Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+29
ghana
laurabv
doina
ella06
geodezia
popescugp
duduta190578
sicamin
anasstasia
georgy
Marga
gabriela60
Dorina Danila
Carina
doinabacau
mihaela
Doini
GetaV
Mihai
bubu
Myosotis
georgiana
Vernil
Rux
penelopa
costieanuconstantin
stefana
Tinkerbell
Karla
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 24 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 1:15 pm

... ăla-i Ariciul nostri! Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 1:28 pm

Aha... am bagat la cap Very Happy
Mercic....
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:16 pm

Prima floare deschisa la Violette parfumée (Dorieux).
Pacat ca nu pot pune si mirosul, ci doar culoarea...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]






Ultima editare efectuata de catre Karla in Mar Mai 10, 2011 7:56 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 3:04 pm

E minunat Karla, Very Happy , ce bine ca nu se gaseste si pe la noi.
Acu vin si eu cu o intrebare : am vazut din pozele tale ca ai pus destul de multi trandafiri intr-o bucata relativ mica. Cam ce distanta ai lasat intre ei ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 3:18 pm

Eu nu prea respect regulile... cum vreau multi trandafiri, las 50 de cm intre ei. Distanta minima.
Apoi, la trandafirii pe tija, am lasat si mai putin, cam 30 cm, insa nu recomand chestia asta... se dezvolta mai greu, intervine concurenta...
Plante perene pun fara limite de distanta incepând din al doilea an de viata; mai ales geranium peren, salvie, campanule, astea nu-i impiedica sa se dezvolte, ba chiar le tin companie.

Cred ca o sa-l gasesti in curand si la noi, Bubu.
Rozieristii francezi mai putin cunoscuti in Romania (Dorieux, Orard, Adam, Sauvageot, Gaujard) fac parte din NIRP International, o retea de distributie in toata lumea.
Sigur o sa se implanteze si la noi, daca n-au facut-o deja. Cred ca Stefana a pus in linie o poza de la un magazin bucurestean, am recunoscut etichetele de la Gaujard...
Eu l-am cumparat de la calugari, de la Abatia de la Valsaintes, care are un rozarium foarte vechi Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Karla in Mar Mai 10, 2011 7:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 4:08 pm

Grădina ta, Karla, are acel "mister" care mă incită la căutări nesfârşite!
Totul este aşa cum mi-aş fi dorit eu grădina, cu plante înghesuite cu mult gust. Trandafiri ca ai tăi n-am mai văzut în alte grădini (nici nu sunt prea plimbăreaţă).
Cât despre irişi, aveam şi eu nişte superstiţii din copilărie când nu-i vedeam decât pe cei mov, la cimitir, pe morminte.
Acum m-am îndrăgostit de ei şi-mi doresc din toate culorile. Îmi plac şi după ce le trec florile: rămân nişte tufe decorative cu frunze elegante (mai ales, irişii dungaţi), dând un farmec aparte grădinii.
Se spune că Irisul este floarea Maicii-Domnului.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 4:47 pm

Pai, Penelopa, e o gradina inca in formare, de-aia ma si epuizeaza munca...
Acum trei ani am plantat primul trandafir. Nu era nimic, doar 1400 metri patrati de iarba si cativa arbori: un dafin, un tamaris, un mesteacan, un liliac si un brad. Nu stiu cine i-a plantat inaintea mea, dar i-a plantat bine, sunt enormi...

Nu stiam ca irisul e floarea Maicii Domnului.... probabil traditiile populare sunt legate, am descoperit multe puncte comune...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 7:19 pm

Karla o sa micsorez si eu distanta intre trandafiri, sa am loc sa pun mai multi Very Happy . Intre urcatori am lasat 1,5-2 metrii, asa ca pot sa-mi fac de cap.
Despre trandafirii de la calugari am citit ce ai scris pe TM.
Dar Pene are dreptate, trandafiri ca ai tai nu prea am vazut, acum aud prima oara de ei.
Asteptam si alte poze sa ne incanti.
Sus In jos
Mihai

Mihai


Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Gradinarit.......dupaureche
Stare de spirit : Confuza
Data de inscriere : 04/05/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 7:25 pm

Şi daca nu te superi ,pune cateva link-uri catre producatori şi comercianţi francezi de roze.
Te rog!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 7:35 pm

@Bubu: Pai, e pacat sa pierzi spatiul, trebuie doar sa fii atenta la taieri, atata tot...

Sunt foarte tari calugarii de la Abatie Very Happy nu multiplica decat prin buturare, la fel ca pe vremuri Very Happy ba fabrica si produsele de stropit tot ca in evul mediu Very Happy b... chiar si apa si dulceata de trandafiri...
Fratele gradinar-sef are rubrica speciala la radio Very Happy mortal!

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 7:47 pm

Mihai, depinde ce te-ar interesa...
La ora asta putini sunt cei care mai vand in radacina nuda, din cauza caldurii. Mai sunt cativa totusi:

François Dorieux face reducerile de sfarsit de sezon. Are trandafirii cei mai parfumati, zic eu (el a creat Violette Parfumée):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca vrea cineva ceva, spuneti repede, cat mai e timp, ca sa am timp sa-i comand, ca nu trimite in strainatate...

Alain Meilland expediaza si in România, numai ca si-a cam epuizat stocurile:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In rest, expeditiile se reiau incepând din toamna...
Fabien Ducher:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(o gama larga de trandafiri proprii si vechi, trandafiri rari)

Pierre Gaujard e cel mai bun raport calitate-pret (are trandafiri la 5-8 euro in radacina nuda):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sunt cu zecile, iar eu ii stiu cam pe toti... e suficient sa-mi spuna cineva ce anume vrea, ce trandafir anume, astfel incat sa-i recomand cel mai bun site si cel mai bun pret...





Ultima editare efectuata de catre Karla in Mar Mai 10, 2011 7:57 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 7:49 pm

Uitam un generalist pe care si eu il folosesc des, din cauza ca are o gama larga si preturi foarte bune (expediaza si in UE). Din pacate, la ora asta nu mai vinde in radacina nuda, ci in ghiveci...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 7:54 pm

Ne-ai dat tema de lucru in seara asta Very Happy . Oricum cred ca Mihai se gandeste la toamna, sa aiba timp de gandire.
Sus In jos
Mihai

Mihai


Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Gradinarit.......dupaureche
Stare de spirit : Confuza
Data de inscriere : 04/05/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 8:03 pm

Iţi multumesc tare mult pentru amabilitate.
Studiez in seara asta şi te anunţ.In momentul asta este cam tarziu ce e drept pentru a comanda.
Toate bune!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 8:20 pm

Pentru nimic, copii Very Happy Very Happy
Spor!


Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 17, 2011 6:20 pm

Dragelor, v-am adus bucuriile zilei mele de azi: doua flori noi mi s-au deschis, sunt su-per-be!

Intai, "Nuage Parfumé" (nor parfumat) de la Tantau. E un teahibrid de prin anii 60-70; in lumea anglo-saxona (la care se raliaza si românii) poarta alt nume, ca de obicei....
poate fi gasit ca "Flagrant Cloud" sau "Duftwolke".

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


A fost creat si in grimpant, insa eu nu l-as recomanda; in aceeasi culoare, urcator, inca si mai parfumat si cu mai multe petale exista "Dee Dee Bridgewater" de la Meilland...

Apoi, o floare care abia mi se deschide: "Purple Eden" (Tom Carruth)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



culoarea e exact aia din poza. Astept deschiderea florii, care cica trebuie sa aiba o forma à l'ancienne. De trandafir vechi adica... om vedea...





Ultima editare efectuata de catre Karla in Mar Mai 17, 2011 6:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 17, 2011 6:21 pm

Karla a scris:
Dragelor, v-am adus bucuriile zilei mele de azi: doua flori noi mi s-au deschis, sunt su-per-be!

Intai, "Nuage Parfumé" (nor parfumat) de la Tantau. E un teahibrid de prin anii 60-70; in lumea anglo-saxona (la care se raliaza si românii) poarta alt nume, ca de obicei....
poate fi gasit ca "Flagrant Cloud" sau "Duftwolke".

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


A fost creat si in grimpant, insa eu nu l-as recomanda; in aceeasi culoare, urcator, inca si mai parfumat si cu mai multe petale exista "Dee Dee Bridgewater" de la Meilland...

Apoi, o floare care abia mi se deschide: "Purple Eden" (Tom Carruth)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



culoarea e exact aia din poza. Astept deschiderea florii, care cica trebuie sa aiba o forma à l'ancienne. De trandafir vechi adica... om vedea...



Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 17, 2011 6:28 pm

Bof, daca cineva stie cum sa stearga mesajul ala in care ma citez singura, ca Napoleon... Very Happy Very Happy Very Happy habar n-am ce manevra am facut Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 17, 2011 6:42 pm

Frumosi, dar imi place mai mult Purple eden. Ce sunt floricelele albastre din fundal in prima poza ?
Abia astept pozele cu masivul cu trandafiri galben, oraj, de care pomeneai in alt topic.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 17, 2011 7:06 pm

Sunt salvia nemorosa... nu stiu exact care varietate... blue duft, ceva de genul asta.

Pai, astept si eu sa infloreasca masivul acela; e orientat spre sud-vest, contrar celui rosu/roz, care e plin est, si care are mai mult soare...

La Purple Eden ma lupt cu cloroza, cum se vede si in poza... Nuage parfumée a fost sensibil la frig, dar si-a revenit Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 17, 2011 7:22 pm

Banuiam ca e salvie, dar am vrut sa ma asigur Very Happy .
La noi abia peste o luna infloreste.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 17, 2011 7:25 pm

E o planta foarte comoda salvia asta... n-ai nicio treaba sa stai sa o uzi; doar ii inlaturi ramurile ofilite.
Inca si mai comoda e nepeta, insa eu pe aia am mutat-o... e prea invadatoare, sufoca totul in jur...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 18, 2011 9:17 am

Şi mie tot "Raiul purpuriu" îmi place! Wink Celălalt trandafir mi se pare unul ... comun (nu mai folosesc termeni botanici, că cine ştie ce mai înţelege lumea )
Karla, dar cloroza aia nu înseamnă şi o posibilă lipsă de fier?!!! ... poate, 2-3 cuie ruginite la rădăcina trandafirului ar ajuta ?!!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 18, 2011 10:00 am

Da, Penelopa, aia e, lipsa de fier.
Exista in comert o pulbere de sequestren (e un chelat de fier, cred) cu care se trateaza plantele. Le trece repede, in vreo doua-saptamâni. Eu trebuie sa fac operatia asta in fiecare primavara, de cel putin doua ori, nu numai pe trandafiri, dar si pe hortensii si chiar pe flori banale. Terenul e calcaros si sarac in minerale, nu ca in Romania... cateodata ma intreb cum reusesc frantuzii astia sa aiba asemenea lanuri si gradini cu un teren atat de prost...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 18, 2011 10:33 am

Probabil, au descoperit tehnici noi de îmbunătăţire a calităţii solului. Wink
Fă-o şi tu pe detectivu' şi află! Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 6 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 24 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: