Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+29
ghana
laurabv
doina
ella06
geodezia
popescugp
duduta190578
sicamin
anasstasia
georgy
Marga
gabriela60
Dorina Danila
Carina
doinabacau
mihaela
Doini
GetaV
Mihai
bubu
Myosotis
georgiana
Vernil
Rux
penelopa
costieanuconstantin
stefana
Tinkerbell
Karla
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 25 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 9:23 pm

Karla multumesc mult de ajutor. Cred ca pe seara asta ne ajunge Very Happy .
O sa fac poze si continuam discutia pe viitorii mei bourboni grimpanti de la Ducher Very Happy .
Plus ca in fata lor planuiesc tot bourboni tufe.
Si ca sa nu ne plictisim vorbim si de gardul cu trandafiri galbeni si oranj lol! .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 9:26 pm

Très bien Very Happy
Cu galben si oranj e mai simplu la capitolul culoare, e mai dificil cu mirosul... insa exista cativa totusi Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 9:31 pm

Stai linistita ca aia nu trebuie sa miroasa, ca nu prea ajung la ei. Conteaza aspectul si culoarea Very Happy .
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 9:38 pm

O seara placuta si noapte buna . O sa visez numai Violette, Ines sastre si Nahema, dar sigur o sa visez colorat (ca parfumat inca n-am resuist sa visez ) Very Happy .
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 20, 2011 10:05 am

O placere sa te plimbi pe-aici. te-mbie parfumul trandafirilor. ce-as mai face si eu planuri pentru gradina daca n-ar trebui sa ma ocup de tot felul de chestii "domestice".
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 20, 2011 10:24 am

Very Happy
Cum ar fi puisorii? Pai, si asta e o ocupatie placuta... trebuie sa fie o mare bucurie sa-i vezi aparând pe lume si topaind... Very Happy Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 20, 2011 12:44 pm

Acum ma gandesc ca am pus 2 clematite asortate unde o sa fie Violette. Una mov, Etoile violet si una lila Laura. Ce-am nimerit-o. Cred ca m-au inspirat astrele Very Happy .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 20, 2011 1:37 pm

Pai, asa se intampla cateodata... inspiratie subconstienta! Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 8:14 pm

Cateva poze cu ce mi-a mai inflorit...
Eric Tabarly (Red Eden):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Paul Bocuse (Guillot):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Paul Bocuse si Nina Renaissance (Poulsen)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



The Faun (Poulsen):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]






Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 8:22 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Purple Eden:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



La Sévillana (Meilland) si Jubilée du Prince de Monaco (Meilland)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Zéphirine Drouin:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Nicole Mioulane (Guillot):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 8:30 pm

Karla a scris:
Purple Eden:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Toti sunt frumosi, dar asta este deosebit Gradina Karlei - Pagina 8 1922459146 ❤
Sus In jos
GetaV




Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 8:59 pm

Karla, ceanotisul il tii in curte iarna ?.Am avut si eu unul si a murit
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 9:04 pm

Da, Geta, il tin afara. I-am pus niste pietre la picioare care sa-l incalzeasca la cea mai mica raza de soare. E varietatea "Victoria", care e cea mai rezistenta la frig. Dar cred ca o sa ma lansez si la un Concha, care are cea mai frumoasa culoare... am vazut la altii ca rezista.

e adevarat ca e deosebit, Stef. Insa e greu de asociat, e un tradafir contemporan, foarte design, merge perfect intr-o gradina modernista, insa a mea e mai mult retro...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 9:46 pm

Gagici, ce-i ala "ceanotis" What a Face , ca sigur nu e trandafir (am verificat de 2 ori numnele trandafirlor Very Happy ).
O fi, cumva, arbustul cu flori albatre?!!
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 10:27 pm

Karla ai numai trandafiri frumosi. Eu sunt curioasa cat iti ia pana alegi unul, pana te hotarasti pe care il pui.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 11:57 pm

Ala e, Penelopa. Ceanothus sau "liliac de California" ii mai spun francezii...

Bubu, pentru mine e important criteriul de floribundidate. Poate sa fie cel mai frumos trandafir din lume, daca nu are inflorire repetata, salut! nu-l iau... Daca as avea o gradina de cateva hectare, da, dar asa... am chef sa am tot timpul flori...
Am facut exceptie doar pentru liane (am plantat cativa ca sa urce in niste copaci prapaditi si inestetici) insa i-am cumparat astfel incat sa etalez infloririle: un precoce, un mediu, un tardiv etc...
De exemplu, "Marietta Sylva Tarouca" infloreste in mai, apoi urmeaza "Félicité et Perpetue", "bobbie james" etc... ba chiar si liane am cautat tot remontanti (au inceput sa apara)

Cei vechi sunt frumosi, insa ca sa cultivi numai si numai de-astia, trandafiri din secolul trecut si nimic altceva, trebuie sa ai si casa din secolul trecut... vreun manoir din piatra, vreun imobil cu istorie... daca nu, ar fi ca tiganii aia care-si fac turnulete de tabla si sunt convinsi ca e Versailles Very Happy

Pe Purple Eden l-am cumparat din cauza culorii, am fost prudenta si l-am plasat intai in ghiveci sa vad ce da (Mi s-a acrit sa tot mut trandafirii toamna pentru ca m-am inselat la asociere).
Bine am facut, ca n-aveam nimic lânga care sa-l pun. A trebuit sa cumpar si trandafirii cu care sa-l asociez: am gasit in aceeasi inaltime "Mystérieuse" si "New Imagine" (ambii Dorieux) cu aceeasi alura contemporana
(sunt poze de pe net)

mystérieuse:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



New imagine:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si mai departe continui cu un alb, "Pierre Arditti" (ultimul meilland) care are aceeasi inaltime si fiind si el foarte recent, merge adaugat...






Ultima editare efectuata de catre Karla in Dum Mai 22, 2011 12:07 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 12:04 am

iar se dubleaza mesajele, am facut vreo manevra nula...
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 7:14 am

Karla ,este de vis gradina ta. Se vede ca este gandita si muncita.
M-am intrebat ,daca ar fi sa aleg un singur trandafir din gradina ta ,care ar fi acela, M-am uitat de mai multe ori la pozele lor si nu am reusit sa ma hotaresc.

Si eu ,in general ,cind cumpar un trandafir ,il aleg pe cei cu o durata mare de inflorire,in detrimentul parfumului.
Si asta pentru ca initial am cumparat tranfdafiri care erau parfumati. M-am dezumflat dupa aia ,ca parfumul ala nu era ceea ce credeam eu (. ori iti bagai nasul de tot in floare ,ori era vag de tot. )Si eu care credeam ca datorita parfumului trandafirilor nu o sa pot sta in gradina ...
Asa ca m-am reorientat. Sa fie flori... daca-i si cu parfum este perfect .
Karla , RESPECT !
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 10:08 am

C'est gentil, Rux...
Adevarul e ca o gradina plina de flori miroase... e suficient sa pui un crin langa un trandafir, pentru ca mirosul acestuia sa-l acopere pe al trandafirului. E adevarat ca parfumul e un atu, insa mai sunt si altele... de exemplu, daca floarea atrage fluturii si gâzele, pentru mine e super: spectacolul e asigurat Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 8:45 pm

Ma gadila ceva placut ... din cauza ultimilor trandafiri pusi .... am aceeasi senzatie pe care am avut-o in urma cu vreo 7-8 ani, cand am vazut pentru prima data pe viu, stelaje intregi cu cambrii inflorite. Pe atunci nu prea erau orhidee la noi. Am simtit ca lesin si nu am plecat din magazin fara 3 plante ca de mai multe nu aveam bani. A fost un fel de - poti sa-nnebunesti de placere Gradina Karlei - Pagina 8 1922459146
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 9:02 pm

Of, Myosotis, si pe mine ma ia cu lesin cateodata pe anumite standuri Very Happy Very Happy Very Happy

Ca veni vorba, am dat o fuga de dimineata intr-o gradinarie ca-mi lipseau niste fertilizanti. Am fotografiat cu telefonul cativa trandafiri grimpanti... i-as fi pozat pe toti da' mi s-a descarcat, netrebnicul Very Happy

Sallambô (Delbard) - cred ca e cel mai frumos grimpant rosu pe care l-am vazut vreodata. E mortal, e mai frumos chiar decat Ena Harkness. Culorile mi-au taiat respiratia...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Liliana (tot Delbard):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Messire Delbard:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Nahéma:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Pacat ca n-am apucat sa pozez si ceilalti Delbarzi Very Happy
Parfumul cel mai puternic il avea nahéma (bineinteles), apoi Messire Delbard si Salambo. Liliana n-avea deloc...


Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 9:03 pm

sorry, inca o dublura...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 9:37 pm

Chair ca te ia cu lesin, arata super. Din ce-am vazut eu ieri in magazine la dimensiunile astea erau 250 lei, dar uscati, neingrijiti, cu cateva flori amarate si triste.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 9:41 pm

Karla a scris:

Sallambô (Delbard) - cred ca e cel mai frumos grimpant rosu pe care l-am vazut vreodata. E mortal, e mai frumos chiar decat Ena Harkness. Culorile mi-au taiat respiratia...

Si mie ... e bestial de frumos, daca as fi fost langa el, l--as fi pipait sa ma conving ca e real.
Am si eu unul asa, dar creste ca o tufa, nu e urcator. Bubu, daca vrei, la intalnire iti aduc un lastar cu floare.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 9:48 pm

Nu ca daca imi place trebuie sa gasesc loc pt el si te pun pe tine Very Happy .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 8 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 25 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina zoo-botanica
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: