Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 oaza mea de culoare

In jos 
+18
Gheorghita Pilsoi
geodezia
georgy
anasstasia
Marga
sicamin
georgiana
doina
costieanuconstantin
Myosotis
duduta190578
Karla
Tinkerbell
Vernil
penelopa
bubu
stefana
gabriela60
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 25, 2012 8:24 am

Cred ca ase e si la mine! Dar, am zis, ca las la primavara sa vad ce mai iese si dupa aia marchez locurile goale ca sa plantez in toamna. Acum, nici nu mai stiu pe unde aveam lalele Neutral
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 25, 2012 9:56 am

Am pus si eu lalele,narcise si cateva zambile...toate cumparate anul asta.Abia astept primvara sa vad gradinuta mea plina cu flori.Am mai pus niste trandafiri cumparati de la kisszabolcs de pe sun photo ,dar nu stiu ce sa fac pentru ca cineva mi-a recomandat sa le pun totusi pet anul asta.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 25, 2012 10:05 am

fetele sa stiti ca m-am gindit lalelel e posibil s afi suferit de pe urma lipsei de apa din pamint si sa se fii uscat ... ma pun pe plins daca e asa ... Sad Sad
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 25, 2012 10:21 am

Mai degraba le-au mancat niscai gajganii
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 25, 2012 12:50 pm

in locul lor erau 2-3 puiuti super jigariti.Cred ca dispar singure.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeVin Oct 26, 2012 2:18 pm

Sieu am cumparat altele ca nu am mai gasit decit niste amariti de bulbi.
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeVin Oct 26, 2012 4:28 pm

Anul acesta au disparut si la mine o multime de bulbi ,nu numai lalele ci si zambile,crocusi si chiar ghiocei.Eu stiu sigur ca mi ia mancar soarecii aceia mari ,ca abia am scapat de ei punind otrava la gauri. Doar narcisele desi au fost in aceiasi zona ,au ramas.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 29, 2012 6:51 pm

Bulbi mari sunt batrani si de obicei dispar dupa inflorire
Daca sunt soi puios isi fac pui
Cred ca asta s-a intamplat si la tin e
Eu anual pun cateva sute de bulbi de lalele,uneori si cate 1000 de bulbi ,ar fi trebuit sa am lanuri de lalele
Daca iti arat ca am cumparat aceleasi tipuri de n ori si totusi abia daca am din unele soiuri cateva fire?
Anul asta Elfu s-a intrecut pe sine cred ca am de pus vreo 2000 de bulbi numai de lalele si inca vreo 200 de narcise si zambile
Mama nu mai vrea sa participe la nebunia mea
Am pus abia bulbi de narcise si zambile,anemonele si crocusi
Am avut la un moment o strafulgerare si am reusit sa pun intr-o dupa amiaza vreo 200 de buklbi de lalele,dar mai am de pus inca o groaza,a dat frigul si nici nu mai stiu pe unde sa-i pun


Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 29, 2012 6:52 pm

Sica,narcisele sunt otavitoare pt animale,de aia zonele de lalele si zambile se inconjoara cu narcis,nu se apropie nici cartitele de zona
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeMar Oct 30, 2012 12:53 pm

Acum nu mai am loc sa pun narcise in zona cu crocusi,lalele ,zambile ,ca le-am pus in alta zona ,doar narcise. Poate am scapat de sobolani ca i-am hranit cu "perinute otravite"in toamna.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeDum Noi 04, 2012 6:50 pm

pai si crocusi sunt otavitori,deci sunt protejate lalelele
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 8:43 am

Buna dimineata lume!Pentru ca nu am gasit ceva potrivit cu ce-i afara,va scriu in gradina mea ca si asa n-am mai trecut de mult pe aici.Deci.....prima zapada.Acum chiar ca a venit iarna si ne-a prins si pe noi ca pe oficialitatile locale neprgatiti.Adica avem cauciucurile de iarna in garaj.Ratele mele nu vor sa iasa in zapada ca nu stiu ce este.Si nici eu nu vreau sa ies sa curat zapada ca eu stiu pra bine ce este.Si ninge ca-n povesti,povestile unde stai in casa si te uiti pe geam la altii cum curata zapada.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 2:42 pm

Ce frumos trebuie sa fie.. Eu nu stiam ca ratele pot avea o astfel de atitudine. Poate vor niste cizmulite sau ghetute, ca tot vine mosu' maine ... drunken
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 8:23 am

pentru ca le-am tot urmarit evolutia vreau sa spun ca nu cred ca le-ar displacea niste ghetute....dar cred ca ar prefera mai mult o piscina cu apa calda.Oricum sunt niste dragute si seamana cu cele din desenele animate.Merg numai in sir indian,sunt curioase,cand e ceva nou intai studiaza si apoi se apropie dar tot in sir(cred ca au o ierarhie) dar ca sa le faci o bucurie neaparat trebuie zilnic sa aiba apa sa se spele.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 8:35 am

vrwau si eu piscina cu apa caldaaaaaa asa una mare ca pentru mine
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 7:00 pm

geodezia a scris:
vrwau si eu piscina cu apa caldaaaaaa asa una mare ca pentru mine

Geo, iti cumpar ghetute masura ta daca iti faci piscina cu apa incalzita si mergi ca rata ... stii tu cum, clatinat si miscand popoul stanga/dreapta, ritmic oaza mea de culoare - Pagina 11 1059784619
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 8:29 am

Geo sorry dar piscina lor e o cadita de copii......azi am descoperit ca au un nou prieten(fata de gaini nu sunt agresive) spun un nou prieten pentru ca se inteleg foarte bine cu curca(singura care a ramas dintre toti puii mei de curca).Noul prieten este un pui de cioara fara labuta unui picior.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 9:22 am

Geo exista piscine de aia umflata si supraterana,nu-i decat vreo cateva mii de euroi
Una mai mititica o iei cu vreo 4000
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 10:34 am

da da aia mai imi trebuie las nu mai fiti voi asa sftoase ca ma bag sub furtun si pun apa in cap gratis nu pe atita parai ... doamne ce aveti .... mie imi tremina coropisnita a mare anu asta facultatea alte vrajeli alte cheltuieli da macar scap de o rautate de pe batatura mai ramin cu una ..pentru piscina este lacul unchiului ma pui cu torsadatu in el si imi imaginez ca stau la mare la soare in insulele alea caraibeles si privesc gradina prin ochelari
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 4:27 pm

Asta-i culmea
Adica ai iaz privat si mai vrei si piscina?
Uite bombaneam io de ce mi-ar place o piscina si taica-meu mi-a zis "vezi ca avem un butoi mare de varza ramas de la fostii proprietari,pune-l la umflat si ai unde sa te balacesti la vara cat poftesti"
E drept ca probabil as imparti "piscina" cu lighioanele care s-ar adapa
Esti mai castigata ca mine
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 7:22 pm

ha ha ha inainte vreme cind traia saracu spirache catelul meu batrin el peascuia in jazul mosului impreuna cu un stirc si ii furau tot pestele la fel si broastele ..acu doar Fritzi ii aduna serpii si mii aduce mie ca pe trofeu fritzi cel lenes care acum s-a umflat ca o minge de fotbal si sta si dormiteaza pe calorifere ..le ia la rind
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 8:12 pm

In materie de matze aventuroase sa-ti povestesc de motanul meu cel galben care se urca pe schele sa se soreasca in fereastra de la mansarda
Soritul lui e cand ne sculam noi
Sta ca milogu acolo pana cand deschidem fereastra si intra in casa sa primeasca biscuiti,apoi e scos pe usa afara si o sterge in atelier
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 22, 2012 9:57 am

am avut surpriza sa vad ca o phala alba are tija.In rest nu stiu ce e cu florile mele dar nu le merge la toate prea bine.Mi-a murit un hibi mic si vad ca nici fratilor lui nu le e bine,am lanosi pe opuntia si pe gardenie (am luat acum o solutie pentru ei).Cred ca florile raspund la starea mea sufleteasca.Asta este.Este cam iarna in gradina mea....
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 23, 2012 1:10 am

Lanosii apar mai ales iarna, cand plantele nu beneficiaza de ventilatia aerului, de umiditate. Iar starea sufleteasca se amelioreaza prin gandire pozitiva. Ca daca tu nu te iubesti pe tine, Gabriela, crezi ca cineva e mai eficient ? sau o va face in locul tau ? Poate copiii ...
Sunt perioade in viata omului, suisuri si coborasuri.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 23, 2012 11:15 am

nu Vernil am inceput sa am grija de starea mea sufleteasca dar sunt la inceput si pot spune ca deja ma simt mai bine.Fac o cura de recunostiinta care-mi era tare necesara si simt deja rezultatele.Sper sa-mi revin.Si o sa-si revina si gradina mea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





oaza mea de culoare - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
oaza mea de culoare
Sus 
Pagina 11 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Oaza mea de relaxare!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: