Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ograda lu' Cloantza

In jos 
+24
leonor
Paulyna
geodezia
gabriela60
ghana
aura
laurabv
Marga
ella06
popescugp
Mihai
georgiana
sicamin
Myosotis
Doini
stefana
doina
Carina
bubu
duduta190578
Karla
costieanuconstantin
Vernil
penelopa
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeLun Dec 02, 2013 7:33 pm

penelopa, la tine nu a fost gerul ala de la inceputul lui octombrie ? La mine a ras totul ,a inceput un roz catarator sa imboboceasca ,dar a venit iarna, iarna ,o sa-l vad ce mai face cand merg pe la gradina , anul trecut avea flori si boboci sub zapada !!
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeLun Dec 02, 2013 7:39 pm

Dupa ce ca e pitic,mai e si frumos!!!!
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeLun Dec 02, 2013 9:07 pm

Penelopa felicitari pentru frumosul tau!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 03, 2013 8:58 am

Va multumesc, dragilor, pentru cuvintele frumoase, mai ales ca vin intr-un moment in care nu mai sunt asa de sigura pe "pasiunea" mea monkey  Nu ca n-as mai iubi plantele, dar nu mai suport sa le vad iarna inghesuite pe la toate geamurile, sa nu am acces liber la ele sa le ud si sa le ingrijesc, sa vad vara cum arsita le arde, fiindca timpul nu-mi permite (inca) sa le ud la timp pe toate si, daca mai pun la socoteala si gradina de legume de care tot eu trebuie sa ma ocup scratch, mai ca-mi vine sa las totul balta Embarassed  

Costi, a fost si la mine gerul acela din octombrie, care mi-a afectat multe din plante (brugmansiile au fost ofilite instantaneu), dar trandafirii din gradina n-au patit nimic. Se pare ca le-a prins bine vremea mai racoroasa.
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 03, 2013 10:40 am

""" mai ca-mi vine sa las totul balta Embarassed """

si sa vezi atunci broaste si alte oratanii misunand prin toatat curtea si uneori chiar si prin casa !!!!affraid geek 

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 03, 2013 7:44 pm

Crezi ca duc lipsa de oratanii prin casa ?!!cat ... nu la pisici ma refeream, ci la ccea ce ar trebui sa prinda pisicile monkey 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 03, 2013 9:09 pm

Pai atunci, e simplu! Iti trebuie o pisica clown 

Imi plac mult trandafiri, sti bine asta.. Ii ador! Iar asa cu bruma, arata minunat! 
Felicitari pentru frumoasele poze Wink Craciunita zici ca acum a fost luata din magazin, asa de bine arata! Felicitari applause applause applause
Eu nu am stiut sa le pastrez frumoase de la an la an.. Rolling Eyes
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 04, 2013 8:25 am

Eu am avut copaci de astfel de craciunite, care-si inroseau frunzele de Pasti nu de Craciun. A trebuit sa renunt la ele, fiindca se umplusera de lanosi Suspect 
De Craciunul trecut, ne-a adus sefa la toti din birou cate o mica poinsettie (era un varfulet cu 4-5 frunze), care, evident, la majoritatea au murit. Pe a mea si inca 2 le-am ingrijit eu la serviciu. N-au crescut prea mari, dar la sfarsitul verii cand am vazut cat de frumoase sunt, am adus una acasa si am pus-o la geam. Si uite-asa, am eu acum o Craciunita adevarata de Craciun!!!santa 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 04, 2013 3:02 pm

Bravo applause  Si cum le ingrijesti?
 Ca ale mele, niciodata nu se inroseau in perioada asta. De fiecare data sunt tentata sa mai cumpar cate una in perioada Craciunului.. Dar ma lipsesc What a Face ca fara frunzele astea frumoase nu au farmec Rolling Eyes
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 04, 2013 3:12 pm

trebuia cu 1 luna inainte sa le acoperi cu folie de aluminiu tot de aia am renuntat si eu la ele
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 04, 2013 8:02 pm

Da' de unde?!!! Micuta mea a stat tot anul la geam in birou, un geam mai putin luminos, unde soarele se uita putin dimineata. Pe la inceputul lui octombrie am adus-o acasa si am pus-o la geam in living, unde, la fel, am soare numai dimineata. Asta a fost tot!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 11:23 am

Intre timp, a mai aterizat o "micuta" roz
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

De altfel, asa cum se intampla si pe la altii (Duduta, par exemple  Very Happy ), si hibiscusii mei sunt parasiti, zilnic, de frunze, insa mai scot, din cand in cand, cate o floare  monkey 
Iaca si Surinamul meu
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Gatorul se pregateste
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
iar asta (am uitat cum il cheama, ca i-am pierdut eticheta) l-am prins in cateva faze, surprinsa fiind ca, desi are 3 cracute golase, in varful uneia s-a produs minunea.
Aici se chinuea sa se desfaca
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
apoi, l-am fotografiat crescando, pana la forma finala
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 11:26 am

Incepe un asechinantus
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Columneea
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
iar o aloe s-a trezit sa infloreasca, facand concurenta violetelor:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 11:44 am

Chiar si fara frunze, florile tale sunt frumoase.
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 12:19 pm

Imi place mult floarea de aloe  applause , nu am mai vazut niciodata Embarassed 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 12:23 pm

Superbe florile, si floarea de aloe e nemaipomenita, nu am vazut niciodata.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 1:02 pm

mama Pene ce violete frumaose poti avea ..waw care e secretul lor am impresia ca nu le sufoci cu apa eu cu asta cred ca le omor ...
superbe
de aloe nu ma minunez ca ale mele infloresc anual bine la tine toate sunt frumoase
Hibi ala tot gommeros este ... sa te bucuri de ei acum de anul nou
pazesc si eu suntanul sa infloreasca
ce le-o fi venit sa faca flori acum iarna ...am impresia ca sunt pe invers ca mie suntanul si fire ball au inflorit in primavara vara nu au facut deloc flori dar fac acum ca vad ca si fire ball are bumbisoriu de flori
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 2:58 pm

Mai, Geo, ce sa zic?!!!... pe violete le-am lasat in voia selectiei naturale  Rolling Eyes Din vreo 30 cate am avut la un moment dat, doar astea mi-au mai ramas pale   Mureau pe capete, dintr-o data. Azi erau sanatoase si frumoase, a 2-a zi gaseam cate una neagra, ofilita. Se intampla mai mereu asa dupa ce le udam. Nu-mi explic nici acum ce nu le convenea. Pana la urma, am zis ca sa reziste care rezista, care nu, nu!!!
Acum, iarna, le ud cam o data pe saptamana cu apa de fantana calduta (am citit eu intr-o carte ca le place apa calduta) si, fiindca sunt mai mereu inflorite, le mai pun si ingrasamant o data pe luna.
In rest, nici nu le bag in seama.Tot in cartea aia zicea ca violetelor nu le place sa le bibilesti prea mult, chiar detesta sa le tot deranjezi. monkey 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 2:59 pm

Fetelor, daca va place aloea mea, pot sa va dau la primavara pui, ca si asa am aruncat destui pana cum, ca tare fertila mai e  Laughing 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 3:07 pm

Recunosc ca dupa orhidee, hibilicii imi plac foarte mult. Ii admiram la voi si ma gandeam la inceputul verii cand ma uitam pe catalogul lui Gomer, sa-mi iau si eu cativa, dar am ales orhideele...
Oricum nu cred ca am mana buna la hibi, ca amaratul primit de la Geta-trompeta Laughing singurul pe care il am, a ajuns o aschimodie.  What a Face 

Felicitari Pene, imi plac foarte mult, iar cel plin de volane ma duce cu gandul la rochite vaporoase  monkey E tare frumos! 
Nici eu nu am mai vazut aloe inflorita   Suspect  Si nici nu stiam ca face floare.  Embarassed
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 3:14 pm

asa este Pene aloele sunt tare puiciose ma deci asta e adevarul cu violetele sa nu le bagi in seama multam de pont cu apa calda
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeSam Dec 28, 2013 3:44 pm

Pene, ai vazut ca am deschis un nou topic, in care am inceput sa scriu despre orhidee parfumate ? Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 67172415  Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 57490470  Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 2480021943 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeDum Dec 29, 2013 3:59 pm

Vad acum, ca nu prea a mers Net-ul la mine in ultimul timp.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeDum Dec 29, 2013 4:29 pm

Tot e bine ca merge acum  cheers
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitimeLun Ian 20, 2014 11:56 am

Pene, are ferigi colorate la cebule

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ograda lu' Cloantza
Sus 
Pagina 12 din 18Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ograda lu' Cloantza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: