Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ce plante putem creste in balcon ?

In jos 
+15
georgiana
geodezia
sicamin
Marga
bubu
Karla
penelopa
duduta190578
Tinkerbell
stefana
doinabacau
gabriela60
doina
Vernil
Myosotis
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 6:44 pm

la mine incepu sa ninga voiniceste ... uff
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:26 am

La mine viscoleste, deja!
Stiu ca trebuie sa am rabdare, sa mai suport balconul inghesuit, fiindca (vorba Doineibacau) caldura e aproape. Wink
Rodiul a infrunzit frumos in balcon, leandrii nu si-au pierdut nicio frunza, passiflorele au dat lastari noi, fuchsiile la fel, muscatele infloresc (au inflorit toata iarna), doar muscatele englezesti s-au uscat Neutral ... probabil, nu le-a placut locul de iernat. Au stat tot in balcon cu celelalte muscte, dar au avut lumina mai putina.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:34 am

Eu ieri am adus in casa amarillisii, schlumbergera, azaleea si cameliile. Credeti-ma ca nu au fost afectati, adica frunzele sunt OK. Muscatele (cele obisnuite) au frunzele atinse de frig, pe ele le-am lasat afara, invelite in plastic. Muscatele englezesti stau pe balcon. Nu mai am spatiu ... nici pe holul blocului ... Am pus 4 jardiniere cu seminte, deja au incoltit (mixandre, phlox - toate culorile, regina noptii - alba, clasica).
Stiu ca a mai fost un an cand a nins in mai, peste lalele si narcise albe. Nu au patit absolut nimic, insa atunci frigul a durat o zi. Acum se anunta 3-4 zile. Cu Dumnezeu inainte, ca nu avem de ales.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:38 am

asa e vernil era de pasti cind s-a intimplat ..acu cu d-zeu inainte ..asta e si la mine zapada frumso alb toata iarna nu am vazut masini in sant acum vazui 3 ..asta e
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:39 am

Esti o norocoasa Pene .La mine muscatele au stat in pod iar cele englezesti sau uscat dar au dat de pe radacini foarte multi pui .In afara de doi hibi fitosi nu am pierdut nimic numai de leandri mii frica .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:47 am

Am fost nevoita sa dau afara plantele, din lipsa de spatiu, ca le-am preluat si pe cele ale soacrei mele, Dumnezeu s-o odihneasca. Am dat multe din ele, avea o multime de kalanchoe, toate culorile ... dar tot au ramas multe ... ca era impatimita dupa flori, ca si noi.
Am fost pe la rude zilele trecute, pai credeti ca vrea cineva muscate sau fucsii ? Am dat o multime de orhidee cadou, ca am zis aibe soacra mea, pe lumea cealalta. Neamurile ei, din provincie, stiind pasiunea noastra pentru flori, ma asteptau cu mult drag Very Happy Si cum la noi e obiceiul ca pana intr-un an de la deces sa oferi ceea ce-i placea celui plecat ... nu stiu cum se face dar eu, nora ei, ma ocup de traditie ... Adevarul e ca ma bucur ca am ce oferi si mai ales, ca am cui sa ofer. Si multumesc lui Dumnezeu ca suntem sanatosi!
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:52 am

Sa fiti sanatoasa,iar soacra dvs sa se odihneasca in pace!
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 12:43 pm

daca mai ai vreo orhidee de dat... Wink
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 2:16 pm

arunca la noi muscatele si fucsiile ca nu ne suparam
sa se odihneasca in pace si tu sa fii sanatoasa Vernilo sa ii poti face cele de traditie ..asta e dumnezeu sa o odihneasca in pace
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 2:17 pm

Englezoaicele mele au sucombat ... cred pale Tulpinile sunt uscate si goale pe dinauntru. Nu stiu daca va mai da ceva din radacini. Oricum, le voi planta afara, in gradina, cand se va mai incalzi si ...D-zeu cu mila Neutral

Imi amintesc ca de Pastele ala cu zapada, in aprilie, eram la Vaslui, in sandale farao
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 2:28 pm

e vezi amintiri fruuuuumoooose .. aseara pe vremea aia ciinoasa alergam ca vazusem la o florarie intr-o statie de troleu niste muscate englezesti si din ale miniatur ..saracele nici scumpici nu erau 7 ron bucata .. da imi inghetase nasu si totusi mintea mea cea ratacita mi-a soptit sa ma astimpar ca ajung acasa cu ele fleoscaite ..asa ca am stat cumintica
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 4:13 pm

Pene, dar tu aveai niste englezoaice in combinatiide culori tare interesante ... Si erau multe ... Asta e, unde sunt prea multe, nu ai timp de toate.
Printre altele, stiu ca muscatelor le place mult sa aibe solul aerisit, deci periodic "ne jucam" in pamantul lor ...
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 7:27 pm

Se anunta o vara inflorita si parfumata...
Sa speram ca primavara asta fara personalitate,va ceda cat de curand locul ravnit de vara(de care ne vom satura repede)!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Apr 02, 2013 12:46 pm

cica iunie si iulie seceta mare ...
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Apr 06, 2013 9:15 pm

Geo ,luna iulie si august ,am ascultat prognoza pe perioada mai lunga,vor fi secetoasesi cu temperaturi ridicate prin valuri.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 1:31 pm

...Si septembrie...vai de noi!
Dar pana atunci,sa ne bucuram!
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 9:51 am

Da pana atunci sa ne bucuram de vremea asta , mie chiar imi place asa mai racoroasa si cu ploi.... la noi aseara a fost grindina si mi-a lasat multe dintre muscate chele de flori, dar isi revin ele ca doar de asta le iubesc ca sunt rezistente, asa ca noi romanii:D 
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 2:35 pm

Asa e, Laura! Muscatele ar trebuie sa fie, alaturi de trandafiri, plantele-surori ale romanilor! Anul asta am 20 ghivece cu muscate, dintre care 9 cu muscate englezesti, pline de flori de la inceputul primaverii. Iar vremea asta a tinut cu noi, ca am inteles ca in Baragan s-a copt graul si e recolta foarte bogata, ca niciodata. La fel si porumbul. Pacat de cei care au suferit inundatii. D-aia zic, nu putem sa le avem pe toate, suntem ca si trandafirii, frumosi si cu tepi!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 3:53 pm

Oricum, la tine, Laura, este mai racoare ca la noi!
Mi e mi-ar placea sa traiesc la munte, dar n-am cu cine ... Laughing 
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 5:38 pm

Si mie imi place la munte,peisaje dar nu cred ca as putea trai cu atatea luni de frig si zapada asa ca mai bine aici caldura cat cuprinde Very Happy .
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 08, 2013 11:38 pm

Eu  chiar nu as putea lasa muntele, si in concediu merg repede la mare, mai mult pt. fiica mea si suport cu stoicism caldura de acolo🇭🇲 dureri de cap dureri de cap 

Problema este ca in ultimul timp si la noi, vara e mult prea cald...anul asta a fost foooooooarte bine .

Vernil si eu am cateva muscate englezesti dar sunt mereu atacate de musculita alba  Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 15195598   Tu nu ai probleme cu ele ?  Suspect Suspect Suspect 

Va arat o surpriza placuta anul asta , zonala Spark pe care nu prea am remarcat-o pana acum. In primavara am pus-o in jardiniera( aer curat, mult soare si pamant pt radacini berechet)  si acum are 10 flori si multi boboci de la o singura planta Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 2092491260 
Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 4ch4

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 S9h5


Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 4sfp


http://laurabv.sunphoto.ro/
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 09, 2013 6:19 am

Imi place mult muscata ta, Laura.
Eu nu stiu cum pot sa trec muscatele curgatoare peste iarna, asa ca nu am mai cumparat anul asta decat una, dar imi plac tare mult.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 09, 2013 8:18 am

Eu am intotdeauna muscate curgatoarea cu floarea simpla si nu ma ghinui sa le iernez, ca nu merita....imi cumpar primavara butasi de la Baumax, la reduceri cu 10 lei/10 butasi.

Cand aveam soiuri mai deosebite, nu mi-au rezistat decat pe holul neincalzit dar chiar pe pervaz, la geam.Le trebuie mai multa lumina decat muscatelor zonale , mai racoare si fooooooarte putina apa.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 09, 2013 8:46 am

Superba muscata ta Laura.Mi-a inflorit englezeasca alba de la tine,imi place mult.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 09, 2013 4:02 pm

Felicitari pentru frumusetea muscatei,Laura,e superba!

Intr-adevar,muscatele trec iarna cu bine,intr-un spatiu racoros,chiar fara apa!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce plante putem creste in balcon ?
Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina de legume...unde? in balcon!
» Bazin cu plante
» Troc/schimb/oferte/surplusuri plante
» Daunatori plante
» caut urmatoarele plante

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: