Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Hibiscus rosa sinensis

In jos 
+26
corinap
vicudan
nico.agat
sicamin
bubu
Mariabt
duduta190578
Marga
gabriela60
vickylucia
bibacj
doina
geodezia
Carina
Tinkerbell
doinabacau
Rux
Vernil
georgiana
penelopa
ela
Mada
ani
Myosotis
didi
stefana
30 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 9:21 pm

Ieri am prins o oferta speciala la o florarie banala, de cartier, isi lichidau o parte din marfa ... orice planta era la pret de 10 ron ... aveau o multime de hibiscusi (maturi) cu floare involta (la unii se mai vedea floarea ofilita). Am profitat si am cumparat 2, unul galben si unul portocaliu. Fiindca pana acum numai hibi cu floare rosie sau corai au inflorit ... Fac ce fac si tot la portocaliu ajung Very Happy
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 9:31 pm

doamna stef, la mine nu sunt atat de multe puncte albe pe tulpina, dar si-a pastrat mai multe frunze
daca se hotaraste sa faca radacini, il astept cat vrea el Very Happy
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 10:48 am

Vernil te rugai si eu in pm de niste hibi de la tine de la floraria aia .. please ....
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 11:00 am

Merg acum, Geo, sa vad ce mai gasesc, am retinut ce vrei, orice in afara de rosu. Ca si mine Very Happy
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 11:42 am

daca ar fi portocaliu batut vreunul m-ar tenta si pe mine....
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 12:15 pm

hai ca sa soldam stocul ... oricum sunt minunatii ale naturii
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 7:41 pm

Mi-am facut de cap azi, am ajuns pana in piata de flori din Cosbuc, in speranta ca va pot ajuta. Geo, la florarie nu mai aveau decat un ghiveci, ziceau ca e portocaliu, cu flaorea involta . drunken
Georgiana, am pus deja doi butasi la prins din ce am cumparat eu, ieri. Am experiente triste cu hibi care decedeaza cand nu te astepti, asa ca imi fac rezerva. Vom avea toate hibi cu floare involta, toate culorile. Stam cam prost cu rabdarea Very Happy dar exersam. Maine merg din nou la piata de flori, cica primesc marfa ... va anunt daca gasesc ceva de soi.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 7:51 pm

adica trag sperante la butasi din ce nu am?
uita-te la mine in album, duoamna vernil si zi ce vrei, sa tai sa pun la prins, ca la mine e vremea racoroasa si s-ar putea sa am ceva sanse, anul trecut pe vremea asta ma coceam in casa, iar aseara am dar drumul la centrala

PS: chiar portocaliu involt imi lipseste, dar acum depinde ce portocaliu....(na, ca mai sunt si pretentioasa Embarassed )
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 7:52 pm

si daca mai e ceva ce imi doresc, atunci vreau si eu un pui de hibi "secretara", l-am vazut pe la fetele de pe TM, cand ma apucasem sa citesc pe acolo despre secretele hibiscusilor, ca asa m-am indragostit eu de ei
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 8:00 pm

ce e ala ? hibi secretara ?
multam Vernil .daca nu a fost sa fie mai multi asta e am zis eu ca nu am noroc la hibi ... si se adevereste .. de ce nu or trage bre la mine ca brugmansiilor le place . nu pricep
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 8:17 pm

Hibi "secretara" are o poveste simpatica flower .
Dar mai intai sa precizez ca este vorba de un hibiscus involt roz deschis. Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 2005590800101198585S200x200Q85
Uneori e mai deschis la culoare, alteori capata o nuanta de roz mai intens.
Povestea lui:
Pe vremea cand nu prea aveam atatea posibilitati sa ne procuram hibiscusi deosebiti (atunci nu eram in UE Very Happy , nici vorba sa se gaseasca atatia frumusei in magazine, iar la comenzi afara nu se avantau multi), orice culoare, diferita de rosu involt, era dorita. Portocaliu, galben, roz dublu nu se gaseau chiar peste tot.
Madalina, forumista veche pe egradini, avea la servici in biroul secretarei directorului un hibiscus roz foarte mare si frumos. La rugamintile celorlalte forumiste pasionate de hibiscusi, trimitea doritoarelor butasi din de-acum faimosul "hibi scretara". Asa am primit si eu prin 2007 si daca vrei, Georgiana, iti pun la prins butas.


Ultima editare efectuata de catre stef in Vin Iul 01, 2011 8:37 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 8:18 pm

geodezia a scris:
ce e ala ? hibi secretara ?

uite asta, din albumul doamnei Stef
http://stefanaboji.sunphoto.ro/Hibiscusii_mei/QTTVPDHIDDKKSHHRLYY
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 8:25 pm

eu stiu povestea, imi place culoarea si imi place mult forma florii, pare diferita de tot ce am eu roz deschis
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 10:02 pm

da l-am avut si eu trimis de d-na Ani .dar a venit cumnata-me a ciupit din el si dus a fost .acum are cumnata-mea dar eu nu ma duc la ea sa cer mai bine cumpar de pe forumuri .
se facuse o frumusete . ... poate l-am deocheat si eu ca de aia rosii simpli ma mir in fiecare zi si nu mor ci cresc parca sunt copaci de curte .. si ii ciumpavesc toamna de ramine doar trunchiul gol fara ramuri .iar acum au ditamai coroana ... ce sa mai imi faca in ciuda ...
am mai avut unul asa batut piersica si unu galben batut si tot asa a venit o vecina lugu lugu a ciupit si pauza au decedat la o luna ... uf asa ce ma supar si ma pun pe plins de necaz ...
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 8:14 am

Din acest hibi am si eu, acum este micut dar copacelul pe care l-am avut este la un vecin deci la toamna, daca Staf nu are pentru toata lumea, voi avea si eu pentru doritori.
Eu l-am primit prin 2006-2007 de la o doctorita vecina cu serviciul meu, voia sa scape de el pentru ca nu mai avea loc si pentru el in casa cyclops , l-am lasat la serviciu si am avut o mare surpriza cand a inflorit.
A fost primul hibi de alta culoare din 'gradina' mea .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:19 am

georgiana a scris:
adica trag sperante la butasi din ce nu am?

Sigur ca da, Georgiana! Multumesc mult, de oferta, sunt superbi hibiscusii tai, imi lipsesc multe din ce ai tu acolo, dar nu am suficient spatiu! Vine iarna si trebuie sa ma gandesc unde-i pun pe toti ... Vreau sa pastrez proportia intre plante, si utie ca reusesc, chiar daca uneori ma abat de la drum bom Mi-am propus sa am maxim 5 din fiecare planta (5 hibiscusi - acum am 12, dar voi oferi din ei), 5 orhidee phale - ieri am dat 2 din 8 si tot asa. La ce nu pot aplica reducerea sunt crinii, am 12 bulbi si hoya (10 varietati). Ele au fost si raman pasiunea mea.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:23 am

daca renunti la hibiscusi, iti cumpar eu surplusul, mai ales ca din poze sunt minunati (singurul pe care nu mi-l doresc este cel rosu batut, pentru ca am deja vreo 6 )
oricum, duamna vernil, daca iti place ceva, da un strigat
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:29 am

Georgiana, nu mai am varietatile din album, pozele sunt din anii trecuti. Eu retinusem ca vrei un hibi rosu, cu cinci pistile. Din ala iti ofer cu drag, am doi. Am pierdut si Zaragoza (roz intens, cu cinci pistile), dar ziceau cei din piata de flori ca mai aduc hibi saptamana viitoare (de acolo l-am cumporat, anul trecut).
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:32 am

da, din cel rosu cu cinci pistile vreau, eu am multi rosii acasa, dar nu din ala, cei rosii ai mei au o floare mititica, dar nu ma indur sa-i arunc
zaragoza iti pot trimite eu un lastar, daca nu gasesti, e intr-adevar roz, cu o floare imensa si cu cinci pistile
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:33 am

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:36 am

Da, asta e Zaragoza! Chiar nu pot refuza un butasel! Multumesc! sunny
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:39 am

imi dai adresa si iti trimit, fara probleme, chiar luni am de trimit doua colete
si daca iti mai place ceva, spune acum, ca e momentul Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:42 am

Daca ar fi sa aleg sa raman cu o singura varietate de hibi, cu siguranta l-as alege pe asta, nu stiu cum il cheama. Trece printr-o multime de culori, initial infloreste alb cu mijloc rozuliu, iar la urmatoarele infloriri schimba paleta coloristica in culori diafane, galbui, bronz ... UIte, florile aceluiasi hibiscus, pe parcursul unui an
Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 ITEEKVLLJDOIKXNVUKW Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 VENYOSOTMKATTEJKFBC
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:44 am

am si eu unul asa, l-am cumparat in primavara asta, floarea este ca in a doua poza
pe mine ma innebuneste faptul ca cei cumparati de la florarie crec foarte greu, am unii care desi sunt la mine de 4 ani, sunt tot pitici
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 9:49 am

Ai mare grija, nu inteleg cu ce sunt crescuti, dar varietatea asta nu trece iarna. Eu sunt la a treia planta cumparata (cate una pe an), imi place paleta coloristica. Acum am pus deoparte 3 butasi de la el, in caz ca nu trece de un an. Acum ii tratez cu Atonik, stiu sigur ca acesta ii face sanatosi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Hibiscus rosa sinensis   Hibiscus rosa sinensis - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Hibiscus rosa sinensis
Sus 
Pagina 6 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Hibiscus rosa sinensis
» Hibiscus Moorea
» Reinradacinare hibiscus veteran
» Seminte hibiscus, germinare, cultivare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Hibiscus rosa sinensis-
Mergi direct la: