Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinile lumii

In jos 
+12
gabriela60
Vernil
Carina
anasstasia
Marga
bubu
Myosotis
penelopa
Karla
Tinkerbell
Rux
stefana
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 11, 2013 1:34 pm

Iata-le, cu precizarea ca n-am vazut toate gradinile (cateva erau in curs de amenajare), n-am vazut nici serele, nici labirintul din lipsa de timp...

Gradina de apa, foarte sobra, foarte epurata, destinata meditatiei si odihnei...

Gradinile lumii - Pagina 8 Esplanade



spatii verzi pure, destinate copiilor, pentru joaca:

Gradinile lumii - Pagina 8 Espacesvertes



gradina de aromatice, amenajata in forma de cercuri care se intersecteaza cu aleile rectilinii):

Gradinile lumii - Pagina 8 Jardinaromatiques



Cursul de apa si cascadele care fac turul domeniului... imposibl de fotografiat toate detaliile de ornament.

Gradinile lumii - Pagina 8 Eaudo



Gradinile lumii - Pagina 8 Eaun



Alei de vita-de-vie (sau tei..)

Gradinile lumii - Pagina 8 Alleesvigne



Gradinile lumii - Pagina 8 Promenades



Terasele (care dau spre padure), de aici am fotografiat gradina de ornament...

Gradinile lumii - Pagina 8 Terasses

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 11, 2013 1:45 pm

Gradina de legume (francezii spun "potager") situata intre castel si sat, e compusa din 9 patrate de dimensiuni identice, insa de desen interior diferit, pentru a rupe monotonia. Bineinteles, e o gradina bio, incare toate regulile sunt respectate: rotatia culturilor, lipsa produselor chimice... poti cumpara legume de la unul dintre magazinutele castelului in anumite zile.

Gradinile lumii - Pagina 8 Planpotager



Totul e imbogatit de tonele de trandafiri, vaze de flori, fantani, borduri decorative....

Gradinile lumii - Pagina 8 Potagerensemble



Gradinile lumii - Pagina 8 Potagern



In interiorul careurilor, legume de sezon: salata verde, morcovi, praz, sfecla, morcovi, varza, alea-alea... In iunie se planteaza alte legume, pentru recolta de toamna...

Gradinile lumii - Pagina 8 Potager1



Gradinile lumii - Pagina 8 Potager2



Gradinile lumii - Pagina 8 Potager3



Gradinile lumii - Pagina 8 Potager4



Gradinile lumii - Pagina 8 Potager5


Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 12, 2013 12:39 am

Maaama mia, ce imensitate de gradina ... si zici ca numai 10 gradinari ingrijesc totul ??? Ai vazut vreun sistem de udare ? Probabil e ingropat prin aleile alea de pietris. N-am inteles niciodata cum ramane/se mentine pietrisul ala asa curat.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 12, 2013 9:49 am

Era precizat ca tot sistemul de irigare e ingropat astfel incat sa nu se vada nimic. Cat despre pietris, e curatat in fiecare zi cu un soi de grebla speciala, foarte lata si cu dintii regulati, dispusi la intervale diferite, in functie de dimensiunea pietrisului. Se gasesc de cumparat in magazine:

Gradinile lumii - Pagina 8 61337058



Marea clasa e sa dai o forma pietrisului cu grebla aia, adica sa desenezi curbe sau linii cu dintii, in locurile care nu sunt de pasaj...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 12, 2013 4:55 pm

Cum se face in gradinile japoneze. Sa inteleg ca tot praful si ce se mai asaza accidental pe pietris, se duce dedesubt prin greblare. Probabil ca pietrisul e asezat pe material geotextil. Gradina aia costa mai mult decat castelul Gradinile lumii - Pagina 8 2627208998 Pe masura ce privesc pozele (din nou) imi vin tot felul de intrebari. De exemplu cum scapa de daunatori. Probabil folosesc solutii bio preparate de firme de specialitate. Ca doar nu aduna ei tone de urzici si alte balarii sa faca solutiile de stropit.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 12, 2013 5:18 pm

Pai, n-are pret, Myosotis Very Happy

Intotdeauna pietrisul se pune pe un film geotextil ca sa nu se infunde...

Cat despre daunatori, aspun pe prospectele de vizitare ca folosesc insecte auxiliare in loc de tratamente fitosanitare. Citez "aceasta schimbare de metoda a necesitat un lejer supra-cost larg compensat de un rezultat inca si mai spectaculos si prin interesul manifestat de catre gradinari fati de aceste practici".

Mai dau detalii despre numarul de plante existent :52 km de Buxus taiat, 1015 tei, 115.000 plante de flori si legume din care 50% provin din serele proprii) toate astea in paralele cu renovarea unor aripi ale castelului, munca fara sfarsit...

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mai 12, 2013 5:47 pm

Aici poti sa vezi poze in detaliu, incepand cu 2006, evolutia gradinii in fiecare luna. Se vad multe din tehnicile folosite.
Selectezi intai anul si apoi luna:

http://www.chateauvillandry.fr/jardins/actualites-photographiques/

Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 3:05 pm

Karla ca sa vizitezi castelul trebuie sa faci din timp rezervare?
Ziceai ca e privat
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mai 14, 2013 4:50 pm

Nu, Tinkerbell, nu trebuie sa rezervi vizita. Eventual restaurantul, daca vrei sa mananci la ei. Au o terasa acoperita si un local unde gatesc pe baza legumelor din gradina. Feluri putine, insa foarte bine gatite, vinuri locale, totul e foarte gustos si nici nu e scump (fata de preturile din Franta vreau sa zic)

Castelul e privat fiindca a fost cumparat in 1906 de catre familia Carvallo, cand era mai mult o ruina. Familia restaureaza intai castelul si apoi se ataca la gradini, care fusesera inlocuite in secolul XIX cu un parc à l'anglaise. Joachim Carvallo a efectuat sapaturi, studii si sondaje arheologice ca sa reconstituie gradinile asa cum erau in secolul XVI. Din fericire, exista o lucrare din perioada aceea, un manuscris al unui arhitect din epoca, ceea ce i-a permis sa refaca gradinile asa cum erau. Astazi e unul din nepotii lui proprietarul castelului...

Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mai 15, 2013 9:01 am

Foarte frumos. Ma ia ameteala cand cand citesc numarul plantelor. Very Happy Ma uit la poze mai tarziu ca nu prea am timp.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mai 15, 2013 4:39 pm

Mersi,Karla
Intrebasem pt ca la englezi sau la nemti,la tururile anumitor gradini te programezi,mai ales la cele ca sunt 1 sau de 2 ori pe luna
Primesc un numar restrans de vizitatori
Sper sa vad si eu castelul in vara asta
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 12:06 pm



Giverny la 1 iunie, dupa primavara friguroasa pe care am avut-o...
Bujorii arbustivi pe trecute, ceilalti in boboci, la fel ca trandafirii.

Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02774xt



O mare de irisi si de hesperis mov si albe, un parfum incredibil in toata gradina.
Platbandele rectilinii dupa cum se stie, perpendiculare pe cladire; masivele impresioniste, o multime de culori si texturi amestecate...

Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02778kl



Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02780dk



Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02781sl



Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02783ic



Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02788du

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 12:14 pm


Casa lui Claude Monet: plina de vizitatori. Normal, e primul week-end insorit dup atata amar de vreme ploioasa...

Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02790jv



In gradina acvatica, glicinele de pe podurile japoneze sunt pe punctul de a se ofili. In rest, aceeasi lumina ireala, aceleasi culori care-ti taie respiratia...

Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02805uj



Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02809oi



Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02810r



Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02814sr



Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 7:41 pm

Mama ce-mi place poza cu sirul de alium si de irisi albastrii. Iar pozele cu lacul superbe.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 7:51 pm

Si pentru ca nu am auzit de hesperis, am dat o cautare si am gasit ca ar fi foarte parfumata si ca seamana cu phloxul.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 8:07 pm

Asta e hesperisul, e foarte parfumat, si parfumul se combina de minune cu cel al irisilor...
Francezii ii spun "julienne des dames" (hesperis matronalis)...

Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02775z



Eu nu i-am dat prea mare atentie pâna acum ca citisem undeva ca inflorirea nu dureaza toata vara, cica ar inceta in iulie. Si am impresia ca nu e perena, nu stiu sigur...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 8:10 pm

Insa oricum o sa vedem cum evolueaza, ca o sa ma duc mai des la Giverny anul asta, vreau sa prind trandafirii si bujorii, ca nu i-am prins niciodata.

Pe fatada casei e plantat "Mermaid" si demult vreau sa vad ce da si n-am ajuns inca.
Incepusera sa se deschida cate un boboc la trandafiri-tija, am recunoscut "Rhapsody in blue"... arata splendid.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 8:15 pm

Gradinile lumii - Pagina 8 Dsc02821ld



Se vede si hesperisul mov-liliachiu ...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeDum Iun 02, 2013 11:09 pm

La vremea asta glicina,irisi si bujori arbustiferi?
La mine s-au trecut e mult
De fapt glicina nici n-a inflorit la mine,am vazut-o prin vecini
Cred ca am glicina de vreo 10 ani dar n-am vazut-o niciodata inflorita
Asa e de in urma timpul pe la voi ,Karla?
La mine in gradina s-au trecut parte din maci si acu e vremea catalpei
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeLun Iun 03, 2013 8:59 am

Foarte tarziu e timpil, Tinkerbell.
E prima data cand n-am trandafiri la ora asta, abia acum se formeaza bobocii.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 2:39 pm

hesperis,din asta mi-a iesit si mie o planta in primavara asta bine ca nu am rupt-o miroase asa frumos ..ma bucur ca nu am rupt planta ..
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 2:51 pm

Karla intr-un fel e bine si n-o spun de incurajare
Aici nu apuca bine sa infloreasca ceva ca s-a trecut
Irisi aveau o perioada cam de 1 luna de la deschiderea primului boboc pana la ultima floare ,anul asta nu cred sa fi durat mai mult de 10 zile
E drept ca la vremea lor erau 31 de grade si dogorea aerul
Singurii irisi de care ma bucur anul asta se pare ca=s unii "sinirica".galbeni care au inflorit acum pe ploie
E drept ca seamana destul de mult cu irisi de balta,dar sunt extrem de mari si de "solari"
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Iun 04, 2013 4:31 pm

Pai, sa o lasi sa se scuture, Geodezia, ca poate sa insamanteaza singura, de obicei asa fac plantele astea...

Asa e, Tinkerbell, nu e rau ca nu e canicula; nu temperaturile scazute m-au omorât cat lipsa soarelui. Acuma, cand a reaparut, il beau prin toti porii Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 10:51 pm

*sibirica sau o fi spuria?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitimeLun Iun 17, 2013 7:59 pm

Gradina Nathaliei Becq de la Grisy-les-Platres, la 40 km de Paris...

O gradina construita in jurul unei vechi ferme restaurate - sec. XVIII; (turnul de forma cilindrica e vechiul depozit de grâne). Restaurarea trebuie sa fi constat o avere, la cat de scumpa e ora de munca pentru un pietrar...

Gradinile lumii - Pagina 8 M0qr



Proprietara, pasionata de plante, a reconstituit atmosfera taraneasca, doar cu cateva elemente mai moderne la periferia gradinii).

Gradinile lumii - Pagina 8 Fgu2



Gradinile lumii - Pagina 8 O9nk



O sera ascunsa in spatele casei, in care prorietara produce sau multiplica plante perene, bujori, trandafiri vechi...

Gradinile lumii - Pagina 8 Vgzg



... pe care le vinde:

Gradinile lumii - Pagina 8 Nboy



Lavoarul  cu pricina (despre  care am pomenit acum ceva timp) era inflorit doar partial... Ceanothusul abia se deschidea, insa trandafirii Raubritter inca erau in boboci. Pacat...

Gradinile lumii - Pagina 8 V3xt

Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinile lumii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinile lumii
Sus 
Pagina 8 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinile Doinei
» Gradinile Andrutei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: