Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaGalerieCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Gradina mea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
geodezia

Numarul mesajelor : 3470
Varsta : 53
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

MesajSubiect: Gradina mea    Mar Iun 07, 2011 11:54 am

vreau si eu gradina aci in club ...... ma lasati ??????? acu veni si eu de pe plaiuri gorjene sa ma mir si sa ma minunez de florile voastre si sa va fur din ele din cind in cind .....va iubesc si pe voi ca si pe ele si sa ne asezam la o taclala in timpul liber atit de dorit de noi vara ... ca iarna e suficient .... hi hi hi ca nu mai venea primvara odata sa ne rupem si noi oasele prin gradini jocolor
Sus In jos
penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Varsta : 80
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 07, 2011 12:02 pm

Hi, hi, hi, ca ma luai de tine la "Vocea americii" (ca asa's io grabita ca fata la maritat ... pe vremuri Wink ), fara sa vad ca, deja, ai deschis poarta gradinii tale. Very Happy
Fata, ce dor mi-era sa mai aud cum te impungi cu dl. Pipi si matusa-vecina. Laughing
Apropos, ce flori mai arwe matusa cu care sa-ti faca in ciuda?
Sus In jos
stefana

Numarul mesajelor : 1443
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 07, 2011 1:00 pm

Si Fritzi ce mai face?
Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 07, 2011 1:04 pm

Hi Hi Hi .anul trecut cind facui public intentiile mele de crinariada si am cadonat-o pe matusa cu vreo 2-3 crini a adus in batatura o vecina a carei fata a ajuns mare distribuitoare la oriflame . si a inceput sa ii arate in stinga si indreapta si ei si la fata ce crini are in posesie . acu eu am un ban de impartit cu matusa referitor gaini scurmatoare prinse aruncate peste gard si s-a rupt aripa gainii asa ca suntem in pauza de vorba de vreo 2 luni .. si vrind ea sa-mi atraga atentia peste gard dicteaza la unchiu cu voce tare
nu stiu ce o avea si Lica asta ca toata ziua buna ziua ma cheama la ea sa-mi arate ce flori i-a inflorit azi un crin miine un trandafir ca mi s-a urit cu ea una doua peste gard ca numai timpul asta nu il am eu sa stau toata ziua la ea . explicatia e una singura . tipa cu oriflame cocotind gitul peste garduri si vazind frumuseti de flori si la mine si la matusa s-a apucat de gradinarit avind si parte financiara deoasebita si ia cumparat la Lica tot ce a gasit pe unde a gasit , iar matusa acum trebuie sa indure saminta plantata de ea asta vara adica flori mai frumoase decit ale ei .. Pene draga sa stii ca mi s-a prins kalanchoea aceea super potocalie batuta .. dar cea alba batuta si hibi de anul trecut au decedat . brugmansiile mele ti s-au prins ... ca sa stiu sa iti pui altele la prins Fritzi e cam asa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] adica cu fundul in sus ca avenit Vasilache acasa si fata il tupane ca e rizgiitul meu . acu aseara am ajuns acasa pe la vreo 5 am si saracu Fritzi cum m-a auzit in curte cum s-a aciuiat in circa mea nedezlipindu-se mai ales in drumul spre cucina . d-l Pipi cum l-a vazut striga la Vasi auzi soro il vazusi pe perfidul asta toata ziua ? ca iote cum veni muma-sa cum ii sari in circa la noi nu se uita .. saracu mit parca a stiut a inceput sa miorlaie si se uita in ochii mei de mi se usca sufletul .. miorlaia si se uita cind la mine cind la vasi
zic ce facusi fato il batusi pe asta .. fii-mea luat coada maturi si zice firaial draq de mit stie sa pirasca mitul tup dupa mine la spatele meu
ii zic uitindu-ma in ochisorii lui aia mari si rotunzi lasa muma ca mai sta scorpia 2 zile acasa si pe urma raminem singuri si ne rizgiim . ziceti ca nu stie azdimineta nu avui somn pe la 5,30pm si ma dusei in gradina la sapat rosii .. nu ziceti saracu mit pe unde o fi dormit ca de cind e asta a mare acasa nu mai doarme linga noi tup dupa mine in gradina si daca nu se freca de mine pina lasai sapa si il dezmierdai ... il luai in poala ca am o butura acolo in gradina pusa si sezui cu el si il mingiiai si asa se sforaia ... .. lasai si sapat si tot si hai muma sa iti dau sa papi ... ca pina deseara doar croncanele mai rozi ca astia nu iti da nici unu de mincare
Sus In jos
Rux

Numarul mesajelor : 281
Varsta : 58
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 07, 2011 3:56 pm

Sus In jos
stefana

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 07, 2011 4:10 pm

Mai Geo, povestile astea taaare mi-au lipsit [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] ... sunt numa bune de inviorat mintea pe caldura asta!
Da' a trebuit sa copiez poza in PC si sa o trec pe webshotul meu (mi se sucise gatul de tot uitandu-ma la poza lu' Fritzi pusa de tine [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] ). La cata treaba ai, nu stiu cand o sa le vina vremea sa le rasucesti in album. Deci io-te-l pe Fritzi, fara sa sucim gatul:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mier Iun 08, 2011 9:13 am

aseara inanite de a pleca Vasilache a mai facut un set de poze .promit solemn sa le pun bine precum si pe cele vechi au iesit super iar Fritzi e catarat pe spalierul din rocarie
Sus In jos
Doini

Numarul mesajelor : 4009
Varsta : 38
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mier Iun 08, 2011 9:26 am

Buna dimineata sunny

ma bucur sa va intalnesc la Clubul G bounce bounce bounce

va citeam cu mare drag pe TM,( aveti un mod superb de a povesti!!!!) va admiram gradina si mai ales brugmasiile pe sunphoto [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (uriasa brugmasie) queen

Bine ati venit printre noi

Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mier Iun 08, 2011 9:33 am

Aia e mica cele mari le-am trimis la barbatu-meu la servici ca pe mine ma mincau de apa .. acum am ramas cu cele mai mici de 2 m cele uriase cu adevara aveau si cite 3-3,5m nu mai incapeau pe sala asa ca le-am gasit alta locatie . sa se descurce cu ele la servici .
Bine v-am gasit
Sus In jos
Myosotis
Admin

Numarul mesajelor : 4832
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Vin Iun 10, 2011 9:14 am

Geo, am vazut ca vrei Iacobinia alba. Cred ca pot sa-ti trimit un puiut, numai sa vad in ce stare sunt. Am cam neglijat ghivecele cu flori in ultimul timp. Puii si gradina imi mananca tot timpul.
Ah,domnul Fritzi e mortal cheers

Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Vin Iun 10, 2011 9:39 am

vreu vreua ca ma chinuie talentul acum cu ele si de-a galbena ca de-abia acum am aflat ca exista si alb si galben ... eu am roz . am mai avut-o odata si am pierdut-o si am vazut la cineva in sunphoto tufe tufe facut ma si m-a cuprins asa o ardoare de ele ca mi-am luat anul trecut una roz .. era sa o pierd in iarna ca nu am stiut ce si cum cu ea dar acum si-a reventi e mare frumoasa si as vrea si din alelalte . Draga Myo jacobina n-o gasii in album da iti gasii mitele .. frumoase sa iti traiasca superbe exemplare . superbe am ramas incintata de ele . sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele si daca fac pisoi de soi ca ele sa imi pastrezi si mie unul cat bounce
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Varsta : 90
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Vin Iun 10, 2011 10:27 am

Geo, si eu sunt impatimita dupa Jacobinia, indiferent de culoare. Acum cativa ani am avut si alba, dar am pierdut-o. Stii tu cum se intampla d-astea cu pierderi ... Iti dau un sfat privitor la ingrijirea lor. Sa le tii in ghivece mari, spatioase si cu pamant foarte hranitor, cu mranita. In rest, precum stii, soare mai putin, pamantul mereu reavan. Am tot inmultit Jacobinia, aveam la un moment dat 5 ghivece mari ... acum nu mai am decat unul, cu 2 plante.
Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Vin Iun 10, 2011 10:58 am

da foarte frumoase asa este Vernil . in primavara asta am pus la inmultit si mi s-au prins vreo 3 plante si imi trimisese si cineva in toamna vreo citeva fire ca mi se topise planta mama . dar si-a revenit si am si pe cele mici asa ca voi fi fericita posesoare a 6 ghivece cu ele .. sau le voi pune mai multe intr-un ghiveci .. vad eu ce fac
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Vin Iun 10, 2011 11:02 am

Daca le poti pune pe toate intr-un ghiveci mare ar fi un spectacol de zile mari momentul infloririi! Vezi ca atunci cand planta se usuca, dupa un timp apar puii. Asa ca niciodata sa nu-ti pierzi speranta! Sunt foarte rezistente.
Sus In jos
sicamin

Numarul mesajelor : 389
Varsta : 65
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Vin Iun 10, 2011 11:52 am

Geodezia ,dupa ce m-am delectat privindu-l pe Fritzi in pozitie normala (il vazusem si cu capu in jos Very Happy ) am admirat si celelalte frumuseti din albumul tau.
Brugmansiile de la tine au crescut frumos ,dar dupa ploaia cu ghiata care a fost la noi ,mi-au ramas doar niste bete fara frunze. Acum incep sa faca iar frunzulite.
Voi face si eu cateva poze sa am cu ce sa va ademenesc si in gradina mea
Sus In jos
Myosotis
Admin

Numarul mesajelor : 4832
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Lun Iun 13, 2011 9:04 am

geodezia a scris:
vreu vreua ca ma chinuie talentul acum cu ele si de-a galbena ca de-abia acum am aflat ca exista si alb si galben ... eu am roz . am mai avut-o odata si am pierdut-o si am vazut la cineva in sunphoto tufe tufe facut ma si m-a cuprins asa o ardoare de ele ca mi-am luat anul trecut una roz .. era sa o pierd in iarna ca nu am stiut ce si cum cu ea dar acum si-a reventi e mare frumoasa si as vrea si din alelalte . Draga Myo jacobina n-o gasii in album da iti gasii mitele .. frumoase sa iti traiasca superbe exemplare . superbe am ramas incintata de ele . sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele si daca fac pisoi de soi ca ele sa imi pastrezi si mie unul cat bounce
Multumesc, am cam multe matze, dar daca le-am adunat acum ce sa fac, trebuie sa le ingrijesc. Nu pot sa le arunc pe drum asa cum mi-au spus unii. Pui nu mai fac ca sunt operate toate. Nu imi placea deloc sa le omor copiii.
Jacobinia nu ai vazut-o fiindca nu i-am facut nciodata poza. Tot mereu a fost cam rebegita. Tot mereu a avut musculite albe, oricat am tratat-o. Umblu la ghiveci cu oazia asta si ii schimb pamantul, poate se va inzdraveni. Sper chiar azi sa o lucrez.

Sus In jos
Doini

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Lun Iun 13, 2011 8:31 pm

Geodezia, draga Geodezia..e clar..trebuie sa iti fac curte....pt ca astazi am depistat pe TM ca ai un trandafir pe care mi-l doresc din pot sufletul meu de copil tampit si incepator in ale gradinaritului...
deci, tu, il detii pe mult doritul meu Ebb Tide sau Purple Eden..., si ca acrescut maricel si frumusel
daca nu indraznesc prea tare, te rog, te rog, te rog, pune-l la prins si imi spui ce iti datorez...pt asta.

Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 14, 2011 10:30 am

pai asta iarna l-am achizitionat si nu are decit 2 lastari bineinteles plini de flori , cum creste cum iti prind nu-i problema draga Doini
Sus In jos
Doini

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 14, 2011 12:11 pm

Iti multumesc frumos bounce sa imi spui te rog ce iti pofteste inimioara de la mine ❤

l-am descoperit si eu la Barni Roses [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

poate la toamna fug cu banii de...vad eu ce si fac si eu o comanda la italieni

❤
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 14, 2011 12:13 pm

Doini, incearca sa inmultesti din ce avem aici, in tara, pastrezi banii pentru alte soiuri, care nu sunt la noi.
Sus In jos
Doini

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 14, 2011 12:16 pm

sarut mana Vernil

dar crede-ma ca am o retinere (rusine ) Embarassed Embarassed Embarassed ....mama mama
sunt ata de nou printre voi, si sa incep sa intind mana..., imi este teama sa nu ma certati
Embarassed

Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 14, 2011 2:40 pm

de acolo am luat eu impreuna cu Flordel de pe tm . ne-am unit si am luat eu 6 trandafiri si ea 4 .. adevarul ca mi-au infrumusetat primavara ,.. si de la italieni ce am comnadat aia a fost pina acum adica eden purple , hot cocoa si graham thomas parca exact ca in poze mai urmeaza etrusca , magia nero si baron girondon de nu mai stiu cum .. .. nici aia de la olandia nu au respectat ca italienii sa fie ce am comandat ca de ex am comandat osiria si mi-a inflorit eddy mitchel am comadat barock si mi-a inflorit rosu .. etc mult asteptatul osiria mi-a facut figura si la 1000island asa ca acum ii astept pe cei 3 din tara sa vad cum imi infloresc . am mai luat hap cu multe plante care in loc de eddy mitchel mi-au trimis asta
asa ca nici cei din afara nu sunt seriosi
si alte citeva hapuri pe aici prin tara ..
dar macar mi-a inflroit eddy mitchel de undeva ca e o nebunie de trandafir si ala ... acum nu il am pozat dar sa vina VAs si il pun si pe el aici ...
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mar Iun 14, 2011 3:30 pm

Geo, asta e Eddi Mitchel ? Daca da, zi-mi de unde l-ai luat, ca sunt si eu interesata, e cu adevarat superb. Si zi-mi, te rog, daca e parfumat, am un fix cu florile, sa miroasa placut ...

[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mier Iun 15, 2011 9:04 am

inuitial l-am comandat la multeplante si mi-a venit asta
la 1000island am comandat osiria si mi-a inflorit eddy mitchel asa ca unde dai si unde crapa . nasul nu l-am bagat in el asa ca nu pot spune cum miroase . am sa pun poze in vacanta fetelor cu el promit sa imi bag nasoiul sa vad daca miroase frumos . ingtr-asdevar floarea este frumoasa dar iti dai seama ca eu vreua osiria osiria ........
Sus In jos
stefana

MesajSubiect: Re: Gradina mea    Mier Iun 15, 2011 9:40 am

Mai Geo, nu stiu sigur daca asta este Osiria [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca ti se pare ca seamana cu ce iti doresti, are Geta in gradina si te intelegi cu ea cum faci sa ai si tu
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gradina mea    

Sus In jos

Gradina mea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 16Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» crini de gradina
» limax si melci cu cochilie
» OXALIS