Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+24
laurabv
ghana
leonor
ella06
popescugp
duduta190578
sicamin
costieanuconstantin
anasstasia
Marga
gabriela60
Carina
Mihai
georgiana
Rux
Karla
bubu
anamaria
Myosotis
Vernil
stefana
Tinkerbell
penelopa
Doini
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 28 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 6:02 pm

spendida
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 02, 2013 2:33 am

Va multumesc fetelor!
... pacat ca tine atat de putin.....
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 02, 2013 8:38 am

Tare frumoasa,sa-ti traiasca!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 02, 2013 1:23 pm

Habar nu aveam ca exista passiflora alba ... e spectaculoasa ... Doini, dar ce multime de flori se vede pe fundalul pozelor!
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 02, 2013 2:57 pm

Passi sunt de la alb la rosu , de la galben la portocaliu,albastru la mov,simple,batute dar fiecare are un anume model de intretrinere ce este f. dificil in conditii de casa.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeSam Aug 03, 2013 10:37 pm

Sunt putin ofticata ca passiflorele mele isi pierd boboceii mai mult decat ma asteptam...
Oare ce le lipseste... Rolling Eyes 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeDum Aug 04, 2013 6:39 am

Nu ma pricep deloc la florile astea:no: , la tine e cald tare ?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeDum Aug 04, 2013 11:48 am

Nu, nu este cald.., rare sunt zilele cu 30 de grade...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeLun Aug 05, 2013 1:18 am

Chiar caldura le lipseste probabil.
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeLun Aug 05, 2013 12:54 pm

Le prieste caldura si o atmosfera putin umeda.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeLun Aug 05, 2013 1:16 pm

Da, probabil ca asta le lipseste, caldura. E trist sa le vad cum isi pierd boboceii...
Mai am un necaz, clematita temptation este afectata de fainare.....
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeLun Aug 05, 2013 11:48 pm

Da-i cu chimicale.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeMar Aug 06, 2013 12:52 am

Am cumparat astazi cand am fost sa-i iau mamei lui Frenk orhideea un produs si maine ma apuc de treaba. Sa le dau pereventiv si pe "surorile ei vecine"? La instructiuni scrie sa repet la doua saptamani.., asa se face?

In magazinul acesta imi place sa ma duc din cand in cand macar sa ma uit ca de luat nu mi-am mai luat de mult vreo floare din lipsa de spatiu, dar imi iau lumanari (nu suna prea bine, vorba aceea "sa-ti iei lumanari de ...) [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si m-am invartit pe langa senecio rowleyanus dar nu mi-am luat-o ca, mai intai as vrea sa aflu daca este pretentioasa..., de exemplu, nu am foarte multa lumina naturala in casa pt ca Frenk e pudic (maniac) si ma tine cu draperiile trase tot timpul Laughing 
ce am aflat despre ea, este ca floricelele ei miros a scortisoara Wink suna tentant cheers 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeMar Aug 06, 2013 3:02 pm

Ce fericita esti, Doini, cu un asa magazin alaturi de casa ... Eu am in vecinatate magazine alimentare, farmacii, piata ... e si o micuta florarie ... dar se pierde printre tarabele cu mancare si medicamente ...
Daca nu e prea scump senecio, merita sa faci o incercare cu el, eventual si pe balcon, vezi ce temperaturi tolereaza. Arata tare bine cu frunzele acelea ca niste margelute.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeMar Aug 06, 2013 3:11 pm

Revin cu cateva informatii obinute de pe google, senecio rezista si afara, pana la 5 grade C, ii place ventilatia aerului, are nevoie de multa lumina, insa fiind o suculenta, trebuie udata mai rar. Toate partile plantei sunt otravitoare!
De ce nu incerci cu "lacrima reginei" = Billbergia nutans, fiindca rezista in conditii de semiumbra, iar florile sunt spectaculos de frumoase si rezistente.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeMar Aug 06, 2013 6:46 pm

Of ce ma mai oftic cand nu mi se inregistreaza mesajul Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 15195598 
Asa, sa o iau de la inceput..
Si cand stateam in tara ma duceam si ma plimbam (cumparam) foarte des in raionul de gradinarit din Hornbach.. Cand nu treceam cate o saptamana, fetele care munceau acolo ma intrebau cand ma revedeau daca sunt bine Laughing 

Legat de Senecio, mie imi plac la nebunie margelutele ei Shocked  si ma gandeam ca am doua polite unde stau urnele celor mici si ca as vrea cateva plante curgatoare.. , plus ca nu am renuntat la dorinta mea foarte mare de a avea o gradina verticala din aceea cu "cuiburi" cum am atasat si povestit la Gradini imaginare..., le gasesc practice si atragatoare cyclops  si nu imi par foarte scumpe, doar ca aici nu se gasesc si trebuie sa imi comand cumva din tara..
Foarte frumoasa acesta Billbergia Shocked 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
De pus pe lista pentru gradina mea verticala si nu numai
Sarut mana de sfaturi  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 1059784619
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeMier Aug 07, 2013 11:16 pm

superba Billbergia de pe lista, insa magazinul e o adevarata terapie, cred ca m-as plimba zilnic prin el. Senecio e foarte interesanta ,cu margelutele alea mici, nu demult am fost intr-o gradina botanica si am adoptat si eu cateva bilute. Sa vad daca am noroc sa se prinda
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeMier Aug 07, 2013 11:41 pm

Da si mie imi place, noroc cu Vernil ca, habar nu aveam despre ea...
Ehe, si eu cand am foas ultima data in magazin am "adoptat"  doua rosiioare cherry pt ca m-a indus in eroare numele lor "candy" si am crezut ca or fi mai speciale ca cele pe care le-am cumparat eu si le-am oprit semintele.., ete tronc! Cand m-am uitat pe google erau aceleasi rosioare ca cele luate pt seminte dar ca si cele pe care eu le aveam in curte. Dar frate cat m-am mai benoclat dupa semintele aproape inexistente Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 1922459146 
Cateva poze cu ele de pe net
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Apropo, voi va puneti rosii uscate in ulei? Eu as face asta anul acesta pt ca m-am saturat sa cumpar si de fapt niciodata sa nu am cand am nevoie de ele bom
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Aug 15, 2013 3:01 pm

Ieri mi-am cumparat o orhidee sunny 
Am fost la cumparaturi si tot fiind ziua lui Frenk am zis ca o floare cadou pt el este bine venita pt. mine clown 
Este inalta si plina de bobocei, si are niste radacini luuuungi de nici nu stiu ce sa fac cu ele.., cum sa le intretin pana cumpar un ghiveci mai mare....
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mi-ar placea sa imi mai cumpar cateva si sa le pun impreuna intr-un singur recipient, cum sunt acestea din poza de la expozitia la care am fost in 2012
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Aug 15, 2013 5:03 pm

nu-i faci nimic special.pana-i schimbi vasul puneo pe un platou/farfurie unde ai pus ceva bile afgila/sticla sau pietricele mici si pune apa .pe ea o stropesti zilnic sau cum la tine e mai frig asa..la vreo 3 zile cu un pulverizator cu apa...ideea cu 3-4 orhidee intr-un singur vas i-mi staruie si mie de ceva timp dar..e vreme..pana de sarbatori cand il vreau aranjamentul pus pe masa...si eu vreau sa fie numai orhidee albe..
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 2:41 pm

Multumesc Aura pentru sfaturi Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 1059784619 
Mai am una pe care am gasit-o aruncata pe geam in urma unei discutii aprinse si zburau diverse Laughing 
Draguta de ea a fost rau "ciufulita" dar, acum vad ca ii da o frumzulita noua Wink 
Pe asta noua, am luat-o la un super pret! Numai 5 euro a fost.., si cu mult mai inalta si plina de bobocei spre deosebire de cea pe care i-am luat-o socrelei cu 12 euro Very Happy 
Ma bate gandul sa ma duc sa mai imi iau inca doua ca nu cred ca mai gasesc asa de ieftine!
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 5:34 pm

si eu am orhidee, tocmai mi-a venit la posta un pachet, diseara sper sa pot sa pun poze cu ele
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 7:05 pm

Bravoo! Sa pui poze cu ele! Dar de unde le-ai luat de iti vin prin posta?

Eu astazi am plecat la magazin cu gandul sa imi iau inca trei albe. Am plecat cu 20 de euro la mine stiind ca sunt Jan Danger si as cheltui mai mult de cat mi-am propus. Din pacate nu mai aveau..,
Plecand de la florarie, am vazut un tricou barbatesc dragut, intr-o vitrina. Am intrat si l-am luat.. Cand ies din magazin, imi vine ideea sa ma intorc la florarie si sa intreb vanzatoarea cand mai primeste orhidee la doar 5 euro ...
Ete tronc! Aceasta imi spune ca le are in spate si ca nu a avut timp sa le aduca in fata...
Incantata, dar, doar cu 10 euro in buzunar asteptam orhideele..,
Imediat mi-a sarit una in ochi ca era  singura alba cu picatele roz asa ca, din start eram pe langa motivul iesirii mele si cumparatul celor propuse ca sa mai zic de tricou!
Cu greu m-am putut opri la trei albe. Am zis ca asta e, platesc cu cardul daca tot sunt generoasa si fac cadouri tricouri Very Happy
Cand m-am dus la casa sa platesc, fatuca imi marcase 5 bucati in loc de 4 si cand i-am atras atentia a trebuit sa anuleze bonul si nu stiu ce naiba a facut pt ca dupa aceea, POS-ul nu mi-a acceptat cardul Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 15195598 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 15195598 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 15195598 
Asa ca m-am intors acasa cu un tricou si doua orhidee, una alba si una pistruiata din cei 20 de euro...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Doini in Vin Aug 16, 2013 8:51 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 7:21 pm

georgiana a scris:
si eu am orhidee, tocmai mi-a venit la posta un pachet, diseara sper sa pot sa pun poze cu ele
Poate vezi si mesajul meu de la hibi ca am nevoie de un sfat te rog!
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitimeVin Aug 16, 2013 8:45 pm

Le-am luat de pe sunphoto.....dar nu sunt cum mi-am inchipuit, au florile mititele si putine, comparativ cu ce am cumparat din magazine.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 16 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 16 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 28 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: