Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 la Bubu

In jos 
+31
ghana
laurabv
Paulyna
popescugp
Marga
georgy
duduta190578
anasstasia
gabriela60
marirogo
Carina
elena410
doinabacau
geodezia
codruta
Doini
mihaela
Mirela
ani
Attila
costieanuconstantin
Vernil
Rux
Tinkerbell
sicamin
georgiana
Karla
Myosotis
stefana
penelopa
bubu
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 40 ... 44  Urmatorul
AutorMesaj
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 11:05 pm

Mersi Duduta.

Eu am dat vina pe vremea ploioasa, clar nu-i place, prima picatura si se strica florile, desi n-ar trebui sa influenteze si marimea florilor. A plouat si anul trecut si florile au fost mari, chiar daca s-au stricat.

Cand ma gandesc ca iar se anunta ploi si vijelii ma apuca jalea..
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 8:59 am

trimiteti ploile la mine nu a dat picatura ... Gabriela 60 se vaita ca a plouat asera potop 2 ore in tg jiu iar la mine la 25 de km nu a dat strop deseara trebuie sa ud
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 11:00 am

Alina ai niste trandafiri minunati,mie imi plac mult floribundele tale.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 2:56 pm

geodezia a scris:
trimiteti ploile la mine nu a dat picatura ... Gabriela 60 se vaita ca a plouat asera potop 2 ore in tg jiu iar la mine la 25 de km nu a dat strop deseara trebuie sa ud

Asa a fost si la Govora, ploua in jur de rupea pamantul, dar acolo nici un strop ... Ce-mi place sa fiu pe sosea si sa vad cum incepe ploaia, sau cum se termina ... sa vad in zare norii de ploaie si sa-mi dau seama unde ploua dupa perdeaua gri care curge inspre pamant ... Oare cum sta apa in nori ? Si de ce nu cade toata, gramada, ci in stropi ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 9:03 pm

Apa sta in nori in stare de vapori (stare de agregare gazoasa).
Din cauze fizice (temperatura, presiune), particulele se apropie unele de altele, intra in coeziune (convergând catre starea lichida, in care particulele sunt mai apropiate) iar in momentul in care ating o anumita masa/greutate, gravitatia terestra le face sa cada spre pamant. Cu cat norul e mai gros, cu atat picaturile sunt mai mari, intrucat mai multe particule adera la corpul lor...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 9:11 pm

Karla a scris:
Apa sta in nori in stare de vapori (stare de agregare gazoasa).
Din cauze fizice (temperatura, presiune), particulele se apropie unele de altele, intra in coeziune (convergând catre starea lichida, in care particulele sunt mai apropiate) iar in momentul in care ating o anumita masa/greutate, gravitatia terestra le face sa cada spre pamant. Cu cat norul e mai gros, cu atat picaturile sunt mai mari, intrucat mai multe particule adera la corpul lor...

Multumesc mult, Karla! Asa zicea si sotul meu, dar nu-mi venea sa-l cred. Si atunci cand norii sunt foarte jos, in raport cu altii, inseamna ca este mai multa apa in nori ? Si poti sa-mi explici de ce sunt unii nori asa gri-inchis ? Multumesc mult la Bubu - Pagina 36 1059784619 
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 9:22 pm

Nu, cand norii sunt foarte jos, inseamna ca presiunea atmosferica e foarte mare. Insa cu cat e mai multa apa in nor, cu atat acesta e mai gri.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 11, 2013 10:51 pm

Multumesc mult, inca o data! Asta e o adevarata lectie de fizica, asa-i ? Acum incep sa inteleg. Probabil ca exista legatura si intre presiunea atmosferica mare si durerile de cap pe care le am, uneori, inainte de a ploua .
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 18, 2013 11:49 pm

Rosiile mele din ghivece au mai crescut Very Happy  :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Stie cineva in cat timp ar trebui sa se coaca ?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Iul 18, 2013 11:53 pm

Si mi-am facut damblaua, am gasit phlox lila   [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 o sa-l pun langa un trandafir lila dar abia la anul o sa va pot arata combinatia Very Happy  :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre bubu in Sam Iul 20, 2013 11:14 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeSam Iul 20, 2013 1:08 am

bubu a scris:
Rosiile mele din ghivece au mai crescut Very Happy  :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Stie cineva in cat timp ar trebui sa se coaca ?

 Cred ca in cateva zile incep sa-si schimbe culoarea. Cat de mare e ghiveciul de s-au facut asa de mari ? Le-ai pus ingrasamant ?

 Nu se vede poza cu floxul. Vrei sa faci gradina ton/ton ?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeSam Iul 20, 2013 11:47 am

Le-am pus in ghivece mari, mai mari decat o galeata mare de lavabila. Le-am pus si ingrasamant, de 2-3 ori, ingrasamant lichid pentru plante cu flori, ca altceva nu aveam.

Am remediat, acum se vede poza. Dupa ce anul trecut mi-a reusit o combinatie, Heidi Klum cu un phlox fix in aceeasi nuanta, am zis ca unde se poate sa incerc sa le asortez. Deci nu toata gradina o sa fie ton pe ton, doar in cateva locuri.

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeSam Iul 20, 2013 2:20 pm

Saptamana viitoare, spre sfarsitul ei, dai petrecere, sigur se coc sunny  Eu am tinut cateva fire de rosii langa clematite, in ideea ca se catara pe scarite impreuna. Am mancat doua salate modeste, pana acum Very Happy urmatoarele le ofer vecinilor. Ca abia acum incep sa produca cu adevarat.

Mie imi place sa fac combinatii de culori, trandafir rosu alaturi de unul alb, infloresc in acelasi timp, efectul e superb. Si imi place sa fie toate culorile in gradina, in acelasi timp ... Poate unde am avut cativa ani numai lalele rosii, apoi infloreau trandafirii (tot rosii), apoi hostele albe si parfumate ... Depind foarte mult de umbra copacilor ... asa ca trebuie sa ma adaptez din mers ...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeSam Iul 20, 2013 3:37 pm

A, il vazusem cand m-am preumblat prin album, dar nu stiam ca despre el e vorba. Creste inalt ? Pe mine ma urmareste o idee fixa - o combinatie rosu cu mov. Intr-o tufa maaaare. Numai ca deocamdata nu prea am ce sa combin Very Happy 
 Probabil petele de culoare vor fi mai vizibile, daca "asortezi" cateva plante ton/ton in acelasi loc.

Dulcetarul de la tine a prins parfum la Bubu - Pagina 36 1059784619 . A inceput sa schimbe si nuanta la frunze, spre un verde mediu, ca erau foarte deschise la culoare. A suferit bietul din cauza cazarii improprii (6luni in ghiveci).
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeDum Iul 28, 2013 10:27 pm

Fetelor trebuie sa ma laud Very Happy . Am reusit si eu 2 poze artistice si sunt foarte mandra, de obicei fac multe poze pana imi iese ceva :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeDum Iul 28, 2013 11:08 pm

Chiar frumoase poze la Bubu - Pagina 36 2092491260 


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeLun Iul 29, 2013 4:06 am

E, bravo! Bun fotograf dar frumos si modelelul applause 
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeLun Iul 29, 2013 11:27 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeLun Iul 29, 2013 11:29 am

Hai ca am reusit si eu cu postimage. In poza "cartierele" lui Chartreuse de Parme.

Multumesc de aprecieri:D .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeLun Iul 29, 2013 11:36 am

Superbe fotografii, ai reusit sa prinzi si picatura de apa de pe petale ... he ... he ... daca era Hertha, ti-ar fi zis ca trebuia se prinzi si o reflectie din picatura Laughing 
Iar trandafirul este pe masura, f.frumos, cu adevarat o culoare trandafirie !
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 6:05 pm

superb trandafir
Sus In jos
poxicuta

poxicuta


Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 10:35 pm

am vazut la tine in gradina un soi de echinacee care-mi place foarte mult, nu ai seminte de la ea?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeLun Aug 05, 2013 1:16 pm

Imi cer scuze, abia acum am vazut mesajul.

N-am seminte, e primul an la mine in gradina, dar voi lasa cateva flori sa faca si incercam.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Sept 05, 2013 10:43 pm

Laura iti raspund in gradina mea.

Asta-i poza cu visnul

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , langa el, cam la 50 cm am plantat liana Marietta Silva Tarouca, uite poze facute zilele astea

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitimeJoi Sept 05, 2013 10:49 pm

Am gasit si o poza cu apogeul infloririi

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , numai ca atunci avea cam 1,5m acum a sarit de 3m. Ca orice trandafir are nevoie de apa.
Sus In jos
Continut sponsorizat





la Bubu - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 36 Icon_minitime

Sus In jos
 
la Bubu
Sus 
Pagina 36 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 40 ... 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: