Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ograda lu' Cloantza

In jos 
+25
Ionut
duduta190578
gabriela60
doina
simonaelena
Carina
gabi_gabriella
sicamin
geodezia
Doini
Mihai
ani
costieanuconstantin
Tinkerbell
Rux
codruta
bubu
Karla
GetaV
georgiana
doinabacau
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeMier Apr 13, 2011 8:50 pm

Pene sa stii ca daca nu le vedeam aseara la Brico,nu faceam nici eu diferenta(de fapt BettY cum e)
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 8:58 am

Eu am reţinut din discuţiile de pe TM că Susan creşte frumos, compact şi înfloreşte a 2-a oară (mai puţin) spre sfârşitul verii. Cum magnoliuţa mea nu îndeplineşte aceste calităţi, am presupus că e Betty.
Când florile se desfac total arată ca nişte steluţe.

ps. Mulţumesc fetelor pentru aprecieri!
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 9:11 am

Stiu ca poti cauta si tu pe net Embarassed , Pene, dar eu rasfoind, am gasit pagina asta interesanta despre magnolii . Povesteste acolo atat de Betty cat si de Susan.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 11:48 am

Pene, la tine lalelele au florile la fel de mari ca si anii trecuti? Asta in cazul ca nu sunt lalele plantate toamna trecuta Wink Eu am observat ca si la lalele si la zambile florile au fost tot mai mici cu fiecare an si asta cu toate ca le-am dat "papa bun".
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 12:51 pm

Codruţa, chiar voiam să te încurajez ... dacă pot să spun aşa Laughing prin a-ţi mărturisi că nu eşti singura păgubită.
Ştii lalelele alea albe creponate (parcă, Poirott) şi narcisele albe cu mijloc portocaliu de la Bakker ?!!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ei, bine, în primul an au fost aşa ca în poze, în al 2-lea an au răsărit mai puţine iar acum, în al 3-lea an, n-au mai ieşit deloc. Sad
În general, cele mai frumoase bulboase, la mine au avut viaţă scurtă.
Nu-mi pot explica ce s-a întâmplat. Deşi am fost sfătuită să nu umblu în locurile respective că poate sunt bulbi mici care vor răsări la anul, eu tot mor de curiozitate şi voi umbla ... Twisted Evil
Îţi spun ce am găsit în urma investigaţiilor ... în episodul următor. Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 1:02 pm

La lalele si la zambile e normal ca forma sa se schimbe in timp. Nu stiu exact in ce consta procedeul, insa stiu ca bulbul e modificat, hibridizat, iar incet-incet revine la forma initiala (mai mult sau mai putin salbatica) din care a fost creat.
De narcise nu stiam nimic, daca elucidati misterul disparitiilor, sa-l faceti public, ca si eu ma crucesc. La mine n-au mai aparut deloc din al doilea an...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 1:04 pm

Ştefana, după ce-am citit link-ul tău, înclin să cred că magnolia mea este ... Susan pirat
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 1:17 pm

Offf, mă doare capul!!! No
Am făcut în februarie o comandă mare la Sieberz (mai mulţi colegi) şi la începutul lunii martie mi-au trimis o parte din plante,La interpelarea mea, mi-au explicat că aduc comanda în tranşe, în funcţie de perioada de plantare a produselor solicitate.
Din experienţa anilor anterior, eram sigură că nu mai trimit nimic.
Numai că azi m-am trezit cu comanda la serviciu şi m-a apucat durerea de cap cuând am realizat cât de lacomă a şi tută am fost când am comandat!!! affraid
Spuneţi şi voi, unde să plantez Arborele de fier, Rodiu decorativ, Cornul cu flori, Liriope (o plantă despre care spune că este veşnic verde cu flori -ciorchine albastre, dar nu precizează dacă e de grădină sau d interior), că Yucca variegată de grădină nici acum nu mi-au adus-o ... măcar pe asta ştiam unde s-o plantez!!!
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 1:27 pm

au programare genetica !!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 1:32 pm

costieanuconstantin a scris:
au programare genetica !!
... şi, cum o accesez?!!! farao
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 1:39 pm

Liriope e o planta perena pe care poti s-o pui in exterior (rezista la frig), in bordura, la semiumbra si in sol nu prea calcaros.
Pentru cornul cu flori trebuie sa lasi spatiu, depinde ce varietate e...
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 1:48 pm

studiezi genetica , o dprogramezi, sa mai simplu iti creezi propriile soiuri sau si mai simplu ie-i legatura cu vio vaslui
o propunere: in ziua plantarii bulbilor cu o preducea de fi 8 -10 mm faci gauri pana in miezul bulbului sau strapuns total si il transplantezi in alt bulb de lalea, poti incerca ca intr-un bulb de lalea sa transplantezi miez de cartof ( soi alb sau rosu).
incercarea moarte nare ( in cazul de fata)
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 2:11 pm

... mai bine iau legătura cu Vio Twisted Evil De Paşte s-ar putea să ajung la el.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 2:15 pm

Mulţumesc, Karla! Cu această ocazie am stabili şi locaţia care corespunde întocmai cerinţelor precizate de tine!t Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 2480021943
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 2:24 pm

Cornul este cu flori (Cornus Kousa) care face şi fructe comestibile. Ştiu că are nevoie de spaţiu, dar nu ştiu cât de rezistent la ger e. Scrie numai că e rezistent la căldură şi la secetă.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 3:03 pm

Inseamna ca e cornul japonez.
Rezista foarte bine la frig, n-avea grija. Chiar si la -20 n-ai de ce sa-ti faci griji.
Fructele poti sa le si mananci, te-ai scos Very Happy
Trebuie sa-i gasesti un loc ferit de soare puternic (ii place racoarea), sol fara prea mult calcar si sa astepti sa-ti creasca. Creste greu ca naiba, ii trebuie vreo 10 ani sa atinga 3 metri, insa merge pâna la 7-8, trebuie sa-ti bati capul unde sa-l pui ca sa-l si vezi, pentru ca e foarte decorativ; chiar si toamna...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 3:10 pm

Chiar că mi-am făcut o problemă ... în plus Very Happy
Tocmai mă gândeam să-l pun în vârful unei movile rezultată din pământul scos de la fântână, dar acolo are mult soare şi vânt la discreţie.
Cred că voi face nişte prospecţii în teren şi reconsider locaţiile. pirat
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 5:45 pm

Pene daca e corn care face fructe,o fi ala de sunt padurile pe la Snagov pline
Eu am unu in curte si anul trecut a rodit
Nu-s probleme,sunt rezistenti si la frig
Poti sa-l pui in livada(eu il am in sirul de corcodusi,are soare din plin vara,iarna il sufla vantul dinspre rasarit si e ok
Florile sunt ca niste mici bile galbui,de fapt inflorescente filigramate,de un galben auriu si pline de polen
Un vis!
PS ia terminati cu genetica ca ma ia greata,imi aduceti aminte de "academnicienii de la trandafiri" si ma nervozez tongue bom
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeVin Apr 15, 2011 9:27 am

Pana umbli tu la ele iti spun eu ce am gasit. In primul an (2008) aratau asa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In 2009 au inflorit cateva dintr-un singur soi Black Paarot, putin mai anemice fata de primul an.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cele albe Super Parrot si cele mov Blue Parrot nu au mai inflorit. Nici macar nu au aparut la suprafata.
In 2009 toamna am scos bulbii din pamant. Asta a fost intentia ca de fapt am scos cativa bulbisori mici. Cei mari au disparut.
Deci, din 21 de bulbi (parca erau cate 7 dintr-un soi daca bine imi amintesc) m-a ales cu cateva "boabe de fasole". Bulbisorii gasiti nu erau mai mari de atat.
In 2009 toamna am pus bulbisorii in ghivece dar in 2010 nu a inflorit nici unul. Acum am vazut intr-un ghiveci ca un parrot ar vrea sa infloreasca dar planta e mica, cam cat o zambila.
Am renuntat sa mai cumpar lalele parrot dupa aceasta experienta. Cand se va redresa bugetul meu am sa incerc totusi cu parrot in ghivece.

Cu narcisele la fel. Primul an au fost in ghivece si au aratat superb.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Apoi le-am pus in pamant in gradina si in anul urmator au inflorit toate.
Acum am una singura inflorita (din 5 soiuri) si cred ca va fi singura. Din 2 soiuri am avut numai cate un bulb. Erau puse in ghiveci si ghiveciul ingropat in pamant. Zilele trecute am scos unul dintre ghivece si asa am constat ca bulbul s-a "dizolvat".
Narcisele galbene fara nume pompos au inflorit dar au fost tare mici. La anul cred ca o sa le confund cu ghioceii Laughing
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeVin Apr 15, 2011 9:38 am

Draga mea, atunci nu ne rămâne decât să cumpărăm în fiecare toamnă bulbi de "fiţoase" de la bakker dacă vrem să le avem în grădină.
Cu lalele am înţeles, dar cu narcisele nu vreau să înţeleg fiindcă am văzut la Geo Pop că la el narcisele merg bine.
Poate ne lămureşte el ... dacă-l aducem la Club. Wink
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeVin Apr 15, 2011 9:46 am

Cu lalelele am avut emotii pentru ca stiam ca au fite dar la narcise nu ma-m gandit ca ar fi la fel. Stiam ca un an le e bine si in ghivece iar apoi trebuie puse in pamant. Asa am procedat si totusi nu le-a placut. Acum nu pot umbla la ele pentru ca nu sunt flori dar sunt frunze dar in toamna voi face sapaturi Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeVin Apr 15, 2011 12:07 pm

@Georgiana: Ce frumoase sunt, totusi, lalelele Parrot...
Eu n-am pus la mine, dar am cumparat pentru gradina mamei, trebuie sa-i infloreasca.

Eu cred ca le-au mancat rozatoarele, nu se poate sa dispara asa... ai fi gasit macar "cadavrul".
Sau poate or fi inventat olandezii vreo metoda prin care se dizolva bulbul, ca sa tot cumperi... Very Happy Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeVin Apr 15, 2011 12:11 pm

Cred, mai degrabă, în varianta 2, Karla! Eu n-am rozătoare în curte şi nici n-au cum să ajungă din vecini din cauza căţeilor care sunt liberi prin curte.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeVin Apr 15, 2011 12:18 pm

Mai stii ca nu? Altfel cum de mi-au disparut si mie atatea Thalia? 100 cumparasem de pe un site olandez, ai vazut in poze ca nu mai e una...
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitimeSam Apr 16, 2011 11:35 am

penelopa a scris:
Draga mea, atunci nu ne rămâne decât să cumpărăm în fiecare toamnă bulbi de "fiţoase" de la bakker dacă vrem să le avem în grădină.
Cu lalele am înţeles, dar cu narcisele nu vreau să înţeleg fiindcă am văzut la Geo Pop că la el narcisele merg bine.
Poate ne lămureşte el ... dacă-l aducem la Club. Wink

Pene, din cea am citit, imi amintesc ca narcisele sunt mai sensibile, nu suporta sa stea langa alte bulboase. Am remarcat si in gradina acest comportament al lor, chiar am deschis un subiect pe TM pe tema asta. Banuiesc ca tine de compozitia interna a bulbilor de narcisa, nu stiu exact. Cred ca cel mai bine este sa fie plantate separat de restul bulboaselor. Din ce am observat la Pop Geo, el are campuri intregi de narcise Very Happy , ca si de lalelele si crini ... Si toate au nevoie de mranita in compost.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ograda lu' Cloantza
Sus 
Pagina 5 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ograda lu' Cloantza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: