Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+24
laurabv
ghana
leonor
ella06
popescugp
duduta190578
sicamin
costieanuconstantin
anasstasia
Marga
gabriela60
Carina
Mihai
georgiana
Rux
Karla
bubu
anamaria
Myosotis
Vernil
stefana
Tinkerbell
penelopa
Doini
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 28 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 9:04 pm

Lasa ca se fac ele mari si frumoase! Sa le faci poze sa le vedem si noi Wink
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 5:53 am

Da, ideea este ca la orhidee sunt habarnista.... Dar o astept pe doamna stefana sa ma sfatuiasca si sa ma invete
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 12:39 pm

Si eu sunt la fel, vrei sa ne luam de maini ?clown 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 8:05 pm

uite doini pt.baie..Very Happy [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ce zici i-ti place?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:02 pm

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 1922459146 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 1922459146 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 1922459146 
Cum sa nu-mi placa!!! E superb! ....., dar, exista si un dar, imi trebuie si o casa noua pe tru asta Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 57490470 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:20 pm

eeei si tu acum..omul sfinteste locul..daca ai lumina in baie..poti pune 2-3 saculeti cu ferigi or sa fie fericite..
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:25 pm

uite doini si aici...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ce zici in rame de tabloupe pluta facute cuib eventual pui rama pe un suport inclinat..
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:27 pm

uite si asta..[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]flower 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:35 pm

Foarte faina si idee cu tablourile! Le stiu inca de cand m-a apucat nebunia..., numai ca este un alt sistem, total diferit de ce mi-am luat eu.
Mie mi-a placut teribil asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dar chiar nu inteleg cum este sitemul plus ca indiferent cat am cautat nu am gasit furnizor Neutral 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:42 pm

uite doini aici ti-am pus ceva plante ce s-ar preta pt ce vrei tu sa faci...[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:45 pm

mai sunt ...o sa-ti mai pun ...eu zic ca ar merge si niste orhidee albe pitice pt ca si lor le place aerul mai umed nu au crestere rapida nu le trebuie lumina puternica plus ca floarea tine destul Very Happy Very Happy 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 9:48 pm

Am cumparat inca trei orhidee si un vas de ceramica, frumos zic eu.., iar acum, vreau sa aranjez orhideele in el... Ma rog din tot sufletul sa nu le traumatizez la transplantare...
Ce fac cu radacinile??? Le bag si pe ele in vas?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 10:01 pm

Multumesc Aura!!! Ai dreptate cu orhideele pitice, pot fi si ele adaugate
Astazi am luat cate un Anthurium alb si rosu, Chlorophytum bonnie dar am vazut si imi doresc si Medinilla magnifica.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 12:39 am

Asa arata dragutele orhidee in vasu` cel nou Very Happy 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 9:22 am

vaaai...ce frumoase sunt!!!gata m-ai facut sa ma duc dupa orhidee si vas..Very Happy radacinile le lasi asa cum sunt pe dinafara .in pamant le pui exact cum au stat in ghiveci initial .doar daca ghiveciul tau e mai adanc si daca in balot putrezesc radacinile atunci poti baga in pamant cateva dar doar cele da la baza...dar cu mara grija ca se frang usor...
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 9:25 am

vezi ca mednila este pretentioasa ma ref.la faptul ca nu infloreste decat in anumite conditii.eu am una de 3 ani creste frumos dar flori🇳🇴 plus ca are frunze mari..ca sa o pui in valoare trebuie pusa singura ..sunny 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 9:30 am

daca ai luat anturium alb si rosu si vrei sa iei si orhidee ar fi bine sa iei o culoare diferita...ceva galben mov pt ca alb ai rosu la fel poate vei lua si spatifilum si acela e alb deci ceva culori de contrast si le asezi in unghiuri diferite vezi tu te joci putin...ah ce mi-as dori sa particip si eu..Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 1317549515 .te rog fa poze pas cu pas si sa mi le arati..
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 11:01 am

Doini, tasteaza "mur vegetal" in google, sunt de-a furnizori de nu le mai vezi numarul...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 6:40 pm

Multumesc Karla, am gasit atat de multe site-uri..
Am gasit si pe youtube filmulete cum ar fi acesta de exemplu.


In viitor sper sa gasesc solutii sa am si pe balcon, astfel sa imi indeplinesc nevoile si pofetele macar pentru plantele aromatice cheers 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 6:58 pm

aura a scris:
daca ai luat anturium alb si rosu si vrei sa iei si orhidee ar fi bine sa iei o culoare diferita...ceva galben   mov  pt ca alb ai rosu la fel poate vei lua si spatifilum si acela e alb  deci ceva culori de contrast si le asezi in unghiuri diferite  vezi tu te joci putin...ah ce mi-as dori sa particip si eu..Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 1317549515 .te rog fa poze pas cu pas si sa mi le arati..

Am timp de gandit si cercetat, coletul nu va pleca din tara prea curand pentru ca daca tot imi vine macar sa mi se trimita si din cele pe care nu le gasesc aici, cum ar fi borsul Laughing  as avea nevoie si de niste medicamente, dar nu stiu daca este permis sa fie trimise prin posta scratch 
Pana atunci, ma informez cat pot de bine, si am si un bonus zic eu Wink Am noroc cu tine care mi-ai sarit in ajutor Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 1059784619  si ai multe plante de interior si experienta cu ele...., plus, cu voi cele care vreti sa imi dati un sfat, doua, noua Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 1059784619 
Pentru ca, ma bazez pe informatiile voastre in privinta "pretentiilor" florilor pe care le-as putea avea in viitorul apropiat.
In primul rand trebuie sa aleg plante care sa aibe mai mult sau mai putin aceleasi nevoi (udare, fertilizare, pamant, etc)
Sa ma feresc de cele care fac usor daunatori...
Si nu in ultimul rand sa ma feresc de plante care cres prea mari sau nu fac flori asa cum imi spui de Medinilla.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeDum Aug 18, 2013 7:50 pm

aura a scris:
vaaai...ce frumoase sunt!!!gata m-ai facut sa ma duc dupa orhidee si vas..Very Happy radacinile le lasi asa cum sunt pe dinafara .in pamant le pui exact cum au stat in ghiveci initial .doar daca ghiveciul tau e mai adanc si daca in balot putrezesc radacinile atunci poti baga in pamant cateva dar doar cele da la baza...dar cu mara grija ca se frang usor...
Ma bucur ca iti place cum a iesit! Si, iti multumesc pentru sfaturi Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 1059784619 
Te rog lamureste-ma cu ceva..., in cartea pe care o ai si tu, scrie sa le fertilizez cu ingrasamat pentru azalee Rolling Eyes 
Pai de ce nu cu ingrasamant pentru orhidee? am vazut prin magazine ingrasamant pentru ele scratch
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 7:34 am

doini eu le-am pus doar ingrasamant de orhidee...le pui de azalee in cazul in care ai multe azalee/rododendroni si ai in casa ingrasamant pt ei atunci poti pune dintrasta adica sa nu mai dai banii pt ca le plac un sol cu mai multa aciditate...sunt plante acidofile ca si gardenia...apropoin gradine ta suspendata poti pune si gardenie /florile ei albe miros divin si de asemenea si azalee bineinteles de dimensiuni mai mici...
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 8:56 am

De unde se cumpara ingrasamantul de orhidee? Si pamant special le trebuie, nu?
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 8:59 am

Doini, legal nu ai voie sa primesti medicamente, dar poti sa mizezi ca va merge la posta cu pachetul gata facut, si lipit bine cu scoch.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 2:24 pm

doini eu anul trecut i-am trimis baiatului in colet postal si ceva medicamente si nu a fost problema.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 17 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 17 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 28 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: