Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Codrutei

In jos 
+12
Doini
happy
costieanuconstantin
Karla
Tinkerbell
bubu
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
Rux
codruta
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 8:55 pm

Abia cea de anul asta e culoarea care trebuie la Waltz Time. E semn ca trandafirul a ajuns la maturitate... Ca sa ramâna mov trebuie sa cauti un ingrasamânt cu mult magneziu (asta mentine si accentueaza pigmentii florii).
Cat despre uetersen, taie fara jena tot ce incurca. Nu-ti fie teama, nu musca si nu pateste nimic Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 9:30 pm

Karla am si eu un Waltz Time ,desi pe ambalaj scria putin altfel(luat din romania si marca ungureasca)
Al meu in loc de mauve e un frez puternic,de altfel un trandafir TH(as zice eu) frumos si rezistent
De unde iau magneziu?
Se gasesc la farmacie fiole de magneziu pt oameni si costa ceva ,dar cam cate fiole sa le iau?
Sa le iau si vitamina C ca sa se fixeze(la oameni magneziu se fixeza doar in combinatie cu C si cu B1 si B6)\
Zau ca nu fac misto!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 10:00 pm

Pai, Tinkerbell, cred ca trebuie sa cauti un ingrasamant granulat bun, special pentru trandafiri. Un Vilmorin, Naturen, ceva de genul asta.
In ingrasamintele de buna calitate speciale pentru tradafiri, magneziul se adauga in compozitie in cantitate suficienta. Daca nu e "special trandafiri" ci un ingrasamant universal, trebuie sa te uiti pe cutie, sa vezi daca contine Mg sau nu.

De la farmacie, habar n-am... eu n-am pus niciodata la plante. Nu stiu sub ce forma chimica se gaseste Magneziul pentru tratamentul uman, probabil sub forma unei saruri sau a unui oxid. Or, pentru plante ar trebui un chelat organic. Din punct de vedere chimic e diferenta mare...

De vitamina C chiar n-am auzit pentru plante. Pentru om e normal ca Mg sa se ia cu vitamine solubile, tocmai pentru ca metalul (magneziul) e sub forma anorganica. Insa pentru plante, care au alt mod de asimilatie (fotosinteza, blabla) nu stiu daca mecanismul de absorbtie e analog celui pentru umanoizi Very Happy
Sus In jos
happy

happy


Numarul mesajelor : 36
Localizare : Slobozia
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : increzator in viitor
Data de inscriere : 28/04/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 10:09 pm

Myosotis a scris:
Sa vezi ce arta trebuie a umpli juma' de hectar de gradina 👽 mai ales cand te prinde criza de pe urma ..... Pe masura ce trece timpul realizez ce buna era o gradina mica Very Happy Nu chiar cat a Codrutei, dar mai mica decat a mea.
Doamnelor da' ce avatare v-ati tras afro
Cum imi pun si eu avatar?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 8:55 am

Eu mi-am pus avatarul sub îndrumarea "în direct" a Ştefanei. Wink Nu ştiu dacă aş şti s-o fac singură. Laughing
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 11:04 am

avataru trebe sa aiba format mic,ceva gen 320x420 pixelli sau mai mica poza
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 5:33 pm

Tink, ingrasamant Vilmorin pentru trandafiri gasesti la Bricostore. Este granulat si se pune direct pe sol.
Am intrat acu pe pagina Brico la ingrasaminte, m-am si distrat cu niste notiuni de acolo: andrahida fosforica sau o unitate noua de masura, pumnul (contine 50 g ) [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 6:38 pm

Multumesc pt informatie
Am ingrasamant pt trandafiri,credeam ca exist doar magneziu simplu
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 7:24 pm

Doar fierul este cel asimilabil sub forma de chelati (iar solutia Fer-Sol din farmacii este buna).
La magneziu plantele nu-s asa pretentioase Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 11:37 pm

Dar de ce nu folositi coaja bananelor pentru trandafiri ? Probabil ca aveti prea multi ... Uite tocmai de aceea mananc cate 2 banane pe zi, ca sa hranesc si trandafirii, pe rand, sa nu faca prea multe flori, ca vin tiganii si le fura . Astia, peste 50 de ani, or sa fie majoritari
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 5:45 am

Fara gluma, Vernil . Micesti cojile de banane si apoi ce ingropi la radacina lor ? Asa cum ti-am mai zis ,am citit in Jardin et maisson "acum citiva ani aceste aspecte .(Am citit este un fel de a spune. mai repede trebuie zis : am inteles ) Asa ca nu radeti e verificat . ideea este ca mie imi este cam peste mana sa fac chestia asta . Tot zic ca la anul ... Poate ca anul ala a venit . Deci cum faci efectiv ? "
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 12:15 pm

Eu n-am unde sa ingrop bananele ca-s alte flori si mi-e frica de mucegai'
cojile de banane le amestec cu nisip sau ceva pamant si le ingrop undeva langa gard sa se faca compost si apoi transformate le folosesc
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 11:32 am

Vernil a scris:
Codruta, ce bogate sunt clematitele tale! Le-ai taiat vreodata tijele ? De trandafiri nu mai zic nimic, intotdeauna ai avut culori deosebite la ei. Ca si la hibiscusii de gradina.
Doi ani la rand le-am taiat tijele la 30cm. Anul trecut nu stiu ce a patit cea care are flori multe acum. In cateva zile s-au uscat toate ramuriele ei. Culmea e ca la scurt timp i-au aparut ramuri noi care au si inflorit anemic, cu flori foarte mici. In primavara aceasta nu am mai taiat nimic din ea ca oricum nu erau prea lungi ramurile ei.
Clemtatia care e la umbra acum am avut-o pana anul trecut la soare langa un trandafir dar nu i-a mers bine deloc. Primvara trecuta am mutat-o la umbra. Am zis ca daca tot am doua pot experimenta. Mare mi-a fost mirarea cand am descoperit ca in locul de unde am scos clematita a mai ramas totusi un fir sau o portiune de radacina. Nu stiu exact ce a ramas dar sigur e ca a crescut ascunsa complet de trandafir si a mai si inflorit.
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 11:44 am

Vernil a scris:
Dar de ce nu folositi coaja bananelor pentru trandafiri ? Probabil ca aveti prea multi ...

Eu am inceput acum 3 ani sa pun la trandafiri coji de banana si fac asta in fiecare primavara.

Nu mai stiu daca v-am prezentat caldarusele dar mai bine de doua ori decat nicioadata Very Happy
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 12:17 pm

Buna ziua Codruta,

nu cred ca iti amintesti de mine, ( sunt zapacita aceea care te sfatuia ce sa-i faci gazonului cu probleme [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .... si care te trimitea pe la fitofarmaci sau la Brico dupa NPK ) vai, vai ce caraghioasa ma simt jocolor
acum, ma uitam prin gradinita ta, si am recunoscut pozele pe care le-am vazut prima oara pe sunphoro si am facut legatura ca "te cunosc" halal om si eu Gradina Codrutei - Pagina 4 2945718842 ce am mai ras cand am citit ca locuiesti in Olanda!

oricum, cred ca te-am amuzat, dar in concluzie, ma bucur ca facem parte din acelasi club flower

Felicitari pentru florile minunate pe care le ai!,
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 12:51 pm

Doini, multumesc mult de aprecieri Gradina Codrutei - Pagina 4 2480021943
Cat priveste gazonul nu-ti fa probleme...orice sfat e bine venit. Mai greu e cu mersul la Brico Very Happy Din pacate tare cred ca trebuie sa inlocuiesc gazonul dar numai dupa ce rezolv cu drenarea. Inca nu stiu cum. Asa cum spuneam pe sunphoto, degeaba a facut sotul gauri in pamant si le-a umplut cu pietris ca nu ajuta. Trebuie sa gasec alta solutie.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 9:12 am

Dar daca ai pune altceva in loc de gazon ? Care sa iubeasca umezeala si sa formeze tot asa un covor ? Nu ma intreba ce ca nu stiu. Poate ar trebui sa tragi cu ochiul peste gardurile vecinilor sa vezi daca au si ei gazon sau altceva.
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 9:13 am

Si eu m-am gandit la asta dar nu am habar cu ce sa inlocuiesc gazonul. Trebuie sa fie ceva ce nu e periculos pentru animalele mele si sa si reziste la calcatul in picioare.
Majoritatea vecinilor au dale de piatra prin gradina. Unii au si cate-o portiune mica cu iarba. Si la mine in gradina iarba a fost acceptabila pana am facut lucrari si am inlocuit-o. Nu-mi pot explica ce s-a intampalt atunci ca doar am luat-o pe cea veche, am nivelat pamantul si am pus-o pe cea noua.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 1:27 pm

Poti inlocui cu troscot
Se face salteluta,se autoiradacineaza ,e verde si face si flori
Nu cred ca e toxic pt iguane,pt catei si pisoi chiar nu-i
ii place si umezeala si seceta
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 11:02 am

Din ce am citit despre troscot este o planta de 15-20cm. Asta inseamna ca v-a arata urat cand e calcata in picioare. Fiind planta anuala ma intreb cum v-a arata gradina iarna?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 12:40 am

Poti incerca un covor de vinca. E verde si iarna, apoi are avantajul ca infloreste de 2 ori pe an. Nu se strica daca e calcat de animale cu greutate mai mica, pana in 15 kg.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 9:51 am

Ba, cel mai bun, cel ma tare şi cel mai rezistent este ... pirul! Gradina Codrutei - Pagina 4 2945718842 Poţi să faci ce vrei pe el şi tu şiu animăluţele tale, că tot vaşnic şi verde rămâne.
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 10:27 am

Gradina Codrutei - Pagina 4 2945718842 Si apoi sa ma lupt cu el, ca si tine, cand nu il mai vreau in gradina?
Vernil, vinca nu merge deoarece se circula pe iarba si tot acolo pun si iguana cand o scot la soare.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 11:28 am

Codruta, din cate stiu eu, exista gazon gata-facut pentru tot soiul de terenuri.
Pentru sol sec, mediu, umed, calcaros, pentru gazon la umbra etc. Trebuie doar sa cauti in magazinele specializate sau pe internet. Amestecul de erbacee (sau cum s-or chema) e preselectat, adaptat, proportionat de aia care stiu. In Franta exista, ba chiar kituri intregi, cu ingrasamânt deja adaugat si cu distributorul uniform de seminte in pachet...
Mi-amintesc am vazut la Truffaut si m-am minunat de ce-au mai inventat...
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 10:46 am

Gazonul meu este gazon pentru parcuri si terenuri de sport, adica, un gazon care rezista bine la calcatul in picioare. Cand l-am cumparat era ca si un covor, cu iarba deja crescuta.
Ca sa obtin gazon din seminte este aproape imposibil la mine deoarece animalele mele nu ar intelege restrictia de a calca pe iarba Very Happy
Cand s-au format primele "gauri" in gazonul meu am pus imediat seminte. In partea mai umbrita am semanat iarba care rezista la umbra iar in partea mai insorita iarba pentru gazon parcuri. De trei ori am pus seminte anul trecut si nu a rasarit nimic. Imi vine sa mor de ciuda cand vad cum creste iarba intre pietre sau in stratul cu flori iar acolo unde ar trebui sa fie iarba nu creste nimic. Deci, e clar ca e ceva aiurea cu pamantul din zona cu iarba.
Anul acesta "vantul" care sufla in contul meu nu ma lasa sa fac nimic dar sper ca la primavara imi voi permite sa fac ceva cu gazonul. Trebuie sa vad ce fel de tevi si cum se pun in pamant pentru o mai buna drenare. Stiu ca cineva a explicat pe undeva dar mai greu e sa gasesc pe unde.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Codrutei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Codrutei   Gradina Codrutei - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Codrutei
Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina lui Popescugp
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: