Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 la Bubu

In jos 
+31
ghana
laurabv
Paulyna
popescugp
Marga
georgy
duduta190578
anasstasia
gabriela60
marirogo
Carina
elena410
doinabacau
geodezia
codruta
Doini
mihaela
Mirela
ani
Attila
costieanuconstantin
Vernil
Rux
Tinkerbell
sicamin
georgiana
Karla
Myosotis
stefana
penelopa
bubu
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 35 ... 44  Urmatorul
AutorMesaj
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeMier Noi 14, 2012 1:29 pm

Nu sunt asa harnica, dar in afara de trandafiri si clematite eu nu prea am altceva. Am de protejat doar leandrul pe care-l las a doua iarna in gradina si caryopterisul.

Si am si fost foarte cuminte toamna asta Very Happy , mi-am luat foarte putini bulbi si trandafiri, iar balegarul mi l-a adus frate-miu de la tara.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeMier Noi 14, 2012 7:11 pm

Nici eu nu musuroiesc, fiindca frunzele formeaza un strat gros, protector. Iar Ernest Markcham e in plin sezon de inflorire. Se pare ca ii place racoarea Very Happy
Mie imi place tare mult cum arata gradina toamna. Florile hortensiilor s-au colorat in grena-visiniu, cativa trandafiri sunt in floare, cred ca au ramas imortalizati asa, de la frig. Si am o crizantema galbena pentru care ma lupt corp la corp cu melcii.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Noi 15, 2012 11:04 am

Nu-i cinstit,tu ai terminat si cu musuroitul si io inca n-am plantat toti trandafirii,cododendronii,arbustii,magnolia(o mai am pe grandiflora),clematitele,rodondendronii,pomisorii si colac peste pupaza mai am si 3 brazi de pus in pamant
Unul e alb si inca 2 albiciosi(2 tipuri diferite)) si .........o tuia argintie
De bulbi nu mai vorbim ca deja pana ii termin se face 2014
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Noi 15, 2012 11:29 am

N-am terminat musuroitul, abia am inceput Very Happy .
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Noi 15, 2012 12:15 pm

Fetelor si eu spre rusinea mea nu-i musuroesc .Am avut o masina mare de gunoi dar sotul meu a aruncato pe gradina toata si nu mai am .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeVin Noi 16, 2012 11:15 am

Da,da teribila incurajare asta cu musuroitul
Si io cand ajung sa-i pun in pamant ii musuroiesc,numa' ca ajung al naibii de greu
Pana la urma o sa ajung la traditionala chemare a copilariei"tara tara vrem ostasi!" ca s-o scot la capat

Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeSam Noi 17, 2012 8:26 am

nici eu nu-i musuroiesc.De fapt nici nu mai am chef de nimic.Ma simt tare obosita si eu cred c-ar trebui sa hibernez pana la primavara.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeDum Noi 18, 2012 10:08 am

Hiberneaza,da ai grija cum iti alegi pestera de hibernare
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeMier Noi 28, 2012 2:51 pm

N-am stiu unde sa scriu, dar am o problema. Pisicile imi strica musuroaiele la trandafiri.
Aveti idee ce pot face ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeMier Noi 28, 2012 2:57 pm

Pune repulsiv ...
trebuie sa existe si in Romania. E o substanta care le miroase urat pisicilor si cateilor, insa e inofensiva pentru copii sau fauna... se cumpara tot din gradinarie.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeMier Noi 28, 2012 3:31 pm

Exista un spray parca sau o iarba
Am vazut intr-un prospect de la Bakker,desi io n-am incredere in ce scriu si vand aia
Alina cred ca e mai simplu sa pui bete in jurul musuroiului
Eu trandafirii noi ,care au scos crengute i-am musuroit si i-am inconjurat cu bete de bambus
Pisicilor le place sa scurme si sa-si faca nevoile in pamant moale,musuroiele tale sunt extrem de tentante pt ele
La mine unde fac eu o groapa isi fac ele depunerile in groapa(ca au intimitate) sau in musuroiul de pamant scos(pui)
Si mai exista metoda de plesnire cu o nuia subtire de salcie,una mai lunga pana invatza ca n-au voie
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 4:05 pm

Dupa cum am zis, sa va povestesc ideile crete care ma chinuie pe vremea asta urata.

Ultima idee care mi-a venit: sa plantez clematite parfumate, cat mai aproape de terasa, in speranta ca se va simtii mirosul lor. Mai demult am avut o clematita armandii, care mirosea foarte puternic, se simtea mirosul de la distanta, nu ca trandafirii parfumati in care trebuie sa-ti bagi nasul ca sa simti ceva. Din pacate, pe vremea aceea nu prea cautam informatii despre plantele pe care le cumparam si clematita mi-a murit iarna, nefiind rezistenta la ger.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 4:42 pm

In fata terasei am o linie de vita de vie, pusa pentru umbra, deoarece terasa e pe sud. In marginea dinspre alee e Varigata di Bolognia.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

De multa vreme vroiam sa mai plantez niste trandafiri sa se suie in vie si in toamna asta am reusit. Binenteles ca o sa pun clematite printre ei, ca doar asta-i damblaua mea, si asa mi-a venit ideea ca langa fiecare trandafir sa pun cate 2 clematite, una cu flori mari, care sa infloreasca in acelasi timp cu trandafirii si una cu flori mici si parfumate.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 4:46 pm

Nu-i rea ideea,dar nu ti-e frica ca o sa se imbarlige unele cu altele si or sa se sufoce?
Vrei vita cu flori de clematite?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 5:42 pm

Cam asa ceva Very Happy , vita de vie cu flori de trandafiri si clematite. Eu sper sa nu se sufoce, mai ales ca nu le pun chiar intre butasii de vie, ci putin mai departe. Poate in timp reusesc sa-l conving pe tata sa renuntam la vie, sa ramana numai trandafirii si clematitele.

El nu stie ca am plantat acolo, ca nu era acasa, chiar vreau sa vad ce mutra face cand o sa vada.


Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 6:53 pm

Alina, chiar ca-s crete ideile tale la Bubu - Pagina 27 1059784619 Daca vita de vie face struguri buni, e pacat sa o sufoci. Si multumesc de pontul cu clematita armandii, care zici ca e super-parfumata.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 7:30 pm

Bubu si cum o sa le tai daca sunt toate gramada
Vita are obiceiul sa se prinda cu carcei de orice prinde,clematitele la fel
Ma gandesc ca trandafirii or sa ajunga suport pt celelalte 2
E totusi un experiment interesant
Daca e ok,as inceca si eu sa amestec vita si clematitele
Sunt curioasa daca vita si trandafirii nu-si disputa aceleasi minerale si substante din pamant
De trandafiri si clematite am citit ca se completeaza reciproc
Oare cine o mai avea magnolii prin curte sa ma lamureasca cum e cu mugurii
Eu numai la soulangiana si la stelata am muguri mari
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 7:31 pm

Nu mai stiu ,Bubu tu ai Pixie sau Joe?
Daca da cum le protejezi iarna?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 7:42 pm

Nu am Pixie, nici Joe. Sincera sa fiu nu stiu cum or sa se descurce toate impreuna, dar vreau sa incerc. Adica mi s-a pus pata, vad eu daca merge sau nu. La o adica mai scot din vie, ca aia nu face flori. Si nici struguri grozavi nu face.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 7:45 pm

Face umbra si se zice ca e simbolul lui Iisus Hristos. Nu e bine sa o scoti pe toata, mai lasa ceva acolo.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 7:45 pm

bubu a scris:
Cam asa ceva Very Happy , vita de vie cu flori de trandafiri si clematite. Eu sper sa nu se sufoce, mai ales ca nu le pun chiar intre butasii de vie, ci putin mai departe. Poate in timp reusesc sa-l conving pe tata sa renuntam la vie, sa ramana numai trandafirii si clematitele.

El nu stie ca am plantat acolo, ca nu era acasa, chiar vreau sa vad ce mutra face cand o sa vada.



Te faci ca ploua cand o intreba Wink Off, oi mai ajunge si eu sa fac vreun plan de gradina scratch
De unde o sa iei clematite ? Zi macar ce trandafiri ai pus acolo ? Am inceput sa "recoltez"" diverse plante de prin curte, cu toate ca inca nu stiu unde ma duc Sad
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 7:49 pm

Myo, te putem ajuta si noi ... nu dispera, asta e cel mai important, sa le iei incetul cu incetul, intotdeauna exista o solutie.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 8:54 pm

Asa m-am gandit si Myo sa ma fac ca ploua. Momentan am pus Belle de Sardaigne, ca o aveam in ghiveci.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si visez la Ines Sastre, mi-a ramas la suflet, as vrea sa-l iau in primavara.

Clematite vreau sa iau de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ma rog sa vad ce o sa aiba in primavara. Din cele parfumate macar una am gasit-o la ea

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 8:56 pm

Vernil momentan nu scot nimic, sper ca pana iau amploare trandafirii sa reusesc sa scot cateva fire de vie.


Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitimeJoi Ian 17, 2013 9:51 pm

[quote="Myosotis Am inceput sa "recoltez"" diverse plante de prin curte, cu toate ca inca nu stiu unde ma duc Sad [/quote]
Cum adica nu stii unde te duci?
Sau ma bag in ceva ce nu ma priveste?
In cazul asta imi cer scuze de intrebare
Sus In jos
Continut sponsorizat





la Bubu - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 27 Icon_minitime

Sus In jos
 
la Bubu
Sus 
Pagina 27 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 35 ... 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: