Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinile lumii

In jos 
+12
gabriela60
Vernil
Carina
anasstasia
Marga
bubu
Myosotis
penelopa
Karla
Tinkerbell
Rux
stefana
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 7:50 pm

Pene nu afecteaza cu nimic fructele? Am trei pomi fructiferi sau chiar 5 daca le iau de pe amindoua partile dar cred ca sotul ar face ca toti dracii.Am pus trandafiri pe linga vita de vie si desi i-a comfirmat cineva ca nu afecteaza cu nimica de cite ori trece pe acolo se i-a de trandafirii mei si m-ii ameninta.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 8:06 pm

Marga, spune-i sotului ca trandafirii sunt ca niste sentinele pentru vita de vie... nu le fac nimic rau, dimpotriva, semnaleaza imbolnavirile care ar putea afecta vita-de vie

Viticultorii din Bordeaux planteaza la marginea viilor in gard viu de trandafiri, ca bariere pentru maladiile criptogamice. Trandafirii fiind mai predispusi la boli, capteaza ciupercile microscopice si semnaleaza ca o problema ameninta via. Astfel, viticultorul stie, dupa petele de pe frunzele trandafirilor, cum si cu ce sa trateze preventiv vita de vie.

Si eu am cativa butasi de vie intercalati cu trandafiri.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 23, 2012 8:09 pm

Karla multumesc pentru raspuns.Cred ca o sa-l pot convinge ca eu am pus trandafirii si el s-a bagat peste mine.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 12:46 pm

O gradina particulara, in care accentul se pune pe nuantele frunzelor (zeci de tonuri de verde si nuante de purpuriu), din care am extras o scena, ca sa furam si noi ideile...

Gradinile lumii - Pagina 2 Image4dc


Farmecul consta in modul in care vasul de piatra reconstituita e invaluit de trandafirul alb: e "Tapis volant" -covorul zburator- al lui Louis Lens, o incrucisare de Rosa Multiflora si "Ballerina".
Trandafirul e un peisager cu ramuri arcuite (un couvre-sol, acoperitor de sol) care infloreste incontinuu si ale carui petale se onduleaza in bataia vantului.

Scena e eleganta si datorita perspectivei, nu numai prim-planului, bineinteles.
Eu am copiat ideea (in minte si pe hârtie): intr-un colt la limita umbroasa a gradinii am plantat "Peace and Love" (Warner), un arbustiv de acelasi tip insa cu florile roz pal si centrul brun.
Gradinile lumii - Pagina 2 R6826731


O sa asociez un vasc de gradina de aceeasi forma ( e standardizata) insa in culoarea terracotta (dat fiind rozul florilor)...

Lobeliile si iedera panaché sunt usor de gasit, iar compozitia se poate schimba in timpul iernii, cand apar macesele.
Scene asemanatoare se pot realiza si cu alte varietati de trandafiri mai la indemana: The Fairy, Cornelia, Sibelius...


Alta idee:

Gradinile lumii - Pagina 2 Image3ab


Un colt al rozariumului din Berty. Coltul cu Nozomi, pentru cine nu l-a recunoscut Very Happy
(e mortal trandafirasul asta...) si cu Ghislaine de Féligonde.

Masivul e ridicat pe un carré, pentru ca Nozomi sa-si poata arunca ramurile lungi. La fel, GDF, care e taiat astfel incat sa produca o miscare de arcuire, care in limbajul peisagistilor se cheama "la révérence". Amploarea reverentei depinde deci, de modul de taiere si de inaltimea masivului...

Nu de asta am adus aceasta scena aici, ci pentru farmecul combinatiei dintre Nozomi si floricelele Erigeronului karvinskianus ( plantat sub ramurile trandafirului, la fel ca tufa de geranium violet). Mi s-a parut geniala asociatia...

In loc de Nozomi s-ar mai putea folosi si Immensee de la Kordes, cu acelasi efect.




Ultima editare efectuata de catre Karla in Dum Feb 26, 2012 10:39 am, editata de 1 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 1:29 pm

Bună idee şi pentru amfora mea cu Nazomi (evident, când o voi avea pirat ),. Am să-l aşez şi eu mai sus cu ghiveciul în care este acum plantat. Wink
Karla, îmi place mult arbustul ăla de umbră (Warner, dacă am înţeles eu bine). Spune-mi, dacă se găseşte şi pe la noi şi sub ce denumire (sigur, la noi se cheamă altfel- seamănă cu o formă de hibiscus de grădină).
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 2:00 pm

"Peace and Love"? (Warner e numele aluia care l-a creat)...
Nu cred ca se gaseste, e in primul an de comercializare (cred ca am vorbit de el la "noutatile toamnei 2011"). Doar daca vreun cultivator din Romania a cumparat licenta. In Franta e usor de gasit, multi s-au aruncat sa-l vanda datorita ochiului aluia brun.

Am inteles bine, de trandafirul ala vorbesti, ala roz din poza? (ca nu e chiar de umbra, e de soare; eu l-am plantat taman acolo unde se termina soarele si incepe umbra unui dafin, parca am stiut eu Very Happy)


Ultima editare efectuata de catre Karla in Vin Feb 24, 2012 2:05 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 2:04 pm

Si mie imi place coltul. Eu inteleg ca in vas e plantata iedera si lobelii si trandafirul invaluie vasul, e pus la baza.
Am inteles bine ?


Ultima editare efectuata de catre bubu in Vin Feb 24, 2012 2:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 24, 2012 2:05 pm

Ai inteles foarte bine, Bubu. Trandafirul e plantat in pamant, vasul e alaturi.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 12:20 pm

O scena celebra (probabil o cunoasteti), creatie a lui Graham Stuart Thomas in persoana.

Gradinile lumii - Pagina 2 Image5bj


Fotografia nu e facuta la Mottisfont Abbey, acolo unde scena a fost creata, ci in gradina Nathaliei Becq, peisagist francez care a reprodus-o la scara mai mare (lungime si profunzime de cativa metri in plus).
Cu ocazia asta aflam si noi cum a fost regizata, care-i sunt secretele de fabricatie...

Trandafirul e Raubritter (Kordes), ales de Graham Thomas nu neaparat pentru forma florii, ci pentru volubilitatea plantei: faci ce vrei cu ea, o dirijezi in arbust, grimpant ori acoperitor de sol. In plus, ocupa un spatiu considerabil, 2 metri inaltime pentru 2,5 metri largime. Pacat ca nu infloreste decat o singura data...

Frantuzoaica a plantat 3 trandafiri identici in forma de triunghi cu latura de 70 cm, pentru un efect de masa inca si mai spectaculos. Pamantul a fost preparat din timp pe 60 cm adancime, lasat cateva luni sa se odihneasca si aereze inainte de plantare.
Ramurile nu curg singure catre apa ci sunt trase in jos de catre fire discrete, la capatul carora s-au agat pietre (care pietre sunt scufundate in apa)...
E vorba de firele acelea de plastic transparent, utilizate la dirijarea trandafirilor pe fatade (se gasesc de cumparat in jardinerie)...

Cand florile trandafirului se ofilesc, stafeta e preluata de florile de nufar, apoi de Caryopterisul bleu, care ofera un spectacol azuriu la sfarsitul verii... pacat ca nu au fotografiat aceeasi scena in albastru, am cautat-o pe net dar nu am gasit-o.

The Fairy sau Cornelia ar putea inlocui Raubritterul cu succes intr-o scena analoga si de mai lunga durata...



Si dupa visul englezesc (scena de mai sus se cheama "British Rose Dream"), unul frantuzesc: un colt din gradina hotelului Baudy, la Giverny, hotel destinat sa gazduiasca numerosii vizitatori ai pictorului Monet.

Gradinile lumii - Pagina 2 Image6zn


O gradina tipic impresionista, bineinteles: glorieta in fier forjat Belle Epoque, aleile rectilinii de pietris fin, diversitatea vegetala, paleta cromatica exuberanta, florile plantate strâns, care incearca sa evadeze...

Pentru a reproduce un astfel de tablou e nevoie de mult calcul inainte: plantele par aruncate la intamplare, insa e o falsa impresie. Se alege o dominanta (rozul pal pentru inaltime, rozul fuchsia pentru sol). Toate celelalte culori sunt admise in scenele impresioniste, insa in tuse discrete, in niciun caz in efecte de masa. Deci: culori multe, dar in doze mici.

Usor de recunoscut "Pierre de Ronsard" si "Clair Matin" pe inaltimile glorietei, "Imperatrice Farah" in prim-plan (care da tusa de rosu)... un delphinium aduce albastrul in scena, galbenul provine de la trandafirul "Desprez jaune"...
Geraniumul acela cu ochi negri care acopera solul trebuie sa fie "Patricia"...



Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 12:03 am

dureri de cap nu m-as fi gandit o mie de ani ca ramurile trandafirului ar putea fi legate cu ate ca sa atarne asa. Tabloul e superb. As vrea sa vad o imagine mai cuprinzatoare a gradinii respective. Apa aceea este de la mama natura sau o fi construit-o doamna ? Cum adica a preparat pamantul din timp ? Si de ce la 60cm ?
Gradina impresionista parca nu ma prea atrage. Imi pare prea ciufulita.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 9:23 am

Pe mine n-are ce sa ma mai atraga la gradina impresionista ca, la cat de "carcaletti" e a mea pirat , pare mai "impresionista" decat cea prezentata de Karla Gradinile lumii - Pagina 2 2945718842
Ma mira, insa, ce ochi formati aveti voi cyclops ... eu am crezut ca trandafirul ala caruia Karla i-a zis "arbust" e chiar ... un arbust si de aia am intrebat daca se gaseste arbustul si pe la noi Gradinile lumii - Pagina 2 2945718842 ... ca sa nu mai zic ca io nu vad nicio ata de care sunt legatate ramurile trandafirlor pirat
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 9:46 am

I-a zis arbust pentru ca e din categoria celor care cresc ca tufe/arbusti. Asa cred eu. Atele n-ai cum sa le vezi ca sunt din ceva ca si guta (firul de pescuit). A zis Karla mai sus ca sunt legate ramurile.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 10:52 am

Myosotis a scris:
As vrea sa vad o imagine mai cuprinzatoare a gradinii respective. Apa aceea este de la mama natura sau o fi construit-o doamna ? Cum adica a preparat pamantul din timp ? Si de ce la 60cm ?
.

Myo, alta imagine decat asta din gradina aceea nu am,
Gradinile lumii - Pagina 2 Media25604


insa o sa-i fac o vizita doamnei Becq vara aceasta (gradina ei e deschisa vizitelor si nu e foarte departe de mine, locuim in aceeasi zona). O sa pozez eu insami gradina si o sa aduc pozele aici.

Apa aceea e un lavoir, e locul in care se spalau rufele in vechea ferma (gradina e construita in jurul vechii ferme medievale pe care o vezi in poza).
Un lavoir e un soi de bazin de piatra spre care este atrasa printr-un sistem de canale apa paraiului care strabate satul si care se varsa, ca mai toate din zona, in Sena.
E modul in care taranul francez isi spala rufele in vechime. In fiecare sat din zona exista cel putin unul (sunt doua intr-al meu)...
O sa ies dupa-amiaza sa-ti fac poza lavoarului de la mine, sa vezi tipul de constructie: e acoperit, sa nu te ploua, etc.

In zilele noastre sunt piese de patrimoniu si decor local...




Ultima editare efectuata de catre Karla in Dum Feb 26, 2012 10:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 10:57 am

penelopa a scris:
eu am crezut ca trandafirul ala caruia Karla i-a zis "arbust" e chiar ... un arbust si de aia am intrebat daca se gaseste arbustul si pe la noi Gradinile lumii - Pagina 2 2945718842 ... ca sa nu mai zic ca io nu vad nicio ata de care sunt legatate ramurile trandafirlor pirat

M-am exprimat eu prost, trebuia sa zic "arbustiv"...
un trandafir arbustiv (peisager) seamana ca alura si rezistenta cu cei existenti in natura salbatica, doar ca fac flori mai multe, direct proportional cu cantitatea de hrana pe care o gasesc in sol.

Ata aia e facuta expré sa nu se vada... nici la mine pe fatada n-o vezi, ca are cativa milimetri grosime si e transparenta ca sticla.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 11:02 am

Am uitat sa-i raspund lui Myo despre pamantul sapat pe 60 cm adancime: cu cat pregatesti mai bine pamantul pentru trandafiri, cu atat acestia prospera mai bine...
Ideal ar fi ca pamantul, dupa destelenire, maruntire si adaos de nutrimenti sa se poate odihni una sau cateva luni. Radacinile se instaleaza mai rapid si mai in profunzime...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 11:07 am

Asa e, Karla, dar cand ne vedem (surprinsi geek ) cu trandafirii in batatura, cine mai are rabdare?? Gradinile lumii - Pagina 2 2945718842
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 12:06 pm

Mie-mi zici, Penelopa? Very Happy Very Happy

Mi-am dat seama ca am de fapt poze cu lavoarele din satul meu, ca Max a pozat imprejurimile...

un exemplu de canal:
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0119y



primul lavoar, lasat de decor (era de fapt un soi de fantana arteziana):
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0120l



Al doilea lavoir, cel in care satul spala rufe ( e lasat la abandon, pentru ca primaria nu are fonduri; doar o asociatie de tineri vine sa-l curete de mâl de doua ori pe an...)
i se vede acoperisul ( e sub nivelul strazii):
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0126r



trebuie sa cobori pe niste scari:
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0128op



Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0129z



Si alte cateva poze, ca tot am dat de ele, care sa ilustreze modul de viata local...

Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0099yv



Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0103t



parcul arboricol local...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0111m



un vechi adapost de calugarite, azi casa particulara...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0113p



aleea cu tei, adicatelea promenada indragostitilor...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0114o



gainile unui nene, care scapa intotdeauna...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0116h



strada principala, cu primaria in varful dealului (pajistea aia e pentru poney):
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0130r






Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 12:20 pm

...castelul locului (azi e proprietatea statului francez, care n-are bani de restaurare)
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0142y



ferma agricola cea mai importanta....
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0146e



tot soiul de drumeaguri-scurtatura, folosite doar de pustii care se ntorc de la scoala...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0147wp



modul local de constructie a locuintelor, din piatra de Sena...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0149cm



Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0151x



o gradina de legume a unui nene (tot ala cu gainile...)
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0163i



scoala si gradinita...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0167s



biserica si cimitirul...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0174ba



monumentul eroilor satului cazuti pentru patria-mama, Franta...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0175pg



si primaria, care e deschisa doua ore pe saptamana (trandafirul ala rosu din colt e tot un arbustiv, Penelopa, tot un acoperitor de sol - couvre-sol - din acelasi gen cu cel despre care m-ai intrebat)...
Gradinile lumii - Pagina 2 Dscn0177z



Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 9:21 pm

Offf, ce sa mai comentezi ??? Inteleg ca e vorba de un sat/comuna. Ma apuca plansul - de ciuda Rolling Eyes sau de nervi - cand vad ulita aia asfaltata, ca sa nu mai vorbesc de case. Pentru mine pozele alea sunt "ca-n filme" .
Copacii din poza cu primul lavoar sunt tunsi sau aceea este forma lor naturala ? Ma-ntreb care o fi principiul de functionare al lavoarului ca fantana arteziana. Banui ca atunci cand a fost construit nu exista curent electric, deci nici pompe.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 10:11 pm

Eeee, mai Karla, abia acum inteleg de ce nu vrei sa te mai intorci in Romania!!! Twisted Evil
E o zona de vis acolo, in satul ala .... "medieval"!!! jocolor
Cel mai mult mi-a placut cararea pustilor care vin de la scoala!!! Imaginea acelui peisaj imi da fiori stranii, dar placuti!!! Ce n-as da sa am si eu o astfel de "scurtatura" in curte Rolling Eyes
Parca este alta lume din alte timpuri!!!
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 10:34 pm

Fetelor voi m-ati imbolnavit cu trandafirii acoperitori de sol decind cu nozomi numai dupa ei ma uit si am vazut un mozart foarte frumos si imi sta gindul numai la el.
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 26, 2012 10:48 pm

Peisajele sint de vis. Si mie imi place acea scurtatura folosita de elevi. Iar cladirile din piatra ma fascineaza...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 12:11 pm


Pai, Myo, e un sat prapadit, 289 de locuitori la ultimul recensamant, da' cred ca au numarat si gainile de le-au iesit atat Very Happy
Sunt asfaltate pâna si drumurile forestiere principale, ca e plin de bucati de paduri in jur. Uite ca nu m-am intrebat niciodata cum de functiona fantana aia, sa-l intreb pe Max ca sa ma lumineze Very Happy

Penelopa, asa e.... intelegi probabil de ce sunt atat de atasata de pamantul acesta, in care-mi cultiv trandafirii...

in fine, am scris undeva pe blog despre viata la tara in Franta (in general, nu neaparat in zona mea), las un link pentru cine e interesat : http://lestribulationsdekarla.blogspot.com/2010/10/la-campagne.html

Marga, am eu un trandafir acoperitor de sol de dat, o sa fac in asa fel incat sa-ti parvina, il cheama "Quatre Saisons" (patru anotimpuri) si e creat de Meilland...

Anasstasia, si eu sunt masca in fata cladirilor de piatra. Si a artizanilor pietrari (sunt cativa la mine in sat, specializati pe restaurari de cladiri vechi), te doare capul cand ii vezi la munca..

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 1:28 pm

Taranii sunt tarani peste tot, Karla! Very Happy
Interesanta tinctura din usturoi cu tuica si lapte!!!
Cand ma mai pandeste vreo gripa, fac si eu maceratul Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 2:10 pm

Io nu-l fac, Penelopa, nici sa ma tai Very Happy


Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinile lumii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinile lumii
Sus 
Pagina 2 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinile Doinei
» Gradinile Andrutei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: