Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 oaza mea de culoare

In jos 
+18
Gheorghita Pilsoi
geodezia
georgy
anasstasia
Marga
sicamin
georgiana
doina
costieanuconstantin
Myosotis
duduta190578
Karla
Tinkerbell
Vernil
penelopa
bubu
stefana
gabriela60
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
georgy

georgy


Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti-Titan
Stare de spirit : canuta om sucit
Data de inscriere : 15/05/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeSam Apr 07, 2012 7:37 am

Doarte frumoasa muscata./ ratustele sunt tare dragalase./ sa-ti traiasca animalutele./ pe ratuste le-as pune in iarba, alaturi de niste oua rosii si gata "tabloul" de Pasti.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeLun Apr 09, 2012 6:53 pm

Primele inflorite
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
georgy

georgy


Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti-Titan
Stare de spirit : canuta om sucit
Data de inscriere : 15/05/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeLun Apr 09, 2012 7:01 pm

Superba./
Anul acesta cred ca nu o sa ma bucur de florile lalelelor.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 8:22 pm

au o floare foarte mare dar de 2 ani nu ma prea bucur de flori multe.Cred ca am facut o prostie adica dupa ce au trecut fllorile eu cuprinsa de zel si al lalele si la bujori le-am tuns frunzele. Dupa aceea am vazut ca nu au mai inflorit bujorii iar lalelele ies dar fara floare.Anul trecut mi-a venit mintea la cap citind pe ici, pe colo si le-am lasat frunzele in pace si acum vad ca am flori la ele.Nu la toate dar la marea majoritate. In schimb am remarcat ca nu prea am flori la cele olandeze ce mi-au inflorit anul trecut.Mai astept dupa ele si dupa ranunculusi.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 8:30 pm

Gaby sa stii ca olandezele mele au facut niste flori de toata jena mi-am adus de acasa de la Botosani lalele rosii si galbene si narcise albe cu mirosul acela frumos infloresc mai tirziu dar primavara ma sperii ce tufe am .Olandezele cred ca asa sint facute tratate ca se topesc.Am cumparat crizanteme doi ani la rind si in primavara una nu am avut.dar cele de la mama mea sint foarte rezistente.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 9:18 pm

Si eu sunt de aceeasi parere, lalele olandeze se topesc dupa un an-doi. O sa ma apuc sa caut lalele romanesti, sa nu trebuiasca sa plantez in fiecare toamna.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 6:59 am

inseamna ca are dreptate Base cu olandezii nici macar flori rezistente nu ne dau.Totul este praf in ochi.Am glumit(amar).
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 8:47 am

Dac-ar proceda la fel cu toti cei care ne dau cu praf in ochi, l-as intelege, dar.......................

Lalele, in majoritatea lor, trebuie scoase din pamant ca si gladiolele. Exista soiuri care nu se scot ani in sir. Unul este "Negrita". Mai sunt si cele "Botanice". Si mai sunt dar vi le spun alta data ca acum sunt pe fuga.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 6:21 pm

Sunt si soiuri olandeze care s-au adaptat si traiesc bine mersi
Am unele roz ,cred ca Pricess Irene ,care sunt in gradina de vreo 4 ani si si-au facut pui si se perpetuaza
Am unele negre,de vreo 10 ani si tot asa s-au adaptat(alea saracele n-au mai fost intrebate de la plantareP
Si mai am unelle parott,Carnaval de Nice,si alea au tot vreo 10 ani
E drept ca au fost vreo vreo 3 soiuri pe randul ala si au fost ani cand am avut inflorite doar cate o lalea din fiecare soi,dar acu si-au facut puiuti,deci au supravietuit
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 7:04 pm

astazi am cumparat 2 trandafiri si daca stiti ceva despre ei va rog sa-mi spuneti.Acum nu le mai arunc eticheta sa tin minte cum ii cheama.Unul este Doris Thystermann Th(care s-a dovedit a fi 2 cu 2 radacini dar legati cred ca din greseala impreuna) si scrie ca este parfumat si celalalt este Sunblest Th si tot parfumat. Eu am un fix pe trandafiri galbeni si n-am prea avut parte de ei caci ala de era pomisor a murit.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 8:39 pm

Doris din cate stiu eu e galben cu roz pe dosl petalei si cu bordura
Daca imi amintesc eu bine
Cred ca il am(stiu ca la inceputurile gradinii l-am cumparat,acu nu mai stiu daca a supravietuit
Oricum era parfumat
M-ai facut curioasa sa-l caut prin gradina
Cel de al doilea nu mi-l amintesc dupa nume
Sunt d-aia unguresti cu radacina nuda ,nu?
Daca vrei galben si parfumat,Golden Shower e perfect(si ai si ditamai tufa care infloreste pana la inghet
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 9:17 pm

Gabriela, Doris Thystermann e mai mult mandarina decat galben, iar celalalt se cheama de fapt Landora....
Ambii sunt trandafiri clasici si pica bine ca ai dublu exemplar dintr-unul, asa poti sa faci un triunghi in culori solare... Ai grija sa pui cele doua Doris mai in plan indepartat iar pe Landora mai in fata ca e mai mica. Asta in principiu... si ingroapa bine nodul acela, adica punctul de grefa.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 7:57 am

multumesc fetelor. S-a nimerit sa ii pun sa fac un triunghi in care am incadrat un Sissi(daca o fi Sissi),este albastrui dar cu o floare foarte mare si parfumat si a cam avut de suferit de la iarna,acum e mic si amarat.O sa fie un colt sters daca nu pun un rosu.Cred ca-i mut si ii pun langa un rosu aprins cu floare batuta.Cred ca asa ar trebui?
Tink am sa caut ce spui tu dar astia i-am gasit intr-un magazin la oferta cu 5 lei. Am sa ma duc sa ma uit daca are Golden Shower si da sunt unguresti.Eu umblam dupa vita de vie si am dat de ei si cum nu aveam galben...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 8:11 am

Mie nu prea imi suna bine combinatia mov-galben-portocaliu-rosu scratch As zice sa te mai gandesti. Sissi ar trebui sa fie urcator. Eventual sa-i pui un suport din ala gen cort indian sa-l cocoti un pic in sus.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 9:28 am

Myo vrei sa spui ca sissi e catarator? ra foarte inalt dar din cauza iernii l-am tuns de la baza.Problema este ca pe el n-am cum sa-l mut ca e pe mijloc si locuri libere nu prea am Si acolo n-am decat un roz si un rosu inchis si un rosu corai.unde sa-i pun pe aia trei? Da-mi o idee cum sa-i combin.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 10:59 pm

Sissi urcator?
La mine e normal
E un TH care in poze arata ori albastrui ori violaceu,la mine e un roz lila toamna,vara insa e un roz,uneori spre frez
E destul de anemica floare si e mofturos rau
Anul asta l-a scurtat destul de tare(are vreo 8 ani si abia a ajuns la 1,5 m)
Gabriela ,Myo are dreptate
Ti se strapezesc dintii de la violet,galben,orange si rosu
Sparge combinatia in violet cu galben,complementare si orange si rosu (daca e rosu si nu grena)
Eu una as merge pe rozuri intre Sissi si cel rosu grena
Galben si orange ar fi alta combinatie
Parca aveai casa galbena sau crem?
I-as pune mai pe langa casa
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeDum Apr 15, 2012 9:29 pm

Ratustele m-au topit. Sint minunate!
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeLun Apr 16, 2012 8:50 am

stai sa vezi acum cum arata ca s-au triplat ca marime.Eu n-am stiut cat de repede cresc ratustele si astea sunt ca Fat Frumos si Ileana Cosanzeana la un loc.Astazi fac poze si o sa vedeti ce curcanei frumusei am(si aia-s mici).Si ma duc sa fac si niste poze la lalele cat mai e soare si se vor deschide si ele.
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeLun Apr 16, 2012 10:57 am

Ai si curcani!! Super! Si eu imi doresc pasari la tara, pentru oua. Si o caprita pentru lapte.
Asteptam poze.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeLun Apr 16, 2012 7:40 pm

Florile mele de primavara
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cred ca le observati pe cele mai deosebite
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sa stiti ca am si alte culori dar nu au inflorit inca
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am si muscari dar putini si doar aceasta culoare
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si in cele din urma sa va arat cat au crescut ratustele mele
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
era sa uit de curcaneii mei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeLun Apr 16, 2012 9:35 pm

Io ti-am admirat gardul
Sunt invidioasa!
Sus In jos
georgy

georgy


Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti-Titan
Stare de spirit : canuta om sucit
Data de inscriere : 15/05/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMar Apr 17, 2012 7:38 am

Foarte frumoase./
In curand o sa se treaca lalele. Ce plantati in locurile respective?ale mele sunt la umbra si nu stiu ce plante sa pun. Ma gandisem la impatiens, dar mai vreau si altceva.

Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMar Apr 17, 2012 10:48 am

n-am facut niciodata asta adica sa le scot si sa pun altceva realitatea este ca mi-ar prinde bine spatiul respectiv dar dupa ce se trec florile nu-i prea devreme sa le scoti?
Sus In jos
georgy

georgy


Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti-Titan
Stare de spirit : canuta om sucit
Data de inscriere : 15/05/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMar Apr 17, 2012 12:48 pm

Anul trecut le-am scos in mai. Anul acesta o sa le tai frunzele. Da..stiu ca nu e bine sa le tai frunzele, dar asa le fac tuturor bulboaselor si rizomoaselor si infloresc. Nu prea tin cont de teorie.


Ultima editare efectuata de catre georgy in Mar Apr 17, 2012 4:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitimeMar Apr 17, 2012 1:41 pm

imi plac !!! Very Happy oaza mea de culoare - Pagina 8 1059784619
Sus In jos
Continut sponsorizat





oaza mea de culoare - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
oaza mea de culoare
Sus 
Pagina 8 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: