Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+24
laurabv
ghana
leonor
ella06
popescugp
duduta190578
sicamin
costieanuconstantin
anasstasia
Marga
gabriela60
Carina
Mihai
georgiana
Rux
Karla
bubu
anamaria
Myosotis
Vernil
stefana
Tinkerbell
penelopa
Doini
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeSam Oct 19, 2013 7:57 pm

Geo, Strauss este "puiul" casei. Este cel mai cumintel pisic, cel mai dulce dar si zapacit.
 Din "nefericire" este matinal. La cel tarziu 6 dimineata ii da lui Frenk trezirea. Se urca pe pieptul lui, si pana nu-l trezeste, nu se lasa. Il cheama in bucatarie, ca el este pisicul mancacios.
 Dupa ce-si termina micul dejun, vine s-o trezeasca pe Shalimar, si iar nu se lasa pana aceasta nu pleaca cu el la joaca. 
A ramas cu mieunat de bebelus, ceea ce-l face si mai dulce! 
Seara, se retrage primul, adormind unde-l prinde somnul. Si de cele mai multe ori, cu fata infipta in ceva. Il deranjeaza lumina Laughing
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeSam Oct 19, 2013 8:12 pm

Acum poate nu observa dar tot cumparand...sa te vad dupa aceea unde le mai pui Laughing
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeSam Oct 19, 2013 8:52 pm

Usor, usor, dupa ce mai cumpar cateva, si dupe ce le voi gasi niste masti care sa-mi surada, le voi duce in chiar sub nasul lui, in living. Am doua polite suspendate si mi-ar placea sa le "nobilez".
Ceea ce nu vreau eu sa observe, este ca saptamanal o comit. Si, nu doar cu cate una...

Apropo de mascute, am vazut candva pe internet, unele din ceramica, pictate si cu gaurale. Mi-au parut ideale pt orhidee., avand in vedere nevoile lor...
Am mai vazut unele care aveau terminatia superioara ca o dantela. Vai, vai ce mi-au mai placut si acelea.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeDum Oct 20, 2013 10:24 am

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1059784619 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1059784619 Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1059784619 
esti de coma
vezi ca e fara leac boala asta a cumparaturilor pe o planta asa pat eu
am avut pe rind acum 10 ani si mai bine brugmansiile pe urma colocasiile pe urma palmierii  acum rosele  crini si hibiscusii
naspa este ca suflu si pe altii
am molipsit-o si pe cumnata-mea
cind a vazut ce am luat de la cebule acum vrea si ea ..noroc ca s-a lansat alta comanda ca nu stiu pe unde scoteam camasa ..
acu de trebuie sa explici cu schimbul valuta cheltuieli bancare ,, transport tara si strinatate   etc .. da oricum iese mai ieftin decit 10 ron cit sunt pe aici pe la noi prin tg primavara bulbul plus avantajul ca il pui acum toamna cind de fapt trebuie pusi  si ei si lalelele si zambilele
uf cine m-o fi pus sa ii arat albumul nu de alta da cumantu-meu se uita la mine dubios   ma feresc cit pot de el...ca are multe reteveie pe batatura si nus e stie de unde vine vreunul la mine pe cocoasa
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeDum Oct 20, 2013 12:28 pm

D-na Geo poate il molipsiti si pe cumnat cu florile daca ii plac,ca pe al meu sot pana acum n-am reusit Laughing
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeDum Oct 20, 2013 5:47 pm

na ca e contabil bine economist si el nu e ca mine mina sparta ..ii place cind ii arata cumnata-mea ce frumoase sunt dar daca s-ar putea fara banii
cind vin pe la mine cica vin in vizita la gradina botanica dar incolo nimik mai mult din contra mulllllttte critici ..
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Oct 21, 2013 6:31 am

pai ia-le si tu bani de bilet.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Oct 21, 2013 6:32 am

Doini dar mastile alea n-or sa opreasca lumina sa mai patrunda spre radacini?
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Oct 21, 2013 8:54 am

Laughing Razz 
ce figura esti Gaby
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Oct 21, 2013 1:09 pm

Ai dreptate Geo, nu e leac, dar, este asa de placut sentimentul! Eu, simt acea bucurie, ca a unui copil care primeste o jucarie clown 

Gabriela, nu cred ca radacinile au nevoie de lumina, ci de o ventilati buna, data de scoarta maricica, si gauri in paharele plantutelor. 
Am vazut la adevarati colectionari de orhidee, folosind masti, ceea ce imi indica ca nu este o problema. Rolling Eyes
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Oct 21, 2013 5:56 pm

eu am citit ca ele au nevoie de lumina si la radacini si de aceea se folosesc vasele transparente
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeLun Oct 21, 2013 6:50 pm

Vasele transparente sunt folosite ca sa se poata observa radacinile, stadiul umiditatii lor, si doar cand acestea devin arginti, le putem uda.  
Dar, nu-mi permit sa te contrazic, Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1059784619  avand in vedere ca am orhidee de doar trei luni Rolling Eyes si nu am experinta, dar citesc cu mult interes despre ingrijirea lor.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Oct 22, 2013 6:24 am

Buna Doini.Cineva care se pricepe la orhidee aici cred ca ar fi Stef deoarece ea are orhidee frumoase si de mult timp.Eu nu am nici asa multe,nici asa ingrijite.De fapt nu pot spune ca ma pricep foarte bine la nici o planta de aceea cer si eu parerea altora.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Oct 22, 2013 8:05 am

Si eu tot asa stiam ca si radacinile au nevoie de lumina.....eu am ghiveciul transparent, dar pt.stabilitate mama l-a pus intr-un ghiveci mai mare ( ceramica )....si am observat ca radacinile au inceput sa cresca in sus spre lumina Very Happy .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Oct 22, 2013 2:00 pm

Si eu o astept pe doamna Stefana Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1059784619 sa ne lamureasca "dilema" 
Nu stiu ce sa zic! Pozele colectionarilor de orhidee contrazic ideea cum ca, si radacinile ar avea nevoie de lumina... Rolling Eyes
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMar Oct 22, 2013 2:04 pm

Voi atasa cateva poze gasite pe internet, din serele unor colectionari, la rubrica Orhidee Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1059784619
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMier Oct 23, 2013 3:09 pm

Nu e, paharul e transparent pentru ca sa vezi cand radacinile se deshidrateaza si sa-i poti da apa cand are nevoie.  Insa poti sa folosesti fara grija un vas decorativ in care sa introduci paharul transparent.
Il scoti cand vrei sa verifici ca radacinilor nu le e sete, se pare ca isi schimba culoarea (aspectul) cand e cazul...
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMier Oct 23, 2013 4:04 pm

Practic nu am vazut mare diferenta intre cele tinute in ghiveci transparent fara masca si cele pe care le-am pus in masca de ceramica.
La ele "acasa" nu cred ca au prea multa lumina (stau printre tulpinile copacilor si frunzele lor, nu vad lumina directa niciodata) si de aceea cauta sa receptioneze cat mai multa si cu ajutorul radacinilor. Cum noi incercam sa le asiguram lumina asezandu-le la geam, banuiesc ca le este suficient.
Eu am renuntat la ghivecele frumoase din ceramica, pentru ca sunt grele si la numarul marisor de orhidee de la mine :Dnu rezista pervazul extralat de la fereastra. Acum folosesc masti semitransparente din plasic verzui, care au la baza o zona in care se scurge apa in exces.
Vorbesc despre phalenopsis aici.
Paphio si epicattleele (singurele alte specii din "colectie" )stau agatate de tavanul balconului, in ghivecele cu care au venit. Cred ca lor nu le-a ajuns lumina oferita, ca nu au mai inflorit cam de multisor. Dendrobium n-a rezistat nici unul la mine (nici nobile nici alt fel) din cauza caldurii.
Abia acum vad ca n-am scris detaliile astea la orhidee, cum credeam, ci in gradina ta, Doini Embarassed
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeMier Oct 23, 2013 7:47 pm

Am intr-o revista cateva tehnici de inflorire a orhideelor. Sa gasesc un pic de timp sa traduc (insa pentru tine, Stef, cred ca sunt lucruri prea bine stiute)
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeJoi Oct 24, 2013 12:56 am

Eh, intotdeauna poti invata lucuri noi, asa ca iti multumim daca poti sa gasesti timp pentru traducere, Karla Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 1059784619 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeJoi Oct 24, 2013 6:38 pm

Karla, domana Stefana, va multumesc frumos pentru lamuririle date! Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 2480021943 Apreciez foarte mult interventi voastra.
Confirmati ceea ce citisem despre radacinile  Phalelor. Si sper ca si Gabriela si Laura sa cititeasca ce ati scris. 

Karla, astept cu interes traducere, atunci cand vei avea timp. Sunt dornica sa invat cat mai mult despre orhidee, cu atat mai mult, ca iar am comis-o Embarassed 

Revin mai tarziu cu pozele noilor venite in familie king
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeVin Oct 25, 2013 9:06 am

Doini,abia astept sa vad noile venite,
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeVin Oct 25, 2013 9:31 am

Stii vorba noastra - in curand o sa dorm pe pres (la usa) ?  bounce bounce
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeVin Oct 25, 2013 9:54 am

eu in rugi mi-o zis d-l Pipi ca acum vine iarna si sa-mi tina rugii de cald si de mincare affraid affraid 
iar eu tremur de frica ...ioi ioi ce ma fac What a Face What a Face What a Face 
pe unde scot camesu monkey monkey monkey
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitimeVin Oct 25, 2013 10:23 am

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 2945718842 Embarassed
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 30 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 30 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: