Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina de legume...unde? in balcon!

In jos 
+4
doinabacau
penelopa
Myosotis
Diana23
8 participanți
AutorMesaj
Diana23




Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bistrita
Joburi/Distractii : Gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 04/09/2012

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeMar Sept 04, 2012 3:53 pm

Buna! Cum am putea amenaja o astfel de gradinuta in balcon? M-am gandit sa pun: busuioc de la kaufland, patrunjel tot de la kaufland, marar tot de la kaufland, fasole, rosii (se pun primavara?), ardei iuti( cand se pun), gogosari(cand sa-i pun?) etc. Nu prea stiu cand sa pun aceste plante se pun primavara? Daca da cred ca o sa cumpar plantute si o sa le pun in ghivece! cheers
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeMier Sept 05, 2012 7:59 am

Draga Diana e cam tarziu sa mai plantezi legume acum.
Nu te sfatuiesc sa pui plante de la Kaufland. Nu stiu cum sunt crescute, dar mor repede si nu merita sa te chinui cu ele. Mai bine cumperi cateva pliculete cu seminte si le arunci in 2-3 ghivece.
Daca vrei mai multe sfaturi trebuie sa dai detalii despre balcon. Orientare (sud, est,...) marime si daca e inchis, deschis.
Legumele, spre deosebire de plantele asa zis ornamentale, au cerinte mari, mal ales de caldura si luminozitate. In plus, gogosarii, de ex. ca ai amintit de ei, fructifica cam 2-3 luni de la semanare. Trebuie sa te documentezi un pic inainte sa te apuci de treaba asta.
In principiu poti cultiva in balcon rosii cherry (din cele pentru ghiveci), ardei iuti anumite soiuri, plante aromatice. Toate legumele cultivate in ghiveci necesita un pamant gras, de calitate si/sau periodic ingrasaminte.
Sus In jos
Diana23




Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bistrita
Joburi/Distractii : Gradinarit
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 04/09/2012

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeMier Sept 05, 2012 9:50 am

balconul e deschis iar dimineata nu are soare si pe restul zilei are soare
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeVin Sept 21, 2012 9:32 am

Daca balconul e deschis, nu are rost sa-l transformi in gradina de legume, acum, la inceput de ... iarna What a Face Nu va rezista nimic!
Dar, de la primavara, poti sa-ti faci rost de ghivece cu plante aromatice (patrunjel, marar, rosmarin, cimbru, busuioc, menta, salvie etc.), cu ardei iuti, rosii cherry, poate si un vrej de fasole verde. Gogosarii sunt fitosi, eu nu reusesc sa-i obtin nici in gradina de afara.
Mai poti avea varza decorativa (nu stiu daca se consuma) si ... capsuni. pirat Daca intra Vernil pe aici, iti va povesti cum a mancat ea capsuni din jardiniera din balcon.

Daca te hotarasti la ceva din cele enumerate de mine, iti pot da si alte informatii despre ele.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 10:36 am

Bune sfaturi,varza decorativa se poate consuma,daca te-nduri,(culorile se amplifica la frig si primavara e tot acolo)are aceleasi calitati ca surata ei !
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 12:27 pm

Legume in balcon...si pe mine m-a chinuit talentul( spre disperarea sotului ca nu sunt intreaga la tartacuta Very Happy )sa pun cateva rosii, marar si esec total. Am plecat 2 saptamani in concediu si am mai gasit 2-3 rosii coapte, ca in rest s-au uscat complet si le-am pus sticle de apa si degeaba, asa ca la anul fara legume in balcon doar flori Laughing .
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeLun Oct 22, 2012 7:54 am

in perioada in care nu aveam decat un balconas mic,mic chiar mic si eram un ponier in ale balcoanelor adica am vrut sa schimb fata blocului cu o pata de culoare (nu legume) am pus varza ornamentala.Spre rusinea mea v-am mai spus ca-mi este frica de rame,omizi si orice "taratura" din natura.Si aveam niste rasaduri superbe de varza printre multe si frumoase flori.Noroc ca mi-a cerut cineva sa-i dau rasad si ma duc inainte de a pleca la servicu si iau un buchet,le duc la persoana respectiva si cand ma intorc acasa ma duc sa aranjez pamantul din ghiveci si...surpriza cred ca aveam mai multe omizi decat rasaduri,erau lungi paroase si cu o dunga pe spate.De atunci m-am lecuit de varza ornamentala.Noroc ca nu au apucat sa-mi invadeze restul florilor. Rolling Eyes
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeJoi Noi 01, 2012 10:01 am

Hai ma Gaby ma ... lasa frica doar ai miini picioare si le omori ca nu te maninca ... ma chemi pe mine
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitimeDum Noi 04, 2012 7:07 pm

Iei manusi si le culegi si apoi le calci
Offf,am vazut varza decorativa da' am uitat sa iau(desi nu stiu cu ce mana le mai caram si p-alea)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina de legume...unde? in balcon! Empty
MesajSubiect: Re: Gradina de legume...unde? in balcon!   Gradina de legume...unde? in balcon! Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina de legume...unde? in balcon!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Legume in ghivece
» Sa am si eu gradina uite gradina lui Geo
» Ce plante putem creste in balcon ?
» Care pe unde locuiti ?
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: