Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 GRADINA VERNILEI

In jos 
+23
georgy
GetaV
Marga
Carina
anasstasia
duduta190578
gabriela60
doinabacau
codruta
sicamin
anamaria
mihaela
bubu
stefana
Mihai
Karla
georgiana
Myosotis
penelopa
Rux
Tinkerbell
costieanuconstantin
Vernil
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 9:30 pm

ooo superbe!
sunt greu de ingrijit? tin minte cand eram copil avea bunica o planta cu frunze lucioase, ii ziceam cerica
e din acelasi soi?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 9:43 pm

Da, este cunoscuta sub diferite denumiri, "Lacrima Maicii Domnului" - cand floarea devine matura, picura un lichid dulceag - sau "Cerica" - datorita frunzelor lucioase si a florilor ca de ceara. Sunt destul de ciudatele, in sensul ca trebuie sa ai rabdare sa creasca (in primii ani) apoi sa le ignori voit (udare rara, perioada de repaus la racoare) pentru a le face sa infloreasca. Cred ca la tine in zona le-ar merge bine, caldurile din Bucuresti le fac cam nazuroase
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 2:00 pm

Astia sunt trandafiri care cresc in ghivece mari, ingropate langa un stejar.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Un alt val de clematis, de data asta Red Cardinal, langa ea se vede un urcator galben (nu stiu cum il cheama Embarassed ), infloreste incontinuu, toata vara, dar florile tin foarte putin
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

O lonicera discret parfumata, dar de mare efect, de la distanta florile ei par ca un fum ...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Bolta mea de trandafiri rosii, salvata de la moarte acum 3 ani.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
mihaela




Numarul mesajelor : 13
Localizare : CONSTANTA
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 3:27 pm

Vernil...ti-ai facut un colt de rai acolo... Foarte frumoasa gradina ta...si in primul rand clematitele, bineinteles... Very Happy
Sus In jos
anamaria




Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 7:40 pm

Vernil, citesti revista "Formula As"?
In caz ca nu ai luat numarul din saptamana asta iti spun ca e un articol despre gradinile dintre blocuri si un concurs...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 8:25 pm

Nu citesc revista, apoi sunt lovita de un pesimism crunt in perioada asta ... In cartierul meu sunt gradini mai frumoase, care au soare din plin. Eu ma descurc printre copaci ... Multumesc de sugestie.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 9:04 pm

vernil, ce ai reusit tu sa faci in jurul blocului e minunat!
felicitari!
Sus In jos
anamaria




Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 10:25 pm

Vernil a scris:
Nu citesc revista, apoi sunt lovita de un pesimism crunt in perioada asta ... In cartierul meu sunt gradini mai frumoase, care au soare din plin. Eu ma descurc printre copaci ... Multumesc de sugestie.
Nu ma gandeam musai la concurs... ci la articolul cu gradinile. E frumos (e singura revista pe care eu o citesc. E, intr-un fel, momentul meu de relaxare de vineri seara - revista apare vinerea)
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 10:40 pm

Splendide imagini.... ce munca, Vernil! si ce generozitate (ca-mi inchipui ca profita de priveliste toti vecinii..)
Te mai ajuta cineva sau esti singura?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 10:47 pm

Nu e singura, Karla! O ajuta toti vecinii... cu privirea! GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 2945718842
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 11:04 pm

Clairissim!... Very Happy Very Happy... ce vrei, asta e... asta mi-aminteste de taica-meu care e singurul care curata zapada la intrarea in bloc... vecinii au ajuns sa se supere daca aleea nu e degajata la timp!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 9:03 pm

Karla a scris:
Splendide imagini.... ce munca, Vernil! si ce generozitate (ca-mi inchipui ca profita de priveliste toti vecinii..)
Te mai ajuta cineva sau esti singura?

Azi am fost la Alina, si sunt coplesita de generozitatea ta! Multumesc din suflet, esti o doamna !

Au si vecinii un merit, apa ce se consuma pentru gradina o platim la comun. Dar eu gradinaresc din dragoste pentru flori, nu pentru altii.
Si am avut si eu parte de un episod oarecum asemanator cu al tatalui tau, mi s-a atras atentia ca nu am margarete si craite GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 2945718842 Adica gradina nu e completa GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 2945718842
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 12:07 pm

Pai vezi, daca n-ai facut o lista inainte, cu preferintele oamenilor? GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 2945718842
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 1:05 pm

Vernil sa faci toamna sedinta de bloc pe probleme de plantat si sa-s spuna toti pasurile
Sa vezi cum or sa ajunga la concluzia ca daca le-ai planta marar si patrunjel ai fi cea mai buna vecina
Sa le zici ca au nevoie de soare torid craitele si tu ai nevoie de niste sale noi( sa si le puna pe ale ei la bataie)
In urma cu niste ani facea si mama mea fapte de astea de vitejie la bloc,intre timp am lecuit-o
Cand traia bunica-mea ,iesea in gradina si sapa si aranja gradina(pana s-a prapadit) si odata a apostrofat-o una ca de ce a rupt niste iasomie(plantat de tat si bunica-mea si tot de ei cumparata )
Si-a iesit bunica-mea atunci din minti si a facut-o albie de porci pe matracuca(era si mai tanara si nici nu facuse nika pt gradina sau bloc)
Eu una nu cred in gradinaritul la comun,am experienta cu blocul
Eu nu gradinaresc nici macar in curtea barbatului meu,doar pun flori in jardiniere
Elfu meu si-a descoperit pasiunea pt gradinarit si mereu cere sfaturi
I-am dat butasi si l-am invatat sa-i puna sub sticla
Daca ii puneam eu nu se prindea cat e de munca(el ar fi vrut trandafiri prinsi deja de mine)
Asa e tare grijuliu cu munca lui si are grija sa nu se napusteasca dulai lui in flori
A mai redus buxusi,daca i-as fi taiat eu ar fi oftat ca-i masacrez "zestrea"
Sa vezi ce munceste si se lauda cu realizarile lui
Puneti la munca vecini sa vada cum e cu carca rupta
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 11:47 am

Am 3 varietati de trandafiri care miros dumnezeieste, stiu ca unul este Double Delight, ceilalti doi, habar nu am cum ii cheama - sa-mi fie rusine - dar, pe langa parfum, au niste culori dementiale. Daca le stiti numele, va sunt recunoscatoare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si alte clematite intarziate, au florile cam micute, banuiesc ca trebuie sa adaug pamant ...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Din ciclul flori care au uitat cand sa infloreasca, va prezint pe cea mai zapacita dintre schlumbergere. Si alte surate de ale ei au flori, dar mult mai putine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Mier Iun 08, 2011 4:16 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 1:17 pm

"Prince Jardinier" (Meilland)
"Sissi" (Tantau); poate fi si "Charles de Gaulle" (Meilland)

Bineinteles, sunt doar supozitii hazardate, doar dupa poza si parfum.. Ar trebui sa-si dea o parere Penelopa (care-l are pe Sissi, numai ca al ei e expus altfel) si cine mai are trandafiri.
Am castiga mult daca ai spune cam cat de inalti sunt si cum infloresc. daca a doua inflorire e in buchete sau nu, de exemplu.

Oricum, superbe plante, sa-ti traiasca!
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 1:38 pm

Asa este Sissi al Penelopei:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
O idee mai spre albastrui. Mariana, vezi daca seamana la petale.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 4:15 pm

Multumesc mult de ajutor!

Movuliul l-am cumparat din comert, de la magazinul Cora, seamana perfect cu al Penelopei, deci e Sissi. Deocamdata e la prima inflorire, e micut. Dar are un nume simpatic, ca si el Very Happy Cel alb-rozuliu este butas din gradina unei vecine, sigur este un solitar.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 5:37 pm

Aha..; sa mai pui poze cu trandafirul vecinei, sa vedem cum se deschide floarea...
Si daca la a doua inflorire face mai multe flori pe tija, dar mai mici, e un indiciu in plus.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 7:20 pm

Multumesc mult, Karla. Am cautat floarea pe net, vecina are trandafirul de foarte multi ani, greu s-a indurat anul trecut sa-mi dea un butas ... Stiu sigur ca are floarea solitara, adica ar fi un teahibrid, il urmaresc in gradina ei de multi ani Very Happy Oricum, "Printul" va ocupa unul dintre cele mai bune locuri din gradina si-l voi monitoriza non stop.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iul 02, 2011 7:01 pm

E parfumat si are cea mai diafana culoare GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 2302975194 Sarut-mana, Karla! Acum merg si eu sa clocesc linistita, numai ca la Govora

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 1:27 pm

Ia uitati ce englezesc incearca sa creasca in gradina mea muncitoreasca ... cred ca butasul e prins din vremuri strabune, cand activam pe alt forum . Imi zice cineva ce sa-i fac sa nu-i mai stea florile aplecate ? Parca s-ar ploconi, saracele

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

So iata ce frumos se deschide Cavalerul meu alb, e splendid, zici ca-i facut din zahar si trebuie sa stea pe tortul unei mirese

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 2:01 pm

Superbi amandoi.
Din pacate, nu-i nimic de facut pentru florile aplecate, Vernil. Pur si simplu, floarea e mai grea dacat poate tija sa sustina.
Trebuie sa-i pui un tutor in forma de cerc, daca se gasesc pe la noi, daca nu improvizeaza unul cumva... roaga-ti sotul sa bricoleze. Ideea e sa ai un bat infipt in pamant, care sa poarte un cerc la o anumita inaltime (aia care trebuie). Ramurile o sa se sustina una pe alta si o sa acopere cercul respectiv, astfel incat sa nu fie dizgratios...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 2:44 pm

Vernil am studiat pe net si Cavalerul tau e putin sensibil la frig, e de zona 7b. Asa ca la toamna trebuie protejat bine Shocked .
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 4:14 pm

Multumesc mult, dragelor!
Karla, eu ma gandeam ca englezescul meu nu are suficiente minerale de isi indoaie tulpinitele, sunt cam fragile. Dar daca zici ca exista astfel de varietati, asta e, ii fac suport.
Bubu, daca trebuie protejat Cavalerul meu, ii crosetez o vesta de lana Very Happy numai sa se faca mare, infloricios si puternic ! Bine ca m-ai atentionat!
Sus In jos
Continut sponsorizat





GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: GRADINA VERNILEI    GRADINA VERNILEI   - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
GRADINA VERNILEI
Sus 
Pagina 3 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina mea-Georgy
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: