Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina zoo-botanica

In jos 
+20
doinabacau
duduta190578
costieanuconstantin
gabriela60
Carina
gabi_gabriella
Doini
Mirela
Vernil
Mihai
simonaelena
Karla
Myosotis
codruta
bubu
georgiana
Rux
penelopa
stefana
Tinkerbell
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 19, 20, 21
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 4:28 pm

Io tot zic ca termin ,da tot mai descopar cate ceva dosit prin diverse cotloane
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeDum Dec 23, 2012 1:36 am

Am o gradina alba punctata doar de "floricele" de labute
Am reusit sa adapostesc in marea majoritate ce am plantat in toamna asta,doar cu lalele ma tot foiesc ce sa fac
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeSam Feb 23, 2013 2:00 am

Mantra Om pentru Karma

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeLun Feb 25, 2013 11:21 am

Nu ma intereseaza!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeMier Feb 27, 2013 7:40 pm

Doini a scris:
Mantra Om pentru Karma

[url=https://www.youtube.com/watch?v=AVM8ZYODKng
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Doini, ai grija, nu e benefic sa asculti aceasta mantra daca nu esti pregatit sufleteste. Este extraordinar de puternica si provoaca mari rasturnari de situatie in viata reala.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 10:57 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Lun Iun 24, 2013 7:20 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 12:07 pm

Felicitari, Tinkerbell, pentru curajul de a face album pe sunphoto! (Stiu ca nu te intereseaza, dar nu ma pot abtine farao)
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 1:14 pm

Frumusel foc trandafirul, dar ma asteptam sa fie mai movuliu.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeDum Iun 23, 2013 10:26 am

Ti-am spus  ca nu iese prea bine colorul in poze
E lila
Doar ultima poza e apropiata de realitate
Oricum am descoperit ca e trandafir de semiumbra
Am pus ghiveciul la semiumbra si ce a inflorit proaspat e mai lila,spre violet
Cred ca e "frate" cu trandafirul de la Karla,vrea racoare si umbra
In plin soare cum l-am tinut pana acu se transforma in rozaliu
Oricum mie imi place si vreau sa fac un masiv cu el,cel de la Karla si Heidi Klum
O trecere usoara prin nuante pastelate de lila
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeDum Iun 23, 2013 11:00 am

imi place crinul alb
lasa ma ca e frumos movuliul
 si eu pat asa mai inchis in gradina mai deschis in poze
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeDum Iun 23, 2013 11:05 am

Multumesc Geo!
L-am pus pt comparatie intre  alb si colorurile trandafirilor
La momentul pozelor nu aveam nici un trandafir alb inflorit in gradina
Acum am unul alb pur si unul unt
Da!
Aparatele foto oricat de performante ar fi ele,daca nu au filtre de culoare nu reusesc sa perceapa anumite culori
Eu am un Nikon semiprofesional si nici macar cu ala n-am reusit sa surprind anumite culori
Am incercat  la diverse ore ale zilei,cu blitzul dar trebuiesc nitel prelucrate si mie mi-e lene
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeDum Iun 23, 2013 11:48 am

Mersi de lamuriri. Sigur o sa te mai intreb cate ceva despre el. Sunt curioasa daca ramane asa mic cum ar trebui, sau il apuca crescutul si iese din schema.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeLun Iun 24, 2013 7:19 pm

Nu pot spune nimic despre asta
Eu il am cam de o luna  ,o luna jumate si e cat era la inceput
Ploaia  de ieri si alaltaieri insa i-au stricat florile
In concluzie se pune protejat
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeLun Sept 23, 2013 10:15 pm

Vesti noi de pe "frontul trandafirilor"
Lavanderul,aflat in "linia intai" a suferit o ambuscada serioasa ,l-au dat de pamant pisicile si l-au luat caini in picioare pana sa apuc a-l plantez la locul de bastina
In concluziune am zis ca raman fara el,i-au rupt vreo 5-6 crengute cu flori si boboci de am zis ca exilez toata partea zoo in strada
Crengutele le-am campat intr-un ghiveci si dau semne ca le-ar merge bine ssi s-ar cam prinde
Trandafirasul s-a ambitionat si si-a facut pe ramurile ramase bobocei si ii da si crengute noi
In mod ciudat a devenit mai compact ,nu da semne dupa o vara intreaga ca ar fi vreun avantat si ca se urca in piersic
Deocamdata ii admir bobocei care se deschid mai greu
Maine incerc sa fac poze la bobocei semideschisi,in mod cert florile de toamna vor fi mai spre lila decat cele de vara(bobocii sigur nu mai bat spre roz)
Ar trebui sa adaug ca spre rusinea mea nici anul asta n-am reusit a ma tin de cuvant si sa ma prinda toamna cu ograda goala,iar am o gramada de clematite si trandafiri de plantat si ma "strange" locu',deasemenea am de pus copacei si arbusti la greu si asta fara a mai amintim de mutari si permutari
Daca mai amintesc cele vreo 20 de jardiniere si ghivece cu muscate si pelargonii pline de flori din care nu ma indur sa fac butasi deja imi vine sa ma iau la bataie
Azi m-au mancat palmele si mi s-au agatat de ele niscai ghivece de tufanele si ......ciclame;ma asteptam sa gasesc sa gasesc acasa putina "intelegere" si sa fiu ciufulita...............ash!
Toata casa a dat in cor fericita din "coada" si au marturisit care mai de care ce dosise prin gradina pana la calmarea spiritelor
Mama luase si ea niste crizanteme,tata niste copacei si Elfu sosise cu niscai gramezi de trandafiri
Concluzia........ssuntem o familie de nebuni in plina competitie de a umple si gradinile vecinilor sau.....poate padurea sau campurile .....agricole
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeMar Sept 24, 2013 6:24 am

Frumos ai scris Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 1059784619  imi place familia ta, o sa ajungeti in camp ca mine Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 2945718842 Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 2945718842 Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 2945718842 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeMar Sept 24, 2013 10:09 am

Daca ai camp, de ce nu ? Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeMar Sept 24, 2013 11:40 am

Io n-am camp........ am ...jungla!
In ritmul asta insa o sa trebuiasca sa ma mut in campurile vecinilor si ma paste un facut de garduri si cumparat de tractor
E tare rau sa nu-ti incapi in limitele gradinii
Acu am inceput sa fiu invidioasa si pe tarcurile cateilor,imi ocupa locuri bune pt plante,in primplan
N-am tupeul sa zic sa mutam tarcurile mai in spate ca mi-e ca ajung sa dorm in fata portilor si e cam frig
Cert e ca am reusit sa gasesc in dimineata asta locuri pt 3 trandafiri si 2 clematite ,dar am de gasit locuri de vreo 5 ori mai multe si ajung la mutari si permutari
Oare afurisitii de polonezi apar anul asta la Indagra?
Bineinteles si cu marfa ,nu doar cu mostre ca mai poftesc la vreo 2-3 magnolii
In fiecare an jur ca am incheiat capitolul gradina,am ajuns la o forma finala si pana in toamna iar ma ia febra modificarilor si achizitiilor
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeDum Oct 20, 2013 6:46 pm

Cu toamna asta mai ciudata si sucita ca o pensionara la menopauza am ramas in urma cu plantarile
In consecinta ieri am facut un "hei rup" si am plantat 5 trandafiri si in jur de 25 de tufanele
Doar nu era sa scap stratul de tufanele multicolor
Intre trandafiri am pus pansele,doar nu era sa scap panselita de toamna
Spre norocul meu panselele de primavara si-au scuturat semintele in piramide si am o splendoare de rasaduri,s-au mai salvat si o parte din cele din primavara si a mai luat si Elfu 2 caserole
I s-a parut cu ca n-am avea suficienta culoare in gradina
In perspectiva mai am de pus vreo 10 trandafiri si vreo 10 clematite ,de metatt pe gard vreo 4 trandafiri urcatori si niste mahonii si de plantat o galeata de butasi
Am fost in vizite si nu m-a lasat sufletu' sa plec cu mana goala
Macar am satisfactia ca si altii au de plantat de la mine
Va puteti inchipui ca am refuzat copacei si i-am interzis Elfului sa mai ia niscai trandafiri?
O prietena cand m-a auzit deja se pregatea sa sune la salvare
Era consternata de refuzul meu
Cand ma gandesc ca mai am de mutat coacazi si agrisi ca sa fac loc la clematite deja ma ia cu ameteala
Toate mutarile si permutarile trebuiesc facute saptamana asta ca sa apuc sa si adapostesc zecile de plante puse sau mutate
Lu' taica-meu i-a venit ideea sa luam si niste ierburi decorative ,gasise el niste colturi"virgine"
Doamne fereste sa-i apuce pe barbati gradinareala ca e de rau
Pana acu am reusit sa inabus tendintele creative ale populatiei masculine,dar la primavara nu stiu ce ma fac
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeJoi Oct 24, 2013 7:27 pm

In continuarea jurnalului as avea de spus ca am mai gasit casa pt inca vreo 10 trandafiri,noi minigradini
Ma incuraja Elfu ca as avea cam de desfasurare la padure,e o bucata de vreo 120 mp care are ceva copacei pe ea
Pana la urma daca renunt la ei si fac o gradina de trandafiri nu se supara nimeni(parerea Elfului)
Ar fi culmea sa alerg in fundul gradinii ca sa-mi admir trandafirii,basca ca nu stiu daca nu-s tentati vecinii sa ma lase fara ei
Ce sa mai spun ,parca au luat-o razna trandafirii
Sunt plini de boboci si infloresc intr-o veselie,ai zice ca-i primavara
E adevarat ca unii dintre ei infloresc in culori mai paale ca de obicei
Lavender Ice e tot pitic,si-a facut o groaza de crengute si ........e si plin de boboci grasi ,gata sa plesneasca
Nu m-a m omorat niciodata dupa toamna,dar cu atatea flori in gradina sunt parca mult mai toleranta cand e vb de toamna
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeJoi Oct 24, 2013 8:03 pm

Si la noi este foarte cald si cum spui trandafirii au luato razna .Eunu mai plantez nimic ca nu mai am unde Si mie imi place toamna dar astazi cred ca sa apropiat de 30 de grade asa cald a fost . Tufanele am cumparat si eu dar le-am lasat deocamdata in ghivece ,am foarte multe crizanteme acum incep sa infloreasca .La mine a inflorit un hemerocallis asa de frumos nu stiu ce la apucat ca asta vara a fost floarea dublaiar acum este simpla ,probabil o anomalie a toamnei .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitimeVin Oct 25, 2013 10:47 am

Marga tocmai ziceam ca nu-mi place toamna,dar ca asta face exceptie
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 21 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina zoo-botanica
Sus 
Pagina 21 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 19, 20, 21
 Subiecte similare
-
» Gradina Anasstasiei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: