Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ce plante putem creste in balcon ?

In jos 
+15
georgiana
geodezia
sicamin
Marga
bubu
Karla
penelopa
duduta190578
Tinkerbell
stefana
doinabacau
gabriela60
doina
Vernil
Myosotis
19 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeJoi Dec 08, 2011 9:39 am

Depinde de multi factori dar cred ca in principal, de cat de mare este si mai ales cat soare avem in balcon.
Daca timpul este limitat, alegem plante care nu necesita ingrijire si rezista si la ceva seceta, de ex. Portulaca.
Daca balconul nu este incalzit/inchis iarna, ne orientam spre plante anuale (craite, zorele,etc.) sau obtinute din bulbi/rizomi (begonii, achimenes, etc.) care iarna intra la repaos si ii putem depozita intr-o camara la intuneric si racoare.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeJoi Dec 08, 2011 3:33 pm

Interesant subiect, Myo! De cativa ani tot incerc sa gasesc solutia optima, plante care fac flori si care rezista iarna la 10 grade C. Zic eu ca am ajuns la elucidarea problemei.
Eu am mult soare in balcon de la inceputul lui aprilie pana la sfarsitul lui octombrie, dupa care doar lumina. Balconul este inchis cu termopan, insa in perioadele reci il aerisesc continuu, altfel se face condens.
Plantele (mature) care rezista si infloresc cu succes in conditiile balconului meu sunt:
- hoya (lacunosa, thompsonii, carnosa, multiflora, erythrina, motoskei - vor mai fi si altele, dar astea au facut flori la mine)
- schlumbergerele, rhipsalidopsis
- phaleonopsis, cymbidium
- hippeastrum
- jasmin
- clerodendrum thompsonii
- jacobinia
- kohleria
- sper sa si epiphyllum sa se simta OK, ca doar e ruda cu schumbergera

Asta nu inseamna ca nu mi-as dori si altceva drunken Este foarte adevarat ca vara pe unele le scot in gradina, unde beneficiaza de mai mult soare si curenti de aer. Am vrut sa spun ca se poate,
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeJoi Dec 08, 2011 3:47 pm

Am uitat, am si doua ghivece cu anthurium, ambele au flori, unele alb, altele rosu. Le am de 3 ani, infloresc mereu, iar florile stau si 3 luni. Si ele sunt printre plantele mele favorite. Foarte putin pretentioase.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeJoi Dec 08, 2011 7:49 pm

Vernil cred ca poti incerca si campanulele. Eu m-am indragostit iremediabil de ele de anul acesta cand am avut-o inflorita pe cea de la Pene din aprilie-mai pana in noiembrie.
La 10 grade se simt foarte bine ierna.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeVin Dec 09, 2011 8:38 am

eu va vorbesc acum de un balcon deschis unde plantele trebuie sa-l imbrace frumos nu neaparat sa traiasca iarna ori sa fie din cele care dorm ori , altele in anul urmator.Muscatele curgatoare si cele normale sunt o solutie frumoasa si mai comoda in sensul ca nu prea au daunatori dar pentru iarna necesita un spatiu de depozitare care in functie de marimea balconului poate fi destul de mare.Pentru ca am locuit la bloc unde aveam un balcon tare mititel deschis pe toate laturila dar cu fata la soareprimele mele flori de balcon au fost niste begonii din acelea de se planteaza si pe strada (de fapt rasadurile le-am primit de la fetele de la sera) ,parca ghetisoara le-ar mai zice si care s-au dezvoltata atat de frumos incat toata lumea care trecea statea si se uita la ele si nu se dumireau ce fel de flori sunt.Si asa am deschis competitia pe bloc unde balcoanele se foloseau la a sta pe ele sa vezi in jur si la a usca rufe.In aceea perioada eu fiind mai tanara ma ocupam de gradina blocului (din zona balconului meu)n-aveam acces la restul.Incerc sa fac rost de poze.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeVin Dec 09, 2011 11:19 am

Begoniile de care povestesti (Begonia semperflorens) cresc foarte frumos daca au pamant bun. Acum muscatele curgatoare apar ca rasaduri la 3/4lei buc in fiecare primavara. Nu mai e nevoie sa le pastrezi iarna.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeVin Dec 09, 2011 1:40 pm

De-a lungul anilor,balconul meu a gazduit flori variate: condurasi si zorele,petunii si salvie,muscate,leandri si trandafiri,hibiscusi si cactusi ,begonii,gloxinii...iar in ultimul timp,cateva plante exotice.
Pana acum cativa ani ,pentru ca era inchis doar pe jumatate,cu geam flott si rama de lemn,lasam acolo cactusii si muscatele leandrii si crinii,dar una dintre iernile geroase,mi-a furat toti crinii,asa ca am hotarat sa-l inchidem tot,8 m lungime,iar ca plantele sa suporte usor iarna,dar si vara,un rand de geam este lawe. Aici camellia,bougainvillea,callistemonul,cestrum,clerodendronul,dafinul,brugmansia,dar si fuchsia si abutilonul,si chiar lamaiul,smochinul si maslinul,dar si altele se simt bine,atata timp cat apa este riguros utilizata,dar si solutiile contra daunatorilor.
Dar ca si in alte privinte,sunt si neajunsuri,plantele care infloresc in plin soare,nu se simt rasfatate de loc,asa ca infloresc mai putin. In mare,sunt multumita,dar e loc si de mai bine...
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeSam Dec 10, 2011 7:23 am

Myo sunt de acord cu tine dar un rasad nu creste asa repede incat sa arate asa spectaculos in timpul verii iar la noi nu sunt preturi din astea
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeSam Dec 10, 2011 10:44 am

"La noi" adica la tine in oras, zici. Am gasit muscate curgatoare, cu flori simple e adevarat si cu 2,5 lei in Obi.
"Rasadurile" de muscate cresc repede daca au pamant bun si le dai ingrasaminte pentru muscate regulat. Asa sunt astea "proiectate" sa fie ingrasate tot timpul ( si noi sa ne golim buzunarele prin florarii Laughing ). Dar, trebuie plantate si din timp, adica cat mai devreme primavara, ca sa aiba timp s-o ia din loc bine, pana dau caldurile.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 6:53 am

azi m-am gandit ca mi-ar place sa am ceva pe balcon care sa fie verde sau colorat , sa fie ceva plante care sa traiasca iarna afara (balconul meu este deschis) dar n-as vrea pui de brad pentru ca am o superstitie legata de bradul pus in curte si pana acum toate intamplarile mi-au confirmat-o (este doar o superstitie stupida dar Ce plante putem creste in balcon ? 1059784619 )
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 6:49 pm

Erica ?
Poti sa pui intr-un ghiveci, un Cornus sibirica (din ala care ramane cu crengile rosii toata iarna). Cand o ia din loc prea mult il muti in gradina si pui altul in balcon.
Daca vrei iti trimit o tufica mica, ca tot am ramas datoare pentru usturoi Very Happy
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 11:24 pm

Poti cauta niste plante suculente hardy. Unele rezista cu brio la mult sub 0 grade.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeDum Dec 25, 2011 11:20 pm

Gabi am vazut ca danezi,nordicii in genere,dar si nemtii si austriecii isi impodobesc ferestrele cu jardiniere cu Erica(jardinierele sunt si ele infofolite)
Arata superb "pudrate" cu zapada
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeVin Dec 30, 2011 8:24 am

este o idee buna Tink dar erica am gasit o singura data in magazin si cred ca mi-ar trebui cam multe dar..e o idee buna am sa ma orientez anul acesta sa iau ceva erica de pe net.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 12:37 am

Gabi in general mai prin aprilie poti sa le iei ,mai ales daca le gasesti la reduceri
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 9:52 am

gabriela60 a scris:
azi m-am gandit ca mi-ar place sa am ceva pe balcon care sa fie verde sau colorat , sa fie ceva plante care sa traiasca iarna afara (balconul meu este deschis) dar n-as vrea pui de brad pentru ca am o superstitie legata de bradul pus in curte si pana acum toate intamplarile mi-au confirmat-o (este doar o superstitie stupida dar Ce plante putem creste in balcon ? 1059784619 )

Stiu la ce se refera supersititia ... Atunci cand am plantat un puiut de brad, imediat am facut calculul cam cat dureaza pana ajunge atat de inalt incat tulpina lui sa aibe diametrul gatului meu Very Happy , aprox. 20 de ani , iar eu as avea atunci in jur de 70 drunken .... Si am mai facut ceva, cand l-am plantat, am ingropat la radacina lui un lant de argint. Am citit demult despre o astfel de superstitie si cum poate fi combatuta. Se pare ca argintul este una dintre chei ... Apoi, cred ca mai degraba constiinta noastra este cea care ne macina, in sensul ca bradul, ca si nucul, are nevoie de un anume sol, iar prin mutare, il deranjam ... Oricum, la cati copaci am plantat si pe cata lume am bucurat cu trandafiri inmultiti prin butasire, se echilbreaza balanta si nu se supara nimeni drunken
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 10:49 am

Auzisem si eu ca bradul la casa aduce ghinion,o fi adevarat?Daca sunt de astia ornamentali,gen tuia, o fi acelasi lucru?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 12:21 pm

duduta190578 a scris:
Auzisem si eu ca bradul la casa aduce ghinion,o fi adevarat?Daca sunt de astia ornamentali,gen tuia, o fi acelasi lucru?

Pai cum ar putea bradul sa aduca ghinion ? Ca doar ne impodobim casele cu el, de Craciun Very Happy Singura problema care ar putea-o ridica bradul, ar fi datorita radacinii lui care nu este adanca, ci mai la suprafata. Asta inseamna ca la o furtuna mai puternica, el poate sa cada. Iar tuia, din cate stiu, este considerat arborele norocului de catre chinezi.
Asa, ghinion ar trebui sa poarte nucul, ca pe o raza mare in jurul lui nu creste nimic, datorita compozitiei chimice. In schimb, nucul este folosit in totalitate, frunze, fructe, tulpina.
Astea sunt supersitii, trebuie sa te gandesti care ar fi motivul pentru care oamenii s-au gandit la plante/copaci ca ar purta ghinion.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 12:37 pm

M-am linistit,toate sunt superstitii!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 10:37 pm

Duduta, in Moldova exista superstitia ca bradul langa casa aduce nenoroc,ca cica isi cheama fratii si iti napadesc gradina
Asta mai ales in zonele unde padurea e aproape
Aici in muntenia a avea (vb de imprejurimile Bucurestiului) e o adevarata mandrie sa ai brazi in curte si cu cat sunt mai multi si mai mari sunt mai de fala(brazii sunt rari in zona)
Daca vrei sa nu superi pe nimeni si vrei conifere in curte poti alege (varianta mai ieftina si mai rezonabila) pune pini
Sunt (dupa parerea mea) mai decorativi decat brazi,cresc mai repede si suporta mai bine vanturile si seceta
Avand o forma mai compacta rezista mai bine
In nici un caz nici bradul si nici pinul nu-s de balcon
Mama cand eram eu mica a avut vreo 2 ani un bradut pe balcon,balconul era deschis si la etaj,avea aer destul
Cum ne-am mutat la casa noastra(bloc) l-a pus in fata geamurilor unde a stat vreo 30 de anipana intr-o iarna cineva din vecini a hotarat ca bradul nostru sa devina pom de craciun,sa nu se mai chinuie sa care de la piata si sa dea si bani
Aceeasi soarta au avut niste brazi plantati de mine in fundul curtiiila casa noua(i-am plantat langa padure sa nu duca dorul altor copaci)
Anul trecut inainte de Craciun .....m-au "bucurat" vecinii cu "cioturile" lor
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 11:13 pm

A plantat sotul niste braduti,el zice ca sunt tuia argintii,si unu un fel de pin,eu nu prea ii cunosc.Am zis daca inca nu avem nimic verde in gradina in afara de legume, sa incepem cu cate ceva sa plantam.Nu stiu daca se prind,si nici nu stiu daca vor ramane definitiv acolo,ca in locul lor ar trebui facute niste scari candva.
Pun poza cu ei!
http://duduta190578.sunphoto.ro/Casa_si_gradina/52011010
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 5:59 pm

la noi se zice ca daca pui brad in curte e rau de moarte acum nu stiu daca e coincidenta(sigur e) dar tatal meu a plantat in fata casei 3 tuia si timp de 7 ani am purtat doliu, mama in ultimul timp se tot ruga de el sa-i taie si nu a trecut mult si a murit si ea.Imi plac foarte mult dar nu-mi vine sa-i plantez in curte.In schimb vecinii mei nu tin ficus in casa ca-i paguba la casa dar si-au plantat cativa tuia in curte. Gradinar fara un stol de pasarele nu cred ca e...
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 9:41 pm

Gabriela si eu la fel auzisem ca bradul plantat la casa,aduce moarte,de asta am intrebat.
Dar pana la urma trebuie sa avem credinta in Dumnezeu,si sa nu tinem cont de vorbe.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 9:51 pm

Desigur,Gabriela,faptul ca parintii nostri au plecat,nu are nici o legatura cu brazii plantati in curte! De ani buni,macar de zece,sotul meu a plantat la tara,trei braduti,intr-un loc mai putin accesibil,iar mamica mea,a taiat bine doi dintre ei,sa le dea o forma "frumoasa"! Al treilea a scapat,fiindca nu a ajuns pana la el. Primii doi s-au uscat,iar pe celalalt l-a permutat sotul,ca sa folosesc expresia lui Rux,iar acum are vreo trei metri inaltime si o coroana perfecta si este o prezenta frumoasa...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 3:51 pm

Eu de exemplu am un ficus mare obisnuit la ai ai mei(donat de niste vecini de la o alta scara care au plecat in Germania)
La Elf sunt 2 mari(adunati de mine de la un gunoi;ii aruncasera unii fara ghivece ca cica nu mai sunt la moda) si la mine acasa am un lirata si ficusi benjamini prinsi de mine;ii am de mai bine de 15 ani)
Si sa stii ca nu mi-au adus niciodata ghinion
Conform perceptelor Feng Shui cica sa nu tii in casa ,dar mai ales in dormitor cactusi ca iti inteapa norocul
Am mcactusi,e drept ca stau unii in balcon altii prin casa si imi plac
Am auzit de-a lungul timpului de tot felul de plante ca nu e bine sa le tii
Hibi ca nu stiu ce fac,orhidee ca iti aduc microbi si germeni straini si tot asa
Daca te iei dupa gura babelor nu mai tii nimic in casa ,nici macar barbatul sau nevasta ca si aia pot dauna
Parerea mea e ca orice baba cand ii trsazneste sau nu-i place ceva scoate ca nu-i bine sa faci/cultivi/cresti un ceva anume
Pe aici cica nu-i bine sa tii pe langa casa bibilici'fazani sau pisici/caini /gaini/porci negrii;sau sa nu mananci pasare taiata de mana unei femei ca-ti merge rau in viata
Very Happy Eu am 3 motani mari ,un motanel si o pisicuta de anul asta ,tototi negri si mi-s dragi
Mai am si 2 pisici mama si fica negre cu puncte bej si orange si mie mi se par foarte frumoase desi cineva a indraznit sa-mi spuna ca-s urate
Duduta ,daca tu si sotul tau vreti brazi.pini,jnepeni,tuia si alte conifere puneti linistiti
Le puneti cu drag si cu gandul bun ca le puneti pt copilul vostru sa se bucure de munca voastra
Coniferele imbunatatesc pamantul in jurul lor
In cativa ani o sa poti pune diverse plante mai sensibile la radacina lor
De exemplu Pene are un brad imens in fata casei(absolut superb) si o zona de conifere si pe langa zona aia a pus si alte plante mai sensibile si as zice ca le merge foarte bine
Bradul ala cred ca are vreo 50 de ani si probabil ca o s-o mai duca inca pe atata


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Lun Ian 09, 2012 10:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce plante putem creste in balcon ? Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce plante putem creste in balcon ?
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina de legume...unde? in balcon!
» Bazin cu plante
» Troc/schimb/oferte/surplusuri plante
» Daunatori plante
» caut urmatoarele plante

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: