Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+24
laurabv
ghana
leonor
ella06
popescugp
duduta190578
sicamin
costieanuconstantin
anasstasia
Marga
gabriela60
Carina
Mihai
georgiana
Rux
Karla
bubu
anamaria
Myosotis
Vernil
stefana
Tinkerbell
penelopa
Doini
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 36 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMier Oct 30, 2013 4:55 pm

Te pup Aura! Ma bucur ca ti-a placut! Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 1059784619 
Nu-mi mai iau nimic.... Poate doar drumul... Laughing
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMier Oct 30, 2013 6:15 pm

eee...nici chiar asa....sunt alte femei care au pasiuni mult mai extravagante si de care se bucura exclusiv ele..pe cand florile sunt o bucurie pt toata lumea, aduc cu ele bucurie si frumusete in casa/curtea fiecaruia.creeaza buna dispozitie..asa ca i-ati doar un respiro ... si apoi din nou la vanatoare de comori... cheers 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMier Oct 30, 2013 8:36 pm

Ce frumos ai scris Aura Very Happy 
Si da, ai dreptate. Eu, de exemplu, nu am nevoi exagerate, nici macar unele firesti pentru o femeie. 
Dar sunt foarte sensibila, cand cineva, oricine ar fi,  ma incorseteaza in dragostea mea fata de animale si de flori...  Mi se pare absurd si nedrept sa-i interzici cuiva, acel ceva, care ii provoaca placere si bucurie sufletului.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMier Oct 30, 2013 8:41 pm

daca-mi permiti, Doini, eu nu cred ca-l deranjeaza atata faptul ca de fiecare data cumperi flori cat il deranjeaza faptul ca l-ai mintit ca nu sunt noi, sunt tot alea vechi pe care le uzi.
Barbatul occidental difera de cel de la noi, in regula generala. Eu nu-l cunosc pe Frenk, nu stiu cum gandeste in mod particular... insa cred ca daca l-ai fi privit in fata si i-ai fi spus adevarul ("sunt noi, asta e, nu m-am putut abtine, sunt un soi de remediu pentru mine), situatia ar fi fost alta. Nu zic ca te-ar fi autorizat sa spargi portofelul, asta nu...
In fata unui barbat occidental trebuie sa asumi ceea ce faci, fiindca au un raport fata de minciuna mult mai intransigent fata de români (care pot sa "treaca-mearga"...).

Eu ti-as sugera sa te bati ca sa-l convingi ca orhideea cutare e foarte rara, foarte utila colectiei tale si ar da foarte bine in baie, in plus purifica aerul, absoarbe dioxidul de carbon si emite oxigen... iar daca te da afara pe usa sa intri pe fereastra.

Daca te consoleaza, in vreo cativa ani o sa se schimbe mentalitatea lui: traiul lânga o românca românizeaza pe oricine, deci nu o sa fii nevoita sa te lupti si sa argumentezi toata viata Very Happy
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMier Oct 30, 2013 9:16 pm

Karla, cu drag iti primesc sfaturile si parerile Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 1059784619 

Cu toate ca le-a numarat, nu si-a dat seama ca l-am pacalit, pentru ca inca de la inceput am luat un numar considerabil. In timp, pe unele i le aratam, si ii spuneam ca nu le-am rezistat frumustii. 

Fara pic de perdea, iti spun, ca pe el l-a deranjat pretul Vandei, pe care oricum nu-l stie, dar crede ca a fost 25 de euro, ca cele pe care le-am vazut impreuna in Hornbach si de care se mira, sustinand ca sunt absurd de scumpe.. Intre noi fie vorba, pe a mea am dat 40€ pt ca era cu tot cu vaza.... Bani cu care mi-as fi putut cumpara o pereche de pantofi, sau un parfum (mic) ., etc. Bani, care nu erau ai lui... Very Happy 


La cele scrise de tine mai sus, fara sa te contrazic cu nimic, ba din contra aprob cele spuse de tine, totusi am o adaugare, a carei nuanta e prezenta in cele scrise de tine. zgarcenia barbatului occidental. 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMier Oct 30, 2013 9:31 pm

Acum, cand m-am dus pana in bucatarie, locul in care tin cateva orhidee, am vazut ca aveau lampa folosita pentru ele, aprinsa.

Ce m-a durut pe mine cel mai mult, a fost ca stia ca in weekend avea loc intalnirea organizata in sera particulara a unui colectionar de orhidee, intalnire pe care o asteptam frecandu-mi palmele de nerabdarea de a vadea cu ochii mei o astfel de sera, sa intalnesc si sa cunosc oameni cu aceasi pasiune fata de natura si frumos, ca si mine... Iar el, ce a facut? A plecat cu gps-ul meu..., ok, puteam sa cred ca din greseala, dar m-am prins ca a facut-o intentionat... Neutral
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMier Oct 30, 2013 9:55 pm

Ah, in cazul asta ai dreptate sa te simti aiurea... E un gest lamentabil sa plece cu gps-ul tau. Nu mai culpabiliza pentru nimic, asta e un gest... incalificabil (ma abtin sa-l calific ca sa nu torn gaz peste foc). Daca Max mi-ar face una ca asta, indiferent cat sunt eu de "vinovata", cred ca mi-as schimba radical parerea despre el. Un domn nu face asta nici mort... poti sa-i spui asta din partea mea.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMier Oct 30, 2013 10:15 pm

Ce-mi place cum punctezi tu, Karla!!! applause 
Ma bucur ca ma intelegi. M-am simtit incorsetata, dezamagita, etc.... Si nu-mi este usor sa trec peste nedreptati.., ca sunt satula de atatea cate am avut pana acum.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Oct 31, 2013 8:04 am

Ma fetelor nu e zgircenia barbatului occidental este zgircenia barbatilor in general

ca si d-l Pipi cu fetele imi striga  ca dau banii pe flori dar le fac calculul simplu atit pentru voi si tot atit cit luati voi si pentru mine .. deci parte egala la toata lumea
bineinteles ca toti mustesc ca de ce si eu sa am parte egala cu ei ..iote asa ca si eu cistig si trebuie sa am aceleasi drepturi ca voi ..ca voi dati bani pe parfurmuri mincare buna si alte alea eu prefer sa iau un pateu de ficat si o piine ca pachet si sa imi cumpar flori de restul..e si tot la mine   se uita chioris cind le-o zic
asa ca iti faci parte tie parte lui si tu maninci din partea lui dar pe a ta o dai pe flori ..ca in Carcagiale 2 la primarie doua la farmacie ..sau 3 pachete de orez unu de zahar si iar unu de zahar altul de fidea 5 de orez ..etc
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeJoi Oct 31, 2013 6:37 pm

geodezia a scris:

asa ca iti faci parte tie parte lui si tu maninci din partea lui dar pe a ta o dai pe flori ...
 Ce mi-a placut asta applause  Laughing
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 7:58 am

ma noi ne acomodam din mers ca de asta e
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 3:09 pm

Am pus subiectul cu orhideele. Scuze de intarziere, insa cand nu ma simt bine nu sunt buna de nimic...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 4:27 pm

Mii de multumiri Karla Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 1059784619 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 2480021943 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 1059784619 

Sper ca te simti mai bine!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 5:32 pm

ça va, daca n-ar fi vremea de caine de afara as fi chiar bine Very Happy
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 5:47 pm

Bravo! Ma bucur ca nu mai ai febra. Si la mine este o vreme de zacut... Un cer mohorat si o atmosfera de filme de groaza.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 8:27 pm

1 noiembrie, ziua mortilor... vreme asortata, deh.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 9:03 pm

Ziua mortilor la ortodocsi?  La catolici a fost ziua tuturor ingerilor.  Nu s-au auzit colopotele, sau o stire despre asta la tv... Ce ciudat mi se pare.. Rolling Eyes Si se mai mira ca sunt ocupati de musulmani, care isi mai si construiesc moschee...


Ultima editare efectuata de catre Doini in Vin Noi 01, 2013 10:57 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 9:55 pm

As, nu cred ca e la ortodocsi.. aici 1 noiembrie e "la Toussaint", ziua tuturor sfintilor, in care te duci la cimitir sa ai grija de cei plecati care sunt sfinti pentru tine.
E zi libera prin lege ca de 1 mai sau 15 august. Si intotdeauna e o zi cu ploaie si gri de-ti vine sa mori... pfff... n-am prins niciodata un 1 noiembrie fara ploaie siroaie si nori cenusii de nu lasa sa treaca lumina.

In plus sunt 50 de ani de la moartea lui Edith Piaf... comemorari si comemorari, insa astea sunt mai vesele:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeVin Noi 01, 2013 10:32 pm

Aha! Nu stiam asta, multumesc.

Am ascultat melodia. Cat de frumoasa este limba franceza, cat este de melodioasa. Cat de frumosa e muzica franceza. (Te "invidiez") 
Nu acelas lucru as putea spune despre olandeza. Ca sa nu mai vorbesc de muzica lor... Brrr  eu, cand spun ceva in olandeza, ma gadila in cerul gurii Laughing  Ca sa nu mai spun ca-mi pare, ca este limba gastelor nervoase Laughing
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeSam Noi 02, 2013 9:03 am

Ai reusit sa inveti olandeza ? Mi se pare imposibila, ca si germana de altfel. 
La noi "Ziua mortilor" asta de 1 noiembrie se tine mai mult in Ardeal, ca acolo sunt mai multi catolici. In zonele astelalte sunt omie de sambete ale mortilor. In toate posturile, plus de cate ori sunt mosii. Si cine mai stie cate .
Am biserica foarte aproape, cam vis-a-vis de curte, asa ca vad "babele" sambata dimineata. Cara pomenile in cosuri de paie impletite - asta e frumos - dar se vaita ca le cere popa 30 lei de cos - adica de citit o pomana - ceea ce si mie imi pare destul de mult.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeSam Noi 02, 2013 10:29 am

E aceeasi sarbatoare.
Noroc ca noiembrie e o luna cu multe zile libere, mai uiti ca vine iarna. 11 noiembrie iar stam acasa, e ziua in care au castigat primul razboi mondial.
Pai, poti sa inveti franceza, Doini, de ce nu? trebuie sa fie sigur un centru cultural francez la Haga...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeSam Noi 02, 2013 1:33 pm

Invatat e mult spus, dar inteleg si cand sunt nevoita o bajbai. Dar e tare greu sa inveti ceva care nu-ti place. Ma lupt ca sa retin si sa pronunt corect.
Nu am avut acelas sentiment cand am invatat greaca, pe care o ador. O vorbeam atat de bine si de corect incat putini erau grecii care se prindeau ca nu sunt grecoaica..... Din pacate, nu prea mai am cu cine vorbii in greaca. Dat cand intalnesc aici chiar si pe strada un grec, intru in vorba cu el, de dragul limbii.
Franceza mi-a placut tare mult, am invatat-o la scoala, dar am uitat-o.... Nu m-as apuca de o alta limba, pana nu invat olandeza. Cand m-am mutat aici, stiam ca ne vom muta in Belgia.., si ma bazam ca voi invata franceza si mai putin olandeza. Din pacate, tot in Olanda sunt si acum.. 

De exemplu, nu am invatat niciodata spaniola, dar cand eram puistoaica, m-am uitat la o telenovela Embarassed e, de atunci am putut cocheta cu limba, si lasand la o parte asemanarea cu limba noastra, in vacantele din Spania si Dominicana eu, cu un vocabular de copil, puteam vorbii fara jena...
Dar probabil multi sint ca mine, cel putin cu spaniola si italiana, fara sa o inveti, o intelegi si poti cocheta usor cu ea..., dar nu e cazul si cu olandeza asta, asa de urata! Eu am impresia ca se cearta cand vorbesc Laughing
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeSam Noi 02, 2013 6:17 pm

La noi astazi s-a,, sarbatorit" mosii de toamna la cimitir a fost multa lume si s-a dat pomana,desi in calendarul ortodox nu este trecut cu rosu.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeSam Noi 02, 2013 6:22 pm

Exact cum a spus si Myo mai sus. O mie de mosi .... Rolling Eyes
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitimeMar Noi 05, 2013 6:18 pm

Noile bucurii venite in gasca mea vesela si colorata. cheers 
Miniuata cu o singura tija, dar cu doi puisori si o tentativa bounce
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sper sa se poata observa "armata" de puisori Very Happy

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 33 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 33 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 36 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: