Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ograda lu' Cloantza

In jos 
+24
leonor
Paulyna
geodezia
gabriela60
ghana
aura
laurabv
Marga
ella06
popescugp
Mihai
georgiana
sicamin
Myosotis
Doini
stefana
doina
Carina
bubu
duduta190578
Karla
costieanuconstantin
Vernil
penelopa
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 13, 2013 3:23 pm

Pe aleea de la mine era plin de pastai de roscove la inceputul iernii Very Happy . Sa ma uit daca mai sunt prin gradina blocului.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 1:50 pm

Nu, m-am hotărât!
Am renunţat la cadourile de 1 martie şi 8 martie, în favoarea unui gărduţ viu din lonicera nitida.
În plus, vreau să înregistre nişte CD-uri cu ciripit de păsărele, pe care s-o ascult când stau în grădină.
Ceva, de genul:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 6:26 pm

Sa fii pregatita cand iti voi face o vizita, sa inregistrezi stolul pasarelelor ce-mi dau mie tarcoale uneori ca doar fiecare dintre noi avem cate un stol in pastrare, altfel nu am rezista socurilor vietii ... Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 2945718842
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 17, 2013 5:14 pm

Vernilo, daca stolul nu-i de ciori sau de cocoharle jocolor , ti-l inregistrez Laughing

Voiam sa va spun ca, ieri am umblat cu Myo prin imprejurimi dupa case, ocazie cu care am vazut o gradina interesanta cu multe conifere (cea a samsarului). Chiar si acum, la sfarsit de iarna, arata grozav. Era o gradina vie, verde si linistitoare!
Ma gandesc ca, vara, e putin de lucru la o astfel de gradina. Tipul spunea ca singura munca mai acatarii e udatul coniferelor, dar merita efortul, fiindca in plina vara, acolo, in gradina, e aer de munte. Shocked
Cand am ajuns acasa si am vazut "chelioasele" mele, rupturile de la catei si golurile dinpre gardurile vecinilor, plante protejate cu folie sau cu coceni. monkey ... m-a apucat disperarea affraid
Cred ca imi voi reconsidera amenajarea gradinilor mele Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 17, 2013 8:09 pm

Adica te gandesti sa-ti "tragi" o portie de conifere, sa ai si tu aer de munte pe timp de vara ... ar fi o idee, numai ca iti va fi dor de flori, de culoare, nu doar de verde si iar verde ...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 18, 2013 3:59 am

penelopa a scris:
Nu, m-am hotărât!
Am renunţat la cadourile de 1 martie şi 8 martie, în favoarea unui gărduţ viu din lonicera nitida.
În plus, vreau să înregistre nişte CD-uri cu ciripit de păsărele, pe care s-o ascult când stau în grădină.
Ceva, de genul:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


DEDICATIE PT PENE !!!
He he, Incredibil !!!! Eu ascul asta BIRDS AND FLOWERS-SPRING (ANDRÉ RIEU - olandez :) )
Sper sa iti confere si tie pacea pe care o simt eu ...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 18, 2013 4:11 am

Pene , Peneee cat
mai ti minte cand ma puneai sa iti caut ferigi in padurea de la Corbeanca? eee, na de aici ferigi cherry [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si e si cu sunet de pasarici.., clipul Wink
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 18, 2013 9:11 am

Am mai scris o data, dar nu stiu de ce mi-a dat eroare!!!

Deci, spuneam, Doni, ca n-am renuntat la ferigi, si ca inca mai aduc prin gradina, chiar daca ele refuza sa locatia Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 57490470
M-am gandit sa aduc pamant de padure de conifere (un camion) pe care sa-l imprastii prin gradina. Asa voi rezolva si coniferele, si ferigile.
Si, da, Vernilo, voi planta conifere pe linia gardurilor si pe alte linii de delimitare de zone, iar in interirul acestor zone va fi loc destul si pentru infloriciuni. Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 1198068053
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 23, 2013 12:42 am

De la mine pt tine sunny
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 23, 2013 9:05 pm

Multam Doini! Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 2480021943
Ma bucur ca mie nu mi-ai pus ape, ca apa multa ma deprima Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 57490470

Acum, sa va arat ca am si eu ghiocei Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 2945718842
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 23, 2013 9:48 pm

Frumos, sa-ti traiasca si sa se inmulteasca Very Happy . La mine si brandusele ( nu stiu de ce dar nu-mi place sa le zic crocusi) au boboci dar cu lipsa asta cronica de soare n-au nici o sansa sa se deschida.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 23, 2013 9:49 pm

Sa-ti traiasca ! Si ai mei s-au itit de sub frunze. Ii pandesc sa-i pun la pachet cand oi lua-o din loc.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 24, 2013 1:48 pm

Neaparat, Myo! Sa iei tot ce se poate lua din gradina, ca-ti trebuie la noaua gradina Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 27, 2013 7:50 pm

penelopa a scris:
Doini, dedicatiile tale imi aduc aminte de Vernil, cand plimba icoane prin gradinile noastre, pe un alt forum [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] De la ele ni s-a tras [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

S-a stricat photobuchetul, altfel puneam imaginea in direct. La una din aceste minuni te refereai ?Very Happy Numai dracii fug de icoane, pana si paganii le respecta Very Happy
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 24, 2013 5:37 pm

Mi s-a marit familia affraid
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
L-au aruncat in curtea lui Gheorghe, ca la noi nu mai indraznesc. Din pacate, finalul este acelasi: la :crescatoria" mea de caini affraid
La zarva care s-a iscat in curtea vecinului, cand cei 2 caini ai lui au sarit pe bietul pui, sotul s-a dus sa vada ce se intampla si, binenteles, s-a intors cu catelusul in brate. Era atat de mic, incat mi-a fost mila sa il dau lui Gheorghe sa-l duca .... undeva.
Am zis sa-l cresc o saptamana-doua, pana se mai intremeaza. Au trecut 2 saptamani, dar cred ca nu va mai pleca nicaieri, decat daca ii gasesc un stapan bun.
Pe cat este de mic
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pe ata e de harnic si mobil. Alearga tot timpul, de parca ar fi pe baterii si latra la orice ca si cainii mari. Pana si vecina s-a interesat de el sa vada ce catelus latra ca un "om " mare pirat
Daca n-ar fi avut si ea 3, sigur l-ar fi luat pe "Bubu", ca asa a vrut nepotica lui Florin sa-l cheme Laughing
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 24, 2013 5:52 pm

Deci, am 8 caini, cu acte in regula cheers
Au scapat si cateva floricele de joaca lor:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 24, 2013 9:10 pm

Pene sa-ti traiasca Bubu Very Happy , acu daca tot te-ai captusit cu el.

Frumoase tufele tale de spanz, al meu e in greva anul asta.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 8:46 am

Azi mi-am luat liber de la serviciu, pe motiv de raceala si zapada afara. pirat
Asa ca, stau in casa cu Bubu langa mine. Wink
Si, gradina mea la 26 martie 2013:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 8:54 am

Hé hé, Penelopa, eu abia am scapat de zapada, o saptamana m-a tinut... de frig inca n-am scapat, da' nu mai tine mult... pe bune ca e naspa ca anul trecut, macar anul trecut ne-a tampit iarna in februarie si pe urma s-a carat... anul asta ne-a mancat o luna de primavara. La ora asta mi se uscau zambilele si acuma abia rasar.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 9:06 am

Eu ma tem pentru magnolii. pale Anul trecut au cazut mugurii florali de la ploaia cu gheata si au avut o inflorire foarte slaba. Sper ca anul acesta, zapada asta intarziata sa nu le afecteze din nou... mai ales ca, magnolia alba, abia a inceput sa infloreasca primavara trecuta, dupa 8 ani de la plantare.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:26 am

Si mie imi e asa mila de plante, de copaci ... deasupra stratului de zapada depus noaptea trecuta, se vad clopoteii galbeni ai narcisei ... Asta e, ne meritam soarta cu totii, ca prin multe parti ale lumii se manifesta in timpul primaverii , iarna tarzie ... si geruri mari.

Pene, uite muscata de care ziceam, nu mai stiu exact ce culori are, insa miroase dumnezeieste. Mai am alte 2, culori diferite. Una e plina de boboci. Au stat pe balcon, la lumina, la aprox. 10 grade C. Sticla de sampanie am pus-o special, ca masura Very Happy
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:31 am

Ce mare si stufoasa!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:38 am

duduta190578 a scris:
Ce mare si stufoasa!

Merci, Duduta! E parfumata, cand stau langa ea, miroase a mosc. Iar cand e cald in balcon, o pulverizez cu apa, in mod special, ca sa se imprastie mai puternic parfumul. Una din astea de aici trebuie sa fie. Uite ce micute erau in vara trecuta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:48 am

Da,foarte frumoase!Englezesti am doar un soi ,dar am mai comandat la o doamna 2 feluri cu 5 lei bucata!
Asa e a mea
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 11:50 am

Si a ta e frumoasa! Cresc foarte bine la racoare (intre 10-15 grade ) si udate mai rar. Eu le-am pus in ghivece adanci, mari, probabil ca asta e motivul pentru care s-au inaltat asa de frumos. Si le mai "indes" in pamant cate o coaja de banana uscata ... Are potasiu si ajuta la inflorire. Sper Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ograda lu' Cloantza
Sus 
Pagina 2 din 18Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ograda lu' Cloantza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: