Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+22
Paunita
costieanuconstantin
Cora-Maria
Dana Caras
DanaA
Paulyna
simonaelena
ella06
popescugp
Karla
aura
ghana
bubu
duduta190578
leonor
penelopa
geodezia
stefana
georgiana
laurabv
Doini
Myosotis
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeLun Apr 14, 2014 11:42 am

Multumesc frumos  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 1059784619 Sunt pe drum spre Keukenfof   bounce bounce bounce Acum admir campurile din masina  cheers 

Voi trimite cateva poze live  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 1059784619  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 2422189467  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 1239631719 

Sunt precum zambilele, dar au un alt nume. Karla si Bubul il cunosc. Wink
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:22 pm

Din motive, sa spun tehnice, What a Face cherry nu am reusit ieri sa pun poze, iar acum, de ceva vreme, ma chinui sa pun cateva macar cu postimage, dar nu sunt acceptate din cauza dimensiunilor prea mari  dureri de cap 

Nici Sun Photo nu mi le accepta pe toate.

Am reusit sa fac un album cu Expozitia de orhidee.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ps. Pe laptop, unde am transferat pozele, nu am programul de redimensionat pozele  cherry 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:25 pm

Da, tocmai le-am vazut  Shocked Sunt de groaza...ingrozitor de frumoase adica  Neutral
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:32 pm

Mi-am luat si eu doua dragute.  cheers 
Le voi pune acum pozele. Dar pana atunci, ce zici de ideea asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:37 pm

Trebuie sa-ti marturisesc ca nu phalele m-au dat gata de data asta (doar pistruiata ta frumoasa mi-a placut) ci cambriile. Aveau cateva modele foarte deosebite. Si parca o aveau si pe vanda speciala,nu?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:40 pm

Mi-a reinflorit Dendro Nobile  Rolling Eyes [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] In toamna, stiam cum se numeste aceasta piticuta, fiindca mi-o deream foarte mult. Acum, habar nu am cine e, si cum trebuie sa o ingrijesc  Rolling Eyes 


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Pe frumoasa asta de Miltonie, chiar nu am avut cu sa o las acolo..
Astazi dupa amiaza, am stat cu nasul pe langa ea, dar nu am surprins vreun parfum.

Mi-am mai luat patru bulbi mari de Amaryllisi, cu floare maaaare si batuta. 
Poate fac poze si iar sar in capul Aurei, sa ma invete cand sa-i plantez, ca inca nu au varf de tija. 
Acum stau inchisi in cutiile lor, pe care le-am pus in balcon la racoare.


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mier Apr 16, 2014 2:07 am, editata de 1 ori
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:46 pm

totul la superlativ!!asa de frumos....vis!  Shocked applause 


Ultima editare efectuata de catre aura in Mar Apr 15, 2014 10:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:46 pm

E, uite eu nu am vrut sa comentez negativ despre Pahale, mai ales cu tine Laughing 
Dar da, era a mea pistruiata, si mai era una tot de la Ter Laak (pe care nu am luat-o la acea vreme, ca nu era disponibila ci doar era un aranjament cu ea)
A, mai era un piticuta, cu floare rosiatica-caramizie, cu putin galben-portocaliu. Si aceea era frumoasa.
Dar, da, Cambriile erau de mare spectacol. Am ramas sie u masca la cat de multe si de diferite erau.
Din pacate multe poze mi-au iesit prost, ca nu stiu inca sa reglez camera..

Toate Vandele erau donate de Anco. 
De fapt tot ce vezi, sunt donatii ale companiilor olandeze. 
O aveau oe Speciala, dar nu se compara cu frumusetea plantei mele  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 2302975194 Aceea era ca restul doar cu cate o tija, si nu era asa de frumos dezvoltata ca a mea  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 57490470  queen
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:52 pm

amarylisi?acum e timpul lor!...pune-i in pamant obisnuit,doar 3/4 din bulb sa stea in pamant,aseaza-i la lumina...si pui un strop de apa cand ai plantezi,dar nu pe bulb ci imprejurul lui...apoi astepti,nu le mai pui apa pana nu vezi ca revin la viata...daca afara nu ai temp.sub 8-10 grade ai poti pune in balcon.apropo ar trebui sa-i verifici si pe cei de pe dulap..  Very Happy 
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:55 pm

Doini, te rog lamureste-ma si pe mine la ce hibrid de orhidee i se spune in expozitie Cambrie.
Din cate stiam eu cand "studiam"  study acu' vreo 7 ani cu atentie lumea orhideelor exista una singura Vuylstekeara " Cambria Plush " , hibrid intergeneric (Miltoniopsis plus Odontoglossum si altceva despre care nu-mi amintesc acum).
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 10:56 pm

Miltonia e superba ,am remarcat-o la expozitie Very Happy Eu credeam ca e cambrie Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMar Apr 15, 2014 11:31 pm

Aura, atunci maine ma ocup de Amaryllisi cu tine pe mess  Embarassed  Rolling Eyes  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 1059784619 
Noroc cu cei vazuti in expozitie, ca uitam totalmente cei bagati la somnic Laughing

Doamna Stefana, de cand am patruns in lumea orhideelor, am dat de aceasta denumire "Cambria" pusa si spusacu lejeritatea mai multor soiuri, din cauza etichetelor plantelor.
Va sa zica, spun si eu ca restul lumii,  Rolling Eyes 

Pun acum si link-ul cu acele orhidee despre care eu si Cora vorbim.

Reeditez mesajul, revenind cu link-urile pozelor   cheers 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Apropo, nu stie nimeni ce specie este cea mica pe care mi-am luat-o?

Da ma Cora, nu-i asa ca e tare frumoasa Miltonita mea? 
Pe eticheta asa scrie  cyclops .  Laughing
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMier Apr 16, 2014 8:16 am

Cambriile imi plac si mie cel mai mult si cymbi , am vazut acolo culori deosebite .
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMier Apr 16, 2014 8:37 am

Doini draga, eu ramaneam acolo sa le "pazesc" , pana la sfarsitul expozitiei, ca in fiecare zi n-ai cum sa te duci! Extraordinare! Toate! Culori superbe, varieteti, ce mult mi-a placut!  applause  applause  applause Ai avut "hanca" o zi cu adevarat speciala, chiar si fara miltonia aia grozava puteai spune ca a venit Iepurasul, doar vazand atata frumusete! Iti multumesc  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 1059784619  ca m-ai plimbat si pe mine pe acolo (eram cu tine pe tricicleta aia plina de flori  Laughing ) Frumos, frumos... FRUMOS!

Felicitari pentru infloriri! Ar putea fi zygo, cel galben?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMier Apr 16, 2014 10:35 am

Doini a scris:


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] In toamna, stiam cum se numeste aceasta piticuta, fiindca mi-o doream foarte mult. Acum, habar nu am cine e, si cum trebuie sa o ingrijesc

Dupa pseudobulb pare din familia Miltoniilor. Fiind originara din America Latina cred ca ii convin conditiile de la tine. Cateva indicatii de cultura gasesti aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMier Apr 16, 2014 1:25 pm

Eu chiar nu inteleg de ce nu mai primesc notificari... scratch 
Sa stii ca plang in continuare si ma doare inima ca nu pot avea toate acele minunatii...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeMier Apr 16, 2014 4:01 pm

Si mie mi-au placut in mod special Cymbi si Cambriile.
La capitolul Vande, pot spune ca am intrecut expozitia Laughing

Am fost putin dezamagita ca nu am vazut mai multe modele de Cattleya, papucei si de Dendro..

Ma intreb unde Dumnezeu trimit astia toate modele de Cambrii, ca in magazine sunt aceleasi doua-trei vesnice modele.  
Cymbi la fel.. De fapt toate se duc in alte directii numai prin magazine nu..

Ma asteptam sa vad mai multe culori de Dendro. Erau de la sera unde am fost eu in toamna.
Si imi amintesc, ca fata care m-a servit, imi spunea ca in primavara vor avea mai multe culori.. Acum aveau doar doua.  geek 

DanaC, am uitat de Frenk si de soacra.. Am stat in acel pavilion, si chiar nu-mi mai venea sa ies afara..
Ma imprietenisem si cu un grup de francezi (cei care mi-au facut pozele pe bicicleta) si am chicotit ceva timp si cu ei. Cand le-am spus cate Vande detin, au crezut ca-i pacalesc Laughing

Mi-a placut enorm modul de expunere a Paheleor dar si a Vandelor (fireste)

Mi-a placut mult taraba cu bicicleta. Mi s-a parut ideala pentru mine Laughing Chair as vrea sa am asa ceva.  bounce  bounce  bounce 
In viitor, sigur voi folosi ideile lor  cyclops 

DanaA, nu mai plange! Eu chiar cred ca intr-o buna zi vom vizita impreuna acest loc.  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 2092491260 
Laura sigur vrea, Geo vad ca vrea si ea. Aura stiu sigur ca are pe lista de vacante locurile astea..
Doar trebuie sa ne organizam.  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 1317549515
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Apr 17, 2014 12:09 am

Doini daca mai pui multe poze cu orhidee eu innebunesc cu capul  geek  imi arunc toate balariile si iau orhidee  bounce 
Cum se numeste dumneaei ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Apr 17, 2014 12:15 am

Aste este un Cymbi curgator.
Este o minunatie de planta. Chiar este un spectacol  drunken 

Cand voi avea iar masina, voi trimite si astfel de plante in tara.. Mi-ar placea sa trimit Cymbi de 1.5 m  Shocked cheers sa trimit Cymbi curgatori, Cattleya cu flori mari..
As vrea sa aveti si voi tot ce vad eu pe aici.  cheers 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Apr 17, 2014 1:07 am

Doamnelor, saptamna viitoare, sambata mai exact, urmeaza sa trimit un colet cu Vande in tara.
Daca va intereseaza ceva, sa imi spuneti.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Apr 17, 2014 1:18 pm

Nu am vazut nicaieri si la nimeni frumuseti ce vad la tine Doini,felicitari!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Apr 17, 2014 8:49 pm

Multumesc frumos Elena  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 2480021943 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Apr 17, 2014 10:14 pm

[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]] uite Doini cum tb sa-ti iasa ouale..
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Apr 17, 2014 10:28 pm

Da da, cu vopsea de par Laughing

Glumesc! Sper sa imi iasa cu foi de ceapa rosie.. As vrea sa incerc si eu cu frunzulite..

Felicitari pentru poza  geek cheers 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Apr 17, 2014 11:22 pm

Cu frunze de patrunjel sau de trandafir. Asa faceam cu mama in copilarie. Le legam in ciorapi de matase. Trebuie multe coji de ceapa ca sa iasa ceva culoare. Verzi se fac cu spanac. Voi ati zis sau am citit in alt loc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 26 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 26 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: