Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]

In jos 
+21
MYRELA
Marga
duduta190578
doinabacau
Karla
sicamin
Mariabt
Vernil
stefana
costieanuconstantin
codruta
geodezia
bubu
Myosotis
gabriela60
doina
Tinkerbell
vickylucia
georgiana
Carina
penelopa
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul
AutorMesaj
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iun 25, 2012 2:11 pm

Eu am gatit ciorba de legume .Morcov telina ,ardei gras ,fasole verde cartofi patrunjel si ce-a fost mai important le-am cules din gradina de la mine .Legume legume dar am pus si o bucatica de carnita asa de gust si am acrito cu bors a iesit nemaipomenit .Saptamina asta nu mai gatesc avem brinza rosii castraveti . Cateii mei nu maninca mincare fiarte numai boabe asa ca m-am scapat . Astazi am cules fasolea am oparito si am pus pe iarna la congelatoor cam 5 kg .Vrejurile le-am scos am sapat si am pus alta .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iun 25, 2012 3:14 pm

Mie imi este foame si pe caldurile astea! Oricum, imi ia mai putin timp sa gatesc o ciorba care ma tine cateba zile, decat sa fac, zilnic, cate 1-2 salate, cand trebuie sa speli si sa cureti atatea legume, Iar, daca vrei sa fii sanatos, seara, dupa ora 19,30 nu se mananca!!! tongue
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iun 25, 2012 5:25 pm

Si noi tot ciorbita de legume, dar acompaniata de o portie de ardei umpluti, scaldati in smantana....ei, eu doar branza, rosii, castraveti si din cand in cand cate o bucatica de pui pe gratar
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMier Iun 27, 2012 12:27 pm

A fost mai racoare si am reusit sa culeg zmeura ,asa ca m-am hranit cu spuma de zmeura si diseara fac tarta de visine
Ciorba de legume am facut azi noapte si poate fac niste cartofi cu branza,gratinati
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iul 30, 2012 12:15 pm

Am multe rosii cherry si as vrea sa le pun la borcan pe iarna. Dar sa ramana intregi ca sunt galbene si arata frumos in mancare. Daca stiti/ati incercat vreo reteta spuneti-mi si mie.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iul 30, 2012 1:15 pm

Myo,dac-ai avea loc in congelator...
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iul 30, 2012 1:31 pm

Eu pun rosii normale in borcane deci le oparesc mai intii apoi le decojesc le tai in patru sau mai marunte umplu borcanul de opt sute de grame pun deasupra o frunzulita de telina si pe ea o aspirina capsez borcanul si pun la fiert in oala cu apa tin pe foc de cind incepe sa fiarba douzeci de minute .Le las intre paturi pina se racesc si le pun in camara .Iarna cind pun in mincare dau frunzulita cu aspirina la o parte si este la gust cum le culegi din gradina .Este buna in orce mincare eu mi-am pus deja 50 de borcane .Fara sare . Pentru chery cum spune si Doina la congelator daca ai loc.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iul 30, 2012 2:28 pm

Myo, n-ai nevoie de borcane Very Happy?
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iul 30, 2012 5:27 pm

Si eu trebuie sa ma apuc de zarzavaturi, mai ales ca de miercuri intru in concediu
Marga, mi-ai dat o idee tare buna, multumesc!
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iul 30, 2012 6:48 pm

Eu am pus rosii in apa sau suc de rosii, fara aspirina si fara sa le decojesc deoarece se decojesc usor inainte de a fi puse in mancare.
Pun rosioarele in borcane si acopar cu suc de rosii paroaspat, in cazul in care am rosii si pentru suc sau apa. Pun 1 lingura rasa de sare,la borcanul de 800 ml, cateva boabe de piper, frunze de plante aromate dupa gust. Anul trecut am pus busuioc. Poti pune si cateva fasii de ardei pentru ca ii da un gust foarte bun apei pusa peste rosioare.
Sterilizez si las borcanele in vasul in care le-am sterilizat apoi etichetez si pun borcanele in boxa.
Am pus si eu anul trecut rosioare intregi in congelator si au fost foarte bune dar de unde atata loc in congelator Rolling Eyes
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeLun Iul 30, 2012 7:25 pm

Si eu am avut rosii in congelator si am fost tare multumita
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 2:22 am

Eh uite ca eu n-am congelator. Din ala separat de frigider vreau sa zic. Deci trebuie fierte. Tare nu-mi place treaba asta cu fiertul borcanelor. Razz
Marga dar ce grabita ai fost. Ai avut rosii in gradina asa de multe ? Ca eu nu stiu nici luna viitoare daca o sa am destule pentru suc. scratch
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 7:23 am

Myo, cred ca merge si fara fiert borcanele dar cu conservant sau acid salicilic insa eu nu agreez aceste conserve.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 8:41 am

Eu am facut cateva borcanele de bulion,ca mai tarziu nu se stie ce mai gasesc prin gradina!
[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 78642903xhgocda3


[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 78642904ywkbhdt

Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 9:20 am

Eu am pus cherry in sticle de alea groase si le-am acoperit cu bulion facut tot din cherry si inca stau bine mersi
Fierbe-le intr-un cazan pe pirostrii in curte ca sa nu faci caldura in casa
Seara tarziu,ca la foc de tabara
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 11:04 am

A, pai nici prin gand nu-mi trecea sa le fierb in casa. Da' deocamdata nu am decat cherry. Mi-ar fi placut sa pun astea mici galbene in suc de rosii. Au ramas intregi rosiile cherry ?
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 1:16 pm

Da, raman intregi.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 3:31 pm

Cu multi ani in urma,cand nu aveam congelator si nici prea multe borcane cu capac,punem vinete la borcan si se pastrau foarte bine,fara conservanti,ori sare in exces. Dupa ce se scurgeau,le tocam si le saram dupa gust,le puneam intr-un ceaun si le aduceam pana la punctul de fierbere,apoi le puneam in borcane,legam celofanul (dublu)cu fasii de ciorap si le puneam pe un strat de paturi,acoperite cu perne . Adoua zi inca nu erau reci. Asa pastram ,la temperatura camerei si zacusca si compotul,sucul de rosii,bulionul...
Ma gandesc sa incerci si tu metoda,Myo, dai un clocot la rosii,pui sarea la urma,sa nu se inchida la culoare si se pastreaza intacte.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 31, 2012 8:14 pm

Nu-i rea ideea. Adica sa fac ca un compot si sa-l bag fierbinte la borcane. Merita incercat. Ar fi cel mai simplu. Nici eu nu agreez conservantii. Nici nu folosesc.
Cautand informatii despre conservarea rosiilor uitati ce am gasit. Abia astept sa adun cateva kilograme de rosii San Marzano sa fac si eu.

http://www.lalena.ro/582-reteta-Rosii-uscate-in-ulei-de-masline.html
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMier Aug 01, 2012 8:11 am

Desigur,vor fi un deliciu,astea, saturate cu-atatea arome!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMier Aug 01, 2012 8:42 am

poti sa faci bulion si din rosii galbene
eu le-am bagat in sticle si dupa aia am turnat sucul peste ele ,de fierbinte si le-am dat in bain marie
s-au pastrat si in tregi si rezista inca si acu
la mine cherry au inceput sa se faca
deja am facut prima tura de bulion ca dadeau rosiile afara din solarii
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeVin Noi 16, 2012 10:30 am

M-a uimit sotul meu, cate stie sa faca in bucatarie. Ne-au vizitat pe neasteptate niste prieteni si fiindca isi doreau ceva "dulce", sotul meu le-a oferit - in doar 10 minute - un dulce de zile mari
A facut rapid 3-4 clatite, pe care le-a servit peste inghetata. Dar clatitele erau taiate fideluta, peste ele a pus nuci si migdale pisate, dar si stafide si visine din visinata. Am zis ca asta e o idee super pentru orice masa festiva ...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeVin Noi 16, 2012 11:22 am

Se cheama clatite siciliene si sunt dementiale cu dulceata de smochine ,nuci,migdale si inghetata
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeVin Noi 16, 2012 6:10 pm

probabil ca el stia de reteta, de pe undeva, ca el nu urmareste la televizor stiri sau filme, se uita la programele alea de gatit ... Sa vezi cand se dezlantuie in bucatarie cu tot felul de minuni ... toti prietenii il cheama la petreceri sa faca cate ceva "special'
Sunt sigura ca de fapt, fiind la pensie, el se plictiseste si si-a gasit o preocupare.
Sus In jos
clematite

clematite


Numarul mesajelor : 152
Localizare : Mehedinti
Joburi/Distractii : liber profesionist
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 07/10/2012

[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 01, 2013 12:06 pm

Un 2013 plin de succes, sanatate, flori, bani si La multi ani!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]   [b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b] - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
[b]Prăjituri, aperitive, pizze şi alte chestii[/b]
Sus 
Pagina 10 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» chestii de dat
» chestii la schimb

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: D-ale gurii :: Pofta buna !-
Mergi direct la: