Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 la Bubu

In jos 
+31
ghana
laurabv
Paulyna
popescugp
Marga
georgy
duduta190578
anasstasia
gabriela60
marirogo
Carina
elena410
doinabacau
geodezia
codruta
Doini
mihaela
Mirela
ani
Attila
costieanuconstantin
Vernil
Rux
Tinkerbell
sicamin
georgiana
Karla
Myosotis
stefana
penelopa
bubu
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36 ... 39 ... 44  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeSam Iun 29, 2013 7:00 pm

Ar trebui sa incerci mai degraba un trandafir- liana, Vernil. Acopera mai bine un zid si ai mai putin de muncit cu florile ofilite...
Cred ca "François Juranville" ar fi pe gustul tau: flori duble, rozul care-ti place tie, parfumat si fara spini (deci usor de palisat).
Am verificat pe helpmefind rezistenta la frig (fiindca e un Barbier, deci un trandafir orléanez): zona 4b-9b, deci n-ar trebui sa ai probleme cu gerul...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeSam Iun 29, 2013 11:01 pm

O ce tema frumoasa ai Vernil Very Happy .

Am cumparat de la Coral, Moonlight e luat chiar de la ei, sunt ok, doar ca toamna trecuta nu au avut nimic la vanzare.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeSam Iun 29, 2013 11:07 pm

Si eu aveam in gradina un Moonlight si tot de la Coral il luasem. Eram multumita de el. Il plantasem primavara iar in timpul veri ma bucura deja cu florile lui frumoase.

Sa iti traiasca Bubu si sa te bucure cu zeci de flori!

Vernil, chiar ca ai o tema frumoasa! Te "invidiez" la Bubu - Pagina 35 1059784619  ce as mai trebalui si eu... Sa ai spor si inspiratie!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 12:30 am

Multumesc de sfaturi, iau in considerare tot ce-mi spuneti. Chiar nu ma asteptam sa-mi dea voie sa ma desfasor ... dar asta inseamna ca are incredere in mine.














Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 4:19 pm

Eu, in locul tau, Vernilo, i-as pune numai matraguna pe langa gard monkey 
Da', ce zici de trandafirul-liana recomandat de Karla?
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 8:52 pm

Pene, nu fii rea! Soacrele intotdeauna trebuie sa fie exemplu!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 9:41 pm

Ma intereseaza si trandafirul liana, dar sunt cateva varietati care le stiu si-mi plac rau de tot ... si daca tot nu are nici un fel de comentariu legat de culori si flori, mi-am propus sa fie asa, o feerie de culori. Vreau sa fie o curte vesela, asa cum e si nepotica mea ...
Ma gandeam  la un trandafir Sympathie (cel rosu, care il ai si tu) langa un altul catarator alb, adica Ilse Krohn. Intre ele, la baza, altceva, inca nu stiu ce. Dar va astept si pe voi cu sugestii. Apoi voi pune alti doi trandafiri, sigur Moonlight si Eden Rose. Varietatile astea le voi comanda de la Coral, deocamdata astia nu au nimic ... Azi am inteles ca vor fi doar 25 m de perete ... va trebuie sa includ si niste clematite, ca sa umplu golurile.
Pene, stii ca fac desene pentru planul gradinii ? Fiindca va fi o gradina pe verticala Very Happy si daca iese bine, ma extind si la alte curti ...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 9:57 pm

Karla a scris:
Ar trebui sa incerci mai degraba un trandafir- liana, Vernil. Acopera mai bine un zid si ai mai putin de muncit cu florile ofilite...
Cred ca "François Juranville" ar fi pe gustul tau: flori duble, rozul care-ti place tie, parfumat si fara spini (deci usor de palisat).
Am verificat pe helpmefind rezistenta la frig (fiindca e un Barbier, deci un trandafir orléanez): zona 4b-9b, deci n-ar trebui sa ai probleme cu gerul...

Karla, m-am uitat dupa trandafirul liana, e prea roz, totusi, pentru gustul nurorii mele. Multumesc mult de ajutor, am ales combinatii de alb-rosu, galben-alb si sa vad ce pot pune langa Westerland. Cred ca il voi lasa singurel, ca e asa de spectaculos, nu renunt la el.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 10:07 pm

Vernil, dupa ce aranjezi peretele, sa faci poze!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 10:10 pm

Nu ar fi o idee rea sa faca o poza inca din faza asta
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 10:15 pm

Da, da, e o idee buna, eventual poze pe etape...sa se inspire si altii
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 10:17 pm

Ah ce-mi place, ma simt ca acum 2 ani cand planificam gardul meu Very Happy . Cei mai noi pe forum gasesc discutiile mai la inceputul topicurilor.

Vernil, din ce stiu eu, tot din discutiile de aici, cei de la Coral nu au grimpantul Eden rose, au varianta de parc, care creste 1,2-1,5 m.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 10:19 pm

Georgiana, am inteles ca si pe tine te intereseaza niste trandafiri urcatori si clematite Very Happy.

Tu da-ne apa la moara, ca ne desfasuram noi.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeDum Iun 30, 2013 10:40 pm

La sugestia lui Myo, am cautat-o pe Maria care are cont pe sunphoto si aduce si trandafiri, la comanda. Preturile sunt ok, iar produsele la fel. Pene e foarte multumita, asa ca voi lansa o comanda la ea.
Stiti cum vad eu gradina asta verticala ? In primul rand, de-a lungul zidului ce trebuie acoperit  trebuie facut din caramizi un alt zid mic, inalt de aprox. 75 cm, care sa formeze un fel de ghiveci lung, de-a lungul zidului principal. Latimea lui va fi de apox. 1/2 m. Acest "ghiveci" il vom umple cu pamant si in el vom planta trandafirii. Ne vom folosi de spaliere pentru a ajuta trandafirii sa se catare. Si cred ca ma voi ajuta si de iedera, din loc in loc, ca sa curga din "ghiveci".
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 6:52 am

Ce tema frumoasa! Abia astept sa creasca si copiii mei mari si sa ma puna sefa peste gradinile lor jocolor Desi mai bine sa nu-mi fac inca sperante, ca cine stie ce se mai intampla pana atunci ...

Westerlandul cred ca-l poti combina cu o clematita albastra sau mov, eu am facut asa ceva si mi-a placut combinatia
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 9:05 am

La mine Westerlandul s-a hotarat sa se faca copacel si e combinat cu unul galben si unul alb ,cu un corcodus rosu si cu o AKebia...........si cu albastrul de la sera
Anul trecut a inghetat rau desi e in zona protejata si a trebuit sa-l tai de jos
Mi-a fost frica ca nu mai scapa
In toamna era mai mare ca mine si intinsese niste tentacule de mama mama;a facut flori pana aproape de Craciun
In primavara a iesit bine ,dar pana sa apuc sa-l frezez s-a uscat o parte
Cred ca s-a suparat ca nu l-am frezat la timp
L-am ajustat nitel si acu are sa-si fi revenit
Oare o fi din cauza ca nu mai are "papa" suficienta?
Pui sunt bine mersi si cresc vertiginos
Si primul Westerland e prapadit rau,dar il banui ca din cauza ca are umbra prea multa
In toamna ori trag de el sa-l scot la lumina ori trebuie sa-l mut
Mai am de mutata si cativa din pui,care au cam 3 ani si au cam 1,5-1,7m si au cam facut jungka in una din gradinitele de la strada
Visul meu era sa-l intind in randul 2 pe gardul de la strada,dar devine tot mai in departat
Am facut prostia acu cativa ani sa iau un trandafir Golden Light ca urcator galben si e cam nebatut (cam 2-3 randuri de petale) nici foarte inalt n-a crescut si infloreste putin
Plus imi ocupa un loc strategic (zona unde ar trebui sa am pergolele pline de trandafiri
L=am combinat eu cu 3 clematite da tot nemultumita sunt
Oare sa risc si sa-l scot la toamna si gasesc altceva pt locul ala de frunte?
N-as vrea sa-l pierd si nici sa distrug clematitele
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 12:37 pm

Parerea mea, Vernil, daca-mi permiti, tu faci cum vrei bineinteles... daca pui rosu, nu pune si galben (alege una dintre ele)...
Ambele sunt culori principale; unde mai pui ca daca adaugi si clematite albastre, o sa  ai toate trei culorile principale din spectru...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 6:38 pm

Sa stii ca si eu m-am gandit la asta, ca sunt cam multe culori puternice. O sa fie alb/rosu, eventual si un roz pal. Eventual. Si nu ma supar, Karla, mai ales ca ai gusturi rafinate. Dimpotriva, invat de la tine.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 8:45 pm

E la moda sa-ti pui tricolorul!study 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 8:55 pm

Bubu, ce iti mai fac clematitele? Nu ne mai incanti cu cate imagini?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 9:06 pm

S-au cam dus florile la clematite, fac maine cateva poze cu ce mai gasesc inflorit Very Happy , ca acum se intuneca si nu-mi ies bine.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeLun Iul 01, 2013 9:27 pm

ale mele, cele pouate, mai ales Temptation, m-au bucurat cu lastarasi noi dati de la baza.., ceea ce inseamna ca le-am ajutat cu "storsul" pamnatului din ghivece Very Happy 
ia Pink Fantasy este o poveste, plina de flori parca nemuritoare! Ma duc sa o scuip sa nu o deochi Laughing 
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 4:43 pm

Pentru ca tot a mai fost vorba pe forum de trandafirii Massad, sa va prezint unul , Florajet :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


E prima floare care arata cum trebuie pe anul asta, pana acum a avut niste flori mici si amarate, de ma suparasem pe el, mai ales ca anul trecut a avut flori superbe.

Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 4:48 pm

Mumos foc!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitimeMier Iul 10, 2013 9:49 pm

Am patit-o si eu  anul asta, cu florile mai mici decat ar trebui: Lea Renaissance, Comtesse de Ségur si Elisabeth Stuart. Sa ma tai daca pricep de ce... cred ca am fost zgarcita cu ingrasamantul organic pentru ei...
Sus In jos
Continut sponsorizat





la Bubu - Pagina 35 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 35 Icon_minitime

Sus In jos
 
la Bubu
Sus 
Pagina 35 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36 ... 39 ... 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: