Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Paunitei

In jos 
+18
duduta190578
Paulyna
stefana
DanaA
Karla
puffy80
penelopa
Dana Caras
popescugp
Cora-Maria
aura
bubu
leonor
gabriela60
costieanuconstantin
laurabv
Doini
Paunita
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 15, 2014 4:00 pm

Mariana, am postat pozele promise, pe sunphoto  sunny  Gradina Paunitei  - Pagina 2 2480021943 


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 2:48 pm

Ce frumos, e in gradina ta Mariana! Si zambile, si narcise, si lalele si cymbi...Felicitari, pentru toate!
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:16 pm

Multumesc Dana ! Imi place mult primavara , cand incep sa infloreasca bulboasele , as sta numai in gradina , in fiecare zi mai infloreste cate ceva . E mult de munca , dar o fac cu placere . Acum am inceput sa lucram la o mica gradina de legume . Abia astept sa vad ce rezultate vom avea . Anul trecut am plantat cateva fire de rosii printre flori , au rodit bine si au fost foarte gustoase , asta ne-a dat curaj .
Doini , am vazut pozele pe sunphoto si imi plac foate mult .Mi-ar placea sa vad si prin orasele noastre asa ceva , insa nu cred ca ar rezista prea mult , cred ca narcisele le-as gasi de vanzare sub forma de buchete , la colt de strada . Am mai pozat cateva narcise din gradina mea, dar pozele nu sunt prea reusite , pentru ca batea vantul foarte tare .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:26 pm

Sunt tare frumoase Mariana,mai ales cele batute  Very Happy 
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:32 pm

Multumesc Cora ! Cele batute trebuie sa le leg ca sa nu se franga codita , au inflorescenta foarte mare si grea . Narcisele cele mai frumoase abia acum urmeaza sa infloreasca .
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:34 pm

Da irisii, ei cand infloresc ca pe mine irisii tai, ei ma dau gata ! bounce 
Sus In jos
puffy80

puffy80


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Gradinarit
Stare de spirit : :)
Data de inscriere : 14/03/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:36 pm

Sunt super narcisele, Paunita si cred ca si parfumul e pe masura!
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:44 pm

Irisii incep sa infloreasca de la jumatatea lunii aprilie pana pe la inceputul lunii iunie , insa am irisi pitici care infloresc mai devreme si ei sunt frumosi si parfumati .
Bianca , bine ai venit in gradina mea  Gradina Paunitei  - Pagina 2 3839168801 Unele narcise au parfum foarte placut , imi plac mult si am adunat foarte multe soiuri .
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:44 pm

Pana la irisi, care infloresc in Mai, urmeaza frumoasele si delicatele lalelele.

Hello Bianca  Gradina Paunitei  - Pagina 2 67172415
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:46 pm

Hmm, apoi bujorii, of Doamne ca frumosi mai sunt  sunny
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 6:48 pm

Doini , sa sti ca pana la bujori nu mai este mult , la cei arbustivi am deja boboci  Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 7:06 pm

Oo ce frumosi sunt cei arbustivi  sunny 

Anul trecut, ma duceam zilnic in plimbare cu agaricii, sa admir frumusetea asta
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Parfumul ii simt si acum parumul puternic si frumos..
Era gradinita unui batranel.. Si, ma cam batea gandul sa ma duc sa "impurumut un lastar"
Carina m-a sfatuit ca e mai bine sa-l las in pace, lucru pe care l-am si facut..
In toamana, ma suna Frenk si imi spune ca frumoasa gradinita, plina de fel de fel de flori, si cu acel urias si frumos bujor, este rasa...
Am fugit plangand pana acand am ajuns.. M-am oprit si nu-mi venea sa cred.. Speram sa mai gasesc macar mormanul de plante smulse si sa le pot planta in spatele blocului meu, sau sa le duc in parcul cu gradini..

S-a intamplat asta, pentru ca probabil batranul a fost mutata la un azil, sau... Iar in apartamentul de la parter, cel care detine si gradinita, s-a mutat o familie de surinamezi, care au la geam flori de plastic si bibelouri

Am facut duminica trecuta o poza trista. Doar un smoc cu o narcisa a mai rasarit din acea frumoasa gradinita..
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Asa ca, am dezvoltat multe sentimente pentru frumosii bujori arbistivi, cu florile lor cat capul meu de mari..

Sa le mearga bina Mariana si sa ne bucuram si noi cu tine, prin pozele ce vor urma.  cheers
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 7:14 pm

Ce pacat de el . era asa frumos  Sad Mai bine il furai , oare cu ce i-a incurcat frumosul bujor , nu merita sa se bucure nici macar de acea narcisa care a scapat saraca din mainile lor .
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 8:37 pm

Si mie imi plac bujorii, mai ales cei parfumati roz! Am in vaza de cand apar in piata, pana dispar. Pana la bujori insa, abia astept lacramioarele. In fiecare zi cumpar cateva buchetele ca si fetei ii plac. Dupa bujori abia astept crinii. Ce bucurie pe voi cei care le aveti pe toate in gradinile voastre!  applause cheers
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 8:43 pm

Mai sunt si astfel de oameni.. 
Noi intr-o noapte, am scos un lastar, dar nu stiu cat de puternic este.. Inca e brobodit ghiveciul cu el in balcon.
Nu as fi putut sa-l iau pe tot, asa pe pituleala-hotomaneala.. Acum regret ca nu am fost atenta si ca nici tupeu nu am avut, de indata ce a fost eliberat apartamentul, si sa ma fi dus sa intreb locatarii, ce se va intampla cu gradina si cu florile din ea.. 

Am mai descoperit eu pe aici lucruri triste, cum ar fi o sera de trandafiri, abandonata.. Mi se rupe sufletul  de fiecare data cand ma duc la Ter Laak, fiindca trec chiar pe langa acea sera.. Oprim masina si ne uita ca la un accident.. Trist..

Dar ce m-a apucat sa scriu lucruri triste intr-o gradina asa de frumoasa ca a ta..

Trebuie sa fac ceva.. O trasnaie, ca sa sterg tristetea  Gradina Paunitei  - Pagina 2 1059784619  
Uite, fac un dans Laughing Gradina Paunitei  - Pagina 2 2147529457
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 19, 2014 7:59 pm

Va plac florile de ranunculus ? Am cumparat cateva si intentionez sa le plantez in gradina , sper sa le placa si sa nu faca figuri  Laughing

 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 
Au inceput sa infloreasca si zambilele si alte floriciuni primavaratice

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Si pozele promise cu cymbidium roz  Very Happy 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 19, 2014 8:15 pm

Wow sunt foarte frumoase ranunculus astea !
Si cymbi ca ai tai nu mai are nimeni  Very Happy 
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 19, 2014 8:22 pm

Cora , esti draguta  Gradina Paunitei  - Pagina 2 2422189467 Acum se deschid florile la alti doi cymbi , o sa mai pun poze in zilele urmatoare . Abia astept sa se mai opreasca vantul asta nebun ca sa-i pot scoate afara , temperaturile ar permite , dar mi-e teama sa nu-i ia vantul sa-i duca prin vecini  Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 19, 2014 10:17 pm

Ah ce imi plac mie florile de Ranunculus. Am avut si eu in gradinita si aici, mi-am pus bulbi in ghivece, dar nu au iesit.
Deci da! Laughing Ne plac foarte mult!  Gradina Paunitei  - Pagina 2 1982394566 
Si zambilutele sunt frumoase, de fapt, toate sunt frumoase  cheers 

Cymbi are o culoare de bombonele! Este superb!

Mariana, eu mi-am scos Cymbi afara pe balcon. Sapatamana trecuta dar si aceasta pana vineri-sambata, noptile vor fi de 7-8C, asa ca sper sa nu le dauneze  Rolling Eyes 
Sambata noapte sunt anuntate doar 4 C asa ca ii bag in casa.. Nu?
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 8:03 am

Doini , poti lasa linistita cymbi afara , daca temperatura nu scade pana la limita de inghet .Eu nu i-am scos pentru ca au fost cateva zile cu vant puternic .
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 8:07 am

Ce frumoase sunt!!!! Toate!  applause 
Eu credeam ca-s niste trandafiri  Laughing , ma gandeam ca prea se intampla minuni la tine in gradina!  Wink 
Doini, nu cred ca-l afecteaza o noapte.
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 8:15 am

Multumesc Dana !Ranunculus seamana cu florile de trandafiri , cred ca din acest motiv imi plac  Very Happy Se mai intampla si minuni , dar nu chiar asa , sa infloreasca trandafirii in luna martie  Laughing poate miniroze , dar pe balcon , insa acum nu mai am pentru ca le-am plantat pe toate in gradina .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 9:25 am

Ranunculus-ul este o planta frumoasa si gingasa, Paunita, dar si foarte sensibila! Eu n-am reusit s-o mai am in al 2-lea an de la plantare  pale  In ultima vreme renuntasem la ea, dar primavara asta am ales una de 1 martie, asa ca mai fac o incercare.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Paunita

Paunita


Numarul mesajelor : 156
Localizare : Zalau
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 28/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 9:54 am

Stiu ca este cam sensibil , am mai pus in gradina si nu a reusit sa treaca peste iarna sau am uitat de el in primavara si l-am sapat  Embarassed Cu toate astea , nu ma pot abtine , la fel ca tine , mai fac si eu o incercare , poate de data asta ...E foarte frumos si ranuncusul tau , e plin de frunze . Sa avem noroc de ei  Wink 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 20, 2014 10:22 am

Sa aveti noroc, sunt foarte frumosi!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Paunitei  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Paunitei    Gradina Paunitei  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Paunitei
Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: