Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+22
Paunita
costieanuconstantin
Cora-Maria
Dana Caras
DanaA
Paulyna
simonaelena
ella06
popescugp
Karla
aura
ghana
bubu
duduta190578
leonor
penelopa
geodezia
stefana
georgiana
laurabv
Doini
Myosotis
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeSam Apr 12, 2014 7:53 pm

Karla, vezi intai ce zice sotul tau. Twisted Evil 
Mie mi-a adus cumnata mea in urma cu niste ani o pereche de perusi. Ii cumparase pentru copilul ei. Cand a vazut cat sunt de galagiosi, si cum ii trezea cu noaptea in cap, cumnatul a hotarat ca trebuie dati cadou, asa ca m-am trezit cu ei. Au rezistat la mine cateva luni, pana cand sotul meu a spus ca daca nu pleaca perusii, pleaca el ca nu-i mai suporta. Baiatul meu a fost si el de acord, asa ca au fost facuti iar cadou, de data asta definitiv unor vecini care aveau mai multe feluri de pasarele.
Asa ca, vezi la o adica cui ii poti darui!  Laughing
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeSam Apr 12, 2014 10:37 pm

Eu de ce nu am mai primit notificari? scratch  Am pierdut o gramada de noutati!
Doini ma omoricu modelele tale de vande!!! Azi le-am invartit pe ale mele de-am inebunit, am reusit sa bag doua in vaze, am reusit sa sparg o vaza, le-am scaldat in apa de ploaie, le-am mutat in bucatarie, sa mai continui? Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 421221538 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeSam Apr 12, 2014 11:14 pm

Si mie mi se mai intampla sa apas din greseala pe "opreste urmarirea..."

Mai continua Dana, ca spui de bine  cheers 

Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeSam Apr 12, 2014 11:20 pm

Ok, am pus trei din vandele vechi micute intr-o singura vaza, maine tre' sacaut niste crengi strambe sa le sustina si sa fie si de decor, pe lava am agatat-o de draperie, ca era cea mai stufoasa si nu-mi incapea nicaieri, am schimbat scoarta la cateva phala...si gata!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeSam Apr 12, 2014 11:33 pm

Harnicuta noastra.  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 1059784619 

Dar vrei tu musai sa ti Vandele in vaze?
Mie chiar imi place sa le tin bascacarate. Oricum in vaze nu as avea cum sa am atatea.. Dar asa intinse pe sarma, stau frumos si sanatos, eu sunt fericita, Frenk este socat si tot asa Laughing

Daca le ti in vaze, la cate zile le dusezi?

Fac ce fac si iar ajung la discutia asta. Ma obsedeaza ca nu stiu daca fac bine ca le dusez chiar cu dusul.
Desi pe ale voastre, le-a udat omul cu furtul inainte de a le lua din sera.

Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 7:16 am

Dana Caras a scris:
Karla, vezi intai ce zice sotul tau. Twisted Evil 
Mie mi-a adus cumnata mea in urma cu niste ani o pereche de perusi. Ii cumparase pentru copilul ei. Cand a vazut cat sunt de galagiosi, si cum ii trezea cu noaptea in cap, cumnatul a hotarat ca trebuie dati cadou, asa ca m-am trezit cu ei. Au rezistat la mine cateva luni, pana cand sotul meu a spus ca daca nu pleaca perusii, pleaca el ca nu-i mai suporta. Baiatul meu a fost si el de acord, asa ca au fost facuti iar cadou, de data asta definitiv unor vecini care aveau mai multe feluri de pasarele.
Asa ca, vezi la o adica cui ii poti darui!  Laughing


Nici eu nu ma impac cu perusii, dar sunt si o gramada de pasarele dragute care nu sunt galagioase, nu stiu cum le cheama ca nu sunt pasiunea mea.. visul meu este sa am o familie de arici in gradina cheers 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 8:23 am

Cele mai dragute pasarele sunt canarii! Eu am un canar si-mi incanta auzul zilnic cu trilurile lui!
Doini, tu spuneai ca vandele crescute in casa e recomandat sa fie tinute in vaze pt a pastra mai bine umiditatea. Zilnic le pun apa, pe care o vers imediat si o data pe saptamana le las la inmuiat 30 de min.
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 8:49 am

Da, canarul mi-a placut si mie, foarte mult. Am avut unul portocaliu cand eram copil.
Dana, foarte harnica ai fost!  applause applause applause  Vezi, nu mai sparge vazele! Evil or Very Mad 
Laura, arici sa fie atunci! Laughing 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 9:02 am

eu am un canar portocaliu,2 perusi baiat alb cu burta azurie si fetita galbena,si o nimfa,toti intr-o colivie f.mare...si nu tac cat e ziua de lunga,dar ador sa ma trezeasca cu ciripitul lor...si vara in curte e concert.am suferit cand canarul ,nu stiu de ce,a tacut cam o jumatate de an.chiar acum cand scriu e tiganeala mare la ei incolivie...  Laughing 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 9:37 am

Aura si mie imi place "galagia", pasarelelor, nu ma deranjeaza, imi sunt tare dragi. Le dau zilnic de mancare la gugustiuci, vrabiute, porumbei. Mai nou am mierle (de vreo 3-4 ani), stau cateva saptamani, dupa care dispar, si vin iar primavara urmatoare. Sunt din ce in ce mai multe, si canta asa de frumos...
Inutil sa mai spun ca la 3-4 zile trebuie sa sterg geamul de la bucatarie. Intra si in interiorul bucatariei (daca nu sunt plasele puse), imi mananca din palma (porumbeii), le iubesc pe toate!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 9:57 am

Aoleu, Dana, tocmai i-am citit mesajul tau si cica "hors de question".
O sa ma orientez spre canari sau vad eu...
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 12:09 pm

Aura, pe la sfarsitul verii, canarii incep sa naparleasca, ma rog, le cad penele. Ei nu mai canta in periada asta, dureaza vreo 2-3 luni.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 1:59 pm

aha,deci de aceea,insa nu a cantat din vara trecuta pana in iarna,fix dupa ce m-am suparat /el si l-am pus la comun cu perusii,abia de atunci a inceput din nou sa cante,mai timid la inceput,iar acum nu-i mai tace gurita,cu el incepe sa se lumineze de ziua... Very Happy 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 2:00 pm

uite aici ce stie..  sper sa nu ma injure Doini...ca-mi pun eu papagalii la ea in gradinita...da,si cateii ei si pisoii sunt bineveniti la mine,  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 1059784619 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 2:19 pm

DanaA, asa mi s-a spus de cei de la Anco. Dar mi se pare mai periculos sa stea tinute in vaze.
Pot putrezi mai repede radacinile.
Daca le tinem libere, zilnic au nevoie de atentia noastra, de pulverizari, dar si fentilatia radacinilor este asigurata etc..
Oricum ar fi si cum o dai, ne manaca urechile.  Laughing drunken 

DanaC, unde pleaca Mierlele? Aici stau si canta dragutele, de imi fac zilnic viata frumoasa!

Aura, canarul este Dan Bitman? Laughing

Ce mi-ar placea si mie o pereche de canari. Dar parca, daca sunt pereche nu mai canta, sau era ceva de genul asta, nu?
Poate cand voi sta la casa, si voi avea eu tot ce-mi doresc, voi avea si canari, dar feriti de curioasul si zapacitul de Straussi..
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 7:45 pm

Aura, voi mai incerca sa-ti vad si sa-ti aud "copiii", deocamdata nu pot, imi zice ceva de o eroare.

Doini, nu stiu unde pleaca mierlele, dar dispar dupa cateva saptamani si apar iar, primavara urmatoare.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 7:49 pm

da,da,el ...Dan Bitman... mai Doini dar tu chiar retii asa chestii marunte...ma bucur.  Laughing intradevar canarul nu trebuie sa fie in pereche,trebuie doar masculul singur astfel el va canta toata viata ,doar ,doar,atrage si el vreo gagicuta.. Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 2945718842 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 8:59 pm

Aura m-au placut cantatorii tai....poate ii filmezi si mai de aproape sa-i si vedem...acum m-ai facut curioasa  Wink 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 9:43 pm

Cum ma Aura chesti marunte? Pai cati canari ai tu, sau cati canari au numele Dan Bitman Laughing 

Nu stiu unde se duc mierlele tale Dana, dar ale mele inca de acum si toata vara, canta mai ales seara, de iti este mai mare dragul sa stai linistit si sa le asculti.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 9:54 pm

Ok.Laura,asa o sa fac,filmul e din toamna cand ai revenise vocea canarului meu si,timid,timid,tinea concerte.il cheama  Bitman,Dan Bitman,pt ca,i-a pierit vocea odata cu Bitman,si la fel ca si lui dupa o perioada i-a revenit.:-[bine, eu ai spusesem Dolanescu cand amutise,da sotului nu i-a placut. .]):-):-).Apropo,LA MULTI ANI!,eu te stiu doar de Laura,dar inteleg ca te mai chiama si Lamaita?
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 11:29 pm

Multumesc  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 1059784619 da sunt si Lamaita, doar mama Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 421221538  si cativa cunoscuti din satul natal imi mai spun asa flower
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeDum Apr 13, 2014 11:57 pm

Fetelor cochetelor, maine ma buc la Keukenhof  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 1982394566  Am vrut musai sa prind expozitia de trandafiri, dar nu am vrut sa fiu insotita si de mama soacra  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 2627208998 
Acum, Dumnezeu cu mila Laughing Trebuie sa ma dau bine pe langa ea, ca sa vina sa imi ude Vandele la vara  dureri de cap 

Din pacate sunt anuntate doar 11C, dar cred ca la ce viteza voi prinde prin atatea flori, imi va fierbe sangele in mine  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 2092491260 si nu voi simtii frigul. 
Sper sa fac cat mai multe poze si sa va bucur si pe voi.  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 1239631719 

Voi vizita si expozitia de orhidee,  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 2302975194 care tine pe toata perioada portilor deschise (20 Martie-18 Mai) 

Sa imi tineti pumnii sa fiu fetita cuminte, ca sa mai primesc inca o vizita, cand va fi expozitia de crini si apoi parada  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 2302975194
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 12:43 am

Poze facute astazi in padure cu agaricii.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si din parc, din cursul saptamanii.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 7:53 am

Waw Doini ce ma bucur ca mergi la Keukenhof   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 1982394566 . Pt mine e un vis sa ajung vreodata pe acolo asa ca imi faci o mare bucurie cu pozele ...sa faci muuuulte Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 421221538 . Ce interesant.... ieri cand imi pulverizam Vandana chiar ma gandeam ce faci tu cu ale tale cand vi in tara, vezi am primit raspuns fata sa pun intrebarea cheers


Ce-mi place poza asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iar florile astea, ce-or fi ele ...sunt mortale [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 8:17 am

Ce fericire pe tine! Distractie placuta!
Foarte frumoasa poza de care spune Laura, si mie imi place! (florile, nu sunt zambile?)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 25 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 25 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: