Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Codrutei

In jos 
+12
Doini
happy
costieanuconstantin
Karla
Tinkerbell
bubu
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
Rux
codruta
16 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeDum Apr 03, 2011 1:31 pm

Bine ati venit toti cei care deschideti poarta gradinii mele!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

M-am mutat in tara morilor de vant in ianuarie 2004. In primii ani m-am ocupat doar cu smulgrea buruienilor dintre plantele care existau in gradina. In 2006 am inceput timid sa mai cumpar cate o planta, doua si cativa bulbi de gladiole si dalii. De-abia in 2007 a inceput nebunia Very Happy Doream cat mai multe plante, havuz in gradina, loc pentru testoase. Incetul cu incetul le-am gacut pe toate. Pana ajung sa scriu mai multe va ofer o scurta istorie in imagini.
Gradina din fata casei:
2006
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Gradina din spatele casei:
2007

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[img][/img]


Ultima editare efectuata de catre codruta in Mar Apr 05, 2011 11:22 am, editata de 5 ori
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeDum Apr 03, 2011 7:31 pm

Codruta ,gradina ta este o oaza de frumusete realizata intr-un spatiu extrem de mic
.Dupa parerea mea ai reusit pe deplin ceea ce ti-ai dorit. Ti-am admirat ,in timp,toate pozele postate si te invidiez (in sens pozitiv) pentru iazul ala fain si nuferi ,pesti ,etc.dar si pentru inspiratia amenajerilor si a plantelor alese.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeLun Apr 04, 2011 1:42 pm

Eu vreau s-o văd pe (l)iguană ... cum se hrăneşte din hibiscuşii tăi de grădină 👽
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeLun Apr 04, 2011 9:41 pm

Abia astept sa vad florile de anul asta din gradina Codrutei, are cateva exemplare superbe. Si este o adevarata arta sa gasesti loc plantelor indragite intr-un spatiu limitat.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 1:17 am

Sa vezi ce arta trebuie a umpli juma' de hectar de gradina 👽 mai ales cand te prinde criza de pe urma ..... Pe masura ce trece timpul realizez ce buna era o gradina mica Very Happy Nu chiar cat a Codrutei, dar mai mica decat a mea.
Doamnelor da' ce avatare v-ati tras afro
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 8:53 am

Aşteptăm să-ţi tragi şi tu unul ... pe măsură! cat
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 11:22 am

Lasa mai Myo, ca tu ai gradinuta aia din lateralul casei, pe care o umpli mintenas. Hibiscusi, leandri, muscate in toate culorile si alte minunatii care pot fi descoperite printre jde mii de ghivece si ghivecele [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 11:29 am

Multumesc pentru aprecieri.
Rux, am reusit destul de bine dar nu sunt multumita pentru ca nu am reusit sa gasesc un loc pentru testoase, loc in care sa profite de soare cat mai mult. Asa cum e acum in taracul testoaselor ajunge soarele destul de tarziu.
Pene, Igu s-ar bucura sa se hraneasca cu hibii mei dar inca nu stiu daca voi mai avea hibii sau nu. Cel putin cei cu floare dubla imi dau emotii.
Vernil, sper sa nu astepti sa vezi florile pe care nu le mai am. In toamna nu am reusit sa inmultesc muscate si fucsii iar in casa am adus putine si nici acestea nu sunt sigura ca se mai trezesc toate. De cumparat nu prea sunt sanse. Anul acesta trebuie sa spun pas 😢
Myo, sunt convinsa ca nu m-as fi descurcat prea bine cu o gradina mareeeeeeeeeeeeeeee dar mi-ar fi placut ca gradina mea sa fi fost macar inca o data pe atat de mare.

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 12:07 pm

Mie imi place foarte mult ce ai reusit. Apropo cat de mare e gradina ta ? Si tot de curiozitate ce e tufa roz-movulie din fata casei ?
Gradina ta o stiu mai demult, ca intram pe totalm si citeam si am vazut in timp evolutia ei Very Happy .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 1:06 pm

Chiar imi pare rau dupa muscatele si fucsiile tale, Codruta. Poate, cine stie, primesti vreun colet de la prieteni.

Bubu, care va sa zica te dai de gol. trageai cu ochiul pe TM Very Happy banuiesc ca in vremurile lui de glorie ... Si cred ca tufa roz-movulie ar putea fi o azalee de gradina.
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 1:39 pm

Gradina este de 11 x 5m dar un colt este ocupat de casuta de lemn.
Tufa roz-movulie este Erica daca la asta te referi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu sunt plante dar viziteaza gradina frecvent asa ca trebuie sa vi prezint pe musafirii mei
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
La pasari si soricei ma asteptam dar acum 3 zile am fost surpinsa sa vad un alt musafir, o broscuta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] De unde si cum a aparut nu am habar. NU stiu daca e doar in vizita sau s-a mutat definitiv in baltuta mea.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 2:02 pm

Ce bine se simte broscuta printre verziturile alea drunken . Si ce tatuaje interesante are 👽
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 2:29 pm

Deci, aşa cum spuneam, ai toată fauna în grădinuţă. Shocked
Draga mea, sincer te invidiez pentru:
- erica aia superbă cărei nu ştiu ce-i faci de arată aşa compactă şi înflorită;
- păsărelele deosebite care vin la căsuţa ta.
Spune-mi, în plăsuţa roşie de deasupra păsăricii galbene, e ceva mâncare pentru ele? ... şi, dacă da, ce anume ? (mă interesează pentru căsuţa mea la care vin numai vrăbii şi guguştiuci).
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 7:08 pm

Penelopa are dreptate, erica este superba, chiar la ea ma refeream. Cand ma gandesc de cate ori am trecut pe langa ghivece cu erica si am strambat din nas...Gata o punem pe lista de achizitii.
Chiar ai de toate intr-un spatiu limitat, bravo !
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeJoi Apr 07, 2011 12:44 pm

Asa cum ziceam erica a inceput sa arate mai bine de cand am inceput si eu sa o tund. Prin iunie, dupa ce s-au ofilit florile ma ocup de coafarea ei. Tatal meu mi-a dat ideea cu tunsul si cea cu forma mai patratoasa si in doua straturi. Nu i-am facut poze dupa tundere dar aici se poate vedea ceva din forma ei ca sa nu spun ca si arata tare bine Wink
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In 2009 planta arata si maio bine dar s-a uscat o parte din ea. Se paote vedea in poze ca in coltul din stanga fata are putintica "chelie" Very Happy
Mare lucru nu i-am mai oferit doar ceva pamant acid in primavara si din cand in cand, cand ud rhododendronii cu apa in care am pus otet ii dau si ei.
Pe net am gasit depre ea ca in primii 1-2 ani se dezvolta mai greu dar dupa aceea prinde viteza Wink
Multa lume ma intreaba de erica asa ca v-a trebui sa-i deschid un subalbum propriu.

Pene, in plasuta rosie sunt arahide decojite. Se vand asa in comert, special pentru pasari. Le dau alune numai iarna cand au nevoie de mai multe grasimi. Alunele in cantitate mare sunt daunatoare pasarilor ducand la ingrasare. Am mai pius o poza in care se pot vedea alunele mai bine
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Se vede si ca pitigoii si vrabiutele pot sta la aceeasi masa
Tot iarna le mai cumpar "bile cu grasime", bile care arata ca mingile de tenis dar nu stiu ce contin dar se vede ca sunt cu ceva grasime. O prietena spunea ca iarna le pune la pasarele buctele de slanina afumata si pasarile sunt tare fercite. Mai trebuie si o ceapa strivita cu pumnul si putin ulei si ma duc si eu sa mananc cu ele Gradina Codrutei 1982394566
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 11:42 am

Ca tot a inceput de ceva timp sezonul lor hai sa va prezint lalelele mele. Toate au ceva vechime in campul muncii Wink ,2-4 ani. Toamna trecuta nu am cumparat nici un bulb.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Au inceput sa infloreasca devreme si cred ca va dura ceva pana se vor deschide toate. La multe de-abia le apare tija acum.
Ce ma bucura pe mine e ca cele din ghivece arata bine, cu frunze sanatoase, nu cum au aratat in ultimii 2-3 ani. Se pare ca sulful presarat pe pamant ajuta si le protejeaza de mucegai si diverse boli.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 12:04 pm

Eu am trasa de mult cu ochiu in gradina codrutei si ii admiram tufa albastra si rodo din fata casei
Sa va spun ca nu m-am putut abtine si am poftit la inca o azalee de gradina?
asat dupa poze e caramizie si o pun langa cea orange
Acu mi-ar mai trebui si una rosie sau vermillon in zona
Eu am o gradina aproape ca a lui MYO de mare(a ei e ceva mai mare) si deja incep sa ma vait ca din cauza diverselor constructii nu mai am loc
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 12:20 pm

Să ştii că e ceva cu slănina aia la păsărele, Codruţa. Wink
Am găsit şi eu într-un material că se unge cu grăsime un suport/bază pe care se pun seminţe.
Dar vara, ce le pui la păsărele să mănânce?
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 1:30 pm

grau,mei
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 8:31 pm

Vara le dau mai putine seminte si mai mult paine uscata si "resturi" de la fructe, verdeturi si legume. Seminte cumpar amestec din magazin. Si de fiecare data se ratoieste sotul la mine, cand ma vede ca le cumpar seminte, spunand ca vara au destula mancare in natura. De aceea am grija sa nu vada prea des ce am eu in sacose Wink Laughing Vara nu le dau de mancare pentru ca nu ar avea ce sa manance ci doar ca sa vina la mine in gradina. Tare imi place sa le urmaresc cum mananca si cum se imbaiaza.


Ultima editare efectuata de catre codruta in Lun Apr 11, 2011 9:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:02 pm

Super!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 9:57 am

Asta ar fi ideea şi la mine: să le dau de mâncare şi vara ca să le obişnuiesc să vină în grădina mea şi să-mi mai tragă şi câte-o cântare ... drept mulţumire! ❤
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 10:28 am

Eu cantarile nu le prea aud. O prietena imi spunea ca mierlele incep sa canta pe la 4-5 dimineata. La ora aceea eu dorm tun. Nici macar ciorile nu croncane cand vin la masa. Stiu si ele ca nu e politicos sa vorbesti cu gura plina Laughing
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 11:30 am

Codruta, zic si eu ca sotul tau, lasa mierlele sa-si gaseasca singure de mancare pe timpul verii. Pasarile ne scapa de o mare parte a daunatorilor din gradina. Si eu am mierle in copaci, am si ciocanitori, pescarusi, ciori, vrabiute, porumbei, intr-o primavara am auzit si o ciocarlie. Sa-ti mai zic un secret, mierlele canta pana cand se imperecheaza, dupa aceea tac Very Happy

Cum e la tine, in Olanda ? S-a mai incalzit ? Aici e mult prea frig pentru aceasta perioada a anului, ma uit la bobocii lalelelor si mi-e tare mila de ei ... Parca au intepenit in stadiul de boboc ...
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 12:21 pm

La mine e ca de obicei...2-3 zile primavara - soare si temperaturi intre 15-22 grade ziua si n zile toamna - 11 grade ziua, noros sau ploi din belsug. Sa nu uit vantul care bate din toate directiile. Noaptea temperaturile sunt intre 3 - 10 grade. Ultimele zile au fost chiar placute dar de ieri a inceput sa se raceasca si soarele sa se lupte cu norii care de obicei casitga.
Prin gradina am terminat cam tot ce era de facut si am scos muscatle si fucsiile afara. Ieri am scos brugmansia si un hibi de gradina care a iernat in casa de frica sa nu-l pierd - e un lastar din cel mov cu flaore dubla [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Au rezistat toata iarna si cred ca le-am nenorocit acum. Am uitat sa-i aduc in casa peste noapte si azi i-am gasit cu frunele pleostite.
Tot ieri am curatat si plantele din baltuta si acum astept sa creasca sa mai dispara algele care se lafaie in apa. Pestii au supravietuit sunt bine si sanatosi si mananca cu pofta, ca dupa luni de zile fara hrana.
Tot ieri (mai ce activa am fost ieri Very Happy ) am fost si la un magazin cu plante sa imi caut un trandafir. Oferta slaba si eu necajita ca nu am reusit sa gasesc ce mi-am dorit. Tare cred ca trebui sa comand on-line si nu vreau asta. Preferam sa iau din magazin un trandafir in ghiveci.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Codrutei Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Codrutei
Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina lui Popescugp
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: