Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+24
laurabv
ghana
leonor
ella06
popescugp
duduta190578
sicamin
costieanuconstantin
anasstasia
Marga
gabriela60
Carina
Mihai
georgiana
Rux
Karla
bubu
anamaria
Myosotis
Vernil
stefana
Tinkerbell
penelopa
Doini
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 1:17 pm

Tinkerbell a scris:
cu baleguta? sau cu nuielusa?
... sau cu o "sculptură" ... ceva, dacă nu i-o fi blegit-o căldura. pirat
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 1:21 pm

Sa traca la scupturi in lemn sau poate incerca din pamant
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:27 am

Doini, acuma am vazut gradinita ta cu patrupedele aristocrate Very Happy. Tare frumoase sunt si felinele si caninele drunken
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:44 am

Doini, trandafirul indaratnic are soare destul ? Ai incercat sa nu-l tai sa vezi ce face ?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:47 am

va multumesc fetelor Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 1239631719
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:51 am

penelopa a scris:
Dragă Doini, trebuie să spargem gheaţa! Wink
Ce zici de întâlneala de pe 05 iunie la mine?!! Cool

iti multumesc Pene pentru invitatoe, sunt onorata!!!!!,

Doamne, ce ma bucur, daca mi-ai vedea fata cherry , explodata de bucurie!!!!!!!! Dabea astept sa te/va cunosc cheers cheers cheers cheers

ce bine e sa te bage lumea in seama king
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 10:01 am

stef a scris:
Doini, acuma am vazut gradinita ta cu patrupedele aristocrate Very Happy. Tare frumoase sunt si felinele si caninele  drunken

Multumesc Stef!

Imi sunt tare dragi animalutele astea!!!!  si spre norocul meu, dar si al lor,  sunt cumintele si dragalase foc!

Ar trebui sa ma bag si eu la zoo-botanica pt ca am fratilor, cinci caini si doua mate aristocrate...asa ca am cu ce ma lauda Razz


Ultima editare efectuata de catre Doini in Lun Iul 01, 2013 3:02 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 10:03 am

Vernil a scris:
Doini, imi cer scuze ca a trebuit sa o lamuresc pe Cloanta si am deviat de la gradina. Am asa un talent ascuns ... scuze ... acum inteleg de ce a trebuit sa ma retrag de pe alte forumuri, din cauza diversiunii ... Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 2302975194

Draga mea, nu te scuza!!!!
crede-ma, de fapt m-ai lamurit si pe mine Razz
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 10:20 am

Myosotis a scris:
Doini, trandafirul indaratnic are soare destul ? Ai incercat sa nu-l tai sa vezi ce face ?

Buna Myo,

are, dupa ora 1.30 pana la apus...eu tind sa cred ca e suficient....iar atunci cand creste, precum nebunul sterp Shocked .... (depaseste inaltimea gardului 1.80) lastarii au soare toata ziua.
vara asta nu-l voi mai deranja cu coafatul, il voi lasa sa creasca cum vrea el si-l voi inclina ca pe urcatori.....
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 10:58 am

As, fi scris la cine nu stie sa intrebe....dar, ma rog am ales sa scriu la gradinita mea...,

drept urmare, va intreb..., ati folosit vreodata Perlit?

Eu asa, din auzite am inteles ca ajuta la afanarea solului. Iar eu cum am cel mai greu pamant din tata, m-am gandit sa-l cumpar dar inca nu l-am folosit.

Apropo de trandafirul sterp, ma gandeam sa-l zgandar nitel si sa pun un pumn de perlit in pamantul din prejurul lui.

Cum va spuneam, pamantul din curtea mea este cumplit, este lutos, neabsorbabil, greu, tot timpul trebuie sa sap in jurul trandafirilor si a pomilor ca sa se absoarba apa.
Cu ploile aste din ultimul timp, am avut foarte mari batai de cap :x dupa fiecare ploaie trebuie sa ies cu canciocul in mana si sa scot apa din gropile trandafirilor noi. Atunci cand i-am plantat am inlocuit pamantul cu pamant din padure amestecat cu pamant luat din comert la sac....

Pana acum, de trei ori am fost la padurea din sat sa aduc pamant sa pun la trandafiri, mi-am rupt spatele iar manile mi- au ajuns la genunchi Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 2945718842 si asta ca sa nu-i mai vad acoperiti de apa, pt ca am mai fost plecata de acasa pt cateva zile, si a plouat 4 zile la rand, iar dadaca animalutelor mele nu a facut ce va povesteam eu mai sus (scot apa cu canciocul)

Revenind la Perlit am citit ca ar absorbii apa....

Ce ma sfatuiti?
Sus In jos
anamaria




Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 11:19 am

Buna Doinita.

Frumoasa gradina ai, si sunt sigura ca va fi si mai frumoasa Very Happy

Vroiam sa-ti spun despre hosta ca se poate pune la baza clematitelor, si va arata foarte frumos. In plus, le va asigura acestora umbra la radacini, de care au nevoie.
Hosta pe care ai pozat-o tu creste foarte mare, se face tufa, dar e foarte frumoasa.
Insa mai sunt soiuri de hosta. Preferatele mele sunt [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cat despre perlit... nu cred ca se preteaza in gradina. Insa sunt colege de forum care au experienta mai mare decat mine cu perlitul (eu am refuzat sa-l folosesc si in ghivece Very Happy ).

Spor la gradinarit!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 11:30 am

Multumesc Anamaria,

Eu la baza clematitelor am pus banuti
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
primule, garofite...
cand am adus-o pe Hosta in gradinita mea, clematitele erau deja plantate si implicit umbrite flower

Cu perlitu, mai astept sa vad ce ma sfatuiesc fetele cochetele!

Toate cele bune!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 11:58 am

Doiniţa dragă, n-am auzit pe nimeni să folosescă perlit în grădină Shocked Mie nu-mi place de niciun fel produsul ăsta. 😢 Am luat şi eu o punguţă să pun în pământul violetelor, dar mă enervează când văd "albiturile" alea prin ghivece şi mă sperie uneori fiindcă, de la distanţă, îmi dă impresia că ar colcăi nişte viermi prin ghivecele mele affraid
Şi la mine pământul din grădină este greu, lutos ( odată, o prietenă dragă spunea despre solul din grădina mea că e .... bitum luat de pe pistele aeroportului Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 2945718842 ). Eu am tot adus pământ de la pădure (dar nu aşa, chinuit, cu sacul, ci cu camionul) şi am împrăştiat în zonele unde am pus plante/arbuşti/pomi. În plus, la orice nouă plantă care-o pun în grădină, folosesc pământ din florării, adecvat la cerinţele plantei.
În timp (au trecut 7 ani de când grădinăresc la Periş), pământul meu a devenit mai prietenos. ❤
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:08 pm

Pai era mai usor sa puneti niste nisip intai ca sa il mai usureze si apoi pamant din padure
La mine pamantul e lutoso-nisipos,dar am bagat la gunoi de grajd........
Doini las ca iti transformi terenul
Iti faci compost singura?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:16 pm

În ceea ce priveşte plantarea hostei la rădăcina unei clematite, eu aş avea altă opinie.
Hosta este o plantă de umbră, iar clematita iubeşte soarele sus şi umbra jos, la rădăcinaă. Deci, părerea mea e că la rădăcina clematitelor se pun plante iubitoare de soare, de înălţime medie, care să ţină umbră la rădăcina clematitei.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:18 pm

Da, uitasem, şi nisip am mai împrăştiat pe teren. Wink
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:20 pm

Hosta se pune in general la picioarele copacilor sau arbustilor mai batrani
La clematita se pun galbenele,caldaruse,tufe mai mici
Hosta nu-i iubitoare de apa,clematitele insa da...........nu prea se inteleg
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:37 pm

... în plus, la soare hostele se ard şi se fac tare urâte.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:41 pm

Am pus nisip in primavara asta cand am "reparat" gazonul. Ma bate gandul ca la primavara sa aduc mranita. La mine in sat se vinte caruta cu 150 lei dar o tanti vanzatoare din piata din Otomeni mi-a spus ca stie pe cineva care aduce cu camionul la 350 lei...e cert ca eu am nevoie de un camion What a Face
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:42 pm

Tinkerbell a scris:
Pai era mai usor sa puneti niste nisip intai ca sa il mai usureze si apoi pamant din padure
La mine pamantul e lutoso-nisipos,dar am bagat la gunoi de grajd........
Doini las ca iti transformi terenul
Iti faci compost singura?

nu imi fac, ca nu stiu cum confused
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:49 pm

Simplu, Doiniţa: într-un loc ferit, amenajezi un loc în care arunci toate resturile vegetale de la bucătărie (morcovi, cartofi, ceapă, coji de banane etc. şi coji de ouă curate de ţară) şi iarba rezultată de la plivit, dar numai iabă tânără fără flori transformate în seminţe. După 2 ani (timp în care mai amesteci maclavaisul adunat), se transformă în compost care poate fi folosit cu succes la toate plantele din grădină.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:56 pm

ca sa nu iti faca muste se presara ceva nisip si cenusa peste fiecare strat de deseuri
Sus In jos
anamaria




Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 2:20 pm

penelopa a scris:
În ceea ce priveşte plantarea hostei la rădăcina unei clematite, eu aş avea altă opinie.
Hosta este o plantă de umbră

penelopa a scris:
... în plus, la soare hostele se ard şi se fac tare urâte.

Nu stiu ce sa spun... eu nu am sesizat asta niciodata. Din contra, hostele puse in diferite locuri in gradina, unele mai la soare, altele nu, s-au comportat cam la fel.
Am cautat poze cu ele, dar am vazut ca le-am cam neglijat si nu le-am pozat.
Oricum, cele doua postate mai sus stau la soare Very Happy

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 2:26 pm

Da, e posibil! Tot aşa avem discuţii şi cu hortensiile, despre care toată lumea ştie că sunt plante de umbră, însă unii susţin că plantele lor cresc bine şi la soare.
Mie mi-a rămas pe creier că sunt de umbră ... la umbră le-am pus. Laughing
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 2:42 pm

Din ce povestea odata gomezu' , la hostele variegate le place mai mult lumina (sau Atti spunea asta scratch ). Oricum ne lamuresc ei cand or intra. Gomez stiu sigur ca avea sumedenie de frumuseti in domeniu.
Si Myo are Very Happy, ale ei parca stau in semiumbra, pe langa gardul din lateral.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 2 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: