Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 la Bubu

In jos 
+31
ghana
laurabv
Paulyna
popescugp
Marga
georgy
duduta190578
anasstasia
gabriela60
marirogo
Carina
elena410
doinabacau
geodezia
codruta
Doini
mihaela
Mirela
ani
Attila
costieanuconstantin
Vernil
Rux
Tinkerbell
sicamin
georgiana
Karla
Myosotis
stefana
penelopa
bubu
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 36 ... 44  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 9:53 pm

Eu am si una si alta ,m-am ambitionat sa le achizitionez ,dar le-am pus cu ghiveci cu tot in solar si le-am infofolit
Eram curioasa sa vad daca la tine in gradina rezista neinfofolite
Amandoua sunt parfumate
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 10:07 pm

Ma mut , obligata de prostiile (credite) pe care le-am facut. Am fffff putini bani. Case ieftine am gasit prin tara. Problema e ca habar n-am incotro sa ma duc.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 10:45 pm

Ok,am inteles
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 10:41 am

Ar trebui sa facem o rubrica de clematite parfumate, ca m-ar interesa si pe mine subiectul...

Si à propos de parfum, a incercat cineva bulbii de tuberoza? Eu am incercat intr-un an in ghiveci si n-am obtinut decat frunze... cica miros de te-nnebunesc...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 11:29 am

Karla draga, eu ma chinui de cativa ani cu bulbii de tuberoza, dar numai in primul an am avut 2-3 tije anemice, florale. Neutral
Partea proata la aceasta planta, este ca un bulb infloreste o singura data cand ajunge la maturitate. Probail ca atunci cand i-am cumparat au fost 2-3 bulbi maturi, restul fiind bulbili.
De atunci am tot plantat bulbilii an de an, si sortati pe marimi si asa, in grup, dar m-am bucurat numai de frunze.
Si acum am la camara bulbii grupati, inveliti in ziare, in ideea ca ii mai pun la incercare si anul acesta, apoi mai vedem. monkey
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 12:45 pm

Si eu stiu la fel Pene, nu infloresc decat bulbii maturi. Cativa ani la rand am cumparat bulbi si mi-au inflorit, cu bulbii ramasi dupa inflorire nu m-am chinuit, stiind ca mai infloresc dupa 3-4 ani.

De mirosit miros bestial, acu ca mi-ati adus aminte o sa cumpar si in primavara asta.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 12:49 pm

Si merg direct in pamant sau trebuie pusi in ghivece?

am citit pe un forum ca trebuie pus ingrasamant de trei ori pe luna si plantat un bulb pe ghiveci de 20-25 cm diametru... ori eu i-as fi pus in pamant mai degraba...

Esti curajoasa, Penelopa, eu cu bulbilii n-am rabdare...


Ultima editare efectuata de catre Karla in Vin Ian 18, 2013 12:54 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 12:52 pm

Eu am avut si in ghiveci, dar nu-mi aduc aminte cat de mare era ghiveciul, si in gradina. Parca mi-au inflorit mai bine cei din gradina. Ingrasamant nu le-am pus.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 12:54 pm

Pai, la cat e de bun pamantul, cred ca nici nu e nevoie de ingrasamant la tine...

si cam in cat timp au inflorit? Toamna tarziu?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 12:55 pm

Nu toamna, undeva la mijlocul verii, nu mai stiu exact, cam iulie-august.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 12:58 pm

Odata cu agapanthele deci... cred ca ar da bine impreuna.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 1:03 pm

Super idee, tot am zis ca pun agapantha in gradina anul asta. Si m-am hotarat sa plantez si plumbago in gradina.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 1:31 pm

Karla a scris:
Si merg direct in pamant sau trebuie pusi in ghivece?

am citit pe un forum ca trebuie pus ingrasamant de trei ori pe luna si plantat un bulb pe ghiveci de 20-25 cm diametru... ori eu i-as fi pus in pamant mai degraba...

Esti curajoasa, Penelopa, eu cu bulbilii n-am rabdare...

Karla, incearca si bulbi de tuberoze, la mine au iinflorit o data, dupa care au disparut definitiv. Insa eu am gradina plina de melci. Merg f.b. in gradina, la soare, udat abundent.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 2:44 pm

Pai, m-as bucura sa-mi infloreasca, chiar daca dupa aia o sa trebuiasca sa-i arunc... melci am si eu, trebuie sa pun repulsiv in fiecare luna Very Happy
O sa-mi iau cativa si o sa-i plantez undeva la soare, sa vad ce dau... am plantat asta toamna o multime de crini albi parfumati, aceia de la noi, crinii Madonei le spun francezii (ca nu cresc bine in pamantul de aici). Normal, ar trebui sa-mi dea parfum in toata gradina, insa o sa incerc si tuberozele...
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 5:26 pm

Karla ,eu am in gradina in fiecare an tuberoze.Este adevarat ca bulbul care a inflorit ,nu mai infloreste anul viitor ,dar face mai multi bulbi mici si unul mai mare ,care va inflori in anul urmator.Ceilalti peste 2 ani. Nu ii pun inghivece sau altceva ci direct in gradina prin aprilie. Abia in iulie-august infloresc.
Spune-mi daca doresti cativa bulbi care infloresc anul acesta si gaseste posibilitate sa-ti parvina .Iti dau cu cea mai mare placere .Oricum sant datoare mult la tine.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 7:32 pm

Multumesc, Sica, nu e nevoie sa te chinui si nu-mi esti datoare cu nimic Very Happy

Sunt bulbi si aici si nici nu costa mult, nu merita bataia de cap. O sa incerc si eu sa vad ce-mi iese, am plantat si niste iasomii pitice tot pentru parfum Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 8:33 pm

E o idee grozava sa ne umplem gradinile cu plante parfumate. Uneori, de atata treaba, nici nu mai avem cand sa vedem plantele inflorite monkey Macar, sa simtim parfumul lor.
Asa ca, dragelor, n-ar fi rau sa ne sugerati si niste clematite parfumate.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeVin Ian 18, 2013 10:21 pm

Cred c-ar fi bine sa deschidem un topic nou, cu plante parfumate, unde sa trecem toate plantele care miros de te intorc din drum Very Happy , si clematite si altele. Ce ziceti ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 10:13 am

Super idee...

Deschide un topic, Bubu si zi-ne unde e ca sa contribuim... Very Happy
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 11:09 am

Am avut si eu anul trecut 3 bulbi de tuberoze,si cred ca 2 mi-au inflorit.Intr-adevar sunt super parfumati,iar floricica a fost cam anemica.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



V-am atasat o poza ca sa mai inveselim atmosfera!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 2:05 pm

Tuberoza are nevoie de pamant f.f.bun, eventual ingrasamant. Nu arata rau floricica ta! la Bubu - Pagina 28 1059784619
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 2:21 pm

Multumesc d-na Mariana,a fost primul an cand am avut bulbii,sa vedem anul asta ce flori or sa faca.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 5:26 pm

Alina, ghioceii astia sunt din gradina mea, de anul trecut. Ti-i daruiesc pe cei ce vor rasari curand (la inceput de martie, cam asa apar). Pana atunci, sa-i admiram pe astia

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 5:43 pm

Superbi ghioceii! Ma bucuram si eu ca au inflorit si ai mei, dar acum au juma de metru de zapada peste ei.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitimeDum Ian 20, 2013 3:33 pm

Prima inflorire pe 2013, jasminum polianthum care normal infloreste vara. Al meu, nu, in fiecare iarna, in jur de revelion, il apuca infloritul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





la Bubu - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 28 Icon_minitime

Sus In jos
 
la Bubu
Sus 
Pagina 28 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 36 ... 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: