Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina zoo-botanica

In jos 
+20
doinabacau
duduta190578
costieanuconstantin
gabriela60
Carina
gabi_gabriella
Doini
Mirela
Vernil
Mihai
simonaelena
Karla
Myosotis
codruta
bubu
georgiana
Rux
penelopa
stefana
Tinkerbell
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 17 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Aug 10, 2011 11:05 pm

stef a scris:
Si poza ?? scratch
Sau te credem pe cuvant ? Very Happy
stii politica mea cu pozele cat
O sa fac poze si o sa ti le trimit in particuler,pana atunci ma credeti pe cuvinte Embarassed
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 9:55 am

Trecând peste "politica" ta cu pozele, spune-i Elfului că-l rog din "marele" meu suflet ( Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 1992828207 ) să-mi dea şi mie sursa de unde a luat bouga variegata.... că, dacă nu, îi pun gând rău la a ta cheers
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 7:15 pm

fetelor am citit ce povestiti voi de bujori
am si eu dar din cei roz care da cativa ani nu infloresc si m-am suparat pe ei si am mai lasat 2 tufe apoi am citit ca le plce soarele si nu le plce sa le tai frunzele dupa ce trece sezonul infloririi.Pai eu tocmai asta faceam adica pentru a mai elibera spatiul taiam bujorii, lalelele si mai am o planta ca un cercelus care era foarte bogata si acum abia mai are 2 fire.Si pe deasupra peste ele troneaza ditamai tufa de liliac ce umbreste toata gradina.deci nu cred ca e valabila chestia cu despartitul tufei si umblatul al ei.

Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 7:17 pm

a....apropo anul acesta am facut ce am citit dar va spun la anul daca da rezultate clown
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 9:47 pm

Eu stiam ca bujorului ii place apa si lumina, are nevoie de spatiu (deci nu sta bine langa un liliac, ii consuma mineralele din sol). Dupa ce am separat tufa, nu a mai inflorit deloc. Dar sunt bucuroasa, am 3 tufe mici Very Happy care vor creste odata, candva ...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 10:09 pm

Si eu stiam la fel, ca bujorilor nu le place sa fie divizati, si chiar mutarea o suporta greu: poti sa-i pierzi daca nu le place amplasamentul nou.
In mod normal, trebuie lasati acolo unde au fost plantati; sunt foarte longevivi: traiesc mai mult decat cei care i-au plantat (peste 100 de ani). Asta le da o mare noblete...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 10:20 pm

Ai perfecta dreptate, Karla!
Eu am mutat anul trecut 2 tufe (ieseau in alee si cand infloreau, le calca florile sotul cu masina) si amandoua au raspuns cu nemultumire. Adica, din tufele mari si bogate care erau cand le-am mutat, au rasarit in primavara niste tufe mici, cu frunze mici ... cat despre flori, cine stie cand vor mai face.
Acum nu le mai mut orice ar fi, dar voi cauta ceva care sa le stimuleze cresterea.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 11:01 pm

Hai ma fetelor, nu ma descurajati. Eu musai trebuie sa mut o tufa, e chiar in alee, trebuie sa o dau mai in spate, stiu ca 2 ani nu infloreste, dar nu pot sa o las acolo.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:15 am

PAi, mut-o, Bubu, dar ai grija sa n-o divizezi... si fa o groapa mare, in care sa ii transferi in intregime... adauga la replantare putin pamant vegetal si poate o sa mearga Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 9:04 pm

Din ce spune Karla referitor la longevitatea bujorilor, inteleg ca-i putem lasa mostenire urmasilor urmasilor nostri ... Deci, ma consider norocoasa ca am reusit sa divizez tufa in trei fara sa pierd nimic, numai florile pentru cativa ani Very Happy Dar stiu remediu;, ii voi hrani cu "licoarea fermecata" preparata din apa si generozitatea galinaceelor. Oricum, se apropie toamna, deci le pregatesc pentru inflorirea de la anul.
O sa-i spun fiicei mele cat traieste un bujor, ca ea e interesata de curiozitati din astea.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 3:39 pm

Pene ,Elfu nu vrea sa spuna
Cica a fost comanda speciala pt mine
Slabe sanse sa patrunzi pana la mandra
Am retinut dorinta ta de a avea si am pus la marcot o crenguta din ea
Alta veste buna e ca mi-am gasit ceva din tufa de bujori si o rasfat cu pamant proaspat
Gabi nu se taie frunzele de la bujori
Am facut si eu greseala asta si oha anul urmator flori la "tovarasii" bujori...........sa vezi ce-a lucrat sindicatul:D
planta aia de zici tu ca cercelusu se cheama dicentra sau lacrimile fecioarei si e splendida........cum s-o macelaresti
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 4:15 pm

pai e splendida dar era prea mare Rolling Eyes si ocupa pre mult loc problema e ca nu am scos din tufa doar dupa ce i-au trecut florile am tuns-o ca pe bujori
si sa stiti ca nu i-a placut deloc noroc ca nu s-a suparat chiar rau de tot si mai am un fir
anul trecut am fost cuminte si n-am mai tuns nimic dar bujorii au facut ceva flori dar mici si m-am suparat si i-am scos de tot si am mai lasat 2 tufe
anul acesta am primit unul rosu sper sa faca floare in primavara
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeSam Aug 27, 2011 8:47 am

tink am citit la tine ca ai rununculus eu ii zic piciorul cocosului si am vazut ca are niste radacini asa ca daliile pitice te rog sa-mi spui si mie cand il plantezi si cum se ingrijeste
nora mea ma bate la cap ca-i trebuie si ei si nu stiu decat cum arata
Embarassed
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeLun Aug 29, 2011 3:29 pm

Se gasesc toamna de cumparat la pachete
se planteaza la semiumbra si se protejeaza cu crengi de brad si scoarta
tu stii cum e vremea in zona ta(ierni foarte geroase,umezeala mare in gradina .etc
eu i-am pus toamna in partea de nordf a gradinii,sub un gutui si vad ca le merge bine
(asta dupa ce am tot experimentat )
prin septembrie apar la vanzare
daca ai cumparat in primavara infloriti,acu e vremea sa le plantezi in gradina
daca ii cumperi la pachete,sa-i hidratezi bine inainter de plantare
daca nora are pofte ,sa-i pui si sapa in mana ca sa stie cum e cu gradina
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeLun Aug 29, 2011 3:29 pm

Se numesc "RANUNCULUS"
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeLun Aug 29, 2011 4:44 pm

multumesc Laughing
am sa caut sa incerc
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Sept 21, 2011 10:58 am

eu am vazut la Hornbach inainte de "criza bulbilor"
Erau multi la pachet si scumpi
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMier Sept 21, 2011 8:22 pm

multumesc am gasit la Kaufland inainte de criza bulbilor
gradina mea nu e mare mai am si in laterala casei una si in fata casei mai mici una dar de udat sa stii ca am udat zilnic
trandafirul asta l-am luat ca sa acopar un perete si l-am pus intr-un ghiveci urias si mi-am propus sa-l protejez pentru iarna dar imediat dupa ultimele ploi s-a umplut de fainare acum il tot stropesc
mirosul frumzelor e ciudat putin aromat in genul busuioc dar nu asa tare
anul acesta am avut numai surprize cu fainarea
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Sept 22, 2011 9:51 pm

Daca e in ghiveci ,Gabi eu zic ca e din cauza pamantului din ghiveci
Fa-ti pomana cu el si punel in pamantul din gradina ,cu pamant de trandafiri,cand faci groapa pune-i pe fund niste balega de cal(gasesti pe strada ,pe undeva)
Eu zic ca asa scapi de fainare
la "picioare" poti sa-i pui ranunculusi
apropo de ranunculusi,exista in padurile noastre o plantuta care arata ca un bujor mic,nebatut cu frunzele destul de crestate si infloreste primavara devreme,mai ales in zonele mai umede ale padurii
aia sunt ranunculusi salbatici,de padure
Alta data nu-i bagam in seama,acu mi-am pus in cap sa-mi aduc in curte,...........tacneala
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Sept 23, 2011 8:43 am

pamant din gradina am inteles dar pamant de trandafiri.... Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 1059784619
in ghiveci i-am pus pamant de gradina si un sac de 20 pamant de flori cumparat balega nu i-am bagat e adevarat iar in primavara i-am pus putin gainat diluat cu apa
nu are in jurul lui nici o planta care sa faca fainare , are numai hibiscusi, sta la soare
va aud pe voi vorbind de tot felul de pamanturi eu nu am vazut aici decat un fel si ala diferit in functie de punga dar si aia cu model limitat
mi-e frica si sa-i mai pun altceva in ghiveci ma refer la alta planta ca sa nu o imbolnaveasca si pe ea
Sus In jos
simonaelena




Numarul mesajelor : 240
Localizare : Ia ghiciti!
Joburi/Distractii : Plantutele
Stare de spirit : Buuuuna
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeVin Sept 23, 2011 8:27 pm

gabriela, io cu Tilt combat fainarea. Pana acum e cea mai eficienta solutie

Elfule salut si tie!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMar Sept 27, 2011 10:49 am

ROG SA FIE STEARSA ACEASTA GRADINA
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMar Sept 27, 2011 11:30 am

Tinkerbell a scris:
ROG SA FIE STEARSA ACEASTA GRADINA

Uite un ANUNT care atrage la Club useri "bine intentionati"! Very Happy

Tink-ule, ce-i al Clubului, e al Clubului! geek
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMar Sept 27, 2011 11:33 am

In cazul asta .............o sa am de facut ceva pomeniri
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitimeMar Sept 27, 2011 11:34 am

Putin imi pasa pe cine atrage...........cine stie poate asa mai exista ceva trafic si pe aici...........
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 14 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina zoo-botanica
Sus 
Pagina 14 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 17 ... 21  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: