Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti

In jos 
+25
adrianam
Marga
doinabacau
DanaA
simonaelena
Lian
bubu
ghana
ella06
Karla
georgiana
stefana
aura
popescugp
costieanuconstantin
duduta190578
gabriela60
Paulyna
Dana Caras
geodezia
penelopa
leonor
laurabv
Doini
Myosotis
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 21 ... 30  Urmatorul
AutorMesaj
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 8:44 am

Buna dimineata, o zi foarte buna, tuturor!
Multa sanatate, Geo sa dea Domnul sa cedeze infectia doar cu antibiotice. Sa-ti treaca cat mai repede!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 8:58 am

na asta vreau si eu ca am o sumedenie de treaba multam
fac experiente pe picioru meu
acum am rupt o oxacilina si o pusei pe rana
in sfirsit simtii si eu durere ca pina cum nici cu apa oxigenata nici cu betadine nu simteam nimik zic ca era prea inflamat acum dupa ce pusei oxacilina vad ca incepu sa ma ticure
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 11:09 am

Nu mai fa experimente de-astea, Geodezia, ca doar antibioticele nu se absorb direct pe rana.
Du-te cat mai repede la medici si la cutitele lor, nu te uita cand opereaza si cere-le un anxiolitic inainte ca sa nu-ti fie frica. Nu-i de gluma si s-au mai vazut cazuri in care oamenii si-au pierdut mobilitatea pentru ca nu au tratat serios problema.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 11:26 am

Na de cind pusei oxacilina pe rana misc laba piciorului si se mai dezumfla  ieri pe timpul asta era umflat rau ..macar se mai dezumfla ..vad eu pina deseara
Karla draga mea de cind am avut accidentul si am stat in spital 1 luna dupa care 3 luni am mers busilea precum copii nu pre am ochii pentru spitale si pt doctori
mereu se cearta fii-mea cu mine -ca acum e la infectioase - sa nu mai fac de capul meu da am asa un filing neplacut fata de meseria asta = cu popii asa ca ..incerc sa ma dofoticesc singura iar cind nu mai pot sun pe nasa sau nasu care sunt si ei medici -si copii lor sunt medici
ei stiu naravu si ma doftoricesc telefonic sau ma duc la ei la cabinet dar de internari operatii nu poate fi vorba
aseara ei imi ziceau sa ma internez eu le-am zis din capul locului ca nu incape vorba de asa ceva sa imi faca sa imi dea ce imi trebuie ca eu in spital nu stau ..
barbatu-meu ca sa ma duc sa ma opreze cu laser
ne nu incape vorba
lasa ca ma fac eu bine si fara operatii ..brrrrr
uf picioarele astea cite-odata imi vine sa le tai
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 12:31 pm

Geo, fa ceai de pelin si spala piciorul seara inainte de culcare. Dezinfecteaza si ajuta la refacerea tesuturilor. Poti pune si o compresa cu ceai de pelin acolo peste zi.
Nu mai da cu apa oxigenata ca aia sapa in carne. Spala cu iod (betadina) sau rivanol, dar pe langa rana.
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 1:59 pm

Buna ziua, citii si eu din urma . Sanatate multa doamna Geo,sa va faceti bine repede. Voiam sa intreb si eu ceva am pus niste trandafiri acum o saptamana si dupa ce i-am pus a inceput sa cada bruma, azi era asa multa bruma. Mai am sanse sa-i vad bine sau ii pierd? si capacele la trandafiri cand se scot . ?
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 2:04 pm

Myo pelin pelin de ala de pe cimp de punem la facutu sapunului ?
pai eu credeam ca ala e otravitor ....
Ghana draga mea capacele clar se scot prin aprilie cind o fi cald dar numai capacele
na cele care se pricep iti pot spune mai detaliat da eu am avut si eu citva intr-un an sub pet tot asa facusera frunze si m-a pus gaia n-am avut rabdare sa scot peturile tot acum in aprilie si dusi au fost
chiar si in mai cind e vremea mai  racoraosa se duc asa ca lasa peturile in pace nu lasa pe neghinuta sa iti manince retina si palma pina pe la mijlocul lui mai
Myo cred ca stie mai bine ce si cum si poate iti explica
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 03, 2014 11:06 pm

Cum sa fie otravitor ? Oi fi zicand pelin la alta iarba tu ? E ala de creste tufa inalta cu frunze gri-verzui. Ceaiul se bea pentru ficat, cine poate, ca-i amar rau. Eu mi-am vindecat de multe ori bube coapte cu pelin. Poti sa cumperi ceai de la Plafar, ca sa fii mai sigura.
Ghana, trandafirii nou plantati trebuia sa-i musuroiesti cat poti de sus. Daca te referi la sticle/borcane sub care ai pus trandafiri la prins, alea numai in mai se scot. La tine cred ca pe la sfarsitul lui mai chiar, ca e mai frig decat pe la noi.
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeVin Apr 04, 2014 7:43 am

Buna dimineata! Sa aveti o zi excelenta! Aici, soare fara vantul puternic si rece de ieri.
Geo, sanatate si azi, sper ca piciorul e mult mai bine decat ieri.
Myo multumesc, e bine de stiut despre pelin.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeVin Apr 04, 2014 8:08 am

Cu placere - ma mir ca voi nu stiti de el. In copilarie, mama ne spala ranile cu ceai de pelin.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeVin Apr 04, 2014 8:13 am

Eu puneam o crenguta in dulceata de cirese amare, daca nu erau chiar amare. Ca nu-i otravitor stiam, dar nu stiam ca are si alte calitati.
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeVin Apr 04, 2014 10:34 am

Buna dimineata!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeVin Apr 04, 2014 12:42 pm

asta asta e da la noi nu se face ceai ca cica e otravitor ..am destul pe coasta la noi se folosea pus in pat contra puricilor si la facut sapun habar nu am de ce
am fost la spital dar ieri am rupt o capsula de oxacilina si am pus pe rana am baut 3 furazolidoane sa se dezumfle picioare -nu tabariti ca stiu pt ce este -drept pentru care s-a dezumflat si piciorangele si s-a retras si inflamatia piciorongului nu de tot da accpetabil macar pot merge ca omu in el
asa ca d-l doctor decreta sa fac analiza -foaie de internare si sa lasam pina luni piciorul in pace .. sa vede cum evolueaza ..asa ca venii acasa si pusei iar oxacilina pe rana ticure ticure asa ca se vindeca ..e daca puneam eu de la inceput pe rana si nu ascultam de matuse-mea ca sa nu pui muma ca faci soc anafilactic acum nu mai aveam nimic
macar scapai de scarpinat cu bisturiu prin rana
Myo nu pot sari gardu ca nu pot ridica picioru da vad eu poate gasesc pe vale pe la popa prin gradina
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeVin Apr 04, 2014 1:18 pm

Bine ca incepe sa se vindece,asa groaza am si eu de doctori...ajung la ei numai dupa ce incerc tot felul de tratamente,leacuri babesti  si de cele mai multe ori ma vindec Razz 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeVin Apr 04, 2014 1:39 pm

Ma bucur pentru tine Geo ca- i mai bine piciorul. Sa dea Domnul sa mearga bine in continuare!
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 05, 2014 10:51 am

Buna dimineata,vreme mohorata si bate vantul.
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 05, 2014 11:10 am

Buna dimineata! Frig si innourat si aici.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 05, 2014 1:20 pm

Mohorat, da' bate un vant de te ia pe sus cu totul. Mi-a zburat si folia de pe tunele. Acoperisem unde am pus niste fasole si niste seminte ca sa nu scurme inaripatele.
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 05, 2014 2:14 pm

Vine iarna la cum e afara...
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 05, 2014 2:52 pm

Buna ziua, la Suceava arata ca a nins, sper sa nu ajunga si la mine
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 05, 2014 3:25 pm

Doamne fereste,vreau soare, caldura flower 
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeSam Apr 05, 2014 6:30 pm

Imi pare nespus de rau,ca treci prin asemenea neplaceri,Geo,multa sanatate!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 7:52 am

Buna dimineata! Mohorat, frig, la fel ca ieri.
O duminica, placuta cu multa odihna!
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 12:23 pm

Buna dimineata dragele mele....la noi s-a mai luminat azi dar e frig rau...
Ieri am fos la gradina si m-am plantat bujorii, din pacate am crezut ca va ploua si nu am dus apa...asadar nu i-am udat deloc. Mi-e o ciuda...
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitimeDum Apr 06, 2014 1:33 pm

De miercuri iar un val de frig,acum sunt 6 grade...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti
Sus 
Pagina 12 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 21 ... 30  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» schimburi de primavara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Cine stie ... raspunde ... cine nu, sa-ntrebe, daaa ???-
Mergi direct la: