Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+24
laurabv
ghana
leonor
ella06
popescugp
duduta190578
sicamin
costieanuconstantin
anasstasia
Marga
gabriela60
Carina
Mihai
georgiana
Rux
Karla
bubu
anamaria
Myosotis
Vernil
stefana
Tinkerbell
penelopa
Doini
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 27 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 29, 2013 7:23 pm

Arata foarte bine gradinitele, fiecare colt e facut cu bun gust si ansamblul e armonios, nu e un talmes-balmes de stiluri.
M-a facut sa rad Bubu ca a vazut lalele inflorite, pai si eu am la ora asta si nici macar un bujor nu mi s-a deschis... cand va zic ca e o vreme de caine in Europa atlantica si de nord Very Happy
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeMier Mai 29, 2013 9:27 pm

Asa e Karla, unele sunt mai dragute ca altele, sunt aerisite, au decoratiuni simpatice,..
Dar ce nu pricep eu insa e ca nu au randafiri.
O singura gradina are trandafiri si este a unui domn tare simpatic si comunicativ Very Happy

Eu cred ca fetele nu inteleg prin ce friguri trecem noi si ca e departe de a se simti macar caldura primaverii..
Nici aici nu s-au deschis bujorii cu o singura exceptie
Doamnelor si domnilor, declar in fata voastra ca in curand voi deveni hoata.., ca tot rimeaza Laughing
Sa revin in simturi si sa va arat o minune parfumata [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Mai 30, 2013 9:29 am

Si pe deasupra se anunta o vara urâta, ploioasa. E normal, cum nu a fost caldura toata primavara, apele oceanului sunt reci deci frigul o sa se mentina; iar la primele ridicari de temperatura o sa ne pomenim cu furtuni, pfiu.... asta e.

Acela e un bujor arbustiv, ei se deschid inaintea herbaceelor, de-aia e deschis la ora asta.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Mai 30, 2013 12:08 pm

Dar eu recunosc ca o asa floare mare de bujor nu am mai vazut Shocked
Este mai mare decat capul meu clown he he he
Este inflorit de la jumatatea lunii si cu toate ploile si vantul asta turbat inca tin dragutele..

Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Mai 30, 2013 10:44 pm

Doini fain bujorul.Felicitari sincere,mai ales ca la noi au trecut
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Mai 30, 2013 10:54 pm

Multumesc, dar nu este al meu monkey
Este dintr-o gradinita din cartierul unde locuiesc...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: din balconul vesel..   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 6:55 pm

hopa topa si eu cu ale mele floricele Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 57490470


pe dansa nu am mai avut rabdare sa astept sa se faca mare si frumoasa si i-am facut poza clown
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

nici Warszawska Nike nu este total deschisa, dar chiar si asa ma uit la ea si ma farmeca culoare atat de intensa si petalele catifelate drunken
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


gata, acum fug ca imi mananca cateii urechile ca vor afara..
ma duc la gradini sunny

va doresc o seara linistita si frumoasa!!!


Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeDum Iun 23, 2013 3:33 pm

cateva imagini din balconasul meu
Pink Fantasy este o harnicuta si in continuu ma bucura cu flori

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Tmptation ma incanta prin culoarea ei care se antichiseaza pe parcurs

Saptamana asta am primit un trandafiras piticut 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



mai multe imagini din baconul unei lacome fara pereche
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 3:27 pm

Doaaamne, ce clematite frumoase poti sa ai in balcunul ala!!!Shocked
De fapt, toate florile tale din balcon arata bine. Vezi, te plangi degeaba de vremea de acolo, ca plantelor le prieste.Wink
Sus In jos
ella06

ella06


Numarul mesajelor : 481
Localizare : dej jud cluj
Joburi/Distractii : distractii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 23/06/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 3:31 pm

Doamne numai frumuseti Very Happy
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 5:06 pm

Multumesc Ella!

Pene sa nu le deochi  Laughing
Si eu ma minunez de ea draguta, daca de Pink Fantasy te minunezi ..

Nu stiu cat de mult le prieste vremea asta ploiosa si friguroasa.., aici plolua ca la balamuc!!! incat eu personal, nu am udat plantele decat de doua ori pana acum!!!!
Temptation are din ce in ce mai multe frunze pleostite si inegrite , si-a pirdut mai bine de 5 bobocei care au putrezit..
si observ ca si Warszawska Nike e pe urmele ei, este plina de frunze negre...


In urma cu doua zile, mi-am scos leusteanul din ghiveci ca sa-i schimb pamantul care baltea!! asa ca am stors leusteanul :shock:si, .. om trai si om vedea ce se va alege de el..
si clematitelor mai sus mentionate le-am scos din pamantul plin de apa si le-am pus pamant uscat..
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 5:55 pm

Doini sa stii ca clematitelor le merge bine pe racoare, infloresc bogat in perioadele cu ploaie. Sau cel putin asa e la mine.

Pink fantasy e una din preferatele mele, fara fite si mereu inflorita. Frumoase flori ai pe balcon !
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 6:06 pm

Multumesc Bubu Very Happy

Nu cred ca racoarea le afecteaza ci ma gandesc ca excesul de apa..
ca altfel... care sa fie cauza inegririi frunzelor si a boceilor?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 7:43 pm

S-ar putea ca excesul de apa sa le afecteze, dar nu ai cum sa protejezi ghivecele cu o punga de plastic, ceva, pus sa nu le mai ploua asa mult. Stiu ca nu e estetic, dar poate ajuta...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 8:08 pm

sa sti ca ma gandeam la asta dar imi era teama de condens.., sa nu le sufoc cumva Rolling Eyes
se estetic nu se poate vorbi in balconul meu.., daca sunt animalel in balcon eu nu mai am loc ha ha ha
apai altcineva ha ha ha
voi pune pungi, super idee Bubu
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 8:25 pm

Nu cred sa faca condens, le pui si tu in jurul tulpinilor, sa nu mai curga apa in ghivece, dar lasi baza ghivecelor goala si le mai aerisesti din cand in cand. Cam cum sunt ambalate plantele de transport. Nu stiu sa-ti explic exact, dar pot sa fac o simulare si sa-ti pun o poza Very Happy.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 8:39 pm

Cred ca am inteles Very Happy, nu te deranja cu stimularea !
Si am noroc ca ghivecele au gaurile de drenaj mari cam cat o moneda de 50 de lei..

sti, din cauza ca sunt permanent arhi plouate, nu am reusit nici sa le fac o fertilizare...
am o solutie, care se amensteca un capacel in 5 litri de apa.., dar repet, nu am avut cum sa le fac asta.., si poate le-ar fi ajutat putin, pt ca Multi Blue inca nu m-a bucurat cu flori...

macar passiflorelor se pare ca nu le displace excesul de apa, si oricum ele sunt mai ferite fata de clematite  pt ca  sunt sub jardinierele cu muscate si petuni.., si ce draci mai am eu.. (un cimbru si un rozamrin la jardiniera clown)
oricum ma bucur ca am flori in balcon.., chiar daca ulte dintre ele isi au locul de fel in gradini..

Ma ingrozeste putin gandul ca la iarna le pot pierde..
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iun 26, 2013 10:14 am

Arata superb balconul tau, Doini Very Happy
De ploi ce sa mai zic, cand le-am spus alor mei ca sunt 16° afara, s-au crucit. Nici nu mai stim ce e aia caldura si soare, mi-am luat gandul pe anul asta...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iun 26, 2013 1:24 pm

Multumesc Karla :Ddar am exagerat dintr-o lacomie caracteristica.., am luat prea multe plante pt un balcon asa de mic. Si, sper sa le pot oferi macar, minime conditii de supravietuire la iarna..

Am cateva clematite zapacite/inundate de atatea ploi, dar am urmat sfaturile Bubulinei si le-am protejat cu folie de plastic..
Aveam si cateva panselute puse in aceleasi ghivece cu clematitele afectate si s-au dus si ele din cauza excesului de apa la fel si maghiranul si busuiocul.., s-au dus din acelas motiv

As da orice sa vad soarele zilnic si sa inlocuiesc umbrela de ploaie cu cea de protectie solara..., stau la 3 kl de plaja, dar la ce ma bucura...?
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iun 26, 2013 6:54 pm

Pe noi insa Doini ne-a omorat uscaciunea,desi este mare nevoie de ploaie.Asteptam de la D-zeu caci apa de la robinet fie are calcar mult, fie clor.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iun 26, 2013 7:17 pm

La mine a plouat, nu prea mult, dar e bine si atat decat inundati sau seceta. Azi a fost nor asa ca nu am suferit de caldura.
Doini, o umbrela mare cat balconul, ce zici ? Eu am una de 2x3m. Cred ca gasesti sigur si acolo. Sau o copertina din aia dungata, rulou, care se intinde si se strange . Daca tii mult ghivecele cu punga de plastic sa nu faca vreun mucegai, ceva.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iun 26, 2013 7:18 pm

Da stiu, si imi pare tare rau sa aflu ca arsita va arde florile...

Pentru calcar, eu cand stateam acasa in tara, aveam dedurizator pentru ca aveam puturi si daca nu as fi avut dedurizator totul era terminat de acesta..., si aici nu ma refer numai la plante..


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mier Iun 26, 2013 10:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iun 26, 2013 7:27 pm

Myosotis a scris:
La mine a plouat, nu prea mult, dar e bine si atat decat inundati sau seceta. Azi a fost nor asa ca nu am suferit de caldura.
Doini, o umbrela mare cat balconul, ce zici ? Eu am una de 2x3m. Cred ca gasesti sigur si acolo. Sau o copertina  din aia dungata, rulou, care se intinde si se strange . Daca tii mult ghivecele cu punga de plastic sa nu faca vreun mucegai, ceva.

Am scris amandoua in acelasi timp Very Happy
De umbrela nu poate fi vorba din cauza vantului puternic..
Am inceput negocierile cu Frenk pentru o copertina cu rulou.., dar nu cred ca imi iese.., pe langa faptul ca este un om "chibzuit" Suspect deja il apuca bandaliile cand ii mai spun ca vrea sa protejez ceva din balcon..
Daca observi, in unele poze se poate vedea o plasa care imbraca tot balconul pentru ca imi era frica sa nu imi sara pisicii dupa pasari...

Dar, recunosc ca ma motivezi sa lupt in negocierea asta
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeSam Iun 29, 2013 1:19 am

Gaseste un motiv "chibzuit". Nu te vaita de flori. Ii zici ca bate ploaia/vantul/gerul Wink  in geamuri si ii incarca factura la caldura.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitimeVin Iul 19, 2013 4:02 pm

Zilele trecute, passiflora caerulea si-a deschis prima floricica,
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mai mai sa nu o observ printre harnicile muscate
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Multi Blue e in plin spectacol
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Panselutele isi dovedesc si ele frumusetea si harnicia
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pinck Fantasy a reinceput sa isi desfaca boboceii
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iar acest trandafir, are inca patru bobocei grasuti pe care ii astept nerabdatoare
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iar balconul nostru este din ce in ce mai aglomerat dar plin de culoare si fireste pazit de Strauss
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 14 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 14 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 27 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: