Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+29
ghana
laurabv
doina
ella06
geodezia
popescugp
duduta190578
sicamin
anasstasia
georgy
Marga
gabriela60
Dorina Danila
Carina
doinabacau
mihaela
Doini
GetaV
Mihai
bubu
Myosotis
georgiana
Vernil
Rux
penelopa
costieanuconstantin
stefana
Tinkerbell
Karla
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 25 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 18, 2011 10:38 am

Pai, pun fertilizanti, ceea ce fac si eu. N-a trebuit decat sa merg in prima gradinarie ca sa-mi dau seama.
Sunt amestecuri de alge marine culese de pe plajele bretone sau vendeene, amestecate cu balegar (fertilizantii "premium" trebuie sa aiba musai balega de cal, de vaca plus gainat deshidratat Very Happy Very Happy) la care se adauga pamant de frunze descompuse...
Amestecul se vinde in saci de 20-50 litri si se incorporeaza in fiecare primavara si/sau toamna pe straturi...
Metoda eficace, dar costisitoare... si obositoare ca naiba.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 11:26 am

Karla inspirata de tine, ca doar ai o multime de trandafiri plantati relativ aproape am pus mana pe ruleta si am masurat. Trandafirului grimpant alb i-am lasat 3 metrii, atat e pana la urmatorul. Deci am loc de unul nou la mijloc, nu ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 12:43 pm

Da, Bubu, insa cu conditia sa nu plantezi in linie, ci putin mai in fata. Adica cei trei sa nu fie pe aceeasi linie, ci sa formeze un triunghi; cel din mijloc putin mai in fata: in cazul in care da de radacinile celorlalti, sa si le poata orienta intr-un sens in care nu exista alt trandafir care sa-l incurce... intelegi ce vreau sa spun?
Daca respecti regula asta, ai loc si de doi...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 1:06 pm

Da, am inteles. Oricum vroiam sa-l pun putin mai in fata ca am deja puse clematite intre ei si mi-e frica sa le scot si sa le mut. Clematitetele pot sa le dirijez primavara cum vreau mai in fata sau mai in spate, deci m-as descurca.
Si uite asa mi-ai dat apa la moara sa reincep discutia despre grimpanti Very Happy , ce rau imi pare.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 3:24 pm

Oh, pai ce e mai placut decat sa faci planuri de gradina, sa alegi plante, sa vezi ce si cum? Very Happy E ocupatia mea favorita... Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 5:29 pm

Ok daca nu te deranjeaza. Eu o luasem pe ocolite, ma gandeam ca v-am plictisit deja. Dar asa se cheama ca am verde la discutii Very Happy .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 5:52 pm

Cum sa ma deranjeze, Bubu! Nici pomeneala... Doar forumul la asta serveste... Very Happy Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 7:18 pm

Iar incep cu trandafirii de pe gard Embarassed . Nu zic nimic ca am mai identificat o zona de pus trandafiri grimpanti, aia e alta discutie.
In toamna asta vreau sa rezolv gardul. Pe gard am Coral Down, Swan Lake, Westerland, Kormun si Zephirine.
Or sa ramana Coral, Swan si Zephirine.
Langa Swan merge unul roz, apoi unul alb si inca unul roz deschis sa faca trecerea spre Zephirine.
Mi-as dori trandafiri cu floare romantica, de trandafir vechi, nu mai stiu cum le zici tu. Apoi sa repete inflorirea si daca se poate sa fie si parfumati si usor de gasit pe la noi. Ce zici ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 7:51 pm

Bubu, ar trebui sa tii cont (parerea mea) de cei care-ti plac cel mai mult. Adica sa elimini nu neaparat dupa criteriile de culoare, ci dupa preferinte. Pâna la urma trebuie sa-ti placa tie, trebuie sa tii cont de relatia pe care o ai tu cu planta respectiva: de simpatie, de adoratie, de antipatie... ce stiu eu (zic asta pentru ca am impresia ca Westerland e unul dintre preferatii tai)

E buna ideea ta, idei sunt multe care ti-ar permite sa pastrezi trandafirii care-ti plac.
Daca ai optat pentru varianta asta, e foarte simplu de gasit trandafiri albi si roz, parfumati, remontanti si cu forma florii à l'ancienne...
oricum, eu te pot ajuta (pot ajuta pe cine vrea) la toamna ca sa-ti procuri un trandafir care-ti place...

Eu nu prea stiu ce se gaseste pe la noi... pe nenea de la oradea il stiu (in fine, ii stiu firma e pe internet); am vazut pe TM pe distributoarea oficiala de la David Austin (avea preturi halucinante, mai scumpe decat in Franta)...
Sincer, eu as vira Kormunul si as pune in loc Violette parfumée (nu-i nicio branza sa-ti cumpar o butura de la calugarii mei- e chiar violeta floarea, nu ca in poze). E pacat sa muti plante care ti-au crescut, stiind ca pentru orice grimpant trebuie sa astepti 3 ani ca sa atinga capacitatea maxima...

Apoi, pentru restul gardurilor, nu-i problema... grimpanti cum doresti tu sunt cu gramada...

Chiar am primit azi un colet de la Valsaintes si am rasfoit mai bine catalogul. Madame issac pereire figureaza la ei drept grimpant care poate fi cultivat in ghiveci, pe terasa, cu conditia ca ghiveciul sa aiba 80 cm minim profunzime... deja poti sa-ti extinzi lista...

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:09 pm

Westerland imi place, dar planuiesc sa-l mut pe alt gard cu trandafiri galbeni si oranj. Daca nu se prinde nu-i bai, pun altul in primavara, la noi se gaseste si e f ieftin, pana in 2 euro.
O sa razi de mine dar de la tanti cu distributia de D.A. am facut o precomanda pt madama isaac, n-am platit nimic, abia in septembrie imi emite factura.
Kormunul pleaca oricum la tara dar Violette nu cred ca merge in locul lui, ca urmeaza Zephirine, e cam tare combinatia. Ma gandeam ceva roz pal inainte de zephirine, Violette ar merge mai inainte.
Adica Violett, unul roz ma gandesc la pierre ronsard (asta se gaseste sigur la noi) si zephirine.
Si ar mai trebui unul roz de pus dupa Swan lake, inainte de Violette.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:19 pm

Pierre de Ronsard e mai degraba alb-crem; e roz-pal doar in mijloc si cand floarea e foarte deschisa.... in plus, parfumul lui e slab...
In roz pal nimic nu e mai parfumat decat Nahéma de la Delbard. Are forma florii care trebuie (ca la papy Delbard, doar ca e in roz-pur), insa trebuie bine sustinut, bine etalat pe gard, intrucat floarea e grea... Delbard trimite si in România, ba ma tem ca a deschis o filiala... E un trandafir care necesita grija, dar e o splendoare!

Dupa mine, combinatia nu e tare... eu am alaturat galben, cu roz, galben cu roz-violet; cand imi infloresc "Chartreuse de Parme" si "Souvenir de Marcel Proust" o sa-ti arat...
Am pus de exemplu Coral Dawn alaturi de Peace (Madame A. Meilland)... in fine, tu decizi...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:23 pm

Si apoi, tot in roz-pal, Delbard a scos "Billet Doux". Am avut ocazia sa-l vad cu ochii mei in gradinarie, e o minunatie! Flori in buchete, roz pal cu striat de roz inca si mai pal (cred ca nu exista poza care sa-l arate in toata frumusetea) un parfum mai slab decat Nahéma (care e o exceptie), insa bine perceptibil...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:30 pm

Ia-ma incet ca ma zapacesc Very Happy .
Tu zici ca merge Violette inainte de Zephirine ? Ar fi movuliu cu roz-ciclam.
O sa caut daca Delbard a deschis filiala, ma sperie adusul lor din Franta. Am intrat pe Ducher pe site si am vazut cat e transportul. Asa ca ma gandesc sa comand la primavara, dar mai multi trandafiri sa renteze transportul.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:39 pm

Eu as zice ca merge... in fine, eu n-as ezita sa fac combinatia. Zéphirine nu e roz-ciclam, e un roz mediu spre pal. Devine si mai palid pe masura ce floarea se maturizeaza...
Pentru mine, Zéphirine e o dezamagire, da' il las in loc, oricum l-am plantat intr-un loc ingrat, de unde nu se vede prea bine. E dizgratios de-a dreptul cand isi pierde petalele... sper ca Warszawa Nike sa-l faca mai agreabil privirii in cativa ani...

Ca regula generala, cand alcatuiesti un masiv se procedeaza astfel:
Poti pune o gama larga de culori,mai putin una, pe care n-o pui in ruptul capului..
De exemplu: roz, rosu, alb, movuliu (nici urma de galben sau oranj)
Sau: galben, oranj, alb, roz (nici pomeneala de rosu,)...

deci, e suficient sa elimini rosul, ca sa poti face ce vrei pe gardul tau...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:46 pm

Ok, mie Zephirine mi-a facut o floare care mi-a placut, acum are boboc, sa-l vedem.
Si intre cel alb, Swan Lake si viitorul Violette ( la care sper cu ajutorul tau ) mai am loc de doi. Ce pun ?
M-am uitat dupa Nahema e frumos rau, merge cu mine Very Happy .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:48 pm

Cat despre Ducher, nu-ti fa griji. Il comand eu si ti-l retrimit (ti-am spus ca si eu vreau sa comand), n-ai de ce sa-ti faci griji de transport...
ori daca vin de Craciun in Romania, ti-l aduc...


Ultima editare efectuata de catre Karla in Joi Mai 19, 2011 8:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:48 pm

P.S. Sa-mi spui cand sa ma opresc, sa nu te plictisesc/ innebunesc de cap degeaba.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:49 pm

Mais non, nu-ti fa griji, nu-s genul... imi face placere sa ajut Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:55 pm

Nahéma e superb, insa trebuie sa te pregatesti sa-l ingrijesti, in sensul ca o sa trebuiasca sa-i supraveghezi cresterea...

Al doilea... de ce nu Ines Sastre?


Ultima editare efectuata de catre Karla in Joi Mai 19, 2011 8:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:55 pm

Cand o sa termin amenajarile o sa fie gradina "la Bubu" cu ajutorul Karlei, deci tot gradina Karlei, intr-un fel Very Happy .
Apropo craciunul trecut am plantat trandafiri pe 22-23 decembrie, ca atunci mi-a sosit comanda.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:58 pm

Pai, trandafirii se planteaza fara probleme intre 15 octombrie si inceputul lui martie, cu conditia sa se evite perioada de ger... e destul de riscant si eu am pierdut cativa Tantau din cauza ca gerul s-a instalat dupa vreo saptamâna...
prefer sa-i plantez in ghiveci, in veranda, si dupa aia sa-i instalez in pamant indata ce riscul de ger se indeparteaza...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 8:58 pm

Mananci calulu ovaz ? Very Happy
Hai sa recapitulam , in ce ordine ii vezi tu ?
Cu Nahema nu e problema cu cresterea ca tot leg nonstop ba clematite, ba trandafiri.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 9:03 pm

Coral Dawn- Swan Lake-Ines Sastre-Violette parfumée-Zéphirine
asta daca vrei sa pastrezi numarul de 5.

Daca vrei sa mai adaugi unul:

Coral Dawn - Swan lake- Ines sastre- Violette parfumée - Nahéma- Zéphirine
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 9:07 pm

Pai vreau 6 pe gard daca se poate. Sa-mi iei bani pe consultanta Very Happy .
Musai trebuie sa ne intalnim la vara cand vii sa vorbim cum facem .
O sa visez numai trandafiri dar se cheama ca m-am hotarat la ceva pe gardul ala Very Happy .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 9:12 pm

Aia ar mai lipsi! Very Happy

Pai, o sa fac deja o comanda la benedictinii mei pâna nu-si epuizeaza Violette parfumée climbing. E usor de transportat butura lor in masina; au recipiente ca lumea, de dimensiuni rezonabile.
Nahéma si Ines Sastre o sa le comand la toamna, cand reincep vanzarile; doar daca gasesc intre timp vreunul in recipient convenabil...La Nahéma ar mai fi posibil insa Ines Sastre s-a epuizat deja...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 7 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 25 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina zoo-botanica
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: