Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Oaza mea de relaxare!

In jos 
+15
Karla
bubu
Paunita
stefana
Cora-Maria
Dana Caras
Myosotis
laurabv
aura
popescugp
duduta190578
leonor
Doini
penelopa
DanaA
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Urmatorul
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 2:22 pm

Myosotis a scris:
DanaA a scris:
Doini, toate sunt frumoase, dar ce-i in gradina vecinului...
Bun venit!
 Laughing  Mai degraba as zice ... ce-i in gradinaria din colt .... cam toate mi-ar /ne-ar trebui ....

Sau in sera de peste autostrada... Hmmm voi credeti ca imi este usor?  clown No 
Pe bune ca visez cum alerg ca nebuna lrintre ele si cum topai ca o capra de la una la alta  Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 1317549515 

Apropo de Dragobete, eu trebuie sa vin cu dovezi ca Frenk zice ca bat campii numai numai sa primesc vreo floare.

Sa fim iubite  Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 421221538 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 2:35 pm

Ca tot pot sa pun poze incepand de azi, iata ce am luat sotului de dragobete!
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] by [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], on Flickr[/img]
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] by [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], on Flickr[/img]
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] by [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], on Flickr[/img]
O frumoasa tillandsia!
Apropo, m-au imbolnavit si plantele astea, vreau sa achizitionez mai multe specii!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 3:22 pm

Este o bromelie, din cate stiu eu.
Sunt frumoase, dar unele ocupa cam mult loc. Am una (am uitat cum o cheama) care are 2 pui. Unul ti-l pot darui.
Planta mama are o poveste interesanta. Am sa ti-o spun dupa ce ma uit sa-mi amintesc cum se cheama bromelia mea si, poate, pun si-o poza cu ea.
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 3:29 pm

Tillandsia face parte din fam. bromeliaceae.
Multumesc pentru pui, mai la primavara, cand e mai cald puteti sa mi-l trimiteti.
Intentionez sa-mi fac si o colectie!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 3:32 pm

Fain cadou Wink i-am mai luat si eu lui Frenk cate o orhidee  pirat 
Si mie imi este draga plantuta asta, asa de draga ca nu am ingrijit-o cum avea nevoie si a murit Embarassed  dureri de cap 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 3:36 pm

Vai, Doini nu ma speria, trebuie sa ma informez despre ea!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 9:13 pm

Dana, cred ca sotul tau a fost super incantat de cadou!  Laughing  Tu, categoric da! Cu multi ani in urma am avut si eu planta asta. N-am stiut s-o ingrijesc si am pierdut-o.
Ai vazut noutati? S-a primit marfa noua pe undeva?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 9:20 pm

Nu vreau sa te sperii, dar eu chiar nu am citit despre ingrijirea ei, si am udat-o de-a-n boulea ...  Laughing 

Apropo de noutati, o voi ruga pe Myo sa modifice titlul topicului cu aventurile mele dupa orhidee, ca acum suntem mai multe si cred ca aveti ce sa va/ne spuneti Wink
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 9:26 pm

Buna seara Dana ma bucur sa te "vad",pe aici nu trecusem si nu e frumos  Embarassed Mai ales ca tu te asortezi cel mai bine cu acest forum dintre noi,noile venite. Sa-ti traiasca tillandsia  Very Happy 
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 9:30 pm

Mi-au placut grozav imaginile cu "parada orhideelor" de pe pervaz, o nebunie de culori care sigur iti aduc zambetul pe fata.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 9:36 pm

Da da, parada care noua ne aduce jar incins sub talpi sau sub fund  clown Laughing  vrand si noi exact la fel  cheers 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 10:07 pm

Va mutumesc pentru aprecieri! Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 2422189467 
M-am documentat putin azi despre tillandsia si sper sa o tin in viata!
DanaC, prin magazine e enervant de gol, dar cred ca vor primi pana joi ceva.
CoraMaria, ma bucur ca ne auzim/vedem pe aici, sper ca pe acest forum nu se supara nimeni pe nimeni!
Stefana, ma bucur ca-ti place pervazul meu cu flori de la bucatarie! Si mie imi place  Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 1982394566 !
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 10:55 am

In "formula" ramasa a Clubului, sigur nu vor exista suparari  Wink... iar daca cineva va incerca sa-si bage coada, il tragem de coada si ... gata!  Laughing 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 2:10 pm

eee ...eu o sa ma supar pe fetele astea ...fetelor aveeti niste orhidee revoltator de frumoase!!!  Shocked ...eu nu reusesc[e drept ca nici nu am facut ceva in sensul asta], Wink sa le fac sa fie atat de dragute si sa infloreasca a doua si a 'n oara atat de frumos cum vad la voi...brava voua ,va felicit...eu i-mi distribui atentia alor mele...iar ca sa devin colectionara de orhidee ar trebui sa o iau de la capat...dar,stiti vb.ceea -'never say never'  Laughing 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 2:17 pm

Draga Dana,la cum vad eu ca merg lucrurile pe aici nu cred sa ma supar pe cineva  Very Happy 
Draga Aura, eu iti tin pumnii si iti doresc succes, ca asa am inceput si noi, cu cateva orhidee si cu dorinta-asta e, trebuie sa ai dorinta-sa avem si noi colectii asa grozave ca altii  Very Happy 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 2:27 pm

ai punctat bine,Cora,intai de toate trebuie dorinta,ca si la cura de slabire...cu timpul poate cine stie se va instala...dorinta..deocamdata admir la voi specimene superbisime,si la mine,fel de fel,..atunci cand vad o floare ce-mi lipseste[poate fi si anghinare...ca tot e buna pt ficat...hehehe ,glumesc] nu pot pleca acasa fara ea...de ,fiecare cu slabiciunea lui..din 6 orhidee cumparate in avans de craciun mai am 4-2 au dat coltu..
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 2:47 pm

Acelasi lucru ni s-a intamplat si noua la Iasi. Eu si Dana, am cumparat niste orhidee suberbe, deosebite, si s-au topit vazand cu ochii, cam in acelasi timp, la amandoua. N-am avut ce le face. Cred ca au avut probleme inca de cand le-am cumparat, desi pareau foarte in regula. E foarte posibil sa le fi pierdut si tu ca au fost ele bolnave, nu ca au fost ingrijite necorespunzator.
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 2:51 pm

Sunt perfect de acord. Si eu am patit asa de-a lungul timpului ca cateva, luate dupa o inspectie amanuntita si totusi decedate scurt timp dupa aceea. 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 3:13 pm

da???eee atunci i-mi recapat increderea in mine si-n priceperea mea intra-le florilor...am crezut ca sunt vax la orhidee...multumesc pentru incurajari fetelor,e drept ca le-am luat la oferte de pret..dar abia le adusesera si aratau fresh,au fost in regula cand le-am luat ,dar chiar ieri am aruncat doua ,pur si simplu s-au topit la baza,asa cum spuneti...va dati seama?daca era una mai de soi si din cea scumpa si rara?i-mi faceam sepuku... dureri de cap 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 3:25 pm

Aura, trebuie doar sa prinzi curaj, sa te informezi mai intai despre ingrijirea lor, sa aplici regulile minime la orhideele pe care le detii si daca vezi ca merg bine si reinfloresc, cu siguranta vei indrazni sa-ti mai iei cate una! Cum spuneau si fetele mai sus, toate am pierdut exemplare frumoase de orhidee, dar nu ne-am descurajat, am luat-o de la capat cu inlocuirea lor, mai greu e de pandit pe unde apar modele deosebite.
Mult succes!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 3:32 pm

multumesc Dana pentru incurajari,  Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 1059784619  de gasit modele deosebite nu-i greu,ca eu de obicei ma duc in piata de gro a florilor si gasesc tot felul de orhidee deabia aduse de prin tarile exportatoare...doar ca ce-mi place mie mi se par scumpe rau ,si nu m-am indurat sa dau atatia bani,de aceea va admir colectiile, stiu cat valoreaza si sentimental si financiar...  applause 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 3:36 pm

Ce noroc pe tine, dar sa stii ca si supermarketurile au preturi bune pt. ca au importatori cu oferte de pret speciale pt supermrketuri.
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 25, 2014 6:11 pm

Cata dreptate ai in tot ce spui, Dana  Very Happy . Succes si de la mine,Aura. P.S. Acum e momentul, de 1 si 8 martie  Laughing 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 26, 2014 7:39 am

Multumesc Cora! Wink 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 26, 2014 9:51 am

Ei, te-ai intors de la Baumax? Unde sunt cattleyele tale sa le vedem  bounce 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oaza mea de relaxare!   Oaza mea de relaxare! - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Oaza mea de relaxare!
Sus 
Pagina 2 din 23Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» oaza mea de culoare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: