... Aveam o nebunie de smochin..  dureri de cap
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 11:38 pm

Doini albitia/arboresle de matase se protejeaza iarna?te intreb pt ca am si eu unul deocamdata in ghiveci dar ar trebui sa-i gasesc un loc si sa-l plantez definitiv.fiind in ghiveci il duc iarna in adapost,dar daca il plantez tb protejat?pe aici am vazut ca nu sunt protejati iarna.. scratch 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 11:48 pm

Aura, eu am pierdut mai mult de o jumatate a ramurelor.. Gerul le afecta.. 
In anul cand le-am protejat nici on cm nu a fost afectat. Apoi, dupa plecarea mea.. Spuneam, ca toul a fost lasat in voia sortii.. Dar din pacate toata sunt afectate ba de ger, ba de taieri totalmente incorecte..
Asa dar, la iarna, protejeaza-ti ramurile albitiei. Daca nu, ea de jos tot iti va da ramuri noi dar te vei invarte intr-un cerc tampit.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 11:59 pm

Off Doini cu ce suflet trebuie sa te fi despartit de gradina ta .....
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 1:15 am

Ma Laura, asta este singurul lucru care imi lipseste din tara.. In rest, totul este trecut.. Si lasat in uitare.. 
Dar pentu casa mea, eram trup si suflet. Interiorul acelei case, a fost facut dupa chipul si asemanarea mea.. Iar gradina, eram foarte la inceput, aveam atate planuri pentru ea  cyclops 
Plantasem 11 trandafiri si tot pe atati braduti, in Noiembrie 2007, cand inca mai lucram la casa.. Apoi. timid mai plantam cate ceva.. Dar pe atunci munceam ca un rob, nu aveam timp nici sa dorm! Uneori nu-mi permiteam increderea sa las plotter-ele si angajatii sa se ocupe de proiectele mari, si stateam la birou peste weekend, venind acasa doar pt dus.. Dar, din 2011 cand criza a afectat domeniul meu, din prea mult timp liber si dintr-o dorinta de a avea un trandafir mov inchis.. Si anume Ebb Tide, am descoperit TotalMush-ul Citeam fascinata noapte de noapte discutiile acelor oameni.. Multi dintre ei sunt aici,   cheers  Eram fascinata sa descopar ca trandafirii au nume, ca nu sunt doar albi, rosii, galbeni, tufe, cataratori, sau cei de dulceata a bunicii.
Din umbra acelui forumum, faceam liste, comenzi prin Europa, cheltuiam sume mari la Hornbach-ul din Corbeanca, cumparand trandafiri din gama cu mot de la Tantau, pana cand am strans un total de 121 de trandafiri.., care mai de care.. Aveam si eu ravnitul si iubitul Eden Rose.. Il aveam pe deosebitul meu Biedermeier, pe Acropolis care m-a sedus cu frumusetea culorii lui antichizate.. Ehe.. Visam la o bolta de trandafiri, si o rugasem de Karla sa ma sfatuiasca sa-i aleg.. 
Dar, uite, la doar cateva luni dupa toate acelea, am ales sa imi iau copilasii si sa plec in lume, si sa o iau de la inceput!  cheers 
Nu regret absolut nimc! Acum, zilnic apreciez din ce in ce mai mult ce am, unde sunt  cheers 
Dar, da, imi pare rau sa stiu ca munca mea, consumul meu emotional si fizic, s-au dus pe apa sambetei atat de repede.. Mi-ar fi placut sa las acea gradina pe mana cuiva care sa aprecieze plantele  si munca mea.. Sau, se le dau cuiva care sa le merite.   king
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 6:37 am

Doini yucca de gradina o am in plan de ceva timp dar nu am gasit una care sa-mi placa pana acum:))
Aici aveai in gradina multe dar acolo ai vande si orhidee cum aici nu puteai sa ai.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 30 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: