Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ograda lu' Cloantza

In jos 
+25
Ionut
duduta190578
gabriela60
doina
simonaelena
Carina
gabi_gabriella
sicamin
geodezia
Doini
Mihai
ani
costieanuconstantin
Tinkerbell
Rux
codruta
bubu
Karla
GetaV
georgiana
doinabacau
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 29, 2011 6:01 pm

Eu cred ca nu prea sunt perene toate lalele si zambilele aduse din import.
Am patit-o si eu cu zambilele, am adus din gradina bunicii mele trei varietati care se inmultesc si sunt mai frumoase pe an ce trece, dar anul trecut mi-am cumparat si din acelea cu bulbul mare, ca vroiam si alte culori. Din pacate, anul acesta unele nici nu au mai rasarit, iar care totusi au iesit, au ramas pipernicite si nici nu au inflorit cum trebuie. Cred ca-s bune ele, dar sa le ai in sera, mai la caldurica, nu afara unde vin peste ele nopti cu -15 grade, asa cum s-a intamplat anul acesta.
Ma gandeam sa-mi cumpar la toamna mai multe bulboase, dar mi-a cam pierit entuziasmul.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 29, 2011 7:22 pm

Sa stiti ca asa am gandit si eu cu ceva timp in uma. Anul asta au inflorit cateva varietati de lalele noi, pe care nu le cumparasem eu ... Dar dupa ce le-a vazut sotul meiu, mi-a zis ca acelea sunt cumperate de el cu 2 ani in urma, de la Simfonia lalelelor de la Ploiesti. Abia acum s-au adaptat si au inflorit.
Eu voi scoate din pamant tooate bulboasele, chiar le face bine sa le replantezi in toamna.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 29, 2011 9:09 pm

Daca-mi permiteti,acum vreo doi ani,am plantat cateva zambile batute in gradina si dimineata am gasit una cu floarea rupta iar in pamant ,doar un fragment de bulb,o mancase ceva,nu mi-am dat seama ce. Poate ca asa au disparut si din gradinile domniilor voastre!
Sus In jos
GetaV




Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 29, 2011 11:07 pm

Toti bulbii olandezi tin 2-3 ani apoi dispar ,de fapt sunt anuali .Eu ii experimentez de vreo 10 ani .Acum caut numai romanesti ,macar sunt aclimatizati si nu sunt plini de hormoni .
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 7:15 am

Asta vroiam sa va zic si eu. Soacra-mea are in gradina ei ,lalele simple ,rosii .In fiecare an isi fac treaba si sint spendite .I-am dus si eu ,de ,bulbi olandezi. Au inflorit frumos in primul an ,dupa aia ,s-au "stins" .Ceva ,ceva o fi cu olandezi astia.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 4:39 pm

Nu va contrazic,cred ca stiti ce spuneti!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 11:16 pm

La mine am vazut ca tin bulbii astia olandezi 2 ani.
Uitati, lalelele mov au iesit toate in al 2-lea, ba chiar s-au inmultit Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 2302975194
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am, insa, la primul an o varietate nemaivazuta, nemaintalnita (si de voi dorita Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 2945718842 ) de lalele roz batute, cate 3 flori pe tija, de zici ca-i tufa de bujor Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 3926825235
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 11:38 pm

Azi am muncit si in casa. Mi-am dus colectia de violete si streptocarpusi la loc de vara, adica in balcon unde nu e soare decat dimineata.
Iat-o, inainte de debarcare:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre penelopa in Sam Apr 30, 2011 11:44 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 11:43 pm

Si ca sa te fac sa te grabesti, Elfo, iata rhodo variegat care la tine nu s-a prins:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
iata so rhodo de la tine, Vernil, care nu mai e alb-roz, ci .... rosu:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si azaleea de gradina
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 11:47 pm

Codruta, vezi frunza aia mare deasupra azaleei? ... e astilba alba de la tine care se face ditai namila Very Happy
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 10:13 am

Doamne, cum poate sa arate rhodo ala variegat Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 421221538
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 12:33 pm

Alea se cheama "Angélique", lalelele roz-batute si pluriflore... sunt celebre! Very Happy
Cred ca avem acelasi rododendron (acela variegat) Very Happy
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 12:43 pm

penelopa a scris:
Codruta, vezi frunza aia mare deasupra azaleei? ... e astilba alba de la tine care se face ditai namila Very Happy

Chiar ca e namila. Oare la mine sunt mai pitice pentru ca sunt mai inghesuite?
Cu lalelele m-ai dat gata. Stii cum le cheama si de unde le-ai luat? Am si eu un bujor, luat anul trecut dar tare cred ca nu pentru multi ani. Daca creste prea mare v-a trebui sa renunt la el din cauza spatiului. Asa ca nu mi-ar strica sa ma pregatesc cu lalele "bujor" Wink
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 1:57 pm

Si pe mine m-au dat gata lalelele. Cum zice si Codruta cum le cheama, etc. Mortale Very Happy .
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 6:36 pm

Pene ,jos palaria . Ce ai tu acolo este raiul pe pamant.
Eu nu am rodo,dar ma gandesc sa achizitionez. Mai ales dupa vad si "aud" pe aici.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 8:10 am

Dragele mele, asa cum spune si Karla, lalelele-bujor se cheama "Angelique"(io n-am apostrof Very Happy ) si le-am luat asta tomna de la Bakker.
Si eu sunt lesinata dupa ele! Ma cam bate gandul sa scot bulbii la vara si sa-i replantez la toamna, mai tarziu. N-as vrea sa le pierd, manca-le-ar mama ! Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 2480021943
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 10:14 am

Pene, eu am numai un sfat; asculta-ti sfatul propriu si scoate bulbii la vara Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 1198068053
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 2:24 pm

Pene ma bucur pt "pestritul " tau
Eu am mai primit 4 rodo pe diverse nuante de violet , si pt contrast........o azalele de gradina .........orange
Am vazut niste variegati........si urmeaza sa ma duc sa-mi aleg............cadoul meu de Iepuras Wink
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 4:03 pm

Deocamdata sunt vrajita de arbustul meu preferat: liliacul! Toata natura in jurul meu miroase a liliac
Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 2302975194
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 5:27 pm

Sa pun si io tufanele?
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 8:20 pm

Frumos ,frumos liliacul ala.
Si mie imi place tare mult . Din pacate pentru mine,nu l-am docilizat sa creasca "aerian" sau in ghivece . Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 2945718842
Ramanin cu uitatul la altii si cu gandul la simtul olfactiv gadilat al proprietarilor lor.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 8:26 pm

Rux ,flutura-i la domn pe la nas liliac pana iti cedeaza un colt de gazon
si pe urma inca un coltisor si iaca tot asa
liliacul meu (de la Pene) a iernat in sera si acu tot acolo e
La vara scot un perete ca sa-l aerisesc
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 8:33 pm

Incep cu o nedumerire ,aici la Cloanta ,ca nu se supara : care-i treaba de nu aparem "on line?"

Tink ,ideea-i buna si veche dar mai am de lucru . Inaintez incet ,incet cu pasi marunti ,dar este o suprafata la care nu cred sa am acces indiferent ce-i flutur pe la nas.
Da ,daca tu zici ca merge-n ghiveci deja ma sint mai bine si ma gandesc la miresmele de peste ani din gardina mea .Imi place cel alb ,Pene! Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 9:19 pm

La mine functioneaza alte reguli
Pe mine Elfu ma lasa sa imi populez gradina cu "buruieni" pt ca e a mea proprie,iar la casa lui iar ma lasa sa pun ce vreau eu ca a terminat cu muncitul la gazon(mai bine sa-si rupa fata oasele decat sa-si puna dumnealui osu la munca
La Snagov ,tata a renuntat sa se puna cu nebunele(suntem 2 si e in inferioritate) si ne lasa sa umplem gradina(macar a scapat de florile de casa)
Daca avem plante in gradina ,macar il lasam in pace si cu florile si cu animalurile
Am ajuns la 6 caini in curte ,1 la poarta, 18 -19 pisici in curte si 5 in casa si apare o noua generatie
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 8:45 am

Deci, am inteles eiu bine? La liliac ii place si in ghiveci?
Pene, te invidiez (pozitiv Very Happy ) pentru parfumurile de la tine din gradina. La mine acum doar petuniile primite au parfum dar il simt numai daca imi bag nasul intre ele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ograda lu' Cloantza
Sus 
Pagina 7 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ograda lu' Cloantza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: