Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 la Bubu

In jos 
+31
ghana
laurabv
Paulyna
popescugp
Marga
georgy
duduta190578
anasstasia
gabriela60
marirogo
Carina
elena410
doinabacau
geodezia
codruta
Doini
mihaela
Mirela
ani
Attila
costieanuconstantin
Vernil
Rux
Tinkerbell
sicamin
georgiana
Karla
Myosotis
stefana
penelopa
bubu
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24 ... 44  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 7:49 am

La "alte floricele", ce este tufita aia cu flori multe din prima poza?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 2:53 pm

Pene tufita este phlox subulata. E pus de vre-o luna, sa vedem cum se comporta ca mai vreau.
Rux loc de flori mai am, de trandafiri urcatori nu. Cel pus in ghiveci creste frumos, sa vad cum il dirijez ca as mai vrea cativa Very Happy .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 5:50 pm

Bubulino ca stii ca daca pui lalele sizambilele intre randurile de narcise si o sa ai succes
Cica narcisele sunt toxice pt inseste si animale si nici macar cartitele nu se ating de ele
Lalele si zambilele sunt "salata " pt cartite
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 8:45 pm

Deci i-am nasit ,Bubu ,nu ? Adica pe trandafiri vorbesc cu cresutul in ghivece !
Sa-ti traiasca si sa-ti creasca.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 10:03 pm

Sigur i-ai nasit Very Happy . Am ceva emotii cu iarna dar presimt ca la anu o imbogatesc colectia.
Dar la suporturi te-ai gandit ? Ca parca tot urcatori ai pus in ghivece ?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 12:43 pm

Tink ce inseamna trandafir care se face copac ?
Sus In jos
Attila

Attila


Numarul mesajelor : 115
Localizare : Satu Mare
Joburi/Distractii : Electronist,pai cam multe de aceea nu ma anpac cu 24 de ore antro zi
Stare de spirit : veselie totala
Data de inscriere : 01/05/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 1:58 pm

Ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Cum dracu se poate face sa am si eu un topic cu gradina mea cum se creaza aici un topic nou sau nu se poate scuze ca am scris aici dar nu vad un egulament unde sa fie explicat
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 2:09 pm

bubu a scris:
Tink ce inseamna trandafir care se face copac ?
adica cu port inalt,daca nu-s taiati cativa ani cresc de 4-5 m inaltime,dar nu-s urcatori,n-au nevoie de sprijin,stau ei pe "picioare;e lor
Atilla dai pe "new topic " si iti faci gradina
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 6:50 pm

Merci, m-am lamurit. Din trandafirii enumerati am si eu, adica am Westerland, am alb, roz, rosu.
Din cauza spatiului mic m-am limitat la trandafiri urcatori si pitici.
Dar dupa cum ziceam am mai multe de dezbatut deci sa o luam pe rand.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 6:54 pm

Westerland alb,roz si rosu?
Io stiam doar de orange
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:02 pm

La intrarea pe terasa am o bolta, pe o parte este pus Variegata di bolognia, care mie imi place f. mult. Este si frumos si foarte parfumat.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:03 pm

M-am exprimat gresit. E portocaliu si mai am trandafir alb, roz, rosu toti urcatori.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:13 pm

Pe partea cealalta a boltii ma tot gandesc ce sa pun, sa mearga. Pana la urma m-am hotarat la Madame Isaac Pereire, din mai multe motive (dar sunt deschisa la sugestii) Very Happy .
Trandafirul rosu urcator ar fi pus mai in spate, langa casa.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In poza se vede si locul unde ar fi madama si scara mai din spate unde ar fi cel rosu.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:23 pm

Acolo vreau un urcator rosu pt ca am facut coltisorul acela numai cu flori galbene si rosii. Am lalele rosii, narcise galbene, alyssum, mai incolo hemerocalisi galbeni, monarda rosie, crocosmia rosie si trandafiri pitici rosu si galben.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 8:01 pm

AM INTELES!
Acum e o problema
Trebuie vazut ce nuanta de rosu se potriveste
Te deranjeaza daca astept sa vad o poza cu ansamblu ca sa-mi dau cu parerea?
Nu reusesc sa-mi dau seama daca nu vad ansamblu si gama cromatica
Asa suntem noi arhitectii,avem nevoie de dovezi palpabile
Daca e sa ghicesc ai nevoie de o nunata de rosu intens si fara influente spre violet,din cauza galbenului
Imi poti face o poza a zonei,bolti,raport cu casa si gardul,eventual cu bulboasele sau ce mai ai pe acolo
Am senzatia ca de fapt ti-ar trebui un urcator galben faca ai alb,roz si rosu si pestrit
Eu as fi mers pe un colt cromatic in gama,alb-rosu si pe partea cealalta as fi magat galben ,rozeuri si rosuri
La naiba ,ma enerveaza vb asta asa eliptic
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 8:16 pm

Macar cu prima parte, Madama langa Variegata, ce parere ai ?
Cu trandafirul rosu si eu cred ca e o problema, dar pana la urma se rezolva...
O sa fac poze cu zona, dar cel mai bine o sa te lamuresti pe viu, cand veniti la mine.
Astept si sa ii infloreasca Karlei Red eden rose sa vad culoarea exacta.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 9:12 pm

A inflorit, Bubu. Doua flori s-au deschis. iti pun mâine o poza sa vezi nuanta exacta. E o minunatie, da' nu e rosu. E roz foarte inchis amestecat cu rosu si mov.... In plus, infloreste in buchete...

Eu cred ca merge Madame Isaac Perreire alaturi de Variegata di Bologna. In orice caz, trebuie sa pui tot un Bourbon, n-ai de ales. Parerea mea.
Eu, daca ar trebui sa decid, as alege "Hommage à Soupert et Nothing".
E un Bourbon creat in 2007 de Fabien Ducher dintr-o familie de-asta istorica, rosieristi din tata-n fiu, din scoala lyoneza. E cel mai recent si mai rezistent Bourbon care exista, in plus iti infloreste continuu. Are culoarea aproape de Isaac Perreire, poate mai inchisa putin. 120 de petale, reflexe argintii zice creatorul. Plus parfum puternic, bineinteles.

oricat ar parea de curios, mai sunt unii care creeaza si soiuri vechi, nu numai moderne...

Eu oricum vreau sa mi-l iau la toamna (am pus ochii pe mai multi), pot sa iau unul si pentru tine. Fabien Ducher livreaza peste tot in lume, dar te-ar costa transportul prea mult ma gandesc...
Daca vrei sa arunci un ochi pe site-ul lui, tasteaza-i numele in google...
Oricum, nu e de gasit decat acolo...
Cum vrei.
Daca nu, astepti sa-l vezi la mine, anul viitor Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 9:32 pm

Vrei sa mor de inima rea Very Happy ? M-am uitat pe site...
Si eu cred ca tot un bourbon merge, madama parea cea mai buna, dar si asta e frumos. Si unde pun madama daca-l iau pe asta? Iar ma apuc de permutari. Dar cu ajutorul vostru gasesc solutia ideala.
Astept poza cu Red eden rose. E ata de parfumat cum scrie pe net ?
Ma tot invart, in coltul unde zic eu ca vreau trandafir rosu cred ca ar merge totusi red eden. In dreapta lui, pe gard ar fi trandafir urcator roz, Coral Down, iar in stanga fata s-ar intalni cu bourbonul care va fi .
Apropo exista bourbon rosu ?
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 10:08 pm

Bubu ce sa zic,imi place pestritul de mor si nu spune de doua ori sa vin sa-l vad ca nu mai scapi de mine
In plus nu mai visez decat bourboni si pestriti
Daca edenul e spre violet nu mere in zona,e din alta gama cromatica
Banuiesc ca nu vrei sa faci varza
Din ce am vazut eu in poze nu prea mere
Daca l-ai combina cu pestitul ,doar si cu cev alb ar merge dar altfel e babilonie
Abia astept sa ne mai zica Karla de trandafiri si sa faca poze la ai ei
Pe mine ma mai asteapta vreo 10 Tantau de plantat si inca cateva zeci din productie proprie(pui prinsi de mine)
Si cred ca ma apuc de cotropit si din bucata maica-mii de gradina de legume
Am o groaza de teren ,totusi si eu nu mai am unde pune plante
Asta nu ma impiedica sa cumpar-magnolii,liliac..........copacei
Am o bucata in fata si spre vecini care ar fi buna de trandafiri,dar sunt cam spre strada si mi-e ca sar sa mi fura sau sa mi rupa..........oricum acu cu mutatul ramane pe la toamna
In fiecare an pun trandafiri la prins din ce am in curte sau ce mai primesc si anul trecut am avut un an bun........
Anul asta cred ca-mi fac loc special pt Tantau
Pana la urma parca vad ca renunt la dalii,canne si altele(la gladiole a renuntat taica-meu pt mine
Ar mai fi solutia gradinilor suspendate dar nu stiu de ce le suspend
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 10:36 pm

Attila a scris:
Ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Cum dracu se poate face sa am si eu un topic cu gradina mea cum se creaza aici un topic nou sau nu se poate scuze ca am scris aici dar nu vad un egulament unde sa fie explicat

Ai reusit, Ati? Ti-am deschis eu topic, Gradina lui Attila. Sper ca nu te superi, nici tu, nici Alina. Embarassed
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 10:45 pm

Ai o groaza de teren si nu mai ai unde pune plante ? Dar eu ce sa zic cu gradinuta mea ?
Si ca sa te intarat si mai mult mai am un bourbon pestrit, cazat temporar pe care nu stiu unde-l pun, Honorine de brabant Very Happy .
Dar cum am zis cand imi infloresc trandafirii si clematitele veniti si va dati cu parerea ca d-aia am zis ca vreau sa dezbat subiectul.
La dalii, cane si altea alea care trebuie scoase toamna nici nu m-am bagat.
Si la coltul cu trandafirul rosu mai lucrez, cred ca o sa ma indrept spre Simpathy.
Dar unde pun red eden, ca tare-l vreau. Cred ca incep lista cu ce pot sa scot.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:01 pm

Am vreo 4000mp
Dar am si vie si livada si gradina si vreo 2 case si tarc de caini si alee de intrare pt tractor si pe ma-sa pe gheata care imi mananca o groaza de teren ca sa nu mai vb de faptul ca familionul imi distruge avantul revolutionar cu "nu pune acolo,nu face nu drege,stai ca mai construim nu-s ce"
Ce stii tu de aventurile astea
In plus ..........la conu Elfu' sunt o gramada de buxusu,de pe vremea lui matusalem si nu pot sa-i distrug...........sunt plantati de bunicii unei prietene si mosuletii imi sunt dragi
Am mai marait eu si au fost tunsi si micsorati dar nu suficient
Si acolo e musai sa fie loc sa se plimbe cainii sa se stea in chiosc sa .... sa....... sa.........
Asa ca eu nu ma bag acolo
Sa-si rupa carca Elfu ca e proprietatea lui.........eu ii umplu casa cu ghivece


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Mier Mai 04, 2011 11:02 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:02 pm

Bubu, am citit in gradina Cloantei ca nu-ti infloreste liliacul. Sigur e din cauza pamantului, nu e suficient de hranitor pentru el. Pune-i niste ingrasamant, in toata perioada calda a anului, vei vedea ce frumos va inflori la anul. Asa am patit si eu cu un liliac, pana am aplicat tratament cu ingrasamant., De atunci, nu se mai opreste.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:20 pm

O sa incerc asa, daca nu il scot si pun altul. oricum ii promit in fiecare primavara ca-l scot, deci pana la urma, ori eu ori el Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:29 pm

Si ma intorc la urcatorul rosu parfumat. Are Simpathy cineva ? Cum e?
Si caut loc la Red eden, nu stiu ce ma fac. Pe gard am insirat Coral Down, Swan Lake, Westerland, unul rosu, parca Kormun si noua achizitie din primavara Zephirine. Singurul pe care l-as scoate si l-as muta la tara e cel rosu, desi e frumusel. Dar langa Westerland merge red eden ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





la Bubu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
la Bubu
Sus 
Pagina 5 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24 ... 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: