Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Discutii despre diverse plante

In jos 
+11
Myosotis
stefana
ella06
Carina
Karla
doinabacau
sicamin
penelopa
Doini
Tinkerbell
bubu
15 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeDum Iun 23, 2013 11:56 pm

Dupa cum deja am scris, mi se pare ca e nevoie de un topic in care sa discutam si despre plantele care nu au topic. Daca va fi prea interesant, le facem topic Very Happy.


Prima pe lista mea e Oenothera, pe care am descoperit-o de curand. Una din prietenele mele o are in gradina, am vazut-o inflorita de undeva din mai, si pana acum o saptamna a fost in forma. Am vorbit cu ea vineri si mi-a zis ca gata, nu mai are flori.


Tineam minte de undeva planta si dupa multe ''reflectii'' mi-am adus aminte ca am vazut o varianta mai inalta in gradina de la terasa Dinamo din 2 Mai Very Happy.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 3:12 pm

Am vazut ca Doinabacau o are, poate ne spune mai multe despre planta.

Momentan eu studiez netul pentru informatii despre ea, dar are niste flori atat de galbene ca m-a cucerit.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 7:33 pm

Io o vad prin satele de langa Bucuresti pe marginea soselei
Nu stiu daca ai fost in zona,dar au obiceiul sa isi faca gradinite la poarta,pana in sosea si cam la cateva case vezi cel putin una
Asta e moda anul asta
Mi se pare o planta vesela si din cate stiu e melifera
Eu am un pui mic,oare se pastreaza si apare singura sau trebuie semanata iar?
Tot suntem la plante galbene,eu snt innebunita dupa Lumanarica
Mi se pare fantastica
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 7:52 pm

Doinabacau ne-a raspuns despre oenothera ei ca e bianuala si mare ca dimensiuni. Ce am vazut eu la prietena mea era mica de inaltime, 30-40 cm si extrem de galbena. Si mai stiu ca a ei e perena. Sunt curioasa daca mai infloreste o tura, ca ea asa lauda planta. Dar m-am abonat la un pui la toamna Very Happy.


Rar am vazut flori asa galbene, mi-a ramas sufletul la ea. Imi pare rau ca n-am facut o poza, dar eram cu nepoata-mea dupa mine si nu stateam de poze.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 10:16 pm

M-ai facut ata de curioasa incat o sa ma uit si eu dupa ea Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 11:30 pm

Am gasit repede o poza cu Google, dar e mai frumoasa in realitate.


Discutii despre diverse plante Oenoth10
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 11:42 pm

Mi-ai luat-o inainte drunken
Discutii despre diverse plante Wixt


Discutii despre diverse plante 0mdb


Discutii despre diverse plante 1hnj


Discutii despre diverse plante Gxxu

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 11:45 pm

Eu am o varianta mai mica, adusa din Germania
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_2013/89743171

Daca este aceeasi planta (am mai vorbit despre ea pe forum, cand Sica mi-a zis ca s-ar numi "Luminite"), as putea sa-ti dau eu, Bubu. Este perena, infloreste doar o data si se inmulteste, singura, foarte repede.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 11:04 am

Ai dreptate,alea de pe la noi sunt cu mult mai frumoase
Am vazut o poza cu o oenothera roze si arata si aia bine
Si perena ssi bianuala?
Cam ciudat,ar trebui sa fie totui 2 soiuri diferite
Cred ca se autoinamanteaza
La a mea i-am pus semn si o a ma ingrijec si de seminte a mai pun si in alta parte ca prea e colorata si nu cere eforturi coniderabile
A zice ca a aparut spontan
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 1:06 pm

Pene multumesc, dar deja m-am asigurat de un pui.

Din ce am gasit pe net, sunt multe varietati, iar unele ar inflori toata vara.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 1:21 pm

Sunt peste 125 de varietati. Poate tocmai de aceea si varietatea prietenei tale este diferita la culoare 
fata de a doamnei Doina (Bacau) Very Happy
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 3:28 pm

Bubu ,daca planta asta o vrei ,sa stii ca pot sa-ti trimit cateva plante ca am destule.
Discutii despre diverse plante DSC00385_zpsbf9721b5
Am si asta ,tot galbena.
Discutii despre diverse plante DSC00384_zps059605dc
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 3:32 pm

Sica, in poza a 2-a este margareta galbena???
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 3:34 pm

Nu Pene ,este careopsis si este perena. ca si ontari
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 4:06 pm

Sica multumesc, dar nu-i nevoie, eu informatii caut. A ta cat timp infloreste ?
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeMar Iun 25, 2013 9:31 pm

In jur de 2 saptamani.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 8:55 am

Acum am citit...
Oenothera are mai multe varietati. A mea se mai numeste luminita de noapte,dar sunt varietati care infloresc ziua si cred ca astea au talia redusa.
Cea pe care o am ,creste si infloreste pana da bruma.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 10:03 am

Am avut eu oenothera roz-pal...
La mine a fost invaziva, de nu mai scapam de ea. Mi-au trebuit doi ani sa o smulg ca sa o elimin. E o planta de sol sec si soare, la fel ca nepeta. E adevarat ca infloreste foarte mult timp, insa mie nu mi s-a parut grozava. Poate ca cea galbena sa fie mai decorativa, merita incercat. Insa nu are o tinuta prea buna, pe mine asta m-a nemultumit. Are tendinta sa se culce la pamant ca o bleaga, e o planta de prerie...
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 10:40 am

Cred ca depinde si de varietate si de gust. In timp,cu ramurile lungi si golase,cu flori doar in varf,nu mai e atat de decorativa, dar se poate inlatura,dupa ce primele seminte asigura continuitatea.
Galbenul atat de delicat ,pe mine ma fascineaza.
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 11:40 am

In mod sigur depinde si de gust, eu nu stiu cum sa mai scot afara din gradina plantele cu flori galbene Very Happy
Poate mi se pare mie, dar sunt cam obositoare iar in gradina mea micuta nu prea merg ... cand ma uit pe pozele de ansamblu, cele mai frumoase sunt cele cu combinatii de roz, rosu, albastru si alb, cum apare ceva galben sau portocaliu imi strica toata combinatia, asa ca la toamna o sa ma chinui sa adun toate florile galbene intr-un colt
Oenothera am vazut si eu prin gradinile de aici, chiar si in fata caselor cum zice Tink. Mi se pare ca face o tufa cam mare si are nevoie de ceva spatiu ca sa se desfasoare. Am patit chestia asta si cu macii si cu cosmosul, dintr-un fir micut ma trezesc cu ditamai tufa, cat un trandafir mare, deci cred ca la anul ii mazilesc din gradina
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 1:18 pm

"Luminiţa" mea galbenă ajunge la maximum 40 cm înălţime, nu are nevoie de susţinere şi dă foarte bine dacă e plantată în zone mai ... rustice pirat
E adevărat că ţine şi de gust, dar gustul se mai şi formează la faţa locului monkey
Am încercat să creez zone monocolre ( de ex. un colţ alb cu trandafiri albi şi alte plante cu flori albe), dar mi se par neinteresante, neatractive, monotone, fără mici pete de culoare.
Eu încerc alt mod de amenajare, păstrând o culoare de fond, iar plantele principale să aibă nuanţele altei culori.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 1:25 pm

Nici eu n-am sustinut nici una! Desi inalte,sunt bine infipte in pamant,au radacini pivotante,pe masura tulpinii. Iar daca nu mi-a convenit coroana,am ajustat -o si nu s-a suparat.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 1:40 pm

Sigur e chestie si de gsut. Florile galbene sunt preferatele mele, de aceea mi-a si placut planta cand am vazut-o. In schimb florile rosii imi plac cel mai putin, am abia un trandafir rosu plantat intr-un colt, il vad numai cand sunt langa el, in imaginea de ansamblu nu se vede.
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 2:35 pm

Ei, doar nu v-ati suparat pe mine pentru ca am zis ca nu-mi place galbenul Laughing
Eu n-am zis ca nu-i frumoasa oenothera, ci doar ca eu am o problema cu galbenul ... si acuma stiti ca toate iubim florile dar nu e obligatoriu sa ne placa aceleasi flori sau acelasi culori si combinatii
Soacra-mea de exemplu ca si mine, e mare iubitoare de plante dar cand vine in vizita, dupa ce-mi admira toata gradina si se extaziaza in fata trandafirilor, incepe: ca ea n-ar pune soc in gradina, ca atrage afidele si ar sta mai bine pe marginea garlei, ca macii la fel stau mai bine in camp si ca de ce mi-am adus asa multi macesi in gradina? Very Happy La ea toti trandafirii cu flori simple sau duble sunt macesi, recent mi l-a facut si pe White Roadrunner maces de era sa-i zic eu vreo doua Twisted Evil Dar in rest, pe cuvant ca iubeste florile Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Carina in Joi Iun 27, 2013 3:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitimeJoi Iun 27, 2013 3:10 pm

Şi mie îmi plac florile galbene şi chiar am amenajat o zonă de trandafiri galbeni (diverse nuanţe), dar în combinaţi şi cu plante cu flori albe, albastre, roşii.
Într-o altă zonă, am asigurat fondul galben (luminiţe, rudbekii. gălbenele, sunătoare, crăţe etc.) pentru trandafiri grena şi roz. tongue
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii despre diverse plante Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre diverse plante   Discutii despre diverse plante Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii despre diverse plante
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Despre orhideele noastre - discutii
» Despre plante suculente in general
» Diverse aranjamente
» Orhidee
» Bazin cu plante

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Flori perene-
Mergi direct la: