Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 GRADINA VERNILEI

In jos 
+23
georgy
GetaV
Marga
Carina
anasstasia
duduta190578
gabriela60
doinabacau
codruta
sicamin
anamaria
mihaela
bubu
stefana
Mihai
Karla
georgiana
Myosotis
penelopa
Rux
Tinkerbell
costieanuconstantin
Vernil
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mar 14, 2013 8:01 pm

Eu am deja in gradina narcise galbene cu boboci, ghioceii s-au trecut, violetele sunt in forma ... E o nebunie ... chiar a venit primavara ... Ma bucur ca am gasit chelati de fier, asa ca am dat "papa bun" la fiecare plantuta din gradina.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeDum Mar 31, 2013 7:14 pm

Yes ! Am bobocei la hoya bella si lacunosa! De multiflora nu zic nimic, ca e plina toata de stelute alb-galbene! E o nebunie cat de frumos arata.
Apoi, sunt super-incantata ca am si hoya serpens, merge bine si varietatea c.v.rebecca ... asta va mirosi a liliac, cand va inflori, probabil ca intr-un an, maxim 2 ...
Cum spunea Stef, fericirea vine din lucruri marunte.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeDum Mar 31, 2013 9:48 pm

Ma bucur pentru dvs,sa ne aratati frumusetile si noua!Imi pare rau ca nu am comandat si multiflora,am inteles ca infloreste mai usor fata de altele.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeLun Apr 01, 2013 7:45 pm

In primul an e mai dificila, dar dupa ce creste, chiar nu mai sunt probleme.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeMier Apr 03, 2013 11:17 am

Nu mai aveti plante inflorite ? La mine si-a inceput spectacolul un rhipsalidopsis ciclam, mai am o bucatica din cel portocaliu, de acum 2 ani. Bine ca am reusit sa salvez un butas care creste voiniceste. De asta e vorba
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeMier Apr 03, 2013 11:53 am

Mie din vreo 5 culori mi-au ramas doar 2,sunt mici si anemici.Nu stiu de ce nu le merge bine.Nici vorba de boboci.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeMier Apr 03, 2013 2:18 pm

Au aceleasi nevoi ca si schlumbergerele, adica udare rara, racoare, lumina. Si pamant de cactusi, daca poti.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeMier Apr 03, 2013 2:19 pm

Cu ripsa nici eu nu prea ma inteleg, cred ca il ud prea rar Rolling Eyes
Ai mei 2 nu dau semne de boboci Sad
Iar multiflora mea are doi lastari noi la baza in schimb si-a avortat toti bobocii formati iarna asta.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Apr 04, 2013 9:24 am

Asta ce a inflorit acum, la mine, a stat la geamul din hol, a fost destul de rece pentru ea, o udam f.rar. I-am schimbat pamantul si am pus-o intr-un ghiveci mai mare si de atunci s-a umplut de boboci. Ce-mi place la ei ca seara se inchid, iar ziua se redeschid.
Doina, multiflora ta e o "mamica eroina", cum ai reusit sa o convingi sa faca atatia pui ?
Si multiflora mea si-a mai lepadat bobocii, fiindca i-am schimbat locul, sta pe balcon si acolo e ceva mai rece si mai sunt curenti ... sigur nu-i plac.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Apr 04, 2013 9:24 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Apr 04, 2013 9:42 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Apr 04, 2013 10:06 am

ce frumoase sunt multiflora ce harnica este am si eu una si vad ca are bobocei .
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Apr 04, 2013 11:11 am

Tare frumoasa multiflora,sa va traiasca!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Apr 04, 2013 12:09 pm

Despre multiflora mea nici nu mai stiu cum arata, desi o ud in fiecare saptamana, dar fac totul mecanic, in virtutea inertiei .... Neutral
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Apr 04, 2013 12:19 pm

D-na Pene,am scos lastarul de tricolora din pamant ca ii cazuse aproape toate frunzele si se vestejise,si l-am pus in apa,poate face radacinute.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Apr 04, 2013 3:52 pm

Duduta, daca nu are nici o frunza, ci e doar lastarul simple, fara radacini, fara frunza, nu prea ai sanse ...
Eu am dat toate hoyele cu frunze mari (carnosa, pubicalyx), am pastrat doar pe cele care infloresc (multiflora, lacunosa, thomsonii) sau care au frunze mijlocii si stiu ca au flori parfumate. Chiar nu vreau sa am colectii doar de dragul a a aduna plante si a ne chinui reciproc. Sa nu uit, am si o erythrina, si asta are frunze mari, batoase, dar infloreste si creste excelent. Cand se va mari, voi da un butas din ea, ca sa se inmulteasca si la altii ...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeSam Apr 06, 2013 6:30 pm

Azi a fost soare, asa ca rhipsi si-a deschis mai multi boboci. Din pacate, cred ca are ceva insecte, ca se usuca frunza. Se si vede in imagine ... cu ce ziceti sa-i stropesc ?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Sam Apr 06, 2013 6:34 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeSam Apr 06, 2013 6:33 pm

Iar hoya bella si-a lepadat bobocii, dupa ce a avut grija sa-i faca maricei ... asa ca am scos-o afara, cica ii place in bataia vantului ... In schimb, de anul trecut am de la fiica mea o phale care face o floare imensa, iar frunzele pe masura, cred ca au 30 cm lungime. Imi ocupa foarte mult spatiu. Mai este si arlechin ...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeSam Apr 06, 2013 6:43 pm

Aici se vede exact cum arata frunza bolnava. Cu ce sa-l stropesc ?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 6:50 pm

Una dintre rugaciunile parintelui Arsenie Boca, sfantul Ardealului

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 8:35 pm

Frumoasa rugaciune ! GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 1059784619
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeVin Apr 19, 2013 5:50 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Parfumul e pe masura frumusetii [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeVin Apr 19, 2013 5:51 pm

Ce frumuseti!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeVin Apr 19, 2013 5:59 pm

Mai am cateva muscate inflorite (tot englezesti), una grena cu margine alba si una alb cu roz, insa nu sunt asa bogate in flori. Alea stau afara.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 01, 2013 12:35 am

Asta da surpriza, o hoya ce creste la mine de numai 2 ani, face un buchetel de flori. O cheama hoya minibelle. Abia o astept, am varietati de hoya mature, le astept de 4 ani - paziae, si nici acum nu infloresc.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 15 Icon_minitime

Sus In jos
 
GRADINA VERNILEI
Sus 
Pagina 15 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: