Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Reinradacinare hibiscus veteran

In jos 
+8
doinabacau
corinap
penelopa
duduta190578
Myosotis
georgiana
gabriela60
stefana
12 participanți
AutorMesaj
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeDum Mar 11, 2012 12:43 am

In ianuarie (cand am revenit acasa) am vazut ca frunzele unui hibi mai vechi se pleostisera. Nu era din cauza lipsei de apa (tocmai il udasem cu o zi inainte) dar nici nu ii pusesem mai multa decat de obicei in perioada rece.
Vazand ca nici in ziua urmatoare nu-si revin frunzele, l-am scos din substrat. Radacinile erau foarte inghesuite si pareau cam moi. Cand am tras usurel de ele s-au rupt cu usurinta. Deci erau terminate Neutral.
Am indepartat tot substratul spaland bine si rupand mare parte din radacini care acum se vedeau clar ca sunt deteriorate.
In final am pus planta cu portiunile de radacina care erau sanatoase intr-un pahar mare (de la inghetata) cu apa curata, fara nici un adaos de chimicale.
Dupa doua zile am schimbat apa si am mai rupt portiunile de radacina care continuau sa putrezeasca. Apoi am continuat sa schimb apa cam de cate ori mi se parea ca se tulbura.
Acum, dupa o luna jumatate asa arata hibiscusul din pahar
Reinradacinare hibiscus veteran 2236009090101198585S425x425Q85

Ca sa il pun din nou in substrat (cam peste o luna), o sa adaug pamant in apa din pahar si o sa dau gauri sa se scurga surplusul. Radacinile noi sunt prea fragile ca sa le transfer intr-un ghiveci ca pe butasi.

Experienta asta am mai facut si in anii trecuti king , uneori a reusit, alteori n-am putut salva nimic. Nici macar butasii, care putrezeau in cateva zile, indiferent in ce ii puneam la inradacinat. Asa am pierdut la sfarsitul verii trecute un Surinam mare si un rosu batut clasic.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeDum Mar 11, 2012 8:27 am

este interesanta experienta ta Stef dar as fi curioasa de ce se intampla asta pentru ca si mie mi-a murit unul in iarna asta si era unul tanar.A avut lumina,era udat si s-a uscat pur si simplu.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeDum Mar 11, 2012 8:31 am

Doamna Stefana, asa cred ca am patit si eu la unii hibiscusi, desi udati, aveau frunzele pleostite, dar nu m-am gandit sa verific radacinile
Citind si ce a scris Myo, astazi voi verifica radacinile la cativa dintre ei
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeDum Mar 11, 2012 5:23 pm

Cred ca hibii au o problema cu inradacinarea. Nu stiu daca de vina sunt "pamanturile" pe care le folosim noi sau poate lipsa unei umiditati mari a aerului nu-i lasa sa se dezvolte cum ar trebui.
Am vazut ca la gommer sunt de vanzare niste ingrasaminte din care unul zice ca e pentru inradacinare. Ma batea gandul sa iau sa-l folosesc macar la cei fitosi.
Am observat la multi ca, mari fiind raman fara radacini. Ca am pierdut si eu o groaza de-a lungul anilor.
Acum am unul (de fapt o ramasita) pe care il chinui sa traiasca. Anul trecut a avut aceleasi simptome cu frunze blegi. L-am cercetat cam tarziu si deja nu mai avea radacini. De atunci l-am pus in apa, n-a mers. Apoi l-am pus in perlit, l-am mai taiat, tot n-a mers. Adica traia dar era handicapat. Cu-un picior in groapa. Dupa a doua comanda la gommer, cand am schimbat ghiveele la hibii noi, l-am pus si pe el in amestec de scoarta/perlit/florimo. A stat bleg pana acu vreo doua saptamani. Acum are frunzele vesele dar deocamdata nu da semne de crestere.
Asa arata la sfarsitul lui ianuarie

Reinradacinare hibiscus veteran Img_3419
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 12, 2012 8:27 am

eu ieri am cosmetizat putin niste flori si l-am studiat pe acel hibi mort.Avea tulpina goala pe interior si uscata si putreda la baza.Parca se stafidise.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 12, 2012 11:19 am

E clar,radacina e problema de ne mor hibilicii!
Am si eu 2 asa pe moarte,oare sa-i scot sa-i pun in apa si eu?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 12, 2012 2:40 pm

Incearca, Duduta, ca "incercarea, moarte n-are"!
Oricum, spui ca sunt pe duca pirat
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 12, 2012 7:21 pm

Asa este,maina ma ocup de ei!
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeMar Mar 13, 2012 12:31 pm

Am desfacut cei 2 hibilici bolnav,unu clar e mort celalat l-am pus in apa,poate poate mai scapa!
Reinradacinare hibiscus veteran Dsc00003qj


Reinradacinare hibiscus veteran Dsc00004bk

Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeMar Mar 13, 2012 1:32 pm

Ai grija sa se pastreze apa curata si cum incepe sa se tulbure sa o inlocuiesti.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeMar Mar 13, 2012 1:46 pm

Asa o sa fac,dar nu vad vreun rezultat bun,ca e putred exteriorul si la celalat.Cand l-am spalat pe radacini s-a luat coaja de pe el!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeMar Mar 13, 2012 5:31 pm

Hm, o fi vreo boala care ii afecteaza. Vad ca in prima poza a dudutei sunt radacini subtiri albe, care sunt vii. Dar n-am gasit pe nicaieri nimic despre bolile hibilor.
Sus In jos
corinap

corinap


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mai multe
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 08/02/2012

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeDum Mar 18, 2012 12:26 pm

Nu stiu daca scriu unde trebuie dar am nevoie de ajutor.
Ce sa le dau sa pape la hibi ca sa le stimulez dezvoltarea radacinilor?
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeDum Mar 18, 2012 6:44 pm

Vara,o udare abundenta trece aproape neobservata,plantele fiind expuse curentilor de aer,insa iarna pot fi sufocate radacinile,mai ales daca solul nu permite scurgerea rapida a apei. Am pierdut si eu plante dragi,iar radacinile lor aratau la fel ca cele de mai sus.
In privinta stimularii radacinilor,Corina,daca hibiscusii sunt abia obtinuti,din lastari proaspat inradacinati,stiu ca trebuie sa treaca macar doua-trei saptamani,pana sa poata primi o doza de ingrasamant,iar aceasta trebuie sa fie injumatatita pentru a putea fi absorbita cu usurinta. Temperatura trebuie sa fie destul de ridicata,altfel mai mult strica...









Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeDum Mar 18, 2012 8:31 pm

Corina, eu am cumparat mai demult Razormin. Nu prea l-am folosit, asa ca nu pot sa-ti zic cat este de eficient. Gomez a luat si el odata cu mine, poate iti zice el ce efecte a observat.
Si daca tot l-am redescoperit printre chimicalele mele de rezerva, o sa incep sa-l folosesc cand scot hibi afara in balcon.
Uite un link spre descrierea lui http://www.hollandfarming.ro/produs/BIOSTIMULATORI/Razormin
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 19, 2012 7:45 am

eu am patit-o acum cu o alta planta.Aveam o difenbrachia(nu stiu daca am scris bine) din aceea de se face f mare cu frunze stropite cu alb spre mijloc si m-am trezit cu ea ca a cazut intr-o noapte.I-am pus un vas mai mare si am crezut ca din cauza asta s-a dezechilibrat din cauza stratului mic de pamant.Aseara a facut aceeasi chestie dar de data asta s-a rupt tulpina si am descoperit ca pe interior era moale.Nu-mi explic de ce ca nu a fost excesiv udata.Am taiat-o si am pus-o in apa sa faca radacini(daca vrea) dar ma gandesc daca dupa ce face radacini creste ok sa n-o apuce iarasi muritul.Stiti ceva despre ele?
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 19, 2012 7:52 am

Si eu am una foarte mare primita de la Sica si m-am trezit si eu cu ea pe jos dar i-am schimbat ghiveciul ca era mic si am ancorato cu un tutore si vad ca deja i-a dat o frunzulita .Eu o ud cind imi aduc aminte.
Sus In jos
corinap

corinap


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mai multe
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 08/02/2012

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 19, 2012 4:24 pm

doinabacau a scris:

In privinta stimularii radacinilor,Corina,daca hibiscusii sunt abia obtinuti,din lastari proaspat inradacinati,stiu ca trebuie sa treaca macar doua-trei saptamani,pana sa poata primi o doza de ingrasamant,iar aceasta trebuie sa fie injumatatita pentru a putea fi absorbita cu usurinta. Temperatura trebuie sa fie destul de ridicata,altfel mai mult strica...

Problema o am cu plantele mature,cumparate in turba rosie,fara pic de perlit.Anul trecut nu am facut nimic,fiind proaspat cumparate dar anul asta am vrut sa scap de nenorocire pt. ca am pierdut din ele chiar daca le-am udat la 2 luni,dar pe cele la care le-am dat jos pamantul,s-au pleostit.








Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 19, 2012 4:33 pm

Problema cu turba este ca atunci cand se usuca mai tare se rehidrateaza foarte greu. Asa ca ori este prea umeda, ori, atunci cand uzi, toata apa se duce direct in farfurioara fara sa fie absorbita de substrat. Perlitul se umezeste mai rapid si compenseaza dezavantajul turbei.

Eu am schimbat doar o parte din substratul cu care au venit hibii de la Gomer la vreo saptamana de la primire. Cu o combinatie de substrat universal la care am adaugat perlit si nisip. Vad ca plantele s-au adaptat si desi nu au pastrat nici un boboc cu care venisera, acum au deja vreo cativa.
Sus In jos
corinap

corinap


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mai multe
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 08/02/2012

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Mar 19, 2012 4:37 pm

stef a scris:
Corina, eu am cumparat mai demult Razormin. Nu prea l-am folosit, asa ca nu pot sa-ti zic cat este de eficient. Gomez a luat si el odata cu mine, poate iti zice el ce efecte a observat.
Si daca tot l-am redescoperit printre chimicalele mele de rezerva, o sa incep sa-l folosesc cand scot hibi afara in balcon.
Uite un link spre descrierea lui http://www.hollandfarming.ro/produs/BIOSTIMULATORI/Razormin

Multumesc!
Am gasit si la hidroponica cu preturi de la 45 pana la 220 dar nu stiu ce sa iau de asta intreb,poate cineva a folosit ceva anume si a fost multumit.
Eu am root juice dar l-am folosit la puiet,pt.cele mature nu stiu...
Sus In jos
adrianam




Numarul mesajelor : 50
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 28/03/2014

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeMier Oct 28, 2015 9:41 am

Am primit si eu de curand, doi hibiscusi din astia mai fitosi, maturi.
Din pacate, au facut trei zile pe drum, nu doua, si cred ca au fost pusi si cu pamantul insuficient udat. Din acest motiv, in timpul transportului, tot pamantul s-a dezlipit de pe radacini.
Cand au ajuns la mine, i-am plantat, fara sa le tai nimic din radacini si i-am udat abundent, vazand ce frunze mari si verzi au. A doua zi le-am golit apa din farfurioare. I-am lasat cam doua zile afara, pe balcon, iar pe timpul noptii au fost si 3-4 gr.C, dupa care i-am bagat in casa, la fereastra, unde au cam 18-20 gr C.
Au inceput sa li se ingalbeneasca frunzele, iar pamantul vad ca nu se usuca deloc. Tare imi este teama pentru ei! Cu ce ar trebui sa-i ud, ceva pentru stimularea radacinilor?
Sus In jos
gomez99




Numarul mesajelor : 416
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : nu/nici macar
Stare de spirit : proasta
Data de inscriere : 28/04/2011

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeMier Oct 28, 2015 5:02 pm

bionat sau bionex, de la panetone cluj, sau razormin, da asta e mai scump. sansele sint mici, combinatia asta de temperaturi nu prea le prieste hibilor.
Sus In jos
adrianam




Numarul mesajelor : 50
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 28/03/2014

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeJoi Oct 29, 2015 9:23 am

Offf! Si mai si plec pe timpul week-endului! Rolling Eyes
Sus In jos
scirlatgby

scirlatgby


Numarul mesajelor : 113
Localizare : bacau
Joburi/Distractii : job-antreprenor Pasiuni-gradina si flori
Stare de spirit : Vesela, deschisa la nou.
Data de inscriere : 28/01/2016

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Feb 08, 2016 9:51 pm

Radacinile sunt afectate de putregai Phytptora, Dieback. E greu cu asta! Am vreo 10 hibi scuturati si mutati, tratati cu previcur, score, bravo... razormil...Stau cu mari emotii. Aici li se trage de la pamant neaerisit, prea multa apa...Nu garantez pe nimic pana nu-si revin ai mei!
Sus In jos
adrianam




Numarul mesajelor : 50
Localizare : Craiova
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 28/03/2014

Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitimeLun Feb 08, 2016 10:52 pm

Deocamdata ai mei au rezistat dupa ce i-a udat de doua ori cu solutie pentru stimularea radacinilor. Unul din ei chiar foarte bine, a facut boboci si i-a si deschis. Acum are din nou boboci.
Cel de-al doilea cred ca are din nou probleme cu radacinile, desi a facut si el doua flori de atunci.
Cred ca trebuie sa-l ud iar cu solutie pentru stimularea radacinilor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Reinradacinare hibiscus veteran Empty
MesajSubiect: Re: Reinradacinare hibiscus veteran   Reinradacinare hibiscus veteran Icon_minitime

Sus In jos
 
Reinradacinare hibiscus veteran
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hibiscus Moorea
» Hibiscus rosa sinensis
» Hibiscus rosa sinensis
» Seminte hibiscus, germinare, cultivare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Hibiscus rosa sinensis-
Mergi direct la: