Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+29
ghana
laurabv
doina
ella06
geodezia
popescugp
duduta190578
sicamin
anasstasia
georgy
Marga
gabriela60
Dorina Danila
Carina
doinabacau
mihaela
Doini
GetaV
Mihai
bubu
Myosotis
georgiana
Vernil
Rux
penelopa
costieanuconstantin
stefana
Tinkerbell
Karla
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 28 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 10:25 am

Ok, sunt de acord cu voi la partea cu traiasca Franta, mai ales francezii! dar e superba si varietatea Indigoletta,
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 12:30 pm

Merci, Doina!

Vernil, e foarte frumos si Indigoletta, numai ca e un grimpant tare ciudat...
E creat de un anglosaxon (imi scapa numele), care e absolut necunoscut; nu stiu sa mai fi creat si altceva...
Trandafirul are toane. Eu l-am mutat de trei ori pâna si-a gasit locul... noroc ca am citit pe net pe alte forumuri cum se comporta, ca era cat p-aci sa-l arunc pe mofturos. Daca nu-i place locul pe care i-l dai, nu se dezvolta ci vegeteaza.
Si mai are un defect: ploaia ii rade toate florile... asta e boala cu cei mov.

Din cati mov am incercat, doar "Mamie Blue" (Delbard) rezista la ploaie. E un hibrid de thé din clasa 70-80 cm (in pozele care urmeaza):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



E mortal, si extrem de parfumat. Are tot ce-i trebuie si in plus, cand se deschide floarea, ramâi fara replica:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Vreau sa spun, cand floarea incepe sa se deschida, ai impresia ca forma ei e ca cea a trandafirilor de florarie... Francezii spun tipului acesteia de forma (ca al trandafirilor de florarie) "turbinée". Adica cu petale care se deschid ca palele unei turbine...

Mamie Blue e inselatoare: cand se deschide complet constati ca nu e nicidecum "turbinée", ci "en quartiers".
Forma "en quartiers" (in cartiere, in parti distincte) e aceea in care mijlocul e divizat in doua, trei ori patru parti care se vad clar....
Mamie Blue are doua cartiere, "Paul Bocuse" (pe care l-am aratat deja in gradina) are trei, "Chartreuse de Parme" are patru...



Ultima editare efectuata de catre Karla in Lun Iul 04, 2011 1:04 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 12:42 pm

Mortal, ca de obicei Very Happy . Ma tot gandesc daca ai pus vre-un trandafir care sa nu-mi placa...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 12:45 pm

Mi-a inflorit si Versigny (Guillot), e tot din seria Generosa, ca "William Christie", "Bicentenaire de Guillot" si "Paul Bocuse"...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Culoarea lui evolueaza foarte mult pe masura ce se deschide. Spre final da nuante mai pale:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Forma florii lui (ca tot am vorbit despre asta) e "chiffonnée", sau "mille-feuilles"... sifonata, zburlita, o-mie-de-foi...

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 12:50 pm

Pai la cate calitati are, musai sa fie si fitzos ! E bestial de frumoasa Indigoletta! Sau pozele ce le-ai pus sunt de la Mamie Blue, cea plina de cartiere Gradina Karlei - Pagina 14 2945718842 Sa ne zici exact care dintre ele are floarea asta de "Madame", cu putin mov ... cred ca nu merge Polka ( o floare extrem de vesela) cu Indigoletto ... sau poate in realitate se vede altfel ...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 12:58 pm

"Jeanne Moreau" (Meilland), trandafirul dedicat actritei franceze...
O femeie si jumatate, (are peste 70 de ani) dar ce umor, ce clasa, ce spirit, ce distinctie...

Bineinteles, un trandafir parfumat, pe masura personalitatii actritei:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Dificil de fotografiat ( e unul dintre putinii la care poza nu corespunde perfect realitatii). Petalele sunt azurii, stravezii, foarte fine si au o atingere de matase... un efect imposibil de redat de o biata placa digitala...
Galbenul care se vede in poza nu e decat lumina reflectata. Ca si cum trandafirul ar strange razele de soare in manunchi... o aluzie la stralucirea actritei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]







Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 1:01 pm

Mais non, Vernil, cele trei poze mov in serie sunt "Mamie Blue"...
N-am mai pus poze noi cu Indigoletta astazi.

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 1:17 pm

Superbisima "Mamie Blue", banuiesc ca e una dintre varietatile premiate. Numele nu prea i se potriveste, mai degraba i-ar fi zis "Mademoiselle Blue"

Iar "Jeanne Moreau" pare ca are mii de petale, probabil ca le deschide pe toate incet, in timp, ca o femeie care isi cunoaste valoarea si nu are de ce sa se grabeasca drunken
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 1:55 pm

Nu e prea premiata (Mamie Blue), Vernil. Din memorie, cred ca are un premiu pentru parfum...
In general, lumea se precipita pe "Charles de Gaulle" (Meilland) care are aceeasi culoare si e si el foarte parfumat. Deh, c'est Le Général, simbolul Frantei!... numele vinde, dupa cum se vede. Very Happy

Eu il am si pe marele Charles, in tija, insa florile nu tin la ploaie. E in schimb foarte rezistent la frig, pe cand "Mamie Blue" trebuie protejata cu grija. Nu e nici friguroasa, insa mie gerul naprasnic din anul plantarii mi-a afectat-o...

"Mamie Blue" evoca o melodie din anii 60-70, cantata de Nicoletta in Franta. O piesa care vorbeste despre trecerea in nefiinta a unei mame...
Nu-mi amintesc decat inceputul versurilor, "Je suis partie un soir d'été/ Sans dire un mot, sans t'embrasser/ Sans un regard sur le passé"..

(Am plecat intr-o seara de vara/ fara sa-ti spun un cuvant, fara sa te imbratisez/fara sa privesc in urma..."
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 4:21 pm

Mi-am amintit-o ... o canta si Dalida ...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 4:52 pm

Ben voilà! Asta e....
Francezii folosesc cuvantul "blue" pentru tristete, nostalgie, deprima...
"j'ai les blues", inseamna "sunt trist/a" ...

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMar Iul 05, 2011 11:57 am

... altfel spus, mai pe româneşte .. "sunt albastră de supărare" No
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMar Iul 05, 2011 12:44 pm

Exact, Penelopa! Bine punctat... Very Happy
Sus In jos
Mihai

Mihai


Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Gradinarit.......dupaureche
Stare de spirit : Confuza
Data de inscriere : 04/05/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMar Iul 05, 2011 10:34 pm

penelopa a scris:
... altfel spus, mai pe româneşte .. "sunt albastră de supărare" No

Incorect!Daca dadeai examen la bac acum, sigur erai pe o anumita lista Very Happy

Sunt albastră de suparare de nemulţumirea veşnică ce ma animă................ bounce bounce bounce
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 4:23 pm

pirat Ce vrei, măi Mihai, fiecare cu "sentimentele" lui!
Deşi mă animă "nemulţumirea veşnică", în fiecare zi încerc să mulţumesc pe cineva. Wink
În ceea ce mă priveşte, întotdeauna cred că se putea face mai mult. Rolling Eyes
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 4:31 pm

Acu', sa ma bag si io in seama, chiar daca subiectul era "Mamie Blue" si "Jeanne Moreau", ne scuza Karla, dar io stiam ca expresia pentru o suparare imensa era "negru de suparare", ca sa nu zic ca evreii isi rup hainele de pe ei cand au un necaz ca pierderea cuiva drag.
Si da, cantecele pentru durere erau cunoscute ca si melodii "de inima albastra".

Ce zici, Mihai, as fi trecut bacul anu' asta ? Gradina Karlei - Pagina 14 2945718842 La pictura sentimentelor ... cu petale de trandafir ...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 6:47 pm

Vernil, io iti dau bacu' cu mentiunea intai pentru capacitatile de decriptare Very Happy Very Happy
Penelopei idem Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 11:09 pm

Foarte frumosi. Sa stii ca Aina e mai frumos in poza ta decat ce ne-ai aratat cand l-ai comandat.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 11:17 pm

Pai, aia era poza oficiala de pe site-ul Meilland. E un trandafir absolut nou, alta nu exista...
Sunt curioasa daca florile seamana intre ele... asta e prima.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Iul 07, 2011 8:59 am

Aina e un vis frumos, iar portocaliu mai dulce şi mai catifelat ca la Goldelse n-am mai văzut niciunde!!! Gradina Karlei - Pagina 14 1922459146
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Iul 07, 2011 9:59 am

Ce frumuesti ai in gradina, e o placere sa ma uit la trandafirii tai Very Happy
Mie Versigny imi place cel mai mult din ultimii infloriti
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Iul 07, 2011 10:06 am

Adevarul e, Penelopa, ca nici eu n-a m mai vazut un oranj atat de intens... e un trandafir prapadit, de 50 cm inaltime maxima, da' ce culoare!

@Carina: si mie-mi place Versigny... e de o sofisticare incredibila.... tijele lui au fie o floare mare (cum e cea pe care am pus-o pe net inainte) fie in buchete de flori mai mici (cum se vede in ultima poza). Florile unice sunt mari si intens colorate, florile in buchete sunt mai mici si mai pale.... e ca si cum Versigny ar fi un soi de cybertrandafir, jumatate teahibrid, jumatate polyantha. Efectul vizual e teribil...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Iul 07, 2011 1:46 pm

Nu stiu cum ai putea sa spui care trandafir e mai frumos in gradina ta, Karla ... ai atatea varietati si fiecare e mai altfel decat cealalta, dar acum, din ultimele poze, votez pentru Versigny, e teribil de jucaus si prin colorit, dar si prin onduleurile petalelor. Mi-as pune un pat pliant sa adorm langa trandafiri, dar in fiecare seara as schimba locatia.
Stiti, mie imi place extraordinar de mult inserarea (probabil ca as avea aceeasia dmiratie si pentru dimineata, devreme, dar atunci e somnul dulce ... )Mi-am facut acest obicei, sa stau afara (nu neaparat in gradina) si sa astept aceste momente de incredibila liniste. Este un interval de exceptie, il percep ca pe o binecuvantare, o pace ce coboara in suflete, se asterne lin peste oras ... Nu conteaza daca ploua sau e vant, se intampla ceva in acest interval, cred ca ingerii stau printre noi si ne acopera cu aripile lor ... eu asa simt ...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi Iul 07, 2011 1:50 pm

La fel si eu, Vernil...
Cred ca ai dreptate, ar trebui sa savurez si eu mai des momentele astea ale zilei.... prea des le las sa scape...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitimeMier Iul 13, 2011 11:01 am

"Sophia Renaissance" de la Poulsen (i se mai spune si "Solo Mio") e trandafirul care m-a determinat sa-mi procur toata seria Renaissance... Nu-i am pe toti, mai am de cautat Very Happy
Sunt dificil de demarat in primul an, infloresc timid, insa renasc in al doilea an de viata... E atat de luminos, ca e dificil de fotografiat...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Pe Nina Renaissance l-am aratat deja, iat- o pe Helena Renaissance in alb pur:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]







Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 14 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 14 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 28 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina zoo-botanica
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: