Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+24
laurabv
ghana
leonor
ella06
popescugp
duduta190578
sicamin
costieanuconstantin
anasstasia
Marga
gabriela60
Carina
Mihai
georgiana
Rux
Karla
bubu
anamaria
Myosotis
Vernil
stefana
Tinkerbell
penelopa
Doini
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 2:26 pm

Ah ce bine!!!! Asta este o veste buna cheers 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 2:27 pm

[url=+ ---- - De unde se cumpara ingrasamantul de orhidee? Si pamant special le trebuie, nu?]+ ---- - De unde se cumpara ingrasamantul de orhidee? Si pamant special le trebuie, nu?[/url] si pamantul special si ingrasamant orhidee se gasesc la retailerii mari gen OBI HORNBACH DEDEMAN BAUMAX eu am orhidee plantate in pamant de muscate si sunt ok...
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 2:29 pm

aa am uitat sa-ti zic...neaparat le lasi in abalajul lor original cu tot cu instructiuni..
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 2:37 pm

aura a scris:
doini eu le-am pus doar ingrasamant de orhidee...le pui de azalee in cazul in care ai multe azalee/rododendroni si ai in casa ingrasamant pt ei atunci poti pune dintrasta adica sa nu mai dai banii pt ca le plac un sol cu mai multa aciditate...sunt plante acidofile  ca si gardenia...apropoin gradine ta suspendata poti pune si gardenie /florile ei albe miros divin si de asemenea si azalee bineinteles de dimensiuni mai mici...
Eu nu intelegeam de ce scrie asa in carte scratch 

in schim mai am o usoara teama scratch  nu prea stiu cata apa sa le pun ...Eu cand am mai avut orhidee le scufundam cate 30 de minute in apa (nu mai stiu cine m-a invatat asta, dar le mergea bine )
Acum, avandu-le in in ghiveciul asta ceramic habar nu am cum trebuie sa procedez corect Rolling Eyes 
De sambata seara le-am mai udat cu vaporizatorul radacinutele, o fi bine, o fi rau clown 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 2:50 pm

iti dai seama ca nu poti sa le scufunzi in apa....No le stropesti cu un puf puf pe frunze si radacini cam la 3 zile si apa cate putina dar doar cand s-a mai zvantat pamantul doini pui degetul pe pamantsi simti gradul lui de umezeala daca-i umed nu-i pui apa da-i uscat la suprafata zgandari putin in adancime si i-ti dai seama...singura cand le trebuie apa ...pur si simplu nici nu trebuie sa vezi..il simti in degete pamantul...
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 2:52 pm

depinde de temperatura ambientala daca ai undeva la 18-20 grade in casa le pui apa dar cate putin undeva la 1 cescuta cam 1/saptamana asa cu aproximatie..
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 2:55 pm

sau vezi ca tb sa gasesti la ei in magazinele specializate de plante niste indicator umezeala pamant ceva gen betisoare...sau sunt si niste dozatoare mici apa pe care le infigi in pamant si el i-si trage singur necesar apa...atunci cand se usuca face bula aer si absoarbe apa..nici prea multa nici lipsa..Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 1059784619 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 3:01 pm

Am inteles sa traiti sa infloriti Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 67172415 

Eu am luat scoarta de cocoso (pe ambalaj spunea special pt orhidee) arata ca o caramida vidata pe care a trebuit sa o tin cateva minute in 1.5 l apa.. Si am folosit si scoarta din paharele orhideelor.
Temperatura in casa este de 22-23 C (dar eu tot am piciorele sloi fie vorba intre noi) Rolling Eyes 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 3:05 pm

aura a scris:
sau vezi ca tb sa gasesti la ei in magazinele specializate de plante niste indicator umezeala pamant   ceva gen betisoare...sau sunt si niste dozatoare mici apa pe care le infigi in pamant si el i-si trage singur necesar apa...atunci cand se usuca face bula aer si absoarbe apa..nici prea multa nici lipsa..Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 1059784619 
Da! Bravoo Wink am vazut asa ceva intr-un ghiveci intr-un magazin de pantofi Laughing 
Voi cauta sa imi cumpar si eu clown  dat dupa ce imi cumpar ghete kangoo jumps pentru ca iar ma uit pe youtube la caprele alea care arata bestial si cu siguranta nu voi slabii daca doar ma uit la ele stand pe canapea cu gura deschisa Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 2945718842 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 3:24 pm

eu cred ca e un mit..asta cu ghetele kangoo jumps..daca i-ti iei o coarda si te joci cu ea in parc cand iesi cu cateii si castile cu muzica in urechi ...cheers 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 3:32 pm

Nicio sansa sa fac asta cu cateii !!
Unul vrea sa miroasa boscheteii, altul cauta arici, altul iepuri.. sau alerga toate ratele
Pai cum facem scratch 
Aa si am coarda dar cred ca este incomparabil, pt ca cu coarda nu poti face toate miscarile pe care le poti face cu ghetele astea Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 2147529457 
Ce ma oftic este ca nu le gasesc mai ieftin de 200 de euro ce imi pare destul de mult, la americani se gasesc si pana in suta de $ Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 15195598
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 3:50 pm

Uite caprele cum se distreaza ca niste nebune!!! Da la min 22.30 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 2147529457 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 2147529457 

Si cand mi-o fi dor sa joc o hora, bag asta cu kangoo jumps sau brasoveanca ca o nebuna de una si gura Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 2302975194 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 4:58 pm

super! ce mi-ar place si mie...doini daca erai in tara deschideam un centru de antrenament kankoo:mi: 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 5:28 pm

... haideti, mai fetelor, parca o repriza de dans, fara cercurile alea turtite'n picioare, nu merge bounce  In plus, puteti face miscari mult mai complexe, care va pun la treaba toti muschii.
Eu si cand sunt suparata, cel mai bine ma destind dansand pe picioarele mele si cu ele pe pamant Very Happy 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 5:29 pm

Apropos, Doini, cand ma vede mama dansand, zice ca sunt ... o capra cheers 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 5:54 pm

Pene, il sti pe Edi Stancu dansatorul/coregraful gras?
Pai, cum facem?!
Eu ma auto numesc capra. Pt ca sunt de fel zvapaiata cheers Mama, imi spunea drace fara sa dansez Cool 

Incep sa te corup Aura? tongue  facem amadoua pe skype, ne uitam una la alta Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 1922459146 si topaim impreuna  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 2147529457 

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeMar Aug 20, 2013 12:01 pm

Il stiu pe Edy Stancu, ca urmaresc "Dansez pentru tine", dar el nu reprezinta exemplul cel mai elocvent pentru mine in materie de dans monkey  Nu pot asocia "grasimea" cu dansul Wink ... desi, cred ca danseaza, in felul lui, si elefantul Laughing 
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeMar Aug 20, 2013 1:33 pm

Doini a scris:
Da si mie imi place, noroc cu Vernil ca, habar nu aveam despre ea...
Ehe, si eu cand am foas ultima data in magazin am "adoptat"  doua rosiioare cherry pt ca m-a indus in eroare numele lor "candy" si am crezut ca or fi mai speciale ca cele pe care le-am cumparat eu si le-am oprit semintele.., ete tronc! Cand m-am uitat pe google erau aceleasi rosioare ca cele luate pt seminte dar ca si cele pe care eu le aveam in curte. Dar frate cat m-am mai benoclat dupa semintele aproape inexistente Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 1922459146 
Cateva poze cu ele de pe net
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Apropo, voi va puneti rosii uscate in ulei? Eu as face asta anul acesta pt ca m-am saturat sa cumpar si de fapt niciodata sa nu am cand am nevoie de ele bom
Si eu as face rosii uscate, insa nu stiu cum se pastreaza si cat timp stau daca le pui in ulei. Am foarte multe rosii si nu stiu ce sa fac cu ele
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeMar Aug 20, 2013 3:21 pm

mi-a cald...rau....parca nu am simtit pana acum, dimineata, cand am deschis ferestrele sa aerisesc, nu a intrat de loc aer
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeMier Aug 21, 2013 9:59 am

... si, stai, Georgiana, ca inca nu s-a terminat ... canicula sunny 
Imi vine sa rad ca ne plangem de caldura in gradina rece a Doinitei farao  Da' asa, noi ne mai racorim, iar ea se mai incalzeste pirat 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeMier Aug 21, 2013 11:06 pm

Ghana eu voi face rosii astfel! In comert sunt suficient de scumpe iar eu cumpar foarte des.., asa ca voi incerca cateva borcanele.., la mine este foarte greu cu satiu de depozitat.., ca mi-as face eu multe dracii bune clown 
Eu le cumpar pt ca imi plac foarte mult in sosurile pastelor cu fructe de mare; le manac in salate in care pun fasole, ciuperci proaspete; sau cu branzeturi fel de fel...
Acum imi amintesc ca strabunica mea (mai mult ea draguta m-a crescut pana la 7 ani) pe langa prune si caise, punea la uscat, la soare si rosii.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeMier Aug 21, 2013 11:07 pm

georgiana a scris:
mi-a cald...rau....parca nu am simtit pana acum, dimineata, cand am deschis ferestrele sa aerisesc, nu a intrat de loc aer
Tu faci misto de mine? clown 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeMier Aug 21, 2013 11:11 pm

penelopa a scris:
... si, stai, Georgiana, ca inca nu s-a terminat ... canicula sunny 
Imi vine sa rad ca ne plangem de caldura in gradina rece a Doinitei farao  Da' asa, noi ne mai racorim, iar ea se mai incalzeste pirat 
Bravo fetelor, v-ati gasit locul potrivit, sa va "plangeti" de canicula cand mie imi sunt talpile vinetii de cat sunt de reci tongue 

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 1059784619  sunteti bine venite in gradina mea poate ma mai incalzesc si eu Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 1059784619 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Aug 22, 2013 12:43 am

sunny sunny sunny sunny sunny 
Am trimis canicula la tine Basketball 
Rosii uscate in ulei- cel mai bine se preteaza San marzano sau Roma - sunt alea lunguiete, carnoase cu seminte putine, care de obicei se folosesc la facut suc.
Se taie in lung pe jumate. Se aseaza in tava aragazului cu taietura in sus, se presara cu un praf de sare si unul de piper, se stropesc cu putin ulei de masline. Se pun la cuptor la 50grdC timp de 4-5 ore. Se scot, se pun in borcane care se umplu cu ulei de masline. Se mai tin borcanele (inchise) cam o ora in cuptor (in loc de bain marie )
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitimeJoi Aug 22, 2013 12:51 am

multumesc. o sa incerc si eu.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 18 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 18 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: