Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)

In jos 
+15
bubu
Dana Caras
Myosotis
Cora-Maria
DanaA
Paulyna
laurabv
geodezia
aura
penelopa
Karla
ghana
stefana
duduta190578
Doini
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 10:08 pm

Cora, am fost sa scot niste bani, ca imi este ca maine nu pot plati cu cardul  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2627208998 Laughing

Dana, ma felicit ca nu i-am spus ca am vorbit cu Stef. Nici nu-i voi spune. Sunt impresionata de acest domn olandez, care chiar m-a facut extrem de fericita astazi, si maine si mai si  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1982394566  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2302975194

Frenk are motiv sa ma tachineze, intrebandu-ma de zeci si zeci de ori, daca nu vreau sa ma mut acolo, sau daca nu vreau sa ma duca din seara asta cu tot cu Vande Laughing

Dana, voi sta cumintica si nu ma voi manifesta la maxim  monkey  clown Laughing  Vreau sa-mi las usa deschisa  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2999181239 Iar Frenk sa ma duca cat de curand si la sera de Cattleya  king 

Bubu, daca in seara asta am avut atatea de spus, ma intreb ce va fi maine pe capul meu, pa dragul nostru forum.., etc.  dureri de cap clown bounce king
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 10:14 pm

Da chiar asa,la asta ma gandeam si eu, cate o sa ai de spus maine  Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 10:18 pm

Cred ca voi scrie o carte  clown monkey  Rolling Eyes Laughing
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mar 21, 2014 8:28 am

E o idee foarte buna cu cartea,mai ales ca ai talent la povestit.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mar 21, 2014 8:30 am

He he, cred ca ar avea prea multe pagini, ca ma lungesc prea mult  clown drunken 
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mar 21, 2014 8:34 am

O scrii pe prima,treci la urmatoarea  Very Happy 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mar 21, 2014 8:55 am

clown Norocul meu ar consta ca va am oe voi, si imi veri citi si aprecia cartea, ca altfel, cred ca voi primi premiul Nobel pentru nebunie Laughing
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mar 21, 2014 9:19 pm

Cam asa ma uit Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 T2758la Vandutele mele, la pozele facute in sera, si daca se poate spune, si la imaginile pe care parca le am inca lipite pe retina:

Desi eu pot vorbi cat in luna si-n stele, sunt inca "speakless" Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 T9008

As vrea sa va impartasesc cat mai mult, dar imi este teama ca voi sari de la o idee la alta, ca na, sa fim seriosi, eu sunt o sensibila si o emotionata, va puteti imagina ce este in sufletul meu acum.. O topaiala si o stare de consum de euforie, dusa la maxim.

Va sa zica, am adorimit pe la ora 2 si m-am trezit fara alarma la 6. Am visat numai si numai nebunii... Dar, toate frumoase si placute.
Am stat cu ochii lipiti de site-ul lor, incercand sa memorez cat mai bine ce au, ce urmeaza sa vad, sa traiesc.
Am luat cateii si am plecat afara, pe o vreme urata, dar parca nici un strop de poaie nu ma deranja.. Era perfect.. Doar cateii mei tremurau saracii si la foc automat si-au facut nevoile de parca si ei stiau ca mami are alte treburi de facut...
Am intrat in casa pasind precum o pisica.. Inca de ieri seara, Frenk ma tachina ca ma lasa acolo, ca sa-mi iau si Vandele si sa ma mut acolo, ca etc si etc.. (daca pot spune asta)

Era deja 8.20 si noi nu ieseam inca pe usa. Tensiunea mea, cred ca atingea limitele unui accident cerebral, Doamne ferest!!!! e.. Ideea este, ca aveam eu destule emotii, dar imi mai dadea si mandru emotii...

Am intarzia 5 minute, timp pe care simteam ca l-as putea pierde in defavoarea mea.
Fara prea multe cuvinte, am coborat din masina, si mi-a zis sa-l sun cand termin, ca sa vina sa ma ia.... Si dus a fost..

Acum, in fata luxuriantei compani, era Doinicu, piticu  clown 
Am sunat la interfon, si salutand in engleza, mi s-a raspuns in olandeza, bine ai venit  Cool 

Am pasit cu genunchii tremurandu-mi.. Erau fractiuni de secunda cand aveam impresia ca picioarele nu ating pamantul.
Mi s-a intins o mana, eu am cuprins-o cu amandoua palmele, si am multumit pentru sansa oferita.
Mi s-a raspuns cald, ca sunt prima persoana fizica care calca in sera in ultimi 5 ani, dar ca entuziasmul si pozitivitatea transmisa ieri la telefon, a adus catre o curiozitate, de a ma cunoaste la randul lui. Vroia sa vada fata entuziasmata si iubitoare de Vanda.

M-a condus in biroul lui, ca sa ii confirm ca albumul care statea deschis pe monitorul calculatorului lui, este al meu.
Nu intelegea de ce 2nii. I-am spus ca doar romanii mi-ar putea intelege numele, scris astfel  afro 

Si, am pasit in PARADIS-ul iubitorilor de Vanda  queen 
Nu-mi venea sa cred, chiar el urma sa-mi arate zonele in care puteam intra.. Ma steptam sa ma paseze unui angajat, dar nu! Chiar el m-a condus.
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2q8xaap
In timpul asta, lui i-a sunat telefonul, si nu apucasem sa-l intreb daca imi permite sa fac poze  dureri de cap 
Chiar nu am facut poze, pana cand nu a terminat conversatia luuuunga  dureri de cap 
Dar, chiar si asa, ce s-a imprimat in mintea mea, inca sta icoana lipita pe retina si de suflet.

In timpul asta, imi atingeam fata de florile frumoase, atingeam radacinile lungi pana in podea, podea care era formata din muschi ud.. De retinut pentru viitoarele noastre sere! Wink

Dupa ce l-am intrebat daca imi permite sa fac poze, si mi-a raspuns ca pot face cateva am trecut la treaba, cu gandul la voi  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2302975194 
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 F4pkjo

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 F4pkjo

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2vkx11s

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 24n4r6b

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1zf7xj5

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 34fl3ti

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 De96o

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2lcwj68

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2wfo3fb

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 33tgk8j

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2wr12yu

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2wdug07

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2vdpt8k

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2m0ehk

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 54fuz4

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2s620zl

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2prclg5

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2vshjmf

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 30kx188

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 29kvr48

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 23u8l6u

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Mkdt37

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2nal2yg

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Izlrah

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1610o4m

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Iymvf5

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2h3mqnb

Domnul Helderman, alegand o Vanda pentru mine Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 T9203
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 3151k0o

Urmeaza, episodul 2  geek


Ultima editare efectuata de catre Doini in Vin Mar 21, 2014 9:34 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mar 21, 2014 10:55 pm

Abia astept povestirile tale, Doini, pentru ca ai un fel inegalabil de a transmite pasiunea  queen . Si palavrageste cat mai mult, asa te insotim peste tot in aventurile cautarii de orhidee  sunny 

Clipul la care ai pus link m-a impresionat teribil (mai mult imaginile cu oamenii de acolo decat muzica), multumesc  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1059784619 .
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mar 21, 2014 11:11 pm

Va pup doamna Stefana  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2480021943 

Ma bucura foarte mult cuvintele dumneavoastra  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1059784619 

Trebuie sa-l hranesc pe mandru, si apoi, revin la episodul doi  drunken
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 6:58 am

ce-mi place!!!!ce ma bucur Doini ca ai sansa asta de a vizita atatea sere de orhidee si impartasesti cu noi experientele tale,si ne incanti cu atatea fotografii de la fata locului!crede-ma ca a vizita Olanda si pietele de flori ,nu zic sere ca e prea mult,e un vis de-al meu neimplinit inca.dar asa,prin povestile tale si fotografiile tale simt ca am fost deja acolo,daca pot sa zic asa,ti-am mai spus asta,dar o sa ma repet,esti o norocoasa!  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1059784619 cineva acolo sus te iubeste,si-ti alina supararile cu ce stie el mai bine,ca te poate mangaia...  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1059784619 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 11:55 am

Frumoasa sera, fumoase flori, frumoasa povestea, admirabil dl. Helderman, astept nerabdatoare ep. 2 cand ai timp!  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2422189467 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 12:16 pm

Aseara dupa ce mi-am hranit mandru, am adormit..   Embarassed   Sleep Era si timpul sa mai dorm si eu la ore normale  dureri de cap 
Emotia traita ieri, m-a scurs si am adormit ca un bebelus. 

Da, Aura, imi tot repet si eu ca sunt o norocoasa, si ca nimic nu-i intamplator, drept dovada, norocul de ieri, l-am facut cu mana mea, si astfel, mi-am deschis o noua usa uriasa, cu felul asta al meu pozitiv. Sunt lucruri pe care le pot face si care sa imi aduca si alte satisfactii...

Pentru mine, bucuria de a impartasi cu voi, este mai mare decat o pot reda in cuvinte. 
Am senzatia ca va povestesc asta la o cafea.. De aici si atat de multe detalii.. Chiar as vrea sa intelegeti ca pentru mine, fericirea vine din astfel de lucruri. 


Dana mea, a fost o experienta minunata  drunken  sunny 
Cand voi gasi acea clipa de liniste, voi continua povestea..
(Astazi sunt plecata de acasa)
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 12:39 pm

Propun ceva: Nu este nou, v-am mai spus asta, dar o fac si acum.

Pana la anu, putem sa gandim si sa organizam o plimbare in Olanda, la gradini, la sere, la expozitia de la Keukenhof, la parada florilor, et.
Inchiriem un mini autocar si ne plimbam peste tot, impreuna  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2092491260 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 1:50 pm

Deci inteleg ca mai avem timp de facut ceva prin casa pana apare episodul 2  Laughing  Bine ma apuc de udat orhideele  Very Happy 
Poate ne spui si cat au costat mandrele  Very Happy 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 3:22 pm

Doini eu sunt de acord sa ne organizam pt la anul..avem suficient timp sa strangem bani si toate cele...demult imi doresc sa ajung la expozitia de la Keukenhof Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1982394566 Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1982394566 Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1982394566 Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1982394566 Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1982394566 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 3:30 pm

Asta este agenda expozitiilor pe 2014.
http://www.keukenhof.nl/en/now-in-the-park/flower-shows/
Se sfarseate cu parada florilor. 

Eu vreau musai sa ajung la expozitia de trandafiri, dar si de crini, hmm si frezia...
Dar, nu cred ca voi ajunge ami mult de doua ori..
E bine ca expozitia de orhidee tine pana la sfarsit, in pavilionul cu plante tropicale.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 3:34 pm

Cateva poze de la expozitia de orhidee, de anul trecut.
(Sunt preluate de la Anco)

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 29ntefm

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2m5y0xg


Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2ymj6km
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 6:28 pm

Raiul pe pamant flower 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 11:54 pm

Vai Doini, am citit cu sufletul la gura si parca ma simt prost ca nu am deschis laptopul doua zile.
Prin ce aventura frumoasa si palpitanta ai trecut!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 23, 2014 2:43 pm

Dana, a fost minunat si sunt asa de incantata, de parca chiar toate supararile mi-au fost sterse cu buretele. Ca bine zice Aura  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1059784619 

Ieri, am umblat teleleu, dar astazi, sunt linistita, si imi pot termina povestea celei mai frumoase dimineti din viata mea.

Asa,
- Am fost condusa prin parti unde nu m-a lasat sa fac poze. Ba chiar pe una, m-a rugat sa o sterg.
Facusem poza unei Vanda, care cred, ca avea peste 2 metri. Era alba, cu florile cat doua palme! Avea 4 tije  Shocked 
Reactia mea, m-a dat de gol ca i-am facut poza. Dar, nu as fi vrut sa-l supar, si in fata lui am sters acea poza. Camera tabletei, oricum nu cuprinsese toata planta.. Atat era de mare.

Am trecut in galop Laughing printr-o sera, in care imi spunea ca sunt angajati care nu au voi sa intre, dar pentru ca i-am aratat o poza cu o floare de Vanda fotografiata intr-un buchet la Ter Laak, mi-a spus, ok, dar nu faci poze aici. Zis si facut!  cheers 
Fireste ca m-am supus.. Ca doar ce am vazut, nu putea sa searga din mintea mea.., nimeni nu poate!

Fabulos!!!! Asta este cuvantul, sau poate nici macar.., cred ca nu am termenul corect, nu inca! Mai am multe emotii de digerat, de asezat in mintea-mi uluita de tot ce am vazut.  drunken 
Am vazut unele Vanda, cu petalele "crete", am vazut specii de Vanda, clone, Vanda mame, purtatoare de keiki cat am eu Vandele "mici" de mari.. Intelegeti ce vreau sa spun.. Erau Keiki uriasi !!!
Nu pot sa spun sigur, dar cred ca am vazut Vanda pelorica. Aveau petalele laterale mai mici si ziceai ca sunt "batute" stiti voi, florile batute  clown  Rolling Eyes  dureri de cap 

Am ajuns intr-o sera, care era despartita de un perete gigant de sticla, unde erau angajati imbracati in halate albe.   Rolling Eyes 

In timpul asta, el ma intreba ce imi place..
Nu stiam ce ma asteapta, dar vedeam ca mai intra printre randurile de Vanda, si se intorcea cu cate una, pe care le tinea tot el, ca eu zburdam de la o Vanda la alta.
Ma intreba, asta iti place? O vrei?  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 3926825235 
Cred ca am raspuns in toate limbile, incepand fireste cu lb. Romana, fiindca na, eu simt si gandesc romaneste, si automat, raspundeam in limba emotiilor pe care le traiam.
Am fost intrebata de 3 ori, si de fiecare data am raspuns, incercand sa-mi stapanesc emotiile, pentru ca imi era deja teama ca sperii sarmanul om. Am strans din pumni atat de tare, ca singurul meu noroc a fost ca nu am unghiile mari, ca-mi dadeam sangele singura in palme. Mi-am muscat buza de jos, de saraca  ajunsese ca a unei botoxate Laughing
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 122j4ib

Am ajuns spre iesire, sau ma rog, pe unde intrasem initial.. si, i-am cerut sa facem o poza impreuna:
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Mj8y12
Acolo, se pregateau Vandele pentru plecarea din companie. Erau asezate pe postative, ca niste rochii frumoase si exclusiviste.. Erau alese pe spranceana, toate erau bogat inflorite, cu multa grija ambalate, catre un nou drum..

Am fost lasata in preajma acestor angajati, si mi-a spus sa astept, ca imi aduce ceva, dar nu am voie sa-l urmez...
Mi-o aducea pe a doua postata la Gradinita mea, cea pe care am numit-o "Angelica", si careia astazi, i-am descoperit si parfumul suav de ghiocei.

Domnul Helderman, a spus in olandeza unui angajat, sa le impacheteze. Erau 4 Vanda.
Cea rosie, cred ca nu este cea in fata careia am rectionat ca o turbata. Aceea era mai inchisa la culoare si nu avea picatele albe, dar, va jur ca nici nu mai conta.., sau conteaza.

M-a invitat la el in birou si mi-a dat cartea de vizita, si la randul meu, i-am oferit-o pe a mea. A fost incantat sa imi afle profesia, dar si proiectul pe care vreau sa-l derulez aici, in Olanda, etc.
In timpul asta, angajatul a venit cu cutia mare, in care erau cele 4 Vanda. Cand am intrebat daca pot plati cu cardul, a venit surpriza, surpriza care a fost ca si cireasa de pe tort. Le-am primit cadou!

M-a condus in sala de protocol, spunandu-i ca trebuie sa-l sun pe Frenk sa vina sa ia..
S-a scuzat, dar mi-a spus ca pot bea o cafea.. Si, a plecat la treaba lui...

In timpul asta, o sirena suna.. Era pauza. O alta parte a frumoasei lor gradini, se umplea de oameni.. Erau lucratorii serei.

Sa va arat cateva poze:

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 59wie9

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 11v6y2o

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 30v0psi

Seniorul Helderman, aranjand Vandele pe care le puteti vedea in prima poza, frumos imbaiate printre pestii exotici.
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2ludsme

M-am dus cu draga inima sa-l salut si pana la urma sa facem si o poza impreuna:
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2vb6dj4

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 2epj2p3

Tot, absolut totul, incepand de la plante pana la mobilier si decoratiuni, au fost aduse din Tailanda.
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 15nt1jn

Aici, am stat in timpul pauzei lor, de vorba cu un domn, care mi-a dat cartea lui de vizita, cu care am schimbat impresii....
Mi-a spus ca oricand vreau sa-l intreb ceva, il pot suna sau ii pot trimite mail.  cheers 

A plecat si el, dar a venit seniorul Helderman, cu care am mai baut o cafea, fiindca Frenk, nu raspundea la telefon, desi sunasem de foarte multe ori  Rolling Eyes 
El chiar ma lasa acolo, dar mie nu-mi pare rau Laughing
Am stat, cred, in jur de o ora de vorba cu seniorul, si astfel mi-a povestit ca el este fondatorul companie, care pentru zeci de ani, a fost producatoare de ciusca  Shocked  (ardei iute)
Mi-a povestit despre vacantele lui din Tailanda, cu cei trei copii, mai apoi cu nepotii, de care era foarte mandru si emotionat.
Intre timp, a aparut si Stef, care cu un aer boem, m-a salutat si m-a intrebat ce-i cu mine pe la ei...
Cand i-am raspuns, si i-am spus ca sunt fascinata de Vanda, m-a intrebat de cat timp, i-am raspuns ca de 5 luni am inceput sa cumpar, iar el mi-a raspuns ca este pasionat de 20 de ani, si a plecat... Ma rog..

A aparut si Frenk, si astfel am plecat din Anco, dar, nu inainte de a multumi inca o data si de a strange mana celui care mi-a oferit aceasta uriasa sansa..

Cand m-a vazut Frenk cu ditamai cutia, pot spune ca avea fata lunga, alba, si ochii bulbucati Laughing
Sigur se intreba cate Dumnezeu am mai luat, si unde va mai sta el in casa lui Laughing
Cand i-am spus cu glasul emotionat ca le-am primit, a respirat usurat  farao Dar, nu a cerut detalii despre aventura mea, pana in aceasta dimineata, cand fugind si tipand prin casa ca o nebuna cu doua Vanda in brate, Yellow Magic si Angelica, fericita nevoie mare, ca tocmai ce descoperisem ca au un usor parfum  sunny , a fost in sfarsit curios sa-i povestesc din experienta mea, la Anco pure Vanda.

Ehe, dragelor, cam asta este povestea celei mai frumoase dimineti din viata mea. Nu exagerez cand o numesc astfel.
Multitudinea de trairi, de emotii, de zambete colorate, cum imi place mie sa spun, (adica fel si fel de expresii ale fericirii..O poza cu zambetele mele colorate)
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 3535xsm
au dus la numele acestei zile, ca fiind una pe care clar nu o voi uita niciodata, va ramane intiparita in cartea vietii mele, ca o experienta inaltatoare, care mi-a confirmat ca tot ce-mi propun, realizez! Ca tot ce vreau, pot sa am! Totul e sa cred in mine, in dorintele mele puternice, acestea sa fie emise in Univers asa cum stiu eu mai bine, si sa nu fie lasate in colturile mintii umbrite de griji si de alte "minuni" zilnice... Ca pot intalni si ca pot aduce in viata mea oameni deosebiti, oameni buni, calzi, cu capacitatea de a intelege ca fericirea mea li se datoreaza si ca eu la randul meu, sunt intr-adevar recunoscatoare si plina de admiratie pentru tot ce imi este dat sa traiesc, iar cei care imi intorc spatele, nu stiu ce pierd..  geek 
Fericirea vine din lucruri marunte  sunny  king  farao 

Sper ca v-a placut aventura mea, si ca imi puteti intelege emotia traita in aceasta fabuloasa dimineata. Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 57490470

Melodia pentru care cred ca am facut o noua obsesie  drunken dureri de cap si pe care dansez impreuna cu sufletul meu.
https://www.youtube.com/watch?v=Kr8LvNDmH3M&feature=youtu.be
Si da, asa este doamna Stefana, oamenii simpli din clip, ne trezesc multe si mari emotii.
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 23, 2014 4:19 pm

Wow ce aventura !  Shocked  Ma bucur pentru tine si iti inteleg emotiile  Very Happy  Iar chestia cu cadoul m-a dat gata !
Ia spune,sfaturi de ingrijire ai primit?
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 23, 2014 4:25 pm

Doini, sa le pastrezi sanatoase pana la adanci batranete si sa le povestesti si nepotilor tai aceasta aventura deosebita de care ai avut parte! Ma bucur din toata inima pentru tine si-ti multumesc inca o data pentru ocazia pe care mi-ai dat-o, de-a vizita (chiar si virtual) locuri pe care nu credeam ca le voi vedea vreodata!
Captivant si acest nou episod, am trait emotiile tale de parca eram cu tine! Categoric, trebuie sa scrii si o carte!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 23, 2014 8:54 pm

Va multumesc si va pup cu mare drag  Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 1059784619 

Dana, este clar ca mi-ati tinut pumnii, am fost o norocoasa!  cheers  Va multumesc mult pentru gandurile transmise!

Am primit si sfaturi, dar nu atatea pe cat mi-as fi dorit eu.
Mi s-a spus ca ideal, in apartamnt sa fie tinute in vaze.
Mi-a spus ca cele cu radacinile cu tenta maronie, par afectate de "chimicale"
M-a atentionat sa le tin in apa cate 30 de minute, dar in primul rand, numarul de zile il pot observa duca cat cum sunt radacinile. Mi-a spus ca lipsa apei, chiar si pentru o zi, poate duce la moartea sau ma rog, degradarea radacinilor.
M-a atentionat sa nu scufund prea mult planta, chiar asa cum a spus di Bianca, ca sa nu patrunda apa si sa putrezeasca usor usor planta.
Mi-a spus sa fac fertilizari cu produse dedicate orhideelor, si sa o fac o data la doua saptamani.

Am cartea de vizita a acelui domn amabil, si ii voi pune mai multe intrebari.
Daca aveti si voi, le pot transmite.
Aa, mi-a spus ca vara, pot scufunda planta zilnic cate 15 minute!
Ca o pot pulveriza, dar asta nu va ajuta foarte mult, si ca da, dusurile pot fi o solutie buna.
Vandele din sera, primesc de doua ori pe zi apa!!!

Mai am de adaugat impresii din acea minunata zi, dar, inca trebuie sa se aseze toata inflormatia, ca nu are loc inca de emotii..

Aaa, mi-a spus ca daca tot le tin atarnate-agatate, daca as putea, sa tin muschi ud sub radacinile lor.
Asta apropo de alte metode folosite de "noi" acele tavite cu pietricele in apa Wink
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 23, 2014 10:54 pm

Am citit emotionata aventura ta, mi-a placut mult de Seniorul Helderman...ce a putut face in viata lui...incredibil...
Doini iti doresc din suflet sa faci ceea ce ti-ai propus...uite totul e posibil, dintr-un cultivator de ardei iuti sa ajunga la un asemena nivel...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)   Doini si aventurile, dupa noi orhidee :) - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Doini si aventurile, dupa noi orhidee :)
Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Orhidaceae-
Mergi direct la: