Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina zoo-botanica

In jos 
+20
doinabacau
duduta190578
costieanuconstantin
gabriela60
Carina
gabi_gabriella
Doini
Mirela
Vernil
Mihai
simonaelena
Karla
Myosotis
codruta
bubu
georgiana
Rux
penelopa
stefana
Tinkerbell
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 09, 2011 11:40 pm

Asa e la inceputul oricarei gradini Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 1317549515
... apoi, se raresc gratarele, se raresc musafirii. Corcodel are alta tehnica: cand ii vin msafiri autopoftiti care vor gratae, le pune grtarul la dispozitie (doar gratarul i. Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 2945718842 ) iar el pleaca sa mai mute niste pomi. Laughing
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 09, 2011 11:47 pm

Pai da,dar Corcodel n-are atatea dihanii ca mine care ar sta protapite langa gratar si ar risca sa fie lovite
Si de cat sa ma enervez si sa urlu la musafiri si sa-i dau afara mai bine nu-i poftesc
De vreo 10-11 fac colegii maica-mii zambre sa vina la aer curat la noi si eu nu-i vreau
Avand in vedere ca e pe numele meu terenul si casa noua,am si eu un cuvant de zis,nu!
mi s-au lungit urechile uitandu-ma dupa voi
A fost si Rux si Simo dar n-au "vorbit"
Am avut ieri perecere si azi gratar
Au venit musafiri pe la 12 ziua si unii din ei nu vor sa plece nici acu
Eu pe la 9 m-am retras ca ma durea piciorul ,speram sa inteleaga
Mi-e ca o sa vrea sa-i adopt si e cam mica casa pt atatia
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 09, 2011 11:52 pm

Crezi ca daca ii puneam sa sape o faceau?
Acu sunt cam toti pensionari si cum nu prea mai stau bine cu condusul sper sa scap
Zilele trecute m-a ochit unul prin oras si s-a reinvitat si cu pretentia sa-l duc eu cu masina mea ca el are probleme cu masina lui ca e veche
(parca mai stiu eu pe cine care e cu invitatul si cu pretentiile)
I-am zis ca eu nu conduc si ca mama are nevoie de liniste si odihna
S-a uitat cam 4 la mine dar sa-i fie de bine
Cica ar veni de 1 mai sa mai iasa la aer
Cum l-am pierdut din vedere am si sunat-o per maica-mea sa aflu daca ii au nr de mobil si s-o instruiesc sa nu-i invite
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 09, 2011 11:56 pm

Azi iar ai fost cu mutatul ?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 10, 2011 12:02 am

Azi am avut program casnic. 😢 Dar, prin pauze, am udat plantele de interior.
Gradinareala ... maine.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 10, 2011 12:06 am

Hm!
Eu maine lenevesc in pat pana tarziu
Ma doare piciorul
Am primit o caruta de flori..........taiate
Cati bani au dat pe florile alea mai bine imi luau copacei de gradina
Am cada de la baia a 2 plina cu flori,ca deja epuizasem vazele(si nu-s putine)
Am o mireasma de zambile de zici ca am deschis gradina
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 10, 2011 12:51 am

Tink eu chiar am primit cadou acum 2-3 ani de ziua mea o punga de rasaduri de rosii. Tata s-a bucurat, eu am injurat printre dinti. Pritenele mele au zis sa fie originale.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 10, 2011 12:53 am

Numai de rosii?
Ca io am primit si ardei,gosari capia si vinete
A fost amuzant sa ii vad defiland cu niste pachete
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 10, 2011 7:28 am

Da ce inviorata este zoo-botanica ta in miez de noapte !
Da,asta cu autoinvitatul nici mie nu-mi place . Si eu am inceput sa impun niste reguri ,incet ,incet ,dar la cine-i gros in obraz asta nu prea tine.

Si ieri am dat o raita doar pe aici ,ca eram prea obosita de plantat ,mutat aranjat ,etc sa fiu in rind cu voi. (Bai Tink ,da ,ce atenta esti ,mai ,la fazele astea . Respect )
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 10, 2011 1:05 pm

Cioc, cioc... primesti musafiri? E ora 12 la mine dar promit sa nu stau pana la ora 9 Wink
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 10, 2011 7:14 pm

Hai, sa ne facem de cap prin gradina ei, Codruta, ca inca mai leneveste dupa musafirii reali!

ps. Timber- kel, m-am gandit si razgandit: Nu-ti mai zic "Elfuta" ca, in lipsa diacriticelor, are o rezonanta triviala cherry ... iti voi spune "Elfita ... de la "fite" geek
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 10:27 am

Codruta esti binevenita in gradina
Mama Pene ,io n-am fite ,am cel mult hachite
Rux ce am observat?
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 11:25 am

Pai ai zis ca am fost on line dar am tacut ... intr-o zi. Chiar asa si fost am "trecut "vreo 10 minute sa vad ce mai misca pe aici ... si am apreciat ca ai spirit de observatie si ai vazut asta .

Ma bucur ca nu ai fite . Asta-i bine . Ideea este ca nu stiu daca nu se anuleaza total chestia asta , daca ai hachite ,mai ales daca-s multe ! Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 2945718842
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 11:26 am

penelopa a scris:

ps. Timber- kel, m-am gandit si razgandit: Nu-ti mai zic "Elfuta" ca, in lipsa diacriticelor, are o rezonanta triviala cherry ... iti voi spune "Elfita ... de la "fite" geek

Sunt adormita inca...am citit de doua ori ca sa inteleg ce zice Pene Very Happy Eu citeam ce ar trebui, adica Elfutza nu ce scrie in propozitie Very Happy Very Happy
Ma duc sa-mi fac o cafea mai tare, sa ma destept Wink la propriu si la figurat Laughing
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 11:40 am

Rux a scris:
Ma bucur ca nu ai fite . Asta-i bine . Ideea este ca nu stiu daca nu se anuleaza total chestia asta , daca ai hachite ,mai ales daca-s multe ! Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 2945718842
Nu se anuleaza,oricum fiecare are hachite, lipsa de chef,draci,toane
Eu de obicei cand sunt in toane proaste ori nu intru ori spun ca lumea sa stie ca sunt cu fundul in sus si sa n u ma ia foarte in serios daca fac pe "nebuna"
E drept ca nu prea sunt acilea persoane care sa ma enerveze cu prostiile sau cu "eruditia" lor
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 11:46 am

Codruta,ini poti spune Elfa sau diverse diminutive sau tinkerbell si traducerea nick-ului in orice limba vrei tu si o cunosti,nu ma deranjeaza
Eu tot un elf poznas si "nealiniat" raman
In we s-a indurat familia sa mai gradinareasca in locul meu,mi-au mutat din sera ghivecele cu crini ,hemerocalis si diversi copacei in gradina
Am insa o problema din nebagare de seama si pasiune mi=am luat niste irisi de bulb(nu rizomi) care sunt de sera
Irisi olandezi(cred ca soiul sibirica) care se folosesc ca flori taiate
Stii ceva despre ei?
Pana la urma cred ca o sa-i ingrop in ghivece in gradina si toamna dezgrop ghivecele si le duc in sera(e sera rece)


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Lun Apr 11, 2011 2:00 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 11:59 am

Din pacate nu stiu nimic despre irisii sibirca. Am aruncat acum un ochi in google si acolo spune ca rezista foarte bine peste iarna afara. Afara insemnand aici, in Olanda. Nu stiu daca rezista si la mai mult de -12 grade.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 1:58 pm

Trebe sa ajung la Snagov si sa scotocesc bine dupa cartonul de prezenta
Eu am citit ca-s de sera
Oricum la mine iarna se depasesc -12 grade,s-ar putea sa fie altceva
Acu mimi aduc aminte ca sibirica parca am luat pt curte si parca au inflorit anul trecut
Parca-s tuta!
De azi de dimineata m-a zapacit conu Elfu' ,a cumparat rasad de .................castraveti si unele de rosii cherry
Nu-s de ce le-a luat ca noi avem in gradina rosii perene-cherry
Au rasarit lacramioarele si multe din ele au deja tija florala aparuta
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 2:11 pm

Mie nu-mi iese faza cu lăcrămioarele 😢 ...şi, cică's invazive, iar mie abia dacă mi-au răsărit 3 fire de 3 ani încoace.
Nu trimiţi câteva şi la Periş? tongue
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 8:25 pm

De 2 sau 3 ani astept sa vad si eu ca lacrimioarele sunt invazive dar am asteptat degeaba. Zilele trecute mi s-a parut ca in sfarsit s-au hotarat sa invadeze gradina dar nu sunt inca sigura ca sunt lacrimioare. Banuiesc ca ma voi convinge in cateva zile.
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 8:50 pm

Da,asta cu lacramioarele invazive si de fapt noninvazive o am si eu.
Din observatiile mel ,pretioase dealtfel ,hihihi ,va spun urmatoarele : acum trei ani am luat de la soacra-mea lacramioare. Ea le are de cind o stiu eu ,vreo 22 de ani . Aici fac o paranteza . Daca erau asa de invazive in atatia ani trebuia sa mai cumparam o curte. Ma rog.,, Inchid paranteza. Revenim.
Le-am plantat acum trei ani ,citeva fire,intr-o zona mai umbroasa. In astia trei ani ,de abia acum a aparut un fir mai sanatos ,care se pare ca va face si flori. Cred ,ca succesul cresterii lor este dat de umbra si umezeala ,dar nu multa ,evident . In rest ,multa rabdare Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 2945718842

Daca va pune-ti bine cu mine mai jumulesc de la socrela ceva ,ceva, lacramioare....
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:29 pm

acu multi ani am adus cu ai mei din padure lacramioare si le-am pus in gradina din fata blocului,care e spre nord,aia din spatelem blocului e spre sud
Acum s-au inmultit si au migrat prin gradinile adiacente si in curtea din fat a blocului
Avand in vedere ca noi le-am adus,am luat si am dus la gradina
am un colt la umbra si vreau sa mai duc si in gradina din fata casei ,spre nord
Deci .........promit sa nu apelez la tine decat pt chimb de opinii Laughing
Am avut musafiri
De fapt e mama la Bucuresti si au venit niste vechi prieteni de familie
Doamne ce mi-a placut sa suetam ca intre "babe"
Unele din prietenele maica-mii sunt atat de nostime si tonice incat parca as sta cu ele mai degraba decat cu ale mele
Doamne cat am putut sa rad,cand povesteau ele de nazbatii facute de mine in copilarie impreuna cu fetele lor
M-a distrat o tipa,care mi-e ca o matusa(ea si barbata-su sunt copii singuri la parinti si barbata-su e prieten din copilaria a lui taica-miu)
Ani de zile ne-am petrecut concediile impreuna,ne vedeam in fiecare saptamana ,mergeam la teatru,la film
Fiecare din parinti ne cresteau pe amandoua(prietena mea e mai amre cu cativa ani ca mine si casatorita acu cu un politician)
De mult n-am mai stat la sueta cu niste cucoane despre piese de teatru,filme sau carti
Eram un fel de cenaclu Lovinescu
Asa ca acu sunt tare vioaie si inca ma hahai
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:34 pm

O zi n-am intrat si a crescut o gradina cat altele in sapte . Elfii harnici au imbracat-o asa repede, repede.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:39 pm

E de bine sau de rau?
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:48 pm

Hahaiete,ca-i de bine...Si noi cu tine laolalta.

Myo,exact ce ziceam . Nu mai pot tine pasul cu tot ceea ce se scrie aici.Super ! Gasca-i intreaga!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina zoo-botanica
Sus 
Pagina 2 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: