Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+29
ghana
laurabv
doina
ella06
geodezia
popescugp
duduta190578
sicamin
anasstasia
georgy
Marga
gabriela60
Dorina Danila
Carina
doinabacau
mihaela
Doini
GetaV
Mihai
bubu
Myosotis
georgiana
Vernil
Rux
penelopa
costieanuconstantin
stefana
Tinkerbell
Karla
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 34 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeDum Aug 19, 2012 11:32 am


Si alte colturi monocrome (e aceeasi gradina)...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeDum Aug 19, 2012 4:23 pm

ca intotdeauna, cand este vorba de gradinile Parisului, sunt fara cuvinte. Multumesc, Karla Gradina Karlei - Pagina 25 1059784619
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeDum Aug 19, 2012 4:33 pm

Pentru putin, Vernil...
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeDum Aug 19, 2012 5:02 pm

Superbea gradina si eu m-am gindit sa pun in locul gazonului flori ca si asa e plin de burueni toata vara .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeDum Aug 19, 2012 7:07 pm

Pai, e mai simplu sa plantezi flori care nu necesita cine stie ce intretinere, decat sa te chinui cu gazon (care oricum trebuie tuns o data pe saptamana cel putin primavara)...

insa trebuie lasat si un spatiu verde, care sa odihneasca privirea. Ideal e sa le alternezi pe amandoua...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeLun Aug 20, 2012 12:48 pm


Amandine Chanel (creatie Guillot)...

Un trandafir care creste rapid (spre deosebire de alti Generosa): eu l-am plantat la sfarsitul lui aprilie-inceputul lui mai in radacina nuda si s-a prins si a crescut fara probleme...

A trebuit sa astept timp indelungat sa-i vad florile, din cauza ploilor zilnice de la inceputul verii; bobocii si florile au o culoare roz-aurie, foarte proaspata, care capata nuante diferite in functie de lumina.

Canicula umeda care a urmat ploilor i-a patat frunzele de oïdium, insa nimic grav: e suficient sa suprim frunzele patate... Floarea rezista foarte bine la caldura puternica, ploile o fac sa putrezeasca.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeLun Aug 20, 2012 12:53 pm

Foarte frumos, combinatia de roz cu auriu mi se pare inedita, si daca zici ca rezista la caldura...

Ce sunt floricele roz ca niste fluturasi care se vad pe langa el ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeLun Aug 20, 2012 1:14 pm

E o planta tocmai de seceta, care se cheama "gaura lindheimeri". Infloreste toata vara, e o minunatie in asociatii (trebuie doar sa-i lasi putin volum). Exista in alb, alb cu marginile rosii si roz... e foarte decorativa. Ii trebuie soare mult si creste foarte rapid: am plantat-o asta primavara dintr-un godet cat un borcanel de iaurt. La mine rezista peste iarna, insa nu stiu daca rezista si la iarna romaneasca. Insa eu le smulg in fiecare an, fiindca in anul al doilea ocupa prea mult spatiu si tijele devin lemnoase. Mai degraba plantez una tanara in martie, in iunie-iulie e deja in floare...

Cele albe sunt mai inalte decat cele roz, sunt de asortat cu trandafirii mai inalti...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMar Aug 21, 2012 7:30 pm

Multumesc, o sa o incerc si eu. M-am uitat iar la poze, chiar imi place Amandine.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMar Aug 21, 2012 11:42 pm

E chiar splendid, si in afara de reactia la ploi, chiar nu are niciun defect... nu pare deloc afectat de petele de oïdium, infloreste cu o incantare extraordinara la caldura... in plus, il vezi de la distanta, are un efect optic foarte interesant.

Iata-l azi:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



In arrière-plan e tot el (am plantat doua radacini):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si "Madame Figaro" (Delbard) care capata nuante de roz-pal din cauza caniculei, e splendida...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 9:16 am

Mmmm, ai si reginele noptii applause iubitele mele ! Frumosi, frumosi toti trandafirii.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 10:33 am

Si mie-mi plac grozav reginele, mai ales ca au parfum seara... S-au resemanat singure dintr-un godet pe care l-am plantat acum vreo doi ani. De atunci, le am in gradina fara sa fac nimic: se inmultesc singure.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 11:36 am

Un alt Guillot generosa, "Ladurée". E numele unei cofetarii pariziene foarte rafinate (patisierul care a creat-o in secolul XIX se numeste astfel) foarte reputata pentru prajiturile sale...
Marca exista si azi, e un soi de Christian Dior al cofetariilor (un kilogram de prajituri costa cam 100 de euro)

Trandafirul Ladurée e deci apetisant ca prajiturile cu zmeura care l-au facut celebru pe cofetar...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Trandafirul are si un port foarte gratios, cu florile usor aplecate... Nuanta e putin mai intensa decat arata fotografiile, roz-viu, fara nuante de mov sau purpura...

comparatie cu "Bicentenaire de Guillot" care e si el inflorit:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]







Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 11:48 am


"Joachim du Bellay", creatie Bernard Sauvageot...

Joachim du Bellay e poetul renascentist, prietenul lui Pierre de Ronsard ( erau prieteni ca Eminescu si Creanga). E normal deci ca trandafirii lor sa semene, doar ca Joachim are mijlocul mai intens colorat si florile de mai mici dimensiuni...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



"Royal Copenhagen" creatie Poulsen, pe care-l descopar putin cate putin. Plantat anul acesta, a avut de furca cu ploile, care i-au putrezit florile. Incepe sa se deschida, are florile albe matasoase, parfumate, care atrag razele de lumina... O idee de crème in petale, care dispare pe masura ce floarea se deschide si devine alb-pur...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 1:37 pm

bubu a scris:
Multumesc, o sa o incerc si eu. M-am uitat iar la poze, chiar imi place Amandine.
Incercam amandoua, Bubu, mai ales ca, asa cum spune Karla, se vede de la departare floarea lui si, ca atare, o voi putea vedea si eu cu miopia mea Laughing
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 2:07 pm

Ti-ai luat ochelari de vedere, Penelopa? Ai probleme cu ochii?


Ultima editare efectuata de catre Karla in Mier Aug 22, 2012 2:44 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 2:29 pm

penelopa a scris:
bubu a scris:
Multumesc, o sa o incerc si eu. M-am uitat iar la poze, chiar imi place Amandine.
Incercam amandoua, Bubu, mai ales ca, asa cum spune Karla, se vede de la departare floarea lui si, ca atare, o voi putea vedea si eu cu miopia mea Laughing
Adica, cum faceti sa-l incercati scratch
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 2:35 pm

Pai cum sa facem Myo, il luam si il plantam Very Happy . Pt ca rezultatul nu e garantat , se cheama incercare.


P.S. Eu ma refeream la planta aia, gaura, ca o sa incerc, dar incerc si trandafirul, acuma asta e Gradina Karlei - Pagina 25 2945718842 .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 2:55 pm

Da, Karla, mi-am pus si ochelari, dar nu ma prea inteleg cu ei Shocked Deocamdata, imi ajuta cand ingrijesc plantele de gradina si nu-mi mai intra crengutele in ochi clown

Myo, eu vreau sa plantez trandafirul cel vizibil, mai ales ca, vara asta, n-am prea vazut flori de trandafir prin ograda pirat
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeMier Aug 22, 2012 3:26 pm

Lasa ca te obisnuiesti, Penelopa...
Mai exista si lentilele de contact daca ti se acreste de ochelari, acelea de unica folosinta pe care le utilizez si eu... le pui dimineata si le arunci seara Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeJoi Aug 23, 2012 1:10 am

Seminte de gaura am vazut zilele astea de vanzarepe undeva. M-am prins eu ca-l cumparati, numai ca voiam sa aflu si de unde.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeJoi Aug 23, 2012 9:21 am

Păi, îl urmărim şi poate, la un moment dat, dăm peste el şi, binenţeles că-l vom achiziţiona. Cel puţin, eu Wink
Oricum, încă nu leşin după trandafiri pirat Îmi plac şi multe alte plante de grădini.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeJoi Aug 23, 2012 3:53 pm

Pai va zic eu 2 locuri : ori la Guilot, dar e scump rau [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ori de la rosendirect, unde am facut noi comanda in iarna [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .

Amandoi livreaza in Romania si se platestecu cardul. Trebuie doar sa ne organizam Very Happy .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeJoi Aug 23, 2012 4:30 pm

Cel mai ieftin editor de Guillot e aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

(nu stiu daca are Amandine, insa are destui Guillot)... costa 9,5 euro bucata insa trebuie comandat devreme ca la pretul asta nenea vinde rapid... insa inca nu si-a actualizat site-ul cu oferta de toamna.

Daca nu, Histoire de roses il are mai ieftin, insa parerea mea e sa asteptati vanzarea de la sfarsitul sezonului, aia cu 5-7 euro trandafirul cu conditia sa iei cate doi. Mai intotdeauna ramane la vanzare...


Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitimeVin Aug 24, 2012 11:20 am

Pai, ne vom orienta atunci, la momentul potrivit Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 25 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 25 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 25 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 34 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina zoo-botanica
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: